Easy Digital Downloads - en to fr_FR translation catalogue (1444 entries)

en:   Fee: %s - %s
fr_FR: Honoraire : %s - %s

en:   Product: %s
fr_FR: Produits : %s

en:   Product: %s - %s
fr_FR: Produit : %s - %s

en: %1$s %2$s moved to the Trash. | %1$s %3$s moved to the Trash.
fr_FR[0]: %1$s %2$s déplacé dans la Corbeille.
fr_FR[1]: %1$s %3$s déplacés dans la Corbeille.

en: %1$s %2$s not updated, somebody is editing it. | %1$s %3$s not updated, somebody is editing them.
fr_FR[0]:  %1$s %2$s n&rsquo;a pas été mis à jour&nbsp;: quelqu&rsquo;un est déjà en train de le modifier.
fr_FR[1]:  %1$s %3$s n&rsquo;ont pas été mis à jour&nbsp;: quelqu&rsquo;un est déjà en train de les modifier.

en: %1$s %2$s permanently deleted. | %1$s %3$s permanently deleted.
fr_FR[0]: %1$s %2$s supprimé définitivement.
fr_FR[1]: %1$s %3$s supprimés définitivement.

en: %1$s %2$s restored from the Trash. | %1$s %3$s restored from the Trash.
fr_FR[0]: %1$s %2$s restauré de la Corbeille.
fr_FR[1]: %1$s %3$s restaurés de la Corbeille.

en: %1$s %2$s updated. | %1$s %3$s updated.
fr_FR[0]: %1$s %2$s mis à jour.
fr_FR[1]: %1$s %3$s mis à jour.

en: %1$s Files
fr_FR: Fichiers du %1$s

en: %1$s License Key
fr_FR: Clé de licence de %1$s

en: %1$s Notes
fr_FR: Notes du %1$s

en: %1$s Prices
fr_FR: Prix du %1$s

en: %1$s Settings
fr_FR: Réglages du %1$s

en: %1$s Stats
fr_FR: Statistiques du %1$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Easy Digital Downloads version %2$s with no alternative available.
fr_FR: %1$s est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s d'Easy Digital Downloads avec aucune solution de rechange.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Easy Digital Downloads version %2$s! Use %3$s instead.
fr_FR: %1$s est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s d'Easy Digital Downloads ! Utiliser %3$s à la place.

en: %1$sView it in your browser.%2$s
fr_FR: %1$sL'afficher dans votre navigateur.%2$s

en: %2$s published. %1$sView %2$s%3$s.
fr_FR: %2$s publié. %1$sVoir le %2$s%3$s.

en: %2$s saved. %1$sView %2$s%3$s.
fr_FR: %2$s sauvegardé. %1$sVoir le %2$s%3$s.

en: %2$s submitted. %1$sView %2$s%3$s.
fr_FR: %2$s soumis. %1$sVoir le %2$s%3$s.

en: %2$s updated. %1$sView %2$s%3$s.
fr_FR: %2$s mis à jour. %1$sVoir le %2$s%3$s.

en: %d Completed Sale | %d Completed Sales
fr_FR[0]: %d vente terminée
fr_FR[1]: %d ventes terminées

en: %d customers created in %d seconds
fr_FR: %d clients créés en %d secondes.

en: %s Configuration
fr_FR: Configuration %s

en: %s Details
fr_FR: Détails du %s

en: %s Files
fr_FR: %s  Fichiers

en: %s Notes
fr_FR: Notes du %s

en: %s Prices
fr_FR: %s Prix

en: %s Requirements
fr_FR: %s nécessaires

en: %s Settings
fr_FR: Réglages de %s

en: %s sold:
fr_FR: %s vendus :

en: %s that this discount code cannot be applied to.
fr_FR: %s que ce code de remise ne peut pas être appliqué à.

en: (optional)
fr_FR: (facultatif)

en: (unknown)
fr_FR: (inconnu)

en: - <strong>Apply discount only to selected Downloads?</strong> - If this box is checked, only the prices of the required products will be discounted. If left unchecked, the discount will apply to all products in the cart.
fr_FR: - <strong>Appliquer la remise uniquement aux Téléchargements sélectionnés&nbsp;?</strong> - Si cette case est cochée, seuls les prix des produits nécessaires seront actualisés. Si laissé décoché, la remise s'appliquera à tous les produits dans le panier.

en: - <strong>Condition</strong> - This lets you set whether all selected products must be in the cart, or just a minimum of one.
fr_FR: - <strong>Condition</strong> - Cela vous permet de définir si tous les produits sélectionnés doivent être dans le panier, ou au minimum un.

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
fr_FR: <a href="%s">%s &rarr; Ajouter Nouveau</a>

en: <a href="%s">Delete</a>
fr_FR: <a href="%s">Supprimer</a>

en: <a href="%s">Download log</a>
fr_FR: <a href="%s">Journal de téléchargement</a>

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
fr_FR: <a href="%s">Poster un problème</a> sur <a href="%s">Github</a>. Voir les <a href="%s">extensions</a> ou les <a href="%s">thèmes</a>.

en: <a href="%s">View</a>
fr_FR: <a href="%s">Voir</a>

en: <a href="http://eepurl.com/kaerz" target="_blank">Sign up now</a> to hear about the latest tutorial releases that explain how to take Easy Digital Downloads further.
fr_FR: <a href="http://eepurl.com/kaerz" target="_blank">Inscrivez-vous</a> pour être informé des derniers tutoriaux qui expliquent comment repousser les limites d'Easy Digital Downloads.

en: <a href="https://easydigitaldownloads.com/downloads" target="_blank">The Extensions store</a> has a list of all available extensions, including convenient category filters so you can find exactly what you are looking for.
fr_FR: <a href="https://easydigitaldownloads.com/downloads" target="_blank">La boutique d'extensions</a> dispose d'une liste de toutes les extensions disponibles, avec des filtres par catégorie très pratiques pour vous aider à trouver exactement ce que vous recherchez.

en: <em>button</em> | <em>text</em> - The style of the purchase link.
fr_FR: <em>bouton</em> | <em>texte</em> - Le style du lien d'achat.

en: <p><a href="%s" class="button" target="_blank">Connect Easy Digital Downloads to Amazon</a></p><p class="description">Once registration is complete, enter your API credentials below.</p>
fr_FR: <p><a href="%s" class="button" target="_blank">Connecter Easy Digital Downloads à Amazon</a></p><p class="description">Une fois l'inscription terminée, entrez vos informations d'identification de l'API ci-dessous.</p>

en: <strong>Accounting Options</strong> - If enabled, define an individual SKU or product number for this download.
fr_FR: <strong>Options de Gestion</strong> - Si activées, définir une UGS individuelle ou un numéro de produit pour ce téléchargement.

en: <strong>Additional Tax Rates</strong>: This section lets you add tax rates for specific countries and/or states/provinces in those countries.
fr_FR: <strong>Taux de TVA supplémentaires</strong> : cette section vous permet d'ajouter des taux de TVA pour des pays spécifiques et/ou des États/provinces dans ces pays.

en: <strong>Amount</strong> - this discount amount provided by this code. For percentage based discounts, enter a number such as 70 for 70%. Do not enter a percent sign.
fr_FR: <strong>Montant</strong> - c'est le montant de la remise prévue par le présent code. Pour des remises basées sur des pourcentages, saisissez un nombre tel que 70 pour 70%. Ne pas mettre le signe des pourcentages.

en: <strong>Base Country</strong>: This determines the country that is loaded by default on the checkout screen for customers that do not have an address stored in their account.
fr_FR: <strong>Pays d'origine</strong> : cela détermine le pays qui est chargé par défaut lors de la commande lorsque les clients n'ont pas rempli d'adresse dans leurs comptes.

en: <strong>Base State / Province</strong>: This determines the state / province that is loaded by default on the checkout screen for customers that do not have an address stored in their account.
fr_FR: <strong>Région / Province d'origine</strong> : cela détermine la région qui est chargée par défaut lors de la commande lorsque les clients n'ont pas rempli d'adresse dans leurs comptes.

en: <strong>Button Options</strong> - Disable the automatic output the purchase button. If disabled, no button will be added to the download page unless the <code>[purchase_link]</code> shortcode is used.
fr_FR: <strong>Options du bouton</strong> - Désactive l'affichage automatique du bouton d'achat. Si désactivé, aucun bouton ne sera ajouté à la page des téléchargements à moins que le  <code>[purchase_link]</code> soit utilisé.

en: <strong>Calculate Tax After Discounts</strong>: If enabled, this option will make it so that tax is calucated on the after-discount amount. If a purchase of $20 is made and a 20% discount is applied, tax will be calcuated off of $16 instead of $20.
fr_FR: <strong>Calcul de la TVA après la remise </strong>: si activée, cette option fera en sorte que la TVA soit calculée sur le montant après la remise. Si un achat de 20€ est effectué et une remise de 20% est appliquée, la TVA sera calculée sur 16€ au lieu de 20€.

en: <strong>Code</strong> - this is the unique code that customers will enter during checkout to redeem the code.
fr_FR: <strong>Code</strong> - c'est le code unique qu'entreront les clients pendant la commande pour utiliser le code.

en: <strong>Customers</strong> - This report exports all of your customers in a CSV format. It exports the customer's name and email address and the amount of products they have purchased as well as the final price of their total purchases.
fr_FR: <strong>Clients</strong> - Ce rapport exporte tous vos clients au format CSV. Il exporte le nom de vos clients et leurs adresses e-mails et la quantité de produits qu'ils ont achetés, ainsi que le prix final du total de leurs achats.

en: <strong>Default Tax Rate</strong>: The default tax rate is the tax rate charged to customers located in your base country / state or province.
fr_FR: <strong>Taux TVA par défaut</strong>: Le taux de TVA par défaut est le taux facturé aux clients de votre pays.

en: <strong>Display During Checkout</strong>: This determines whether prices are shown with taxes or without taxes on checkout. If set to Including Tax, a $10 product with a 10% tax will be shown as $11.
fr_FR: <strong>Afficher lors de la commande</strong> : cela détermine si les prix sont indiqués TTC ou HT sur la page de commande. Si réglé sur TTC, un produit à 10€ avec une TVA de 20% sera affiché à 12€.

en: <strong>Display Tax Rate on Prices</strong>: when enabled, the amount the customer is expected to pay in tax will be displayed below purchase buttons.
fr_FR: <strong>Afficher la TVA sur le prix</strong> : si activé, le montant de la TVA que le client est tenu de payer sera affiché sous les boutons de commande.

en: <strong>Download History</strong> - This report exports all of the downloads you have received in the current month into a CSV. It exports the date the file was downloaded, the customer it was downloaded by, their IP address, the name of the product and the file they downloaded.
fr_FR: <strong>Historique des Téléchargements</strong> - Ce rapport exporte au format CSV tous les téléchargements que vous avez effectués dans le mois en cours. Il exporte la date des téléchargements, les clients qui les ont téléchargés, leurs adresses IP, les noms des produits et les fichiers qu'ils ont téléchargés.

en: <strong>Enable multi-option purchases</strong> - By enabling multi-option purchases customers can add multiple variable price items to their cart at once.
fr_FR: <strong>Activer l'option d'achat multiple</strong> -  En permettant l'option d'achat multiple les clients peuvent ajouter plusieurs éléments à prix variable à leurs paniers en une seule fois.

en: <strong>Enable variable pricing</strong> - By enabling variable pricing, multiple download options and prices can be configured.
fr_FR: <strong>Activer la variation tarifaire</strong> -  En permettant la variation tarifaire, plusieurs options de téléchargement et de prix peuvent être configurées.

en: <strong>Expiration Date</strong> - this is the end date for the discount. After this date, the code will no longer be able to be used. This is optional.
fr_FR: <strong>Date d'expiration</strong> - c'est la date de fin de la remise. Après cette date, le code ne sera plus en mesure d'être utilisé. Cette option est facultative.

en: <strong>File Download Limit</strong> - Define how many times customers are allowed to download their purchased files. Leave at 0 for unlimited. Resending the purchase receipt will permit the customer one additional download if their limit has already been reached.
fr_FR: <strong>Limite de téléchargement</strong> - Définit combien de fois les clients sont autorisés à télécharger leurs fichiers achetés. Laisser à 0 pour illimité. Renvoyer le reçu d'achat permettra au client un téléchargement supplémentaire si sa limite a déjà été atteinte.

en: <strong>File Downloads</strong> - Define download file names and their respsective file URL. Multiple files can be assigned to a single price, or variable prices.
fr_FR: <strong>Téléchargements de fichiers</strong> - Défini les noms du fichier de téléchargement et l'URL de leurs fichiers respectives. Plusieurs fichiers peuvent être affectés à un prix unique, ou à des prix variables.

en: <strong>Log data:</strong>
fr_FR: <strong>Données du journal  :</strong>

en: <strong>Max Uses</strong> - this is the maximum number of times this discount can be redeemed. Once this number is reached, no more customers will be allowed to use it.
fr_FR: <strong>Nombre maximum d'utilisations</strong> - c'est le nombre maximum de fois que cette réduction peut être utilisée. Une fois ce nombre atteint, les clients ne seront plus autorisés à l'utiliser.

en: <strong>Minimum Amount</strong> - this is the minimum purchase amount required to use this code. If a customer has less than this amount in their cart, they will be given an error. This is optional.
fr_FR: <strong>Montant minimum</strong> - c'est le montant minimum d'achat requis pour pouvoir utiliser ce code. Si un client a moins que ce montant dans son panier, il recevra un message d'erreur. Cette option est facultative.

en: <strong>Name</strong> - this is the name given to the discount. Used primarily for administrative purposes.
fr_FR: <strong>Nom</strong> - c'est le nom donné à l'escompte. Utilisé principalement pour des raisons administratives.

en: <strong>PayPal</strong> - A PayPal payment gateway is included as standard with Easy Digital Downloads. To test the PayPal gateway, you need a Sandbox account for PayPal and the site must be placed in Test Mode from the General settings tab. Please remember to enter your PayPal account email address in order for payments to get processed.
fr_FR: <strong>PayPal</strong> - Une passerelle de paiement PayPal est incluse automatiquement avec Easy Digital Downloads. Pour la tester, vous avez besoin d'un compte PayPal Sandbox et que votre site soit réglé en mode de test dans l'onglet Généralités des Réglages . S'il vous plaît n'oubliez pas de spécifier l'adresse e-mail de votre compte PayPal pour que les paiements soient exécutés.

en: <strong>Payment History</strong> - This report exports all of payments you have received on your EDD store in a CSV format.  The report includes the contact details of the customer, the products they have purchased as well as any discount codes they have used and the final price they have paid.
fr_FR: <strong>Historique des paiements</strong> - Ce rapport exporte au format CSV tous les paiements que vous avez reçus dans votre boutique EDD. Le rapport comprend les détails de contact des clients, les produits qu'ils ont achetés ainsi que les codes de réduction qu'ils ont utilisées et le prix final qu'ils ont payé.

en: <strong>Prices Entered with Tax</strong>: if enabled, this means that the price entered on the product edit screens is the total amount the customer will pay after taxes. For example, if enabled and the price of a product is $20, the customer will pay 20$ at checkout. The exact amount charged in tax will be calculated automatically.
fr_FR: <strong>Prix TTC</strong> : si activé, cela signifie que le prix inscrit sur l'écran d'édition des produits est le montant total que le client paiera avec la TVA comprise. Par exemple, s'il est activé et le prix d'un produit est de 20€, le client devra payer 20€ à la commande. Le montant exact de la TVA sera calculé automatiquement.

en: <strong>Product Type Options</strong> - Choose a default product type or a bundle. Bundled products automatically include access other download&#39;s files when purchased.
fr_FR: <strong>Option du type de produit </strong> - Choisissez un type de produit par défaut ou un paquet. Les paquets incluent automatiquement l'accès aux autres téléchargements lors de l'achat.

en: <strong>Purchase Shortcode</strong> - If the automatic output of the purchase button has been disabled via the Download Configuration box, a shortcode can be used to output the button or link.
fr_FR: <strong>Code court d'achat</strong> - Si l'affichage automatique du bouton d'achat a été désactivé via la boîte de configuration du Téléchargement un code court peut être utilisé pour afficher le bouton ou le lien.

en: <strong>Requirements</strong> - This allows you to select the product(s) that are required to be purchased in order for a discount to be applied.
fr_FR: <strong>Nécessaires</strong> - Cela vous permet de sélectionner le produit(s) qui doit être acheté pour que la remise soit appliquable.

en: <strong>Sales and Earnings</strong> - This report exports all of the sales and earnings that you have made in the current year. This report includes your sales and earnings for each product as well a graphs of sales and earnings so you can compare them for each month.
fr_FR: <strong>Ventes et Revenus</strong> - Ce rapport exporte toutes les ventes et tous les revenus que vous avez fait dans l'année en cours. Ce rapport comprend les ventes et les revenus de chacun de vos produits ainsi que des graphiques de vos ventes et de vos revenus afin que vous puissiez les comparer pour chaque mois.

en: <strong>Start Date</strong> - this is the date that this code becomes available. If a customer attempts to redeem the code prior to this date, they will be given an error. This is optional.
fr_FR: <strong>Date de début</strong> - c'est la date de disponibilité de ce code. Si un client tente d'utiliser le code avant cette date, il recevra un message d'erreur. Cette option est facultative.

en: <strong>Test Payment</strong> - This included gateway is great for testing your store, as it requires no payment, and leads straight to product downloads. However, please remember to turn it off once your site is live!
fr_FR: <strong>Paiement de test</strong> - Cette passerelle incluse est idéale pour tester votre boutique, car elle ne nécessite pas de paiement, et mène directement aux téléchargements des produits. Toutefois, s'il vous plaît n'oubliez pas de le désactiver une fois que votre site sera en ligne !

en: <strong>Type</strong> - this is the type of discount this code awards.
fr_FR: <strong>Type</strong> - c'est le type de remise des prix de ce code.

en: A %s purchase has been made
fr_FR: Un achat de %s vient d'être réalisé

en: A Coru&ntilde;a
fr_FR: La Corogne

en: A description of all the options are provided beside their input boxes.
fr_FR: Une description de toutes les options est fournie à côté de leurs boîtes de saisie.

en: A discount with that code already exists, please use a different code.
fr_FR: Une remise avec ce code existe déjà, veuillez utiliser un code différent.

en: A list of download links for each download purchased
fr_FR: Liste des URLs de téléchargements pour chaque téléchargement acheté

en: A note is required
fr_FR: Une note est obligatoire

en: A plain-text list of download URLs for each download purchased
fr_FR: Une liste au format texte des URLs de téléchargements pour chaque téléchargement acheté

en: A postfix to append to all sequential order numbers.
fr_FR: Un suffixe à ajouter à tous les numéros des commandes séquentielles.

en: A prefix to prepend to all sequential order numbers.
fr_FR: Un préfixe à ajouter à tous les numéros des commandes séquentielles.

en: A set of email tags has also been provided to allow the creation of personalized emails. A tag consists of a keyword surrounded by curly braces: <code>{tag}</code>. A description of each of these tags appear below the editor.
fr_FR: Un ensemble de balises de courrier électronique est également fourni pour permettre la création d'e-mails personnalisés. Une balise se compose d'un mot-clé entourée par des accolades : <code>{balises}</code>. Une description de chacune de ces balises apparait sous l'éditeur.

en: A unique key used to identify the payment.
fr_FR: Une clé unique est utilisée pour identifier le paiement.

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: API Key:
fr_FR: Clé API :

en: API Keys
fr_FR: Clés API

en: API Request:
fr_FR: Demande d'API :

en: API Requests
fr_FR: Demandes d'API

en: API Settings
fr_FR: Réglages de l'API

en: API User:
fr_FR: Utilisateur de l'API :

en: API Version
fr_FR: Version de l'API

en: API keys successfully generated.
fr_FR: Clés de l'API générées avec succès.

en: API keys successfully regenerated.
fr_FR: Clés de l'API régénérées avec succès.

en: API keys successfully revoked.
fr_FR: Clés de l'API révoquées avec succès.

en: Abandoned
fr_FR: Abandonné

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Abandonné <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Abandonnés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Abandoned payment status]
en: Abandoned
fr_FR: Abandonné

en: Accept Credit and Debit Card Payments
fr_FR: Accepter les paiements par cartes de crédit et de débit

en: Accepted Payment Method Icons
fr_FR: Icônes des méthodes de paiement acceptées

en: Account Pending Verification
fr_FR: Compte en attente de vérification

en: Accounting Options:
fr_FR: Options de gestion :

en: Accounting Settings
fr_FR: Réglages de Gestion

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Activé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Activés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Active discount code status]
en: Active
fr_FR: Activé

en: Add %s to Payment
fr_FR: Ajouter un %s au paiement

en: Add Discount Code
fr_FR: Ajouter un code de remise

en: Add New
fr_FR: Ajouter Nouveau

en: Add New %1$s
fr_FR: Ajouter un nouveau %1$s

en: Add New %s Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de %s

en: Add New Discount
fr_FR: Ajouter une nouvelle remise

en: Add New Download
fr_FR: Ajouter un téléchargement

en: Add New File
fr_FR: Ajouter un nouveau fichier

en: Add New Payment
fr_FR: Ajouter un paiement

en: Add New Price
fr_FR: Ajouter un nouveau prix

en: Add New Tag
fr_FR: Ajouter nouvelle étiquette

en: Add Note
fr_FR: Ajouter une note

en: Add Tax Rate
fr_FR: Ajouter un taux de TVA

en: Add to Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add to Cart Text
fr_FR: Texte pour ajouter au panier

en: Add-on plugins are available that greatly extend the default functionality of Easy Digital Downloads. There are extensions for payment processors, such as Stripe and PayPal, extensions for newsletter integrations, and many, many more.
fr_FR: Des extensions sont disponibles pour améliorer considérablement les fonctionnalités par défaut d'Easy Digital Downloads. Il existe des extensions pour les processeurs de paiement, comme Stripe et PayPal Pro, des extensions d'ntégration à votre système de newsletters, et beaucoup, beaucoup d'autres.

en: Added to cart
fr_FR: Ajouté au panier

en: Adding Discounts
fr_FR: Ajouter des remises

en: Additional Display Options
fr_FR: Options d'affichage additionnelles

en: Additional Updates
fr_FR: Mises à jour supplémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address (Line 2)
fr_FR: Adresse (Ligne 2)

en: Address 1
fr_FR: Adresse 1

en: Address 2
fr_FR: Adresse 2

[ctx: Address City]
en: City:
fr_FR: Ville :

[ctx: Address country]
en: Country:
fr_FR: Pays :

en: Address line 1
fr_FR: Ligne d'adresse 1

en: Address line 2
fr_FR: Ligne d'adresse 2

en: Adds a link so users can view their receipt directly on your website if they are unable to view it in the browser correctly.
fr_FR: Ajoute un lien pour que les utilisateurs puissent voir leur reçu directement sur votre site web s'ils sont incapables de le visualiser correctement dans leur navigateur.

en: Adds a list of any discount codes applied to this purchase
fr_FR: Ajoute une liste de tous les codes de remise appliqués à cet achat

en: After - 10$
fr_FR: Après - 10$

en: Agree to Terms
fr_FR: Accepter les termes

en: Agree to Terms Label
fr_FR: Accepter les termes du contrat

en: Agree to Terms?
fr_FR: Accepter les conditions&nbsp;?

en: Agreement Text
fr_FR: Texte du contrat

en: Ajax is: %s
fr_FR: Ajax est : %s

en: All
fr_FR: Tous

en: All %2$s
fr_FR: Tous les %2$s

en: All %s
fr_FR: Tous les %s

en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: All Discounts
fr_FR: Toutes les remises

en: All Parent categories include sales and earnings stats from child categories.
fr_FR: Toutes les catégories parentes comprennent les ventes et les statistiques de revenus des catégories enfants.

en: All Payments
fr_FR: Tous les paiements

en: All Statuses
fr_FR: Tous les états

en: All Tags
fr_FR: Toutes les étiquettes

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: Allow Easy Digital Downloads to anonymously track how this plugin is used and help us make the plugin better. Opt-in to tracking and our newsletter and immediately be emailed a 20&#37; discount to the EDD shop, valid towards the <a href="%s" target="_blank">purchase of extensions</a>. No sensitive data is tracked.
fr_FR: Autoriser Easy Digital Downloads à suivre anonymement la façon d'utiliser l'extension et nous aider ainsi à l'améliorer. Acceptez et abonnez-vous à notre newsletter et recevez immédiatement par e-mail un coupon de remise de 20&#37; pour tout achat dans notre boutique <a href="%s" target="_blank"> d'extensions</a>. Aucune donnée sensible n'est suivie.

en: Allow Easy Digital Downloads to track plugin usage? Opt-in to tracking and our newsletter and immediately be emailed a 20%% discount to the EDD shop, valid towards the <a href="%s" target="_blank">purchase of extensions</a>. No sensitive data is tracked.
fr_FR: Autoriser Easy Digital Downloads à suivre anonymement l'utilisation de l'extension ? Acceptez et abonnez-vous à notre newsletter et recevez immédiatement par e-mail un coupon de remise de 20% pour tout achat dans notre boutique <a href="%s" target="_blank">d'extensions</a>. Aucune donnée sensible n'est suivie.

en: Allow Usage Tracking?
fr_FR: Autoriser l'utilisation du suivi&nbsp;?

en: Allow User Keys
fr_FR: Autoriser les clés d'utilisateur

en: Allow customers to use multiple discounts on the same purchase?
fr_FR: Permettre aux clients d'utiliser plusieurs codes de remise sur le même achat&nbsp;?

en: Allow item quantities to be changed.
fr_FR: Permettre de modifier les quantités d'éléments.

en: Almer&iacute;a
fr_FR: Almeria

en: Already have an account?
fr_FR: Vous avez déjà un compte&nbsp;?

en: Amazon MWS Callback URL
fr_FR: URL de rappel MWS Amazon

en: Amazon Merchant IPN URL
fr_FR: URL Merchant IPN Amazon

en: Amazon Payments
fr_FR: Paiements Amazon

en: Amazon Payments Settings
fr_FR: Configuration des paiements Amazon

en: Amazon Payments allows your customers to easily pay with their debit or credit cards. During checkout, customers will be provided an option to use a stored card or enter a new one.
fr_FR: Les paiements Amazon permettent à vos clients de payer facilement avec leurs cartes de crédit ou de débit. Pendant la commande, il sera proposé aux clients une option pour utiliser une carte enregistrée ou pour en entrer une nouvelle.

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount:
fr_FR: Montant :

en: Amount: %s
fr_FR: Montant : %s

en: An email with an activation link has been sent.
fr_FR: Un e-mail avec un lien d'activation a été envoyé.

en: An internal error has occurred, please try again or contact support.
fr_FR: Une erreur interne est survenue, s'il vous plaît réessayez ou contactez le support technique.

en: Any customer-specific notes related to the payment.
fr_FR: Toutes les notes spécifiques au client concernant le paiement.

en: Apply
fr_FR: Appliquer

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply discount only to selected %s.
fr_FR: Appliquer la remise uniquement aux %s sélectionnés

en: Apply discount to entire purchase.
fr_FR: Appliquer la remise à tout l'achat.

en: Apply rate to whole country, regardless of state / province
fr_FR: Appliquer le taux à l'échelle de tout le pays sans tenir compte des états / provinces

en: Apply to whole country
fr_FR: Appliquer à l'échelle du pays

en: Apr
fr_FR: avr

en: Are you sure you want to delete this customer?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer ce client ?

en: Are you sure you wish to delete this %s?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer ce &nbsp;?

en: Are you sure you wish to delete this note?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette note&nbsp;?

en: Are you sure you wish to delete this payment?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce paiement&nbsp;?

en: Are you sure you wish to delete this tax rate?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce taux de TVA&nbsp;?

en: Are you sure you wish to regenerate this API key?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir regénérer cette clé API&nbsp;?

en: Are you sure you wish to resend the purchase receipt?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir renvoyer la facture d'achat&nbsp;?

en: Are you sure you wish to revoke this API key?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir révoquer cette clé API&nbsp;?

en: Asturias
fr_FR: Asturies

en: Aug
fr_FR: août

en: Australian Dollars (&#36;)
fr_FR: Dollar Australien (&#36;)

en: Average monthly earnings: %s
fr_FR: Estimation du revenu mensuel : %s

en: Average monthly sales: %s
fr_FR: Estimation des ventes mensuelles : %s

en: Baleares
fr_FR: Baléares

en: Banned Emails
fr_FR: E-mails bannis

en: Barcelona
fr_FR: Barcelone

en: Base Country
fr_FR: Pays de référence

en: Base State / Province
fr_FR: État de référence / Province

en: Before - $10
fr_FR: Avant - $10

en: Better Cart Tax Display
fr_FR: Meilleur affichage de la TVA dans les paniers

en: Better Test Mode Settings
fr_FR: Amélioration des réglages du mode de test

en: Big Data Support
fr_FR: Prise en charge des mégadonnées (Big Data)

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Billing Address Line 2 (optional)
fr_FR: Ligne d'adresse 2 (facultatif)

en: Billing City
fr_FR: Ville de facturation

en: Billing Country
fr_FR: Pays de facturation

en: Billing Details
fr_FR: Détails de la facturation

en: Billing State / Province
fr_FR: État / Province de facturation

en: Billing Zip / Postal Code
fr_FR: Code Postal

en: Bizkaia
fr_FR: Biscaye

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Brazilian Real (R&#36;)
fr_FR: Réal brésilien (&#36;)

en: Browse All Extensions
fr_FR: Parcourir toutes les extensions

en: Bundle
fr_FR: Paquet

en: Bundled %s:
fr_FR: Paquet %s :

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button Options:
fr_FR: Options du bouton :

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Buy Now
fr_FR: Achetez maintenant

en: Buy Now Buttons
fr_FR: Boutons "Achetez immediatement"

en: Buy Now Text
fr_FR: Texte du Achetez maintenant

en: C&aacute;diz
fr_FR: Cadix

en: C&oacute;rdoba
fr_FR: Cordoba

en: Can't get property %s
fr_FR: Impossible de récupérer les propriétés de %s

en: Canadian Dollars (&#36;)
fr_FR: Dollar canadien (&#36;)

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cantabria
fr_FR: Cantabrie

en: Capture declined in Amazon
fr_FR: Capture décliné dans Amazon

en: Card Number
fr_FR: Numéro de la carte

en: Card name
fr_FR: Nom de la carte

en: Card number
fr_FR: Numéro de la carte

en: Cart must contain all selected %s
fr_FR: Le panier doit contenir tous les %s sélectionnés

en: Cart needs one or more of the selected %s
fr_FR: Le panier doit contenir un ou plusieurs des %s sélectionnés

en: Cart restoration failed. Invalid token.
fr_FR: La restauration du panier a échouée. Jeton non valide.

en: Cart restored successfully.
fr_FR: Le panier a bien été restauré.

en: Cart saved successfully. You can restore your cart using this URL:
fr_FR: Panier sauvegardé avec succès. Vous pouvez restaurer votre panier en utilisant l'URL suivante :

en: Cart widgets now display estimated taxes for customers before reaching the checkout page.
fr_FR: Le widget du panier affiche maintenant l'estimation de la TVA avant même d'accéder à la page de commande.

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories: %s
fr_FR: Catégories&nbsp;: %s

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category Earnings Mix:
fr_FR: Revenus toutes catégories&nbsp;:

en: Category Sales / Earnings Mix
fr_FR: Combinaison des ventes / revenus de catégorie

en: Category Sales Mix:
fr_FR: Ventes toutes catégories&nbsp;:

en: Change the Number of Columns
fr_FR: Changer le nombre de colonnes

en: Change your Billing Address
fr_FR: Modifier votre adresse de facturation.

en: Change your Name
fr_FR: Changer votre nom

en: Change your Password
fr_FR: Changer votre mot de passe

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: Alors on essaye de tricher&nbsp;?

en: Cheatin' eh?!
fr_FR: Alors, on triche&nbsp;?

en: Check this box if you do not want to receive emails when new sales are made.
fr_FR: Cocher cette case si vous ne voulez pas recevoir d'e-mail lorsqu'une nouvelle vente est réalisée.

en: Check this box if you would like EDD to completely remove all of its data when the plugin is deleted.
fr_FR: Cocher cette case si vous souhaitez que l'extension EDD supprime complètement toutes ses données lorsqu'elle est supprimée.

en: Check this box in order to append a ?nocache parameter to the checkout URL to prevent caching plugins from caching the page.
fr_FR: Cochez cette case afin d'ajouter un paramètre ?nocache à l'URL de paiement pour éviter la mise en cache de la page par des extensions de mise en cache.

en: Check this box to allow all users to generate API keys. Users with the 'manage_shop_settings' capability are always allowed to generate keys.
fr_FR: Cocher cette case pour permettre à tous les utilisateurs de générer des clés API. Les utilisateurs disposant des capacités de 'manage_shop_settings' sont toujours autorisés à générer des clés.

en: Check this box to allow entry of product SKUs. SKUs will be shown on purchase receipt and exported purchase histories.
fr_FR: Cocher cette case pour permettre les UGS sur les produits. Les UGSs seront affichées sur le reçu d'achat et les exports d'historiques d'achats.

en: Check this box to enable sequential order numbers.
fr_FR: Cochez cette case pour activer les numéros de commande séquentiels

en: Check this if you are delivering really large files or having problems with file downloads completing.
fr_FR: Cocher cette case si vous envoyez des fichiers très volumineux ou que vous avez des problèmes de téléchargements de fichiers bloqués en attente.

en: Check this if you do not want to allow users to redownload items from their purchase history.
fr_FR: Cocher si vous ne désirez pas autoriser les utilisateurs à re-télécharger les articles de leur historique d'achat.

en: Check this to disable all included styling of buttons, checkout fields, and all other elements.
fr_FR: Cocher cette case pour désactiver tous les styles inclus des boutons, champs à cocher, et de tous les autres éléments.

en: Check this to enable AJAX for the shopping cart.
fr_FR: Cocher pour activer AJAX sur le panier.

en: Check this to enable cart saving on the checkout.
fr_FR: Cocher pour activer la sauvegarde du panier lors de la commande.

en: Check this to enable taxes on purchases.
fr_FR: Cocher pour activer la TVA sur les achats.

en: Check this to force users to be redirected to the secure checkout page. You must have an SSL certificate installed to use this option.
fr_FR: Cocher cette case pour forcer les utilisateurs à être redirigé vers la page de paiement sécurisée. Vous devez avoir un certificat SSL installé pour utiliser cette option.

en: Check this to show an agree to terms on the checkout that users must agree to before purchasing.
fr_FR: Cocher pour afficher un accord aux termes du contrat que les utilisateurs doivent accepter avant l'achat.

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Checkout Page
fr_FR: Page de commande

en: Checkout URL is: %s
fr_FR: L'URL de la commande est : %s

en: Checkout page is: %s
fr_FR: La page de commande est : %s

en: Checkout.
fr_FR: Commander.

en: Choose a %s
fr_FR: Sélectionner un %s

en: Choose a button color
fr_FR: Sélectionner une couleur pour le bouton

en: Choose a country
fr_FR: S&eacute;lectionner un pays

en: Choose a state
fr_FR: Sélectionner un état

en: Choose a style
fr_FR: Sélectionner un style

en: Choose a template. Click "Save Changes" then "Preview Purchase Receipt" to see the new template.
fr_FR: Choisir un modèle. Cliquez sur "Enregistrer les modifications" puis "Aperçu de reçu d'achat" pour voir le nouveau modèle.

en: Choose end date
fr_FR: Choisir une date de fin

en: Choose from most used %s tags
fr_FR: Choisir parmi les étiquettes de %s les plus utilisées

en: Choose one or more %s
fr_FR: Choisissez un ou plus %s

en: Choose start date
fr_FR: Choisir une date de début

en: Choose the button behavior
fr_FR: Sélectionner le comportement du bouton

en: Choose the color you want to use for the buttons.
fr_FR: Choisir la couleur que vous souhaitez utiliser sur le bouton.

en: Choose the location of the currency sign.
fr_FR: Choisir l'emplacement du symbole monétaire.

en: Choose the payment gateways you want to enable.
fr_FR: Choisir les passerelles de paiement que vous désirez activer.

en: Choose the style you want to use for the buttons.
fr_FR: Choisir le style que vous souhaitez utiliser sur le bouton.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
fr_FR: Choisir votre monnaie. Veuillez noter que certaines passerelles de paiement ont des limitations quant à la monnaie.

en: City
fr_FR: Ville

en: Clear Filter
fr_FR: Vider le filtre

en: Clear Incomplete Upgrade Notice
fr_FR: Suppression des notifications des mises à jour incomplètes

en: Click "Save Payment" to create new customer
fr_FR: Cliquez sur "Enregistrer le paiement" pour créer le nouveau client

en: Click to Upgrade
fr_FR: Cliquez pour mettre à niveau

en: Client ID
fr_FR: ID du client

en: Code: %s
fr_FR: Code : %s

en: Complete
fr_FR: Terminé

en: Complete Purchase Text
fr_FR: Texte pour un achat terminé

en: Complete Sales
fr_FR: Ventes terminées

en: Completed
fr_FR: Termin&eacute;!

en: Configure new sale notification emails
fr_FR: Configurer les e-mails de notification d'une nouvelle vente

en: Configure the Amazon settings
fr_FR: Configurer les réglages Amazon

en: Configure the PayPal settings
fr_FR: Configurer les réglages PayPal

en: Configure the currency options
fr_FR: Configurer les réglages de monnaie

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Confirm password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Confirm your password.
fr_FR: Confirmez votre mot de passe.

en: Copy Download Link(s)
fr_FR: Copier le(s) lien(s) du Téléchargement

en: Copy these links to your clipboard and give them to your customer
fr_FR: Copiez ces liens dans votre presse-papiers et communiquez-les à votre client

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Wide
fr_FR: Dans tout le pays

en: Country: %s, State: %s, Rate: %s
fr_FR: Pays : %s, État : %s, Taux : %s

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Created %s payments
fr_FR: %s paiements créés

en: Creating Your First Download Product
fr_FR: Créer votre premier produit téléchargeable

en: Credit Card Info
fr_FR: Informations carte bancaire

en: Credits
fr_FR: Crédits

en: Currency
fr_FR: Monnaie

en: Currency Position
fr_FR: Position du symbole monétaire

en: Currency Settings
fr_FR: Réglages de la monnaie

en: Current Month
fr_FR: Mois en cours

en: Currently logged into Amazon as
fr_FR: Actuellement connecté à Amazon en tant que

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer %d created successfully
fr_FR: Le client %d a bien été créé.

en: Customer %s not found!
fr_FR: Client %s introuvable !

en: Customer > User Synchronization
fr_FR: Synchronisation Client > Utilisateur

en: Customer Address
fr_FR: Adresse du client

en: Customer Details
fr_FR: Détails du client

en: Customer Email
fr_FR: E-mail du client

en: Customer Name
fr_FR: Nom du client

en: Customer Notes
fr_FR: Notes sur le client

en: Customer Profile
fr_FR: Profil du client

en: Customer User ID: %s
fr_FR: ID du client : %s

en: Customer Value
fr_FR: Valeur client

en: Customer email addresses are now updated when the associated user account's email is changed.
fr_FR: Les adresses e-mails des clients sont maintenant mises à jour lorsque l'e-mail du compte associé de son utilisateur est modifiée.

en: Customer since
fr_FR: Client depuis

en: Customer successfully deleted
fr_FR: Le client a bien été supprimé.

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers can log into their Amazon account from your checkout screen and have all of their billing details retrieved automatically from Amazon. With just a few clicks, customers can effortlessly complete their purchase.
fr_FR: Les clients peuvent se connecter à leur compte Amazon à partir de votre écran de paiement et avoir toutes leurs données de facturation récupérées automatiquement à partir d'Amazon. En seulement quelques clics, les clients peuvent facilement terminer leur achat.

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne tchèque

en: Danish Krone
fr_FR: Couronne danoise

en: Dark Gray
fr_FR: Gris foncé

en: Date Created
fr_FR: Date de création

en: Date Purchased
fr_FR: Date d'achat

en: Date Range:
fr_FR: Plage de dates : Du

[ctx: Date one to date two]
en: to
fr_FR: au

en: Date range reports will be coming soon.
fr_FR: Les rapports sur les plages de dates seront bientôt disponibles.

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Date: %s
fr_FR: Date : %s

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Dear
fr_FR: Cher

en: Dec
fr_FR: déc

en: Decimal Separator
fr_FR: Séparateur décimal

en: Default
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default Button Color
fr_FR: Couleur par défaut du bouton

en: Default Button Style
fr_FR: Style par défaut du bouton

en: Default Gateway
fr_FR: Passerelle par défaut

en: Default Gateway First
fr_FR: La passerelle par défaut en premier

en: Default Template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Customer
fr_FR: Supprimer le client

en: Delete all associated payments and records?
fr_FR: Supprimer tous les paiements et enregistrements associés ?

en: Delete this payment note
fr_FR: Supprimer cette note de paiement

en: Detailed Report
fr_FR: Rapport détaillé

en: Details
fr_FR: Détails

en: Direct Purchase Link
fr_FR: Lien direct d'achat

en: Disable Admin Notifications
fr_FR: Désactiver les notifications d'administration

en: Disable Guest Checkout
fr_FR: Désactiver la commande pour les comptes invité

en: Disable PayPal IPN Verification
fr_FR: Désactiver cURL pour l'IPN PayPal

en: Disable Redownload?
fr_FR: Désactiver le re-téléchargement

en: Disable Styles
fr_FR: Désactiver les styles

en: Disable the automatic output of the purchase button
fr_FR: Désactiver le formatage automatique du bouton d'achat

en: Disabled
fr_FR: Désactivée

en: Disconnect User
fr_FR: Déconnecter le client

en: Disconnects the current user ID from this customer record
fr_FR: Déconnecte l'ID actuelle du client de cette fiche client

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Discount %s not found!
fr_FR: Code de remise %s non trouvé !

en: Discount Applied
fr_FR: Code de remise appliqué

en: Discount Code
fr_FR: Code de remise

en: Discount Codes
fr_FR: Codes de remise

en: Discount code added.
fr_FR: Le code de remise a été ajouté.

en: Discount code updated.
fr_FR: Code de remise mis à jour.

en: Discount codes allow you to offer buyers special discounts by having them enter predefined codes during checkout.
fr_FR: Les codes de remise vous permettent d'offrir aux acheteurs des rabais spéciaux en entrant des codes prédéfinis lors de la commande.

en: Discount codes are setup to only be used only one time by each customer. If a customer attempts to use a code a second time, they will be given an error.
fr_FR: Les codes de remise sont configurés pour n'être utilisés qu'une seule fois par chaque client. Si un client tente d'utiliser un code une deuxième fois, ils recevront un message d'erreur.

en: Discount codes have several options:
fr_FR: Les codes de remises ont plusieurs options :

en: Discount codes that are set to "inactive" cannot be redeemed.
fr_FR: Les codes de remise qui sont réglés sur "inactif" ne peuvent plus être utilisés.

en: Discount(s)
fr_FR: Remise(s)

en: Discounts
fr_FR: Remises

en: Dismiss Notice
fr_FR: Rejeter cette notification

en: Display Name
fr_FR: Nom affiché

en: Display Name: %s
fr_FR: Nom affiché : %s

en: Display Tax Rate on Prices
fr_FR: Afficher le taux de TVA sur les prix

en: Display a Product Grid
fr_FR: Afficher une grille de produits

en: Display during checkout
fr_FR: Affichage pendant la commande

en: Display icons for the selected payment methods
fr_FR: Afficher les icônes pour les méthodes de paiement acceptées

en: Display the details of a specific %s
fr_FR: Afficher les détails d'un %s spécifique

en: Display the downloads categories or tags
fr_FR: Afficher les catégories ou les étiquettes des téléchargements

en: Display the downloads shopping cart
fr_FR: Afficher le panier des téléchargements

en: Display the registration and login forms on the checkout page for non-logged-in users.
fr_FR: Afficher les formulaires d'inscription et de connexion sur la page de commande pour les utilisateurs non connectés.

en: Do not allow
fr_FR: Refuser

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Download Files
fr_FR: Télécharger les fichiers

en: Download Files:
fr_FR: Fichiers télécharger :

en: Download Link Expiration
fr_FR: Expiration du lien de téléchargement

en: Download Method
fr_FR: Méthode de téléchargement

en: Download Name
fr_FR: Nom du téléchargement

en: Download a CSV of all payments recorded.
fr_FR: Télécharger un fichier CSV de tous les paiements enregistrés.

en: Download a CSV of customers.
fr_FR: Télécharger un fichier CSV des clients.

en: Download a CSV of earnings and sales over time.
fr_FR: Télécharger un fichier CSV des revenus et des ventes.

en: Download a CSV of file downloads.
fr_FR: Télécharger un fichier CSV des téléchargements de fichiers.

en: Download a PDF of Sales and Earnings reports for all products for the current year.
fr_FR: Télécharger le PDF du rapport de vos ventes et de vos revenus de tous vos produits pour l'année en cours.

en: Downloaded by
fr_FR: Téléchargé par

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Downloads Cart
fr_FR: Panier des téléchargements

en: Downloads Categories / Tags
fr_FR: Catégories / Étiquettes des téléchargements

en: Downloads slug is: %s
fr_FR: L'identifiant du téléchargement est : %s

en: E-mail: %s
fr_FR: E-mail : %s

en: EDD Upgrades
fr_FR: EDD Mises à jour

en: Each payment can be further inspected by clicking the corresponding <em>View Order Details</em> link. This will provide more information including:
fr_FR: Chaque paiement peut être inspecté plus précisément en cliquant sur le lien correspondant <em>Afficher les détails de la commande</em>. Cela fournira de plus amples renseignements comprenant :

en: Earnings
fr_FR: Revenus

en: Earnings / Sales By Category
fr_FR: Revenus / Ventes par catégorie

en: Earnings Over Time
fr_FR: Revenus au fil du temps

en: Earnings Over Time for %s
fr_FR: Revenus au fil du temps pour %s

en: Earnings and Sales Overview
fr_FR: Vue d'ensemble des revenus et des ventes

en: Earnings and Sales Reports
fr_FR: Rapports de revenus et de ventes

en: Earnings and sales reports can now be shown exclusive of tax, allowing you to easily see how your store is performing after taxes.
fr_FR: Les rapports de revenus et de ventes peuvent maintenant être affichés hors taxes, vous permettant de voir facilement les performances de votre magasin après impôts.

en: Earnings by Category
fr_FR: Revenus par catégorie

en: Earnings to Date
fr_FR: Revenus à ce jour

en: Earnings:
fr_FR: Revenus :

en: Earnings: %s
fr_FR: Revenus : %s

en: Easy Digital Download Extensions
fr_FR: Extensions Easy Digital Download

en: Easy Digital Download Info and Tools
fr_FR: Info et Outils d'Easy Digital Download

en: Easy Digital Download Settings
fr_FR: Réglages Easy Digital Download

en: Easy Digital Downloads - Upgrades
fr_FR: Easy Digital Downloads - Mises à jour

en: Easy Digital Downloads API Keys
fr_FR: Clé API d'Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads Changelog
fr_FR: Journal des changements d'Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads Sales Summary
fr_FR: Résumé des ventes d'Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 eCommerce platform for selling digital goods through WordPress.
fr_FR: Easy Digital Downloads est créé par une équipe internationale de développeurs qui vise à fournir la plate-forme de commerce électronique n°1 pour vendre des produits numériques avec WordPress.

en: Easy Digital Downloads needs to complete a database upgrade that was previously started, click <a href="%s">here</a> to resume the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de terminer la mise à jour de votre base de données commencée précédemment, cliquez <a href="%s">ici</a> pour la terminer.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade past order numbers to make them sequential, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour les anciens numéros de commande pour les rendre séquentielles, cliquez <a href="%s">ici</a> pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the API Key database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour la base de données de la clé API, cliquez <a href="%s">ici</a> pour démarrer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the customer database, click %shere%s to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour la base de données des clients, cliquez %sici%s pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the customer database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour la base de données des clients, cliquez <a href="%s">ici</a> pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the database, click %shere%s to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour la base de données, cliquez %sici%s pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the payment database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour la base de données des paiements, cliquez <a href="%s">ici</a> pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the payments database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour la base de données des paiements, cliquez <a href="%s">ici</a> pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the plugin pages, click %shere%s to start the upgrade.
fr_FR: Easy Digital Downloads a besoin de mettre à jour les pages de l'extension, cliquez %sici%s pour lancer la mise à jour.

en: Easy Digital Downloads version 2.4 introduces a new Report that displays earnings and sales for your product categories.
fr_FR: La version 2.4 d'Easy Digital Downloads introduit un nouveau rapport qui affiche les revenus et les ventes de vos catégories de produits.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %1$s
fr_FR: Modifier %1$s

en: Edit Category
fr_FR: Modifier la catégorie

en: Edit Customer
fr_FR: Modifier le client

en: Edit Discount
fr_FR: Modifier la remise

en: Edit Payment
fr_FR: Modifier le paiement

en: Edit Tag
fr_FR: Modifier l'étiquette

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email Template
fr_FR: Modèle d'e-mail

en: Email address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email address already taken
fr_FR: Adresse e-mail déjà utilisée

en: Email already used
fr_FR: E-mail déjà utilisé

en: Email to send purchase receipts from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
fr_FR: L'adresse e-mail envoyant les factures d'achat. Cela correspond à l'adresse de l'expéditeur et à celle "répondre à".

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: Email: %s
fr_FR: E-mail&nbsp;: %s

en: Emails
fr_FR: E-mails

en: Emails placed in the box below will not be allowed to make purchases. To ban an entire domain, enter the domain starting with "@".
fr_FR: Les e-mails placés dans la boite ci-dessous ne pourront pas effectuer d'achats. Pour bannir tout un domaine, saisissez un "@" devant son nom.

en: Enable Ajax
fr_FR: Activer Ajax

en: Enable Cart Saving
fr_FR: Activer la sauvegarde du panier

en: Enable SKU Entry
fr_FR: Permettre la gestion UGS

en: Enable Taxes
fr_FR: Activer la TVA

en: Enable multi-option purchase mode. Allows multiple price options to be added to your cart at once
fr_FR: Activer le multi-mode d'option d'achat. Permet aux options de prix multiple d'être ajoutées à votre panier en une seule fois.

en: Enable variable pricing
fr_FR: Activer la tarification variable.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End Date:
fr_FR: Date de fin :

en: Enforce SSL on Checkout
fr_FR: Appliquer le protocole SSL sur la commande

en: Enter %s name here
fr_FR: Saisissez le nom du %s ici

en: Enter a code for this discount, such as 10PERCENT
fr_FR: Saisir un code pour cette remise, par exemple 10POURCENT.

en: Enter a coupon code if you have one.
fr_FR: Saisir un code de remise si vous en avez un.

en: Enter a password
fr_FR: Saisir un mot de passe

en: Enter a percentage, such as 6.5. Customers not in a specific rate will be charged this rate.
fr_FR: Saisir un pourcentage, comme 6.5. Les clients hors taux spécifiques seront facturés selon ce taux.

en: Enter an SKU for this %s.
fr_FR: Veuillez indiquer une UGS pour ce %s.

en: Enter an email
fr_FR: Saisir une adresse e-mail

en: Enter discount
fr_FR: Saisir un code de remise

en: Enter emails and/or to disallow, one per line
fr_FR: Saisir les e-mails à désactiver, un par ligne

en: Enter tax rates for specific regions.
fr_FR: Saisir des taux pour des régions spécifiques.

en: Enter the discount amount in %s
fr_FR: Saisir le montant de la remise en %s.

en: Enter the discount percentage. 10 = 10%
fr_FR: Entrer le pourcentage de remise. 10 = 10%

en: Enter the email address(es) that should receive a notification anytime a sale is made, one per line
fr_FR: Saisir l'adresse(s) e-mail(s) qui doit recevoir la notification à chaque fois qu'une vente est faite, une par ligne

en: Enter the email that is sent to sale notification emails after completion of a purchase. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Rédigez l'e-mail qui sera envoyé aux e-mails de notification de vente après un achat réussi. L'HTML est autorisé. Les balises de modèle disponibles&nbsp;:

en: Enter the email that is sent to users after completing a successful purchase. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Redigez l'e-mail qui sera envoyé aux utilisateurs après un achat réussi. L'HTML est autorisé. Les balises disponibles :

en: Enter the expiration date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no expiration, leave blank
fr_FR: Saisir la date d'expiration pour ce code de remise au format mm/jj/aaaa. Laissez vide pour ne pas appliquer de date d'expiration.

en: Enter the heading for the purchase receipt email
fr_FR: Saisissez l'en-tête pour l'e-mail de la facture d'achat

en: Enter the name of the page style to use, or leave blank for default
fr_FR: Saisir le nom du style de la page à utiliser, ou laisser vide pour la valeur par défaut.

en: Enter the password confirmation
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Enter the start date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no start date, leave blank. If entered, the discount can only be used after or on this date.
fr_FR: Saisir la date de début pour ce code de remise au format mm/jj/aaaa. Laissez le champ vide pour ne pas appliquer de date de début. Si rempli, la remise ne pourra être utilisée qu'à partir de cette date.

en: Enter the subject line for the purchase receipt email
fr_FR: Le sujet de l'e-mail correspondant à la facture de l'achat.

en: Enter the subject line for the sale notification email
fr_FR: Veuillez saisir un sujet pour l'e-mail de notification de vente

en: Enter username
fr_FR: Saisir un identifiant

en: Enter your PayPal account's email
fr_FR: Saisir l'e-mail de votre compte PayPal.

[ctx: Entering a discount code]
en: Click to enter it
fr_FR: Cliquez ici

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Message
fr_FR: Message d'erreur

en: Error Updating Payment
fr_FR: Erreur lors de la mise à jour du paiement

en: Error creating new customer
fr_FR: Erreur lors de la création du nouveau client

en: Error deleting customer
fr_FR: Erreur lors de la suppression du client.

en: Estimated Tax:
fr_FR: Taxe estimée :

en: Estimated monthly earnings:
fr_FR: Estimation du bénéfice mensuel :

en: Estimated monthly sales:
fr_FR: Estimation des ventes mensuelles :

en: Euros (&euro;)
fr_FR: Euro (&euro;)

en: Exclude Taxes
fr_FR: Hors taxes

en: Exclude Taxes from Reports
fr_FR: Exclure la TVA des rapports

en: Excluded %s
fr_FR: Exclure %s

en: Excludes sales tax.
fr_FR: Hors taxes.

en: Excluding %1$s&#37; tax
fr_FR: Montant de la TVA %1$s&#37;

en: Excluding tax
fr_FR: HT

en: Expiration (MM/YY)
fr_FR: Expiration (MM/AA)

en: Expiration Date: %s
fr_FR: Date d'expiration : %s

en: Expiration date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Customers in CSV
fr_FR: Exporter une liste CSV de clients

en: Export Download History in CSV
fr_FR: Exporter l'historique des téléchargements au format CSV

en: Export Earnings and Sales Stats
fr_FR: Exporter les stats des revenus et des ventes

en: Export PDF of Sales and Earnings
fr_FR: Exporter le PDF des ventes et des revenus

en: Export Payment History
fr_FR: Exporter l'historique des paiements

en: Export Settings
fr_FR: Exportation des réglages

en: Export location or file not writable
fr_FR: Emplacement d'exportation ou fichier non accessible en écriture.

en: Export the Easy Digital Downloads settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
fr_FR: Exporter les réglages d'Easy Digital Downloads de ce site au format .json. Cela vous permet d'importer facilement les réglages de votre configuration sur un autre site.

en: Extensions for Easy Digital Downloads
fr_FR: Extensions pour Easy Digital Downloads

en: Extensions for Everything
fr_FR: Des extensions pour Tout

en: Failed
fr_FR: Échec

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Echoué <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Echoués <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
fr_FR: Page d'échec de transaction

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed to create customer
fr_FR: Échec lors de la création du client.

en: Failed to disconnect user from customer
fr_FR: Impossible de séparer l'utilisateur du client

en: Failure URL is: %s
fr_FR: L'URL d'échec d'achat est : %s

en: Fallback Tax Rate
fr_FR: TVA subsidiaire

en: Feb
fr_FR: fév

en: Fees
fr_FR: Honoraires

en: Fees:
fr_FR: Honoraires :

en: File
fr_FR: Fichier

en: File Download Limit
fr_FR: Limite de téléchargement

en: File Download Limit:
fr_FR: Limite de téléchargement :

en: File Downloads
fr_FR: Téléchargements de fichiers

en: File Downloads:
fr_FR: Téléchargements de fichiers :

en: File Name
fr_FR: Nom du fichier

en: File URL
fr_FR: Adresse url du fichier

en: File: %s (%s)
fr_FR: Fichier : %s (%s)

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First Name: %s
fr_FR: Prénom : %s

en: First name
fr_FR: Prénom

en: First, please resave the Misc settings tab a few times. If this warning continues to appear, create a file called ".htaccess" in the <strong>%s</strong> directory, and copy the following into it:
fr_FR: Tout d'abord, s'il vous plaît réenregistrer les réglages de l'onglet Divers. Si cet avertissement continue à apparaître, créez un fichier nommé ".htaccess" dans le dossier <strong>%s</strong>, et copiez y le texte suivant :

en: Flat amount
fr_FR: Montant fixe

en: Flexible Product Grids
fr_FR: Grilles de produits flexibles

en: For more information, see <a href="%s">using Shortcodes</a> on the WordPress.org Codex or <a href="%s">Easy Digital Downloads Documentation</a>
fr_FR: Pour plus d'information, voir <a href="%s">utiliser les codes courts</a> dans le codex de WordPress.org ou dans la <a href="%s">Documentation d'Easy Digital Downloads</a>

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'informations :

en: Forced
fr_FR: Forcé

en: Found in the Integration settings. Also called a Merchant ID
fr_FR: Il se retrouve dans les réglages d'intégration. Également appelé ID Merchant

en: Found on Seller Central in the MWS Keys section
fr_FR: Trouvé sur le vendeur Central dans la section Clés MWS

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free Download
fr_FR: Téléchargement gratuit

en: Free Purchase
fr_FR: Achat gratuit

en: From
fr_FR: De

en: From Email
fr_FR: E-mail de l'expéditeur

en: From Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Full Changelog
fr_FR: Journal complet

en: Gateway
fr_FR: Passerelle

en: Gateway:
fr_FR: Passerelle :

en: Gateway: %s
fr_FR: Passerelle : %s

en: General
fr_FR: Généraux

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Generate API Key
fr_FR: Générer la clé API

en: Generate CSV
fr_FR: Générer le CSV

en: Generate New API Keys
fr_FR: Générer une nouvelle clé API

en: Generate PDF
fr_FR: Générer le PDF

en: Get Alerted About New Tutorials
fr_FR: Être averti de nouveaux tutoriaux

en: Get Notified of Extension Releases
fr_FR: Être informé des nouvelles sorties d'extensions

en: Get the EDD Sales / Earnings tracker for iOS
fr_FR: Obtenez le tracker EDD des Ventes / Revenus pour iOS

en: Getting Started
fr_FR: Démarrer

en: Getting started with Easy Digital Downloads
fr_FR: Premiers pas avec Easy Digital Downloads

en: Gipuzkoa
fr_FR: Guipuscoa

en: Girona
fr_FR: G&eacute;rone

en: Global Discount: %s
fr_FR: Remise totale : %s

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Go to Checkout
fr_FR: Allez à la page des commandes

en: Go to Easy Digital Downloads Settings
fr_FR: Accéder aux réglages d'Easy Digital Downloads

en: Granada
fr_FR: Grenade

en: Grants the customer unlimited file downloads for this purchase, regardless of other limits set.
fr_FR: Autorise les téléchargements illimités de fichiers au client pour cet achat, indépendamment des autres limites fixées.

en: Graph View
fr_FR: Vu en graphique

en: Gray
fr_FR: Gris

en: Green
fr_FR: Vert

en: Guest checkouts are: %s
fr_FR: Les commandes d'invités sont : %s

en: Have a discount code?
fr_FR: Vous disposez d'un code de remise&nbsp;?

en: Hello
fr_FR: Bonjour

en: Hello %s,
    
    Your account with %s needs to be verified before you can access your purchase history. <a href='%s'>Click here</a> to verify your account.
fr_FR: Bonjour %s,
    
    votre compte avec %s doit être vérifié avant que vous puissiez accéder à votre historique d'achat. <a href='%s'>Cliquez ici</a> pour vérifier votre compte.

en: Hide Empty Categories:
fr_FR: Masquer les catégories vides :

en: Hide Terms
fr_FR: Cacher les conditions

en: Hide on Checkout Page
fr_FR: Cacher sur la page de commande

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
fr_FR: Dollar de Hong Kong (&#36;)

en: How long should download links be valid for? Default is 24 hours from the time they are generated. Enter a time in hours.
fr_FR: Combien de temps les liens de téléchargement sont-ils disponibles ? La valeur par défaut est de 24 heures à partir du moment où ils sont générés. Saisissez un temps en heures.

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: ID: %d
fr_FR: ID : %d

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP:
fr_FR: IP&nbsp;:

en: IPN Error
fr_FR: Erreur IPN

en: If Agree to Terms is checked, enter the agreement terms here.
fr_FR: Si accepter les termes du contrat est coché, saisissez les termes de l'accord ci-dessus.

en: If a coupon or discount was used during the checkout process.
fr_FR: Si une remise ou un escompte a été utilisé au cours du processus de commande.

en: If payments are not getting marked as complete, then check this box. This forces the site to use a slightly less secure method of verifying purchases.
fr_FR: Si les paiements ne sont pas marqués comme terminés, cochez cette case. Cela force le site à utiliser une méthode un peu moins sécurisée pour vérifier les achats.

en: If you do not wish to charge any tax on purchase, simply leave the Enable Taxes option unchecked.
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas appliquer de TVA sur les achats, il suffit de laisser l'option Activer la TVA décochée.

en: If you have already added the redirect rule, you may safely dismiss this notice
fr_FR: Si vous avez déjà ajouté cette règle de redirection vous pouvez tranquillement rejeter cette notification.

en: If you're certain these upgrades have been completed, you can clear these upgrade notices by clicking the button below. If you have any questions about this, please contact the Easy Digital Downloads support team and we'll be happy to help.
fr_FR: Si vous êtes certain que les mises à jour se sont faites correctement vous pouvez supprimer les notifications en cliquant simplement le bouton ci-dessous. Si vous avez des questions, contactez le support d'Easy Digital Downloads et toute notre équipe se fera un plaisir de vous aider.

en: Ignore Tax:
fr_FR: Ignorer la TVA :

en: Immediately redirect to checkout after adding an item to the cart?
fr_FR: Immediatement rediriger vers la page des commandes après l'ajout d'un achat dans le panier&nbsp;?

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Settings
fr_FR: Importation des réglages

en: Import the Easy Digital Downloads settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
fr_FR: Importer les réglages d'Easy Digital Downloads à partir d'un fichier au format .json. Ce fichier peut être obtenu en exportant les réglages d'un autre site en utilisant le formulaire ci-dessus.

en: Import/Export
fr_FR: Import / Export

en: Improper date provided.
fr_FR: La date fournie n'est pas correcte.

en: Improved Data Export
fr_FR: Amélioration de l'export des données

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with Easy Digital Downloads you must add <code>_wp_session_</code> to the "Ignored query stems" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
fr_FR: Pour que <strong>le cache de la base de données</strong> fonctionne avec Easy Digital Downloads,  vous devez ajouter <code>_wp_session_</code> dans l'option "Ignored query stems"  des réglages de W3 Total Cache <a href="%s">ici</a>.

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Désactivé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Désactivés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
fr_FR: Désactivé

en: Includes %1$s&#37; tax
fr_FR: TVA Incluse de %1$s&#37;

en: Including tax
fr_FR: TTC

en: Indian Rupee (&#8377;)
fr_FR: Roupie indienne (&#8377;)

en: Inherit
fr_FR: Hérité

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert %s
fr_FR: Insérer un %s

en: Insert Download
fr_FR: Insérer téléchargement

en: Insert File
fr_FR: Insérer le fichier

en: Insert into %s
fr_FR: Insérer dans %s

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid API key!
fr_FR: Clé API incorrecte !

en: Invalid API version!
fr_FR: Version d&rsquo;API non valide&nbsp;!

en: Invalid Amazon seller ID
fr_FR: Identifiant de vendeur Amazon non valide

en: Invalid Customer ID
fr_FR: Identifiant client non valide

en: Invalid Customer ID Provided.
fr_FR: L'ID du client fournie n'est pas valide.

en: Invalid IPN verification response. IPN data: %s
fr_FR: Vérification IPN de la réponse incorrecte. Les données IPN : %s

en: Invalid action specified, did you mean
fr_FR: Action spécifiée non valide, vous vouliez dire

en: Invalid business email in IPN response. IPN data: %s
fr_FR: E-mail invalide dans la réponse IPN. Les données IPN : %s

en: Invalid currency in IPN response. IPN data: %s
fr_FR: Monnaie invalide dans la réponse IPN. Les données IPN : %s

en: Invalid email
fr_FR: E-mail incorrect

en: Invalid or no date range specified!
fr_FR: Plage de dates non valide ou non spécifiée&nbsp;!

en: Invalid payment amount in IPN response. IPN data: %s
fr_FR: Montant d'achat invalide dans la réponse IPN. Les données IPN : %s

en: Invalid payment email
fr_FR: E-mail de paiement incorrect

en: Invalid purchase key in IPN response. IPN data: %s
fr_FR: Clé d'achat invalide dans la réponse IPN. Les données IPN : %s

en: Invalid query!
fr_FR: Requête incorrecte !

en: Invalid status '%s', defaulting to 'complete'
fr_FR: État « %s » non valide, restauré par défaut à « terminé ».

en: Invalid username
fr_FR: Nom d'utilisateur incorrect

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
fr_FR: Nom d'utilisateur non valide. Seules les lettres minuscules (az) et les chiffres sont autorisés

en: Invalid verification token provided.
fr_FR: Jeton de vérification fourni non valide.

en: Iranian Rial (&#65020;)
fr_FR: Rial iranien (&#65020;)

en: Israeli Shekel (&#8362;)
fr_FR: Sheqel Israëlien (&#8362;)

en: Item Amount
fr_FR: Montant de l'article

en: Item Name
fr_FR: Nom de l'article

en: Item Price
fr_FR: Prix unitaire

en: Item Price:
fr_FR: Prix de l'article :

en: Item Quantities
fr_FR: Quantités d'éléments

en: Item price must be numeric
fr_FR: Le prix de l'article doit être un chiffre.

en: Jan
fr_FR: jan

en: Japanese Yen (&yen;)
fr_FR: Yen Japonais (&yen;)

en: July
fr_FR: juillet

en: June
fr_FR: juin

en: Key:
fr_FR: Clé :

en: Label shown next to the agree to terms check box.
fr_FR: Le libellé affiché à côté de la case accepter les termes du contrat.

en: Last Month
fr_FR: Le mois dernier

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Last Name: %s
fr_FR: Nom : %s

en: Last Quarter
fr_FR: Le dernier trimestre

en: Last Quater
fr_FR: Dernier quart

en: Last Week
fr_FR: La semaine dernière

en: Last Year
fr_FR: L'année dernière

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Leave blank for global setting or 0 for unlimited
fr_FR: Laisser vide pour utiliser les paramètres généraux ou 0 pour illimité

en: Licenses
fr_FR: Licences

en: Lifetime Value
fr_FR: Valeur vie client

en: Limit this discount to a single-use per customer?
fr_FR: Limiter cette réduction à une seule utilisation par client&nbsp;?

en: Line 1
fr_FR: Ligne 1

en: Line 2
fr_FR: Ligne 2

en: Link text . . .
fr_FR: Texte du lien . . .

en: Lleida
fr_FR: Lérida

en: Loading
fr_FR: Chargement en cours

en: Log ID
fr_FR: ID du journal

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Log Type
fr_FR: Type de journal

en: Log into Your Account
fr_FR: Se connecter à votre compte

en: Login
fr_FR: Se connecter

en: Login Form Only
fr_FR: Formulaire de connexion uniquement

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Logs
fr_FR: Fichiers journaux

en: Lost Password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Lost Password?
fr_FR: Mot de passe oublié&nbsp;?

en: M&aacute;laga
fr_FR: Malaga

en: MWS Access Key
fr_FR: Clé d'accès MWS

en: MWS Secret Key
fr_FR: Clé secrète MWS

en: Malaysian Ringgits
fr_FR: Ringgit malaisien

en: Mar
fr_FR: mar

en: Mark this product as exclusive of tax
fr_FR: Marquer ce produit HT

en: Max Uses
fr_FR: Nombre maximum d'utilisations

en: Max Uses: %s
fr_FR: Nombre max d'utilisations : %s

en: May
fr_FR: mai

en: Mexican Peso (&#36;)
fr_FR: Peso mexicain (&#36;)

en: Minimum Amount
fr_FR: Montant minimum

en: Minimum order of %s not met.
fr_FR: La commande minimum de %s n'est pas atteinte.

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Missing Reference ID, please try again
fr_FR: L'identifiant de référence est manquant, veuillez essayer à nouveau.

en: Missing purchase key.
fr_FR: Clé d'achat manquante.

en: Monthly Average Earnings
fr_FR: Revenu mensuel moyen

en: Monthly Average Sales
fr_FR: Moyenne des ventes mensuelles

en: Monthly Earnings Avg
fr_FR: Moy. mensuelle des revenus

en: Monthly Sales Avg
fr_FR: Moy. mensuelle des ventes

en: Multiple Discounts
fr_FR: Remises multiples

en: Murcia
fr_FR: Murcie

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name on the Card
fr_FR: Nom sur la carte

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Name: %s
fr_FR: Nom : %s

en: Navarra
fr_FR: Navarre

en: Need Even Faster Support?
fr_FR: Besoin d'aide encore plus rapidement&nbsp;?

en: Need Help?
fr_FR: Besoin d'aide&nbsp;?

en: Need to create an account?
fr_FR: Besoin de créer un compte&nbsp;?

en: New %1$s
fr_FR: Nouveau %1$s

en: New Category Name
fr_FR: Nouveau nom de catégorie

en: New Customer
fr_FR: Nouveau client

en: New Customers require a name and email address
fr_FR: Les nouveaux clients nécessitent un nom et une adresse e-mail

en: New Discount
fr_FR: Ajouter une Nouvelle Remise

en: New Download Product
fr_FR: Nouveau produit à télécharger

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New Payment
fr_FR: Nouveau paiement

en: New Sale Notifications
fr_FR: Notifications de nouvelles ventes

en: New Sale!
fr_FR: Nouvelle vente !

en: New Tag Name
fr_FR: Nouveau nom de l'étiquette

en: New Zealand Dollar (&#36;)
fr_FR: Dollar Nouvelle Zélande (&#36;)

en: New download purchase - Order #%1$s
fr_FR: Nouvel achat de téléchargement - N° de commande %1$s

en: New extensions that make Easy Digital Downloads even more powerful are released nearly every single week. Subscribe to the newsletter to stay up to date with our latest releases. <a href="http://eepurl.com/kaerz" target="_blank">Sign up now</a> to ensure you do not miss a release!
fr_FR: De nouvelles extensions qui rendent Easy Digital Downloads encore plus puissant sortent presque chaque semaine. Abonnez-vous à la newsletter pour rester informé de nos dernières sorties. <a href="http://eepurl.com/kaerz" target="_blank">Abonnez-vous maintenant</a> pour être sûr de ne plus rien manquer&nbsp;!

en: New user registration on your site %s:
fr_FR: Inscription d'un nouvel utilisateur sur votre site %s :

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No %2$s found
fr_FR: Aucun %2$s trouvé

en: No %2$s found in Trash
fr_FR: Aucun %2$s trouvé dans la Corbeille

en: No %s Found
fr_FR: Aucun %s trouvé

en: No %s found.
fr_FR: Aucun %s trouvée.

en: No %s included with this purchase
fr_FR: Aucun %s inclus avec cet achat

en: No Caching on Checkout?
fr_FR: Pas de mise en cache lors de la commande&nbsp;?

en: No Customer Notes
fr_FR: Aucune note concernant le client

en: No Discounts found
fr_FR: Aucune remise trouvée.

en: No Discounts found in Trash
fr_FR: Aucune remise trouvée dans la Corbeille

en: No Downloads found
fr_FR: Aucun téléchargement trouvé

en: No Expiration
fr_FR: Pas d'expiration

en: No Payments Found
fr_FR: Aucun paiement trouvé

en: No Payments found
fr_FR: Aucun paiement trouvé

en: No Payments found in Trash
fr_FR: Aucun paiement trouvé dans la corbeille

en: No Start Date
fr_FR: Aucune date de début

en: No action specified, did you mean
fr_FR: Aucune action spécifiée, vous vouliez

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
fr_FR: Aucune page de commande n'a été configurée. Se rendre dans les <a href="%s">Réglages</a> pour en configurer une.

en: No customer attached
fr_FR: Aucun client rattaché

en: No customers found
fr_FR: Aucun client trouvé

en: No customers found!
fr_FR: Aucun client trouvé !

en: No data found for export parameters
fr_FR: Pas de donnée trouvée pour l'export des paramètres

en: No discounts found
fr_FR: Aucune remise trouvée

en: No discounts found!
fr_FR: Aucune remise trouvée !

en: No discounts found.
fr_FR: Aucune remise trouvée.

en: No downloadable files found for this bundled item.
fr_FR: Aucun fichier téléchargeable trouvé pour cet élement empaqueté.

en: No downloadable files found.
fr_FR: Aucun fichier téléchargeable trouvé.

en: No expiration
fr_FR: Pas d'expiration

en: No payment notes
fr_FR: Aucune note de paiement

en: No payments matching your request were found.
fr_FR: Aucun paiement correspondant à votre demande n'a été trouvé.

en: No products found
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: No results found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: No sales found
fr_FR: Aucune vente trouvée

en: No start date
fr_FR: Pas de date de début

en: No template, plain text only
fr_FR: Pas de modèle, uniquement du texte

en: No users found
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé

en: No valid changelog was found.
fr_FR: Aucun journal des changements valide n'a été trouvé.

en: No, I will enter prices exclusive of tax
fr_FR: Non, j'entrerai les tarifs HT

en: Nonce verification failed
fr_FR: Échec de la vérification nonce

en: Nonce verification failed.
fr_FR: Échec de la vérification nonce.

en: Nonce verification has failed
fr_FR: La vérification nonce a échoué

en: None
fr_FR: Aucun

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne norvégienne

en: Note: Test Mode is enabled, only test payments are shown below. <a href="%s">Settings</a>.
fr_FR: Remarque : Le mode test est activé, uniquement les paiements de tests sont affichés ci-dessous. <a href="%s">Réglages</a>.

en: Notice
fr_FR: Avertissement

en: Nov
fr_FR: nov

en: Number of Purchases
fr_FR: Nombre d'achats

en: Number of Sales
fr_FR: Nombre de ventes

en: Number of items in cart
fr_FR: Nombre d'éléments dans le panier

en: Oct
fr_FR: oct

en: Once Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: One or more custom CSS classes you want applied to the button.
fr_FR: Une ou plusieurs classes CSS que vous voulez appliquer au bouton.

en: One or more of the discounts you entered is invalid
fr_FR: Une ou plusieurs des remises que vous avez entré sont incorrectes

en: Option Name
fr_FR: Nom de l'option

en: Optional notes about this download.
fr_FR: Remarques facultatives concernant ce téléchargement.

en: Options for add to cart and purchase buttons
fr_FR: Options pour les boutons d'ajout au panier et d'achat

en: Our <a href="https://easydigitaldownloads.com/support/pricing/">Priority Support</a> system is there for customers that need faster and/or more in-depth assistance.
fr_FR: Notre système de  <a href="https://easydigitaldownloads.com/support/pricing/">support prioritaire</a> est là pour les clients qui ont besoin d'une assistance encore plus rapide et / ou plus approfondie.

en: Ourense
fr_FR: Orense

en: Over 250 Extensions
fr_FR: Plus de 250 extensions

en: Overview
fr_FR: Vue générale

en: Parent Category
fr_FR: Catégorie parente

en: Parent Category:
fr_FR: Catégorie parente :

en: Parent Tag
fr_FR: Étiquette parente

en: Parent Tag:
fr_FR: Étiquette parente :

en: Partial PayPal refund processed: %s
fr_FR: Remboursement partiel PayPal traité&nbsp;: %s

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Again
fr_FR: Mot de passe à nouveau

en: Password: %s
fr_FR: Mot de passe : %s

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Passwords don't match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: PayPal Email
fr_FR: E-mail PayPal

en: PayPal Page Style
fr_FR: Style de la page PayPal

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
fr_FR: Paiement PayPal #%s remboursé pour cause de : %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
fr_FR: ID de la transaction de remboursement Paypal : %s

en: PayPal Settings
fr_FR: Réglages de PayPal

en: PayPal Standard
fr_FR: PayPal standard

en: PayPal Transaction ID: %s
fr_FR: ID de la transaction Paypal : %s

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment
fr_FR: Le compte PayPal n'est pas vérifié. Veuillez vérifier le compte afin de pouvoir accepter ce paiement.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted
fr_FR: Le compte PayPal doit être mis à jour avant que ce paiement soit accepté.

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment %s
fr_FR: Paiement %s

en: Payment Details
fr_FR: Détails du paiement

en: Payment Error
fr_FR: Erreur de paiement

en: Payment Errors
fr_FR: Erreurs de paiement

en: Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de paiement

en: Payment History
fr_FR: Historique des paiements

en: Payment ID
fr_FR: ID du paiement

en: Payment ID not supplied. Please try again
fr_FR: ID de paiement non fourni. S'il vous plaît essayer à nouveau

en: Payment Key
fr_FR: Clé de Paiement

en: Payment Meta
fr_FR: Méta du paiement

en: Payment Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payment Method:
fr_FR: Méthode de paiement :

en: Payment Methods
fr_FR: Méthodes de paiement

en: Payment Notes
fr_FR: Notes de paiement

en: Payment Number
fr_FR: Nombre de paiement

en: Payment Status
fr_FR: État du paiement

en: Payment creation failed before sending buyer to PayPal. Payment data: %s
fr_FR: La création du paiement a échoué avant d'envoyer l'acheteur sur Paypal. Les données de paiement : %s

en: Payment creation failed while processing a manual (free or test) purchase. Payment data: %s
fr_FR: La création du paiement a échoué lors du traitement d'un achat manuel (gratuit ou de test). Les données de paiement : %s

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
fr_FR: Échec du paiement en raison d'un e-mail professionnel PayPal incorrect.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
fr_FR: Échec du paiement en raison d'un montant dans l'IPN de PayPal incorrect.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
fr_FR: Échec du paiement en raison d'une monnaie dans l'IPN de PayPal incorrecte.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
fr_FR: Échec du paiement en raison d'une clé d'achat dans l'IPN de PayPal incorrecte.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations
fr_FR: Le paiement est considéré par l'équipe de PayPal comme dangereux ou en violation éventuelle de la réglementation gouvernementale.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance
fr_FR: Le paiement est en attente pour des raisons inconnues. Veuillez contacter le centre d'assistance de PayPal.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days
fr_FR: Le paiement a été effectué par eCheck et sera automatiquement effacé dans 5-8 jours.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations
fr_FR: Le paiement doit être manuellement accepté sur PayPal en raison des règlements internationaux du compte.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal
fr_FR: La monnaie du paiement n'est pas prise en charge par votre boutique et donc le paiement doit être manuellement accepté sur PayPal.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal
fr_FR: Le paiement nécessite une adresse confirmée du client et doit être accepté manuellement sur PayPal.

en: Payment status is %s
fr_FR: L'état du paiement est %s

en: Payment was sent to non-confirmed or non-registered email address.
fr_FR: Le paiement a été envoyé à une adresse e-mail non confirmée ou non enregistrée.

en: Payments can be searched by email address, user name, or filtered by status (completed, pending, etc.)
fr_FR: Les paiements peuvent être recherchés par adresse e-mail, nom d'utilisateur, ou filtrés selon le statut (terminé, en attente, etc..).

en: Payments must contain at least one item
fr_FR: Les paiements doivent contenir au moins un article

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending / Failed Sales
fr_FR: En attente / Ventes ratées

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Permalink: %s
fr_FR: Permalien : %s

en: Personal Info
fr_FR: Informations personnelles

en: Phenomenal Support
fr_FR: Centre d'aide dédié et phénoménal

en: Philippine Pesos
fr_FR: Peso philippin

en: Plain Text
fr_FR: Texte brut

en: Please Wait...
fr_FR: Veuillez patienter...

en: Please confirm you want to delete this customer
fr_FR: Veuillez confirmer que vous souhaitez supprimer ce client.

en: Please enter a discount code
fr_FR: Veuillez saisir un code de remise

en: Please enter a password
fr_FR: Veuillez saisir un mot de passe

en: Please enter a username before applying a discount code
fr_FR: Veuillez fournir un nom d'utilisateur avant d'appliquer votre code de remise

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: Please enter an email address before applying a discount code
fr_FR: Veuillez fournir une adresse e-mail avant d'appliquer un code de remise

en: Please enter billing state / province
fr_FR: Merci de saisir votre région de facturation

en: Please enter your billing city
fr_FR: Merci de saisir votre ville de facturation

en: Please enter your first name
fr_FR: Merci de saisir votre prénom

en: Please enter your zip / postal code
fr_FR: Merci de saisir votre code postal

en: Please note after changing your password, you must log back in.
fr_FR: Veuillez noter qu'après avoir modifié votre mot de passe, vous devrez vous reconnecter.

en: Please select a payment method
fr_FR: Choisissez votre méthode de paiement

en: Please select an option
fr_FR: Veuillez sélectionner une option

en: Please select your billing country
fr_FR: Veuillez sélectionner votre pays de facturation.

en: Please upload a file to import
fr_FR: Veuillez mettre en ligne un fichier à importer

en: Please upload a valid .json file
fr_FR: Veuillez mettre en ligne un fichier .json valide

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty polonais

en: Postal
fr_FR: Code postal

en: Posted: %s
fr_FR: Publié : %s

en: Pounds Sterling (&pound;)
fr_FR: Livre Sterling (&pound;)

en: Preview Purchase Receipt
fr_FR: Aperçu du reçu d'achat

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price Assignment
fr_FR: Affectation  de prix

en: Price Assignment: %s
fr_FR: Affectation de prix : %s

en: Prices entered with tax
fr_FR: Tarifs TTC ou HT

en: Pricing Options:
fr_FR: Options de prix :

en: Pricing: %s
fr_FR: Prix : %s

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product %s not found!
fr_FR: Le produit %s est introuvable !

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Product Price
fr_FR: Prix du produit

en: Product Requirements:
fr_FR: Exigences du produit&nbsp;:

en: Product Type Options:
fr_FR: Options du type de produit :

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products can have simple prices or variable prices if you wish to have more than one price point for a product. For a single price, simply enter the price. For multiple price points, click <em>Enable variable pricing</em> and enter the options.
fr_FR: Les produits peuvent avoir un prix unique ou des prix variables si vous souhaitez avoir plus d'un prix sur un produit. Pour un prix unique, il suffit d'entrer le prix. Pour des prix variables, cliquez sur <em>Permettre la tarification variable</em> et remplissez les options.

en: Products:
fr_FR: Produits :

en: Public Key
fr_FR: Clé publique

en: Public key:
fr_FR: Clé publique&nbsp;:

en: Purchase
fr_FR: Acheter

en: Purchase All Items
fr_FR: Tout Acheter

en: Purchase Buttons Anywhere
fr_FR: Des boutons d'achat partout

en: Purchase Confirmation
fr_FR: Confirmation d'achat

en: Purchase Details for Payment #%s
fr_FR: Détails de la commande pour le paiement #%s

en: Purchase Email Heading
fr_FR: L'en-tête de l'e-mail d'achat

en: Purchase Email Subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail relatif à l'achat

en: Purchase History
fr_FR: Historique des achats

en: Purchase History Page
fr_FR: Page d'historique des achats

en: Purchase Key
fr_FR: Clé d'achat

en: Purchase Key: %s
fr_FR: Clé d'achat : %s

en: Purchase Receipt
fr_FR: Facture d'achat

en: Purchase Receipt Preview
fr_FR: Aperçu du reçu d'achat

en: Purchase Shortcode
fr_FR: Code court d'achat

en: Purchase Shortcode:
fr_FR: Code court d'achat :

en: Purchase Total:
fr_FR: Montant total TTC :

en: Purchase Verification Failed
fr_FR: Erreur lors de la vérification de l'achat

en: Purchase button behavior
fr_FR: Comportement du bouton d'achat

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
fr_FR: Les boutons d'achat peuvent avoir deux fonctions différentes "Ajouter au panier" ou "Acheter immédiatement". Avec les boutons Acheter immédiatement les clients sont dirigés directement sur PayPal, leur donnant une expérience d'achat la plus simple possible.

en: Purchased %s
fr_FR: A acheté les %s

en: Purchased by:
fr_FR: Acheté par :

en: Purchases
fr_FR: Achats

en: Purchases: %s
fr_FR: Achats : %s

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quantity must be numeric
fr_FR: La quantité doit être un chiffre

en: Quickly see how each of your categories has performed over the lifetime of your store. The total sales and earnings are displayed, as well as the average monthly sales and earnings for each category.
fr_FR: Voyez rapidement les performances de chacune de vos catégories au cours de la durée de vie de votre boutique. Les ventes totales et les revenus sont affichés, ainsi que les ventes et les revenus mensuels moyens pour chaque catégorie.

en: REST API Versioning
fr_FR: Gestion de versions de la REST API

en: Rate
fr_FR: Taux

en: Re-enter Password
fr_FR: Re-saisir le mot de passe

en: Recalculate
fr_FR: Recalculer

en: Recalculate Totals
fr_FR: Recalculer le total

en: Receipt
fr_FR: Facture d'achat

en: Recent Payments
fr_FR: Paiements récents

en: Recent Purchases
fr_FR: Achats récents

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: Redirect to Checkout
fr_FR: Rediriger vers la page des commandes

en: Refund completed in Amazon. Refund ID: %s
fr_FR: Remboursement effectué chez Amazon. Remboursement ID&nbsp;: %s

en: Refund declined in Amazon. Refund ID: %s
fr_FR: Remboursement refusé chez Amazon. Remboursement ID&nbsp;: %s

en: Refund initiated in Amazon. Reference ID: %s
fr_FR: Remboursement initié chez Amazon. ID de référence&nbsp;: %s

en: Refund request failed in Amazon.
fr_FR: La demande de remboursement a échouée chez Amazon.

en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Remboursé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Remboursés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Refunded payment status]
en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Register New Account
fr_FR: Créer nouveau compte

en: Register with Amazon
fr_FR: S'inscrire avec Amazon

en: Registration Form Only
fr_FR: Formulaire d&rsquo;inscription uniquement

en: Registration and Login Forms
fr_FR:  Formulaires d&rsquo;Inscription et de Connexion

en: Reissue
fr_FR: Réédition

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove Data on Uninstall?
fr_FR: Supprimer les données lors de la désinstallation&nbsp;?

en: Remove Rate
fr_FR: Supprimer le taux

en: Report Type
fr_FR: Type de rapport

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Request Date:
fr_FR: Date de la demande

en: Request Details
fr_FR: Détails de la demande

en: Request IP
fr_FR: IP demandée

en: Request Speed
fr_FR: Vitesse de la demande

en: Require that users be logged-in to purchase files.
fr_FR: Exiger que les utilisateurs soient connectés pour acheter des fichiers.

en: Resend Email Receipts
fr_FR: Renvoyer l'e-mail du reçu

en: Resend Purchase Receipt
fr_FR: Renvoyer la facture d'achat

en: Resend Receipt
fr_FR: Renvoyer la facture

en: Restore Previous Cart
fr_FR: Restaurer le panier précédent

en: Restore Previous Cart.
fr_FR: Restaurer le panier précédent.

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Revoke API Keys
fr_FR: Révoquer la clé API

en: Revoked
fr_FR: Revoqué

en: Revoked <span class="count">(%s)</span> | Revoked <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Revoqué <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Revoqués <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Revoked payment status]
en: Revoked
fr_FR: Révoqué

en: Russian Rubles
fr_FR: Roubles russes

en: SKU
fr_FR: UGS

en: SKUs
fr_FR: UGSs

en: Salamanca
fr_FR: Salamanque

en: Sale | Sales
fr_FR[0]: Vente
fr_FR[1]: Ventes

en: Sale Notification
fr_FR: Notification de vente

en: Sale Notification Emails
fr_FR: E-mails de notification d'achat

en: Sale Notification Subject
fr_FR: Sujet de la notification de vente

en: Sales
fr_FR: Ventes

en: Sales and Earnings by Month for all Products
fr_FR: Ventes et revenus par mois pour tous les produits

en: Sales and earnings reports for the current year for all products
fr_FR: Rapports des ventes et des revenus pour l'année en cours pour tous les produits

en: Sales:
fr_FR: Ventes :

en: Sales: %s
fr_FR: Ventes : %s

en: Sample Download File Name
fr_FR: Le nom du fichier de test de téléchargement

en: Sample Product Title
fr_FR: Le titre du produit de test

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Cart
fr_FR: Sauvegarder le panier

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save Payment
fr_FR: Sauvegarder le paiement

en: Saved cart
fr_FR: Panier sauvegardé

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search %2$s
fr_FR: Rechercher %2$s

en: Search Categories
fr_FR: Rechercher catégories

en: Search Customers
fr_FR: Chercher des clients

en: Search Discounts
fr_FR: Chercher des remises

en: Search File Downloads
fr_FR: Rechercher des Téléchargements de fichiers

en: Search Payments
fr_FR: Rechercher des paiements

en: Search Tags
fr_FR: Rechercher étiquettes

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Secret key:
fr_FR: Clé secrète :

en: Secure Checkout
fr_FR: Commande sécurisée

en: Security code
fr_FR: Code de sécurité

en: Segovia
fr_FR: S&eacute;govie

en: Select %s relevant to this discount.
fr_FR: Sélectionner des %s concernés par cette remise.

en: Select Payment Method
fr_FR: Selectionner la méthode de paiement

en: Select a %s
fr_FR: Sélectionnez un %s

en: Select a Customer
fr_FR: Sélectionnez un client

en: Select a country
fr_FR: Sélectionner un pays

en: Select a page
fr_FR: Sélectionner une page

en: Select a product type
fr_FR: Selectionner un type de produit

en: Select a state
fr_FR: Sélectionner un état

en: Select one or more %s
fr_FR: Choisissez un ou plusieurs %s

en: Select the file download method. Note, not all methods work on all servers.
fr_FR: Sélectionner la méthode de téléchargement du fichier. Remarque, toutes les méthodes ne fonctionnent pas sur tous les serveurs.

en: Seller ID
fr_FR: ID du vendeur

en: Send Test Email
fr_FR: Envoi d'un e-mail de test

en: Sept
fr_FR: sept

en: Sequential Number Postfix
fr_FR: Suffixe du nombre séquentiel

en: Sequential Number Prefix
fr_FR: Préfixe du nombre séquenciel

en: Sequential Order Numbers
fr_FR: Numéros de commande séquentiels

en: Sequential Starting Number
fr_FR: Nombre de départ de la séquence

en: Serve Digital Downloads Through WordPress
fr_FR: Offrir des Téléchargements Digitaux avec WordPress

en: Set To Abandoned
fr_FR: Réglé sur abandonné

en: Set To Cancelled
fr_FR: Réglé sur annulé

en: Set To Completed
fr_FR: Réglé sur terminé

en: Set To Failed
fr_FR: Réglé sur échoué

en: Set To Pending
fr_FR: Réglé sur en attente

en: Set To Preapproval
fr_FR: Réglé sur pre-approuvé

en: Set To Refunded
fr_FR: Réglé sur remboursé

en: Set To Revoked
fr_FR: Réglé sur révoqué

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings updated.
fr_FR: Réglages mis à jour.

en: Sevilla
fr_FR: S&eacute;ville

en: Shop Accountant
fr_FR: Comptable de la boutique

en: Shop Manager
fr_FR: Gestionnaire de la boutique

en: Shop Vendor
fr_FR: Vendeur dans la boutique

en: Shop Worker
fr_FR: Employé de la boutique

en: Should prices on the checkout page be shown with or without tax?
fr_FR: Les prix sur la page de paiement sont affichées TTC ou HT&nbsp;?

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show %s
fr_FR: Afficher %s

en: Show Count:
fr_FR: Afficher le compte&nbsp;:

en: Show Purchase Button
fr_FR: Afficher le bouton d'achat

en: Show Register / Login Form?
fr_FR: Afficher le fomulaire de connexion / inscription&nbsp;?

en: Show Terms
fr_FR: Afficher les conditions

en: Show Title
fr_FR: Afficher le titre

en: Show all %s
fr_FR: Afficher toutes les %s

en: Simple Customer Authentication
fr_FR: Authentification client simple

en: Singapore Dollar (&#36;)
fr_FR: Dollar de Singapour (&#36;)

en: Single Use: %s
fr_FR: Utilisation unique : %s

en: Slug: %s
fr_FR: Identifiant : %s

en: Some countries require a notice when product prices include tax.
fr_FR: Certains pays exigent un préavis lorsque les prix des produits sont indiqués TTC.

en: Something went wrong.
fr_FR: Une erreur s'est produite.

en: Sometimes a database upgrade notice may not be cleared after an upgrade is completed due to conflicts with other extensions or other minor issues.
fr_FR: Parfois une notification de mise à jour ne disparaît pas après une mise à jour en raison d'un conflit avec d'autres extensions ou de problèmes mineurs.

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
fr_FR: Désolé, mais vous avez atteint votre limite de téléchargement pour ce fichier.

en: Sorry but your account verification link has expired. <a href="#">Click here</a> to request a new verification URL.
fr_FR: Désolé, mais votre lien de vérification du compte a expiré. <a href="#">Cliquez ici</a> pour demander une nouvelle URL de vérification.

en: Sorry but your download link has expired.
fr_FR: Désolé, mais votre lien de téléchargement est expiré.

en: Sorry, not available for variable priced products.
fr_FR: Désolé, non disponible pour des produits à prix variables.

en: Sorry, trouble retrieving payment receipt.
fr_FR: Désolé, nous avons des difficultés à retrouver le reçu de votre paiement.

en: Special notes or instructions for the product. These notes will be added to the purchase receipt, and additionaly may be used by some extensions or themes on the frontend.
fr_FR: Remarques particulières ou des instructions pour ce produit. Ces remarques seront ajoutées à la facture d'achat et additionnelement pourront être utilisé par quelques extensions ou thèmes.

en: Special notes or instructions for this product. These notes will be added to the purchase receipt.
fr_FR: Remarques particulières ou des instructions pour ce produit. Ces remarques seront ajoutées à la facture d'achat.

en: Specified ID is not a product
fr_FR: L'ID spécifiée n'est pas celle d'un produit

en: Standardized Customer Export
fr_FR: Export clientèle standardisé

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Start Date:
fr_FR: Date de début :

en: Start Date: %s
fr_FR: Date de début : %s

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: State
fr_FR: &Eacute;tat

en: State / Province
fr_FR: État / Province

[ctx: State / province of address]
en: State / Province:
fr_FR: État / Province :

en: Stats include all sales and earnings for the lifetime of the store.
fr_FR: Les statistiques comprennent toutes les ventes et tous les revenus depuis le démarrage de la boutique.

en: Status
fr_FR: État

en: Status changed from %s to %s
fr_FR: État de la commande modifié de %s à %s

en: Status:
fr_FR: État&nbsp;:

en: Status: %s
fr_FR: État&nbsp;: %s

en: Stay Up to Date
fr_FR: Être et rester à jour

en: Step %d of approximately %d running
fr_FR: Étape %d sur %d en cours d'exécution

en: Street Address Line 1:
fr_FR: Ligne d'adresse 1 :

en: Street Address Line 2:
fr_FR: Ligne d'adresse 2 :

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Subtotal:
fr_FR: Sous-Total :

en: Subtotal: %s
fr_FR: Sous-total : %s

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success Page
fr_FR: Page d'achat réussi

en: Success URL is: %s
fr_FR: L'URL de réussite d'achat est : %s

en: Swedish Krona
fr_FR: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc suisse

en: Symlink File Downloads?
fr_FR: Téléchargements de fichiers par liens symboliques&nbsp;?

en: Symlinks are: %s
fr_FR: Les liens symboliques sont : %s

en: System Info
fr_FR: Infos syst&egrave;me

en: Table View
fr_FR: Vu en tableau

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tags: %s
fr_FR: Étiquettes&nbsp;: %s

en: Taiwan New Dollars
fr_FR: Nouveau dollar de Taiwan

en: Tarragona
fr_FR: Tarragone

en: Tax
fr_FR: TVA

en: Tax Rates
fr_FR: Taux de TVA

en: Tax Report
fr_FR: Rapport de TVA

en: Tax rate is: %s
fr_FR: Le taux de TVA est : %s

en: Tax: %s
fr_FR: TVA : %s

en: Taxes
fr_FR: TVA

en: Taxes are: %s
fr_FR: La TVA est de : %s

en: Taxonomy:
fr_FR: Taxinomie&nbsp;:

en: Terms of Agreement
fr_FR: Termes du Contrat

en: Test Mode
fr_FR: Mode de test

en: Test Mode has been improved by moving the option to the Payment Gateways screen. Sales / earnings stats are now incremented in test mode.
fr_FR: Le mode de test a été amélioré en déplaçant l'option de l'écran des passerelles de paiement. Les statistiques des revenus / ventes sont maintenant incrémentées dans le mode de test.

en: Test Payment
fr_FR: Paiement de test

en: Test mode is: %s
fr_FR: Le mode de test est : %s

en: Text shown on the Add to Cart Buttons.
fr_FR: Le texte affiché sur les boutons d'ajout au panier.

en: Text shown on the Buy Now Buttons.
fr_FR: Le texte affiché sur les boutons Acheter maintenant.

en: Thai Baht (&#3647;)
fr_FR: Baht thaïlandais (&#3647;)

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer and better!
fr_FR: Nous vous remercions de votre mise à jour vers la dernière version ! Easy Digital Downloads %s est prêt à rendre votre boutique en ligne plus rapide, plus sécurisée et encore meilleure !

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer, and better!
fr_FR: Merci d&rsquo;être passé à la dernière version ! Easy Digital Downloads %s est prêt à rendre votre boutique en ligne plus rapide, plus sécurisée et encore meilleure !

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
fr_FR: Merci d'utiliser <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>&nbsp;! S'il vous plaît <a href="%2$s" target="_blank">notez nous</a> sur <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: Thank you for your purchase! [edd_receipt]
fr_FR: Merci pour votre achat ! [edd_receipt]

en: Thank you for your purchase. Please click on the link(s) below to download your files.
fr_FR: Nous vous remercions de votre achat. S'il vous plaît cliquez sur le(s) lien(s) ci-dessous pour télécharger vos fichiers.

en: The %s menu is your access point for all aspects of your Easy Digital Downloads product creation and setup. To create your first product, simply click Add New and then fill out the product details.
fr_FR: Le menu %s est votre point d'accès principal à tous les aspects de création et de configuration de vos produits avec Easy Digital Downloads . Pour créer votre premier produit, il suffit de cliquer sur Ajouter Nouveau et de remplir les différents détails de la fiche du produit.

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
fr_FR: Les 16 chiffres (généralement) au recto de votre carte de crédit.

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
fr_FR: Le nombre à 3 chiffres (au dos) ou à quatre chiffres (recto) de votre carte.

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
fr_FR: Le code court <em>[purchase_link]</em>

en: The Amazon Client ID. Should look like `amzn1.application-oa2...`
fr_FR: L'identifiant client d&rsquo;Amazon. Il devrait ressembler à `amzn1.application-oa2...`

en: The Customer export has been standarized so it now produces the same data during export for all export options. It can also easily handle 20,000 or even 50,000 customer records in a single export.
fr_FR: L'export de clientèle a été standardisé, il produit donc maintenant les mêmes données lors de l'exportation pour toutes les options d'export. Il peut également gérer facilement 20000 ou même 50000 entrées clients dans un seul export.

en: The Easy Digital Downloads .htaccess file is missing from <strong>%s</strong>!
fr_FR: Le fichier .htaccess d'Easy Digital Downloads est absent de <strong>%s</strong> !

en: The ID of a specific download to purchase.
fr_FR: L'ID d'un téléchargement spécifique à acheter.

en: The IPN URL to provide in your MWS account. Enter this under your <a href="%s">Integration Settings</a>
fr_FR: L'URL IPN à fournir dans votre compte MWS. Saisissez-la dans vos <a href="%s">Réglages d&rsquo;intégration</a>.

en: The Payment History needs to be updated. %s
fr_FR: L'historique des paiements doit être mis à jour. %s

en: The Purchase and File Download History in Easy Digital Downloads needs to be upgraded, click %shere%s to start the upgrade.
fr_FR: L'historique d'achat et de téléchargement de fichiers d'Easy Digital Downloads a besoin d'être mis à jour, cliquez %sici%s pour lancer la mise à jour.

en: The REST API now supports a version parameter that allows you to specify which version of the API you wish to use.
fr_FR: La REST API gère maintenant le paramètre de version qui vous permet de spécifier la version de l'API que vous souhaitez utiliser.

en: The Return URL to provide in your MWS Application. Enter this under your Login and Pay &rarr; Web Settings
fr_FR: L'URL de retour à fournir dans votre application MWS. Entrez ceci sous votre Connectez-vous & payez &rarr; Réglages du site Web.

en: The User ID %d does not exist. Please assign an existing user.
fr_FR: L'ID de l'utilisateur %d n'existe pas. Veuillez choisir un client existant.

en: The User ID %d is already associated with a different customer.
fr_FR: L'ID de l'utilisateur %d est déjà associée à un autre client.

en: The [downloads] shortcode will display a product grid that works with any theme, no matter the size. It is even responsive!
fr_FR: Le code court [downloads] affichera une grille de produits qui fonctionne dans tous les thèmes, peu importe ses dimensions. Elle est même responsive&nbsp;!

en: The button label for completing a purchase.
fr_FR: Le libellé du bouton pour compléter un achat.

en: The buyer's IP Address
fr_FR: L'adresse IP de l'acheteur

en: The buyer's billing address
fr_FR: L'adresse de facturation de l'acheteur

en: The buyer's email address
fr_FR: Adresse e-mail de l'acheteur

en: The buyer's email address.
fr_FR: Adresse e-mail de l'acheteur.

en: The buyer's first name
fr_FR: Le prénom de l'acheteur

en: The buyer's full name, first and last
fr_FR: Nom de l'acheteur, prénom et nom

en: The buyer's name.
fr_FR: Le nom de l'acheteur.

en: The buyer's user name on the site, if they registered an account
fr_FR: Le nom d'utilisateur de l'acheteur sur le site, s'il a enregistré un compte

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
fr_FR: La fonction de rappel utilisée pour la <strong>%s </strong> est manquante.

en: The cart cannot be restored. Invalid token.
fr_FR: Le panier ne peut pas être restauré. Jeton non valide.

en: The city for your billing address.
fr_FR: La ville de votre adresse de facturation.

en: The country for your billing address.
fr_FR: Le pays de votre adresse de facturation.

en: The date of the purchase
fr_FR: Date de l'achat

en: The date your credit card expires, typically on the front of the card.
fr_FR: La date d'expiration de votre carte de crédit, généralement sur le devant de la carte.

en: The download files in <strong>%s</strong> are not currently protected due to your site running on NGINX.
fr_FR: Les fichiers de téléchargement dans <strong>%s</strong> ne sont pas actuellement protégés du fait que votre site tourne sur NGINX.

en: The email you entered belongs to another user. Please use another.
fr_FR: L'e-mail que vous avez fourni appartient à un autre utilisateur. Veuillez en utiliser un autre.

en: The email you entered is invalid. Please enter a valid email.
fr_FR: L'adresse de messagerie que vous avez saisie n'est pas valide. Veuillez-en saisir une valide.

en: The end date must be later than the start date!
fr_FR: La date de fin doit être postérieure à la date de début !

en: The exact date and time the payment was completed.
fr_FR: La date exacte et le moment où le paiement a été réalisé.

en: The file associated with the purchase.
fr_FR: Le fichier associé à l'achat.

en: The file download log can be searched in several different ways:
fr_FR: Le journal des téléchargements peut être recherché de différentes façons :

en: The gateway selected as the default option will always be displayed first on checkout.
fr_FR: La passerelle sélectionnée par défaut est toujours affichée en premier sur la page de commande.

en: The kind of discount to apply for this discount.
fr_FR: Le type de remise à lui appliquer.

en: The maximum number of times files can be downloaded for purchases. Can be overwritten for each %s.
fr_FR: Le nombre maximum de fois qu'un fichier peut-être téléchargé par achat. Peut-être modifié pour chaque %s.

en: The maximum number of times this discount can be used. Leave blank for unlimited.
fr_FR: Nombre maximum d'utilisations autorisées pour ce code de remise. Laissez vide pour un nombre illimité.

en: The method of payment used for this purchase
fr_FR: La méthode de paiement utilisée pour cet achat

en: The minimum amount that must be purchased before this discount can be used. Leave blank for no minimum.
fr_FR: Le montant minimum qui doit être acheté avant que cette remise ne puisse être utilisée. Laisser vide pour aucun minimum.

en: The name of the payment gateway used to complete the payment.
fr_FR: Le nom de la passerelle de paiement utilisé pour l'achat.

en: The name of this discount
fr_FR: Le nom de la remise.

en: The name printed on the front of your credit card.
fr_FR: Le nom inscrit sur le recto de votre carte de crédit.

en: The name purchase receipts are said to come from. This should probably be your site or shop name.
fr_FR: Nom de l'expéditeur pour les factures d'achat. Par exemple le nom de votre site ou magasin.

en: The number that sequential order numbers should start at.
fr_FR: Le nombre de départ de la séquence des commandes.

en: The password used to access your account.
fr_FR: Le mot de passe utilisé pour accéder à votre compte.

en: The password you entered is incorrect
fr_FR: Le mot de passe fourni ne correspond pas

en: The password you entered is incorrect. %sReset Password%s
fr_FR: Le mot de passe fourni ne correspond pas. %sLe réinitialiser%s

en: The passwords you entered do not match. Please try again.
fr_FR: Le mot de passe fourni ne correspond pas. Veuillez réessayer.

en: The payment has been deleted.
fr_FR: Le paiement a été supprimé.

en: The payment has been successfully updated.
fr_FR: La note de paiement a bien été mise à jour.

en: The payment history can be searched in several different ways:
fr_FR: L'historique des paiements peut être recherché de différentes façons :

en: The payment note has been added successfully.
fr_FR: La note de paiement a bien été ajoutée.

en: The payment note has been deleted.
fr_FR: La note de paiement a été supprimée.

en: The people that build Easy Digital Downloads
fr_FR: Les personnes qui construisent Easy Digital Downloads

en: The price of the purchase before taxes
fr_FR: Le prix d'achat HT

en: The primary billing address for your credit card.
fr_FR: L'adresse de facturation principale de votre carte de crédit.

en: The product grids can be customized in any way you wish and there is <a href="%s">extensive documentation</a> to assist you.
fr_FR: Les grilles de produits peuvent être personnalisés comme vous le souhaitez, il y a une <a href="%s">documentation supplémentaire</a> en anglais pour vous y aider.

en: The product requirements for this discount are not met.
fr_FR: Les exigences relatives au produit pour cette remise ne sont pas remplies.

en: The purchase receipt has been resent.
fr_FR: La facture d'achat a été renvoyée.

en: The report includes a visual break down of the sales / earnings mix for your categories. Quickly see which categories account for the highest (or lowest) percentage of your sales and earnings.
fr_FR: Le rapport comprend un découpage visuel de la combinaison des ventes / revenus de vos catégories. Voyez rapidement quelles sont les catégories représentant le plus haut (ou le plus bas) pourcentage de vos ventes et de vos revenus.

en: The requested price ID does not exist.
fr_FR: L'ID du prix demandé n&rsquo;existe pas.

en: The selected payment gateway is not enabled
fr_FR: La passerelle de paiement sélectionnée n'est pas activée

en: The settings have been imported.
fr_FR: Les réglages ont bien été importés.

en: The specified ID does not belong to a payment. Please try again
fr_FR: L'ID spécifiée ne correspond pas à un paiement. Veuillez réessayer.

en: The specified receipt ID appears to be invalid
fr_FR: L'ID du reçu spécifiée semble être non valide

en: The specified user already has API keys.
fr_FR: L'utilisateur spécifié a déjà les clés de l'API.

en: The state or province for your billing address.
fr_FR: La ville de votre adresse de facturation.

en: The status of this discount code.
fr_FR: L'état de ce code de remise.

en: The suite, apt no, PO box, etc, associated with your billing address.
fr_FR: Le n° d'apt, code postal, etc, associé à votre adresse de facturation.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
fr_FR: Le séparateur (le plus souvent , ou .) pour séparer les décimales.

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
fr_FR: Le séparateur (le plus souvent , ou .) pour séparer les milliers.

en: The taxed amount of the purchase
fr_FR: Le montant de la TVA

en: The text to be displayed on the button or link.
fr_FR: Le libellé du bouton ou du lien.

en: The total price of the purchase
fr_FR: Le montant TTC de l'achat

en: The unique ID number for this purchase
fr_FR: L'identifiant unique de cet achat.

en: The unique ID number for this purchase receipt
fr_FR: L’identifiant unique pour cette facture d’achat.

en: The upgrade process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the upgrade is finished.
fr_FR: Le processus de mise à jour a commencé, s'il vous plaît soyez patient. Cela peut prendre plusieurs minutes. Vous serez automatiquement redirigé lorsque la mise à jour sera terminée.

en: The user information is invalid
fr_FR: Les informations de l'utilisateur sont incorrectes.

en: The username you entered does not exist
fr_FR: Le nom d'utilisateur fourni n'existe pas

en: The username you will use to log into your account.
fr_FR: Le nom d'utilisateur que vous utiliserez pour vous connecter à votre compte.

en: The zip / postal code you entered for your billing address is invalid
fr_FR: Le code postal que vous avez entré pour votre adresse de facturation est incorrect

en: The zip or postal code for your billing address.
fr_FR: Le code postal de votre adresse de facturation.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
fr_FR: Une nouvelle version de %1$s est disponible. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Afficher les détails de la version %3$s</a> ou <a href="%4$s">mettre à jour automatiquement</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
fr_FR: Une nouvelle version de %1$s est disponible. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Afficher les détails de la version %3$s</a>.

en: There was a problem activating your license key, please try again or contact support. Error code: %s
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'activation de votre clé de licence, veuillez réessayer ou contactez le support. Code erreur : %s

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de votre code de remise, veuillez réessayer.

en: There was a problem updating your discount code, please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de votre code de remise, veuillez réessayer.

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
fr_FR: Il semble y avoir une erreur lors de la récupération de la liste des extensions sur le serveur. S'il vous plaît essayez de nouveau dans quelques minutes.

en: There was an issue processing your payment. Amazon error: %s
fr_FR: Il y a eu un problème au cours du traitement de votre paiement. Erreur Amazon&nbsp;: %s

en: These API keys allow you to use the <a href="%s">EDD REST API</a> to retrieve store data in JSON or XML for external applications or devices, such as the <a href="%s">EDD mobile app</a>.
fr_FR: Ces clés API vous permettent d'utiliser l'<a href="%s">EDD REST API</a> pour récupérer les données de votre boutique au format JSON ou XML pour des applications externes ou des dispositifs, tels que l'<a href="%s">app mobile EDD</a>.

en: These are some sample notes added to a product.
fr_FR: Voici quelques exemples de remarques ajoutées à un produit.

en: These extensions <em><strong>add functionality</strong></em> to your Easy Digital Downloads powered store.
fr_FR: Ces extensions <em><strong>ajoutent des fonctionnalités</strong></em> à votre boutique propulsée par Easy Digital Downloads.

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This Quarter
fr_FR: Ce trimestre

en: This Week
fr_FR: Cette semaine

en: This Year
fr_FR: Cette année

en: This discount has already been redeemed.
fr_FR: Cette remise a déjà été utilisée.

en: This discount has reached it's maximum usage.
fr_FR: La remise a atteint son maximum d'utilisation.

en: This discount is expired.
fr_FR: Cette remise est terminée.

en: This discount is invalid.
fr_FR: Cette remise n'est pas valide.

en: This discount is not active yet.
fr_FR: Cette remise n'est pas encore active.

en: This discount is not active.
fr_FR: Cette remise n'est pas active.

en: This discount is not valid for the cart contents.
fr_FR: Cette remise n'est pas valable pour le contenu du panier.

en: This gateway will be loaded automatically with the checkout page.
fr_FR: Cette passerelle sera chargée automatiquement avec la page de commande.

en: This is a secure SSL encrypted payment.
fr_FR: C’est un paiement sécurisé crypté en SSL.

en: This is the checkout page where buyers will complete their purchases. The [download_checkout] short code must be on this page.
fr_FR: La page de commande où les acheteurs réalisent leurs achats. Le raccourci [download_checkout] doit être sur cette page.

en: This is the page buyers are sent to after completing their purchases. The [edd_receipt] short code should be on this page.
fr_FR: La page vers laquelle les acheteurs sont redirigés après avoir réalisé leurs achats. Le code court [edd_receipt] doit être sur cette page.

en: This is the page buyers are sent to if their transaction is cancelled or fails
fr_FR: La page vers laquelle les acheteurs sont redirigés si leur transaction est annulée ou échoue.

en: This license does not belong to the product you have entered it for.
fr_FR: Cette licence ne correspond pas au produit pour lequel vous l'avez entré.

en: This license does not have any activations left
fr_FR: Cette licence n'a plus d'activation disponible

en: This license key is expired. Please renew it.
fr_FR: La clé de licence est expirée. Veuillez la renouveler.

en: This option affects how you enter prices.
fr_FR: Cette option affecte la façon dont vous entrez les prix.

en: This page shows a complete purchase history for the current user, including download links
fr_FR: Cette page affiche l'historique complet d'achat de l'utilisateur actuel, incluant les liens des téléchargements.

en: This report shows the total amount collected in sales tax for the given year.
fr_FR: Ce rapport indique le montant total de TVA perçu sur les ventes pour l'année spécifiée.

en: This screen allows customization of your store's styles. For complete control, you can completely disable all styles generated by the plugin.
fr_FR: Cet écran donne accès à la personnalisation des styles de votre boutique. Pour un contrôle complet, vous pouvez désactiver entièrement tous les styles générés par l'extension.

en: This screen allows you to customize how emails act throughout your store. You can choose a premade template, set the sender's name, email address, and subject.
fr_FR: Cet écran vous permet de personnaliser la façon dont les e-mails interagissent dans toute votre boutique. Vous pouvez choisir un modèle pre-fait, définir le nom de l'expéditeur, l'adresse e-mail et le sujet.

en: This screen allows you to export your reports into a PDF or CSV format.
fr_FR: Cet écran donne accès à l'exportation de vos rapports au format PDF ou CSV.

en: This screen allows youto configure the tax rules for your store.
fr_FR: Cet écran vous permet de configurer les règles de TVA de votre boutique.

en: This screen provides access to all of your store's transactions.
fr_FR: Cet écran donne accès à l'ensemble des transactions de votre boutique.

en: This screen provides access to settings added by most Easy Digital Downloads extensions.
fr_FR: Cet écran donne accès aux réglages ajoutés par la plupart des extensions d'Easy Digital Downloads.

en: This screen provides other miscellaneous options such as disabling jQuery, allowing guest checkout, and configuring your terms of service.
fr_FR: Cet écran donne accès à d'autres options diverses telles que la desactivation de jQuery, les achats des invités, et la configuration de vos conditions d'utilisations.

en: This screen provides the most basic settings for configuring your store. You can set the currency, page templates, and turn <em>Test Mode</em> on and off.
fr_FR: Cet écran donne accès aux réglages pour la configuration générale de votre boutique. Vous pouvez définir la monnaie, les modèles des pages et activer ou desactiver le <em>mode de paiement de test</em>.

en: This screen provides ways to toggle payment gateways on or off, as well as configure gateway-specific settings. Any extra payment gateway extensions you have installed will appear on this page, and can be configured to suit your needs.
fr_FR: Cet écran donne accès aux moyens d'activer/desactiver les passerelles de paiements, ainsi que configurer specifiquement chacunes d'elles. Toutes les passerelles supplémentaires de paiement que vous avez installées apparaîtront sur cette page, et pourront être configurées pour répondre à vos besoins.

en: This screen provides you with reports for your earnings, downloads, customers and taxes.
fr_FR: Cet écran donne accès aux rapports de vos revenus, téléchargements, clients et TVA.

en: This will send a demo purchase receipt to the emails listed below.
fr_FR: Envoyer un reçu d'achat de test aux e-mails ci-dessous.

en: Thousands Separator
fr_FR: Séparateur des milliers

en: Time:
fr_FR: Heure :

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To
fr_FR: À

en: To export shop data (purchases, customers, etc), visit the <a href="%s">Reports</a> page.
fr_FR: Pour exporter les données de la boutique (achats, clients, etc..), rendez-vous sur la page des <a href="%s">Rapports </a>.

en: To protect them, you must add a redirect rule as explained in <a href="http://docs.easydigitaldownloads.com/article/682-protected-download-files-on-nginx">this guide</a>.
fr_FR: Pour les protéger, vous devez ajouter une règle de redirection comme expliqué dans <a href="http://docs.easydigitaldownloads.com/article/682-protected-download-files-on-nginx">ce document</a>.

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Token
fr_FR: Jeton

en: Token:
fr_FR: Jeton&nbsp;:

en: Toledo
fr_FR: Tolède

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Total Downloads: %s
fr_FR: Total des téléchargements : %s

en: Total Earnings
fr_FR: Total des revenus

en: Total Price
fr_FR: Prix TTC

en: Total Purchased
fr_FR: Total acheté

en: Total Purchases
fr_FR: Total d'achats

en: Total Sales
fr_FR: Total des ventes

en: Total Spent
fr_FR: Montant total dépensé

en: Total Spent: %s
fr_FR: Total dépensé : %s

en: Total earnings for period shown:
fr_FR: Total des revenus pour la période choisie :

en: Total sales for period shown:
fr_FR: Total des ventes pour la période choisie :

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Total: %s
fr_FR: Total : %s

en: Totals
fr_FR: Totaux

en: Tracking Settings
fr_FR: Réglages du suivi

en: Transaction Failed
fr_FR: La transaction a échoué

en: Transaction ID
fr_FR: ID de la transaction

en: Transaction ID:
fr_FR: ID de la transaction :

en: Trying to cheat or something?
fr_FR: Alors on essaye de tricher ou quoi&nbsp;?

en: Turkish Lira (&#8378;)
fr_FR: Lire Turque (&#8378;)

en: Type to search %s
fr_FR: Tapez pour rechercher un %s.

en: US Dollars (&#36;)
fr_FR: Dollar US (&#36;)

en: Undefined
fr_FR: Indéfini

en: Unlimited
fr_FR: Illimitée

en: Unlimited file downloads
fr_FR: Téléchargements illimités de fichiers

en: Unnamed Customer
fr_FR: Client sans nom

en: Update Cart
fr_FR: Mettre à jour le panier

en: Update Category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie

en: Update Customer
fr_FR: Mettre à jour le client

en: Update Discount Code
fr_FR: Mettre à jour Code de Remise

en: Update Payment
fr_FR: Mettre à jour le paiement

en: Update Tag
fr_FR: Mettre à jour l'étiquette

en: Upload File
fr_FR: Mettre en ligne un fichier

en: Upload a File
fr_FR: Mettre en ligne un fichier

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of the purchase receipt emails. Displayed on HTML emails only.
fr_FR: Mettre en ligne ou choisir un logo à afficher en haut des e-mails de facture d'achat. Ne s'affiche que sur les e-mails au format HTML.

en: Upload or enter the file URL
fr_FR: Mettez en ligne ou saisissez l'url du fichier

en: Uploading the downloadable files is simple. Click <em>Upload File</em> in the Download Files section and choose your download file. To add more than one file, simply click the <em>Add New</em> button.
fr_FR: Mettre en ligne les fichiers téléchargeables est simple. Cliquez sur <em>Télécharger un fichier</em> dans la section Fichiers du Téléchargement et choisissez votre fichier. Pour ajouter d'autres fichiers, cliquez simplement sur <em>Ajouter un nouveau fichier</em>.

en: Use Once Per Customer
fr_FR: Utiliser une fois par client

en: Use This File
fr_FR: Utiliser ce fichier

en: Use current
fr_FR: Utiliser l'actuel

en: Use the form below to insert the short code for purchasing a %s
fr_FR: Utiliser le formulaire ci-dessous pour insérer le code court pour acheter un %s.

en: Use the tips below to get started using Easy Digital Downloads. You will be up and running in no time!
fr_FR: Utilisez les conseils ci-dessous pour vous lancer avec Easy Digital Downloads. Vous serez opérationnel en un rien de temps !

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User ID
fr_FR: ID de l'utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username already taken
fr_FR: Nom d'utilisateur déjà utilisé

en: Username: %s
fr_FR: Identifiant : %s

en: Uses
fr_FR: Utilisations

en: Uses: %s
fr_FR: Utilisations : %s

en: Valencia
fr_FR: Valence

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Verify your account
fr_FR: Vérifier votre compte

en: View %1$s
fr_FR: Afficher %1$s

en: View %s
fr_FR: Afficher le %s

en: View API Log
fr_FR: Voir le journal de l'API

en: View All
fr_FR: Afficher tout

en: View All Purchases
fr_FR: Afficher tous les achats

en: View Customer Details
fr_FR: Afficher les détails du client

en: View Detailed Earnings Report
fr_FR: Afficher le rapport détaillé des revenus

en: View Detailed Report
fr_FR: Afficher le rapport détaillé

en: View Details
fr_FR: Afficher les détails

en: View Details and Downloads
fr_FR: Voir les détails et les téléchargements

en: View Details for Payment
fr_FR: Afficher les détails du paiement

en: View Discount
fr_FR: Voir la remise

en: View File Download Log
fr_FR: Voir le fichier journal des téléchargements

en: View Log Message
fr_FR: Voir le journal de connexion

en: View Order Details
fr_FR: Afficher les détails de la commande

en: View Payment
fr_FR: Afficher le paiement

en: View Request
fr_FR: Voir Demande

en: View Request Details
fr_FR: Afficher les détails de la demande

en: View Sales Log
fr_FR: Voir le journal des ventes

en: View all purchases of customer
fr_FR: Voir tous les achats du client

en: View customer download log
fr_FR: Voir le fichier journal des téléchargements du client

en: View file download log for purchase
fr_FR: Voir le journal des téléchargements de l'achat

en: View the Full Changelog
fr_FR: Voir le journal complet des changements

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the Easy Digital Downloads website.
fr_FR: Rendez-vous sur la <a href="%s">documentation</a> sur le site d'Easy Digital Downloads.

en: Visit the Extension Store
fr_FR: Aller sur le site des extensions

en: We do our best to provide the best support we can. If you encounter a problem or have a question, simply open a ticket using our <a href="https://easydigitaldownloads.com/support">support form</a>.
fr_FR: Nous faisons de notre mieux pour vous apporter la meilleure aide possible. Si vous rencontrez un problème, ou si vous avez une question, ouvrez simplement un ticket en utilisant notre <a href="https://easydigitaldownloads.com/support">formulaire de support</a>.

en: We will send the purchase receipt to this address.
fr_FR: Le reçu d'achat sera envoyé à cette adresse.

en: We will use this as well to personalize your account experience.
fr_FR: Nous l'utiliserons aussi pour personnaliser votre compte.

en: We will use this to personalize your account experience.
fr_FR: Nous l'utiliserons pour personnaliser votre compte.

en: Welcome to Easy Digital Downloads
fr_FR: Bienvenue sur Easy Digital Downloads

en: Welcome to Easy Digital Downloads %s
fr_FR: Bienvenue sur Easy Digital Downloads %s

en: What state / province does your store operate from?
fr_FR: Dans quel État / Province se situe votre boutique&nbsp;?

en: What's New
fr_FR: Quoi de neuf&nbsp;?

en: When using Amazon Payments, credit / debit card details are entered on Amazon's secure servers and never pass through your own server, making the entire process dramatically more secure and reliable.
fr_FR: Lorsque vous utilisez les paiements Amazon, les détails de la carte de crédit / débit sont entrés sur les serveurs sécurisés d'Amazon et ne passent jamais par votre propre serveur, ce qui rend l'ensemble du processus considérablement plus sûr et plus fiable.

en: Where does your store operate from?
fr_FR: Où se situe votre boutique&nbsp;?

en: Whether to show the price on the purchase button. 1 to show the price, 0 to disable it.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher le prix sur le bouton d'achat. 1 pour afficher le prix, 0 pour le désactiver.

en: While in test mode no live transactions are processed. To fully use test mode, you must have a sandbox (test) account for the payment gateway you are testing.
fr_FR: En mode de test, aucune transaction réelle n'est effectuée. Afin d'utiliser le mode de test pleinement, vous devez disposer d'un compte de test pour la passerelle de paiement que vous testez.

en: White
fr_FR: Blanc

en: With Easy Digital Downloads version 2.4, you can now accept payments through Amazon's Login and Pay with the new built-in payment gateway.
fr_FR: Avec la version 2.4 d'Easy Digital Downloads, vous pouvez désormais accepter les paiements par le biais de la connexion d'Amazon et payer avec la nouvelle passerelle de paiement intégrée.

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
fr_FR: Avec des codes courts facilement utilisables vous pouvez ajouter un bouton d'"Achat Immédiat" ou d'"Ajout au panier" pour n'importe quel produit n'importe où sur votre site en quelques secondes.

en: With the new export processing in Easy Digital Downloads 2.4, you can easily export massive amounts of data. Need to export 20,000 payment records? No problem.
fr_FR: Avec le nouveau traitement de l'export dans Easy Digital Downloads 2.4, vous pouvez facilement exporter des quantités massives de données. Vous avez besoin d'exporter 20000 entrées de paiement&nbsp;? Aucun problème.

en: Yellow
fr_FR: Jaune

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
fr_FR: Oui, j'entrerai les tarifs TTC

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You also have the option to bulk delete payment should you wish.
fr_FR: Vous avez également la possibilité de supprimer le paiement  via les actions groupés si vous le souhaitez.

en: You are already logged in
fr_FR: Vous êtes déjà connecté(e).

en: You are not permitted to view this data.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;afficher ces données.

en: You are running EDD version: %s
fr_FR: Vous utilisez la version %s d'EDD

en: You can create any number of discount codes easily from this page.
fr_FR: Vous pouvez  facilement créer autant de codes de réduction que vous le désirez à partir de cette page.

en: You can easily change the number of columns by adding the columns="x" parameter:
fr_FR: Vous pouvez facilement changer le nombre de colonnes en ajoutant le paramètre columns"x" :

en: You can enter a transaction ID prefixed by 'txn:'
fr_FR: Vous pouvez saisir l'ID de la transaction préfixée par 'txn:'

en: You can enter the %s ID prefixed by '#'
fr_FR: Vous pouvez saisir l'ID du %s préfixé par '#'

en: You can enter the 32-character purchase key
fr_FR: Vous pouvez saisir la clé d'achat de 32 caractères

en: You can enter the customer's IP address
fr_FR: Vous pouvez saisir l'adresse IP du client

en: You can enter the customer's email address
fr_FR: Vous pouvez saisir l'adresse e-mail du client.

en: You can enter the customer's name or ID prefexed by 'user:'
fr_FR: Vous pouvez saisir le nom du client ou l'ID préfixée par 'user:'

en: You can enter the download file's name
fr_FR: Vous pouvez saisir le nom du fichier à télécharger

en: You can enter the purchase ID
fr_FR: Vous pouvez saisir l'ID de l'achat

en: You cannot send email with EDD_Emails until init/admin_init has been reached
fr_FR: Vous ne pouvez pas envoyé d'e-mail avec EDD_Emails tant que init/admit_init a été atteint

en: You do not have permission to %s API keys for this user
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier les clés d'API de cet utilisateur.

en: You do not have permission to access this report
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour accéder à ce rapport.

en: You do not have permission to create discount codes
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des codes de remise

en: You do not have permission to delete discount codes
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer des codes de remise

en: You do not have permission to delete this customer.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer ce client.

en: You do not have permission to do shop upgrades
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de mettre à jour la boutique

en: You do not have permission to download this file
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de télécharger ce fichier

en: You do not have permission to edit discount codes
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des codes de remise

en: You do not have permission to edit this customer.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier ce client.

en: You do not have permission to edit this payment record
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cet enregistrement de paiement.

en: You do not have permission to export data.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d'exporter les données.

en: You do not have permission to generate PDF sales reports
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de générer le PDF des rapports de ventes.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour installer les mises à jour de l'extension.

en: You do not have permission to view this data.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;afficher ces données.

en: You do not have permission to view this file.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de voir ce fichier.

en: You have a saved cart, <a href="%s">click here</a> to restore it.
fr_FR: Vous avez un panier sauvegardé, <a href="%s"> cliquez ici</a> pour le restaurer.

en: You have already added this item to your cart
fr_FR: Vous avez déjà ajouté cet article à votre panier.

en: You have already purchased this item, but you may purchase it again.
fr_FR: Vous avez déjà acheté cet article, mais vous pouvez l'acheter à nouveau.

en: You have not made any purchases
fr_FR: Vous n'avez fait aucun achat.

en: You have not purchased any downloads
fr_FR: Vous n'avez acheté aucun téléchargement

en: You have successfully added %s to your shopping cart.
fr_FR: Vous venez d'ajouter avec succès %s à votre panier.

en: You must agree to the terms of use
fr_FR: Vous devez accepter les conditions d'utilisation

en: You must be logged in to verify your account.
fr_FR: Vous devez être connecté pour vérifier votre compte.

en: You must be logged in to view this payment receipt.
fr_FR: Vous devez être connecté pour voir ce reçu de paiement.

en: You must be logged into an account to purchase
fr_FR: Vous devez être connecté à un compte pour pouvoir acheter.

en: You must choose a download
fr_FR: Vous devez sélectionner un téléchargement

en: You must enable a payment gateway to use Easy Digital Downloads
fr_FR: Vous devez activer un portail de paiement pour pouvoir utiliser Easy Digital Downloads

en: You must have at least one field
fr_FR: Vous devez avoir au moins un champ

en: You must have at least one price
fr_FR: Vous devez avoir au moins un prix

en: You must login or register to complete your purchase
fr_FR: Vous devez être connecté ou enregistré afin de terminer votre achat

en: You must register or login to complete your purchase
fr_FR: Vous devez être enregistré ou connecté afin de terminer votre achat

en: You must specify both a token and API key!
fr_FR: Vous devez spécifier à la fois un jeton et la clé API !

en: You need to login to edit your profile.
fr_FR: Vous devez être connecté pour modifier votre profil.

en: You will also need to configure your gateway settings if you are accepting credit cards
fr_FR: Vous devrez également configurer les réglages de votre passerelle si vous acceptez les cartes de crédit.

en: Your account has already been verified.
fr_FR: Votre compte a déjà été vérifié.

en: Your account has been successfully verified!
fr_FR: Votre compte a bien été vérifié&nbsp;!

en: Your account is pending verification. Please click the link in your email to activate your account. No email? <a href="%s">Click here</a> to send a new activation code.
fr_FR: Votre compte est en attente de vérification. Veuillez cliquer dans le lien de votre e-mail pour activer votre compte. Pas d'e-mail&nbsp;? <a href="%s">Cliquer ici</a> pour renvoyer un nouveau code d'activation.

en: Your cart is empty
fr_FR: Votre panier est vide

en: Your cart is empty.
fr_FR: Votre panier est vide.

en: Your password
fr_FR: Votre mot de passe

en: Your payment could not be authorized, please try a different payment method. Reason: %s
fr_FR: Votre paiement n'a pas pu être autorisé, veuillez essayer un autre mode de paiement. Motif&nbsp;: %s

en: Your profile has been edited successfully.
fr_FR: Votre profil a été mis à jour avec succès&nbsp;!

en: Your purchase is processing. This page will reload automatically in 8 seconds. If it does not, click <a href="%s">here</a>.
fr_FR: Votre achat est en cours de traitement. Cette page s’actualisera automatiquement dans 8 secondes. Si ce n'est pas le cas cliquez <a href="%s">ici</a>.

en: Your request could not be authenticated!
fr_FR: Votre requête n'a pas pu être authentifiée !

en: Your site name
fr_FR: Nom du site web

en: Your transaction failed, please try again or contact site support.
fr_FR: Votre transaction a échoué, s'il vous plaît veuillez réessayer ou contacter le support technique du site.

en: Your username
fr_FR: Votre nom d'utilisateur

en: Zaragoza
fr_FR: Saragosse

en: Zip / Postal Code
fr_FR: Code postal

en: Zip / Postal code
fr_FR: Code postal

[ctx: Zip / Postal code of address]
en: Zip / Postal Code:
fr_FR: Code postal :

en: Zip Code
fr_FR: Code postal

en: [%s] New User Registration
fr_FR: [%s] Inscription d'un nouvel utilisateur

en: [%s] Your username and password
fr_FR: [%s] Votre identifiant et mot de passe

en: [Password entered at checkout]
fr_FR: [Mot de passe entré lors de la commande]

[ctx: all dropdown items]
en: All
fr_FR: Tous

[ctx: download post type name]
en: No %s found
fr_FR: Aucun %s trouvé

en: excludes %s tax
fr_FR: taxe non comprise %s

en: guest
fr_FR: invité

en: includes %s tax
fr_FR: toutes taxes comprises %s

[ctx: no dropdown items]
en: None
fr_FR: Aucun

en: none
fr_FR: aucun

en: or checkout as a guest.
fr_FR: ou commander en tant qu'invité.

[ctx: plural: Example: "All Categories"]
en: All %s
fr_FR: Tous les %s

[ctx: post type general name]
en: Discounts
fr_FR: Remises

[ctx: post type general name]
en: Payments
fr_FR: Paiements

[ctx: post type singular name]
en: Discount
fr_FR: Remise

[ctx: post type singular name]
en: Payment
fr_FR: Paiement

en: remove
fr_FR: supprimer

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
fr_FR: Catégories

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
fr_FR: Étiquettes

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
fr_FR: Catégorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: to
fr_FR: au

en: unlimited
fr_FR: illimité
