Easy Digital Downloads - en to id_ID translation catalogue (391 entries)

en: %1$s Stats
id_ID: %1$s Statistik

en: %s Configuration
id_ID: %s Konfigurasi

en: %s Requirements
id_ID: %s Persyaratan

en: - <strong>Apply discount only to selected Downloads?</strong> - If this box is checked, only the prices of the required products will be discounted. If left unchecked, the discount will apply to all products in the cart.
id_ID: - <strong>Terapkan diskon hanya untuk Unduhan terpilih?</strong> - Jika kotak ini dicentang, hanya harga dari produk yang dipersyaratkan yang akan didiskon. Jika dibiarkan tidak tercentang, diskon akan berlaku untuk semua produk dalam troli.

en: - <strong>Condition</strong> - This lets you set whether all selected products must be in the cart, or just a minimum of one.
id_ID: - <strong>Kondisi</strong> - Hal ini memungkinkan Anda mengatur apakah semua produk yang dipilih harus dalam keranjang, atau hanya minimal satu.

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
id_ID: <a href="%s">Kirimkan persoalan</a> di <a href="%s">GitHub</a>. Lihat <a href="%s">ekstensi</a> atau <a href="%s">tema</a>.

en: <em>button</em> | <em>text</em> - The style of the purchase link.
id_ID: <em>tombol</em> | <em>teks</em> - Gaya dari tautan pembelian.

en: <strong>Accounting Options</strong> - If enabled, define an individual SKU or product number for this download.
id_ID: <strong>Pilihan Akuntansi</strong> - Jika diaktifkan, definisikan sebuah SKU atau nomor produk individu untuk unduhan ini.

en: <strong>Amount</strong> - this discount amount provided by this code. For percentage based discounts, enter a number such as 70 for 70%. Do not enter a percent sign.
id_ID: <strong>Jumlah</strong> - diskon sejumlah tersebut disediakan oleh kode ini. Untuk diskon berdasarkan persentase, masukkan nomor seperti 70 untuk 70%. Jangan memasukkan tanda persen.

en: <strong>Button Options</strong> - Disable the automatic output the purchase button. If disabled, no button will be added to the download page unless the <code>[purchase_link]</code> shortcode is used.
id_ID: <strong>Tombol Opsi</strong> - Nonaktifkan keluaran tombol pembelian otomatis. Jika dinonaktifkan, tidak ada tombol akan ditambahkan ke halaman download kecuali kode pendek <code>[purchase_link]</code> digunakan.

en: <strong>Code</strong> - this is the unique code that customers will enter during checkout to redeem the code.
id_ID: <strong>Kode</strong> - ini adalah kode unik yang akan pelanggan masukkan pada saat chekout untuk menebus kode.

en: <strong>Customers</strong> - This report exports all of your customers in a CSV format. It exports the customer's name and email address and the amount of products they have purchased as well as the final price of their total purchases.
id_ID: <strong>Pelanggan</strong> - Laporan ini mengekspor semua pelanggan Anda dalam format CSV. Laporan ini mengekspor nama dan alamat email pelanggan dan jumlah dari produk yang telah mereka beli serta harga akhir dari total pembelian mereka.

en: <strong>Download History</strong> - This report exports all of the downloads you have received in the current month into a CSV. It exports the date the file was downloaded, the customer it was downloaded by, their IP address, the name of the product and the file they downloaded.
id_ID: <strong>Riwayat Unduhan</strong> - Laporan ini mengekspor semua unduhan yang telah Anda terima dalam bulan berjakan kedalam format CSV. Laporan ini mengekspor tanggal berkas tersebut diunduh, pelanggan yang mengunduhnya, alamat IP, nama dari produk dan berkas yang mereka unduh.

en: <strong>Expiration Date</strong> - this is the end date for the discount. After this date, the code will no longer be able to be used. This is optional.
id_ID: <strong>Tanggal Kadaluarsa</strong> - ini adalah tanggal berakhir untuk diskon. Setelah tanggal ini, kode tidak akan lagi dapat digunakan. Ini bersifat opsional.

en: <strong>File Download Limit</strong> - Define how many times customers are allowed to download their purchased files. Leave at 0 for unlimited. Resending the purchase receipt will permit the customer one additional download if their limit has already been reached.
id_ID: <strong>Batas Berkas Unduhan</strong> - Tentukan berapa kali pelanggan diperbolehkan untuk mengunduh berkas yang telah mereka beli. Biarkan pada 0 untuk tanpa batas. Mengirim ulang kuitansi pembelian akan mengizinkan pelanggan untuk mendapat satu unduhan tambahan bila batas mereka telah tercapai.

en: <strong>File Downloads</strong> - Define download file names and their respsective file URL. Multiple files can be assigned to a single price, or variable prices.
id_ID: <strong>File Downloads</strong> - Tentukan nama file unduhan dan masing-masing file URL mereka. Beberapa file dapat ditetapkan ke satu harga, atau harga bervariasi.

en: <strong>Max Uses</strong> - this is the maximum number of times this discount can be redeemed. Once this number is reached, no more customers will be allowed to use it.
id_ID: <strong>Penggunaan Maksimal </strong> - ini adalah jumlah maksimal berapa kali diskon ini dapat ditebus. Setelah angka ini tercapai, tidak ada lagi pelanggan akan diizinkan untuk menggunakannya.

en: <strong>Minimum Amount</strong> - this is the minimum purchase amount required to use this code. If a customer has less than this amount in their cart, they will be given an error. This is optional.
id_ID: <strong>Jumlah Minimum</strong> - ini adalah jumlah pembelian minimum yang diperlukan untuk menggunakan kode ini. Jika pelanggan memiliki kurang dari jumlah ini dalam troli mereka, mereka akan diberikan pesan kesalahan. Ini bersifat opsional.

en: <strong>Name</strong> - this is the name given to the discount. Used primarily for administrative purposes.
id_ID: <strong>Nama</strong> - ini adalah nama yang diberikan untuk diskon. Digunakan terutama untuk tujuan administratif.

en: <strong>Payment History</strong> - This report exports all of payments you have received on your EDD store in a CSV format.  The report includes the contact details of the customer, the products they have purchased as well as any discount codes they have used and the final price they have paid.
id_ID: <strong>Riwayat Pembayaran</strong> - Laporan ini mengekspor semua pembayaran yang Anda terima di toko EDD Anda dalam format CSV. Laporan ini mencakup rincian kontak pelanggan, produk yang mereka beli serta setiap kode diskon yang mereka gunakan serta harga akhir yang telah mereka bayarkan.

en: <strong>Purchase Shortcode</strong> - If the automatic output of the purchase button has been disabled via the Download Configuration box, a shortcode can be used to output the button or link.
id_ID: <strong>Kode Pendek Pembelian</strong> - Jika keluaran otomatis dari tombol pembelian telah dinonaktifkan melalui kotak Konfigurasi Unduhan, sebuah kode pendek dapt digunakan sebagai keluaran untuk tombol atau tautan.

en: <strong>Requirements</strong> - This allows you to select the product(s) that are required to be purchased in order for a discount to be applied.
id_ID: <strong>Persyaratan</strong> - Hal ini memungkinkan Anda untuk memilih produk(banyak) yang diperlukan untuk dibeli agar diskon dapat diterapkan.

en: <strong>Sales and Earnings</strong> - This report exports all of the sales and earnings that you have made in the current year. This report includes your sales and earnings for each product as well a graphs of sales and earnings so you can compare them for each month.
id_ID: <strong>Penjualan dan Pendapatan</strong> - Laporan ini mengekspor semua penjualan dan pendapatan yang telah Anda buat pada tahun berjalan. Laporan ini mencakup penjualan dan pendapatan untuk setiap produk serta sebuah grafik penjualan dan pendapatan sehingga Anda dapat membandingkannya untuk setiap bulan.

en: <strong>Start Date</strong> - this is the date that this code becomes available. If a customer attempts to redeem the code prior to this date, they will be given an error. This is optional.
id_ID: <strong>Tanggal Mulai</strong> - ini adalah tanggal saat kode ini menjadi tersedia. Jika pelanggan mencoba untuk menebus kode sebelum tanggal ini, mereka akan diberikan pesan kesalahan. Ini bersifat opsional.

en: <strong>Type</strong> - this is the type of discount this code awards.
id_ID: <strong>Tipe</strong> - ini merupakan tipe dari diskon untuk  penghargaan.

en: A unique key used to identify the payment.
id_ID: Kunci unik yang digunakan untuk mengidentifikasi pembayaran.

en: API Key:
id_ID: Kunci API:

en: API Requests
id_ID: API Request:

en: API User:
id_ID: API Pengguna:

en: Abandoned
id_ID: Diabaikan

[ctx: Abandoned payment status]
en: Abandoned
id_ID: Diabaikan

en: Accounting Options:
id_ID: Pilihan Akuntansi:

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Active
id_ID: Aktif

[ctx: Active discount code status]
en: Active
id_ID: Aktif

en: Add Discount Code
id_ID: Tambah Kode Diskon

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Add New Discount
id_ID: Tambah Diskon Baru

en: Add New File
id_ID: Tambah Berkas Baru

en: Add New Price
id_ID: Tambah Harga Baru

en: Add New Tag
id_ID: Tambah Tag Baru

en: Add to Cart
id_ID: Tambah ke Troli

en: Adding Discounts
id_ID: Menambahkan Diskon

en: Address
id_ID: Alamat

en: All
id_ID: Semua

en: All Categories
id_ID: Seluruh Kategori

en: All Tags
id_ID: Semua Tag

en: Allow
id_ID: Izinkan

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: Any customer-specific notes related to the payment.
id_ID: Catatan khusus pelanggan terkait dengan pembayaran.

en: Apply
id_ID: Terapkan

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Aug
id_ID: Agst

en: Billing Address
id_ID: Alamat Penagihan

en: Blue
id_ID: Biru

en: Browse All Extensions
id_ID: Telusuri Semua Ekstensi

en: Bundled %s:
id_ID: Digabungkan %s:

en: Button Options:
id_ID: Opsi Tombol:

en: Buy Now
id_ID: Beli Sekarang

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Category
id_ID: Kategori

en: Choose one or more %s
id_ID: Pilih satu atau lebih %s

en: Code
id_ID: Kode

en: Complete Sales
id_ID: Penjualan yang Lengkap

en: Completed
id_ID: Selesai

en: Credits
id_ID: Penghargaan

en: Currency
id_ID: Mata Uang

en: Currency Position
id_ID: Posisi Mata Uang

en: Current Month
id_ID: Bulan saat ini

en: Custom
id_ID: Tersuai

en: Customer
id_ID: Pelanggan

en: Customers
id_ID: Para Pelanggan

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date Purchased
id_ID: Tanggal Pembelian

en: Date Range:
id_ID: Rentang Tanggal:

[ctx: Date one to date two]
en: to
id_ID: kepada

en: Date:
id_ID: Tanggal:

en: Deactivate
id_ID: Non-aktifkan

en: Dec
id_ID: Des

en: Default
id_ID: Standar

en: Default Template
id_ID: Templat Standar

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete this payment note
id_ID: Hapus catatan pembayaran berikut

en: Details
id_ID: Detil

en: Disable the automatic output of the purchase button
id_ID: Nonaktifkan keluaran otomatis untuk tombol pembelian

en: Disabled
id_ID: Dimatikan

en: Discount Code
id_ID: Kode Diskon

en: Discount Codes
id_ID: Kode Diskon

en: Discount code added.
id_ID: Kode diskon ditambahkan.

en: Discount code updated.
id_ID: Kode diskon diperbarui.

en: Discount codes allow you to offer buyers special discounts by having them enter predefined codes during checkout.
id_ID: Kode diskon memungkinkan Anda untuk menawarkan diskon khusus kepada pembeli dengan meminta mereka memasukkan kode yang telah ditentukan pada saat checkout.

en: Discount codes are setup to only be used only one time by each customer. If a customer attempts to use a code a second time, they will be given an error.
id_ID: Kode diskon telah ditentukan hanya bisa digunakan satu kali untuk setiap pelanggan. Bila pelanggan mencoba untuk menggunakan kode tersebut kedua kalinya, mereka akan diberikan pesan kesalahan.

en: Discount codes have several options:
id_ID: Kode diskon memiliki beberapa pilihan:

en: Discount codes that are set to "inactive" cannot be redeemed.
id_ID: Kode diskon yang telah ditetapkan "tidak aktif" tidak dapat ditukarkan kembali.

en: Dismiss Notice
id_ID: Singkirkan Pemberitahuan

en: Do not allow
id_ID: Jangan izinkan

en: Download
id_ID: Unduh

en: Download a PDF of Sales and Earnings reports for all products for the current year.
id_ID: Unduh PDF dari Laporan Penjualan dan Pendapatan untuk tahun berjalan.

en: Downloaded by
id_ID: Diunduh oleh

en: EDD Upgrades
id_ID: Peremajaan EDD

en: Each payment can be further inspected by clicking the corresponding <em>View Order Details</em> link. This will provide more information including:
id_ID: Setiap pembayaran dapat lebih diperiksa dengan mengklik  link <em>Tampilkan Rincian Pesanan</em>. Hal ini akan memberikan informasi lebih lanjut termasuk:

en: Earnings
id_ID: Pendapatan

en: Earnings Over Time
id_ID: Pendapatan Seiring Waktu

en: Earnings and Sales Reports
id_ID: Laba dan Laporan Penjualan

en: Earnings to Date
id_ID: Pendapatan hingga Saat Ini

en: Earnings:
id_ID: Pendapatan:

en: Easy Digital Download Settings
id_ID: Pengaturan Easy Digital Download

en: Easy Digital Downloads Sales Summary
id_ID: Ringkasan Penjualan Easy Digital Downloads

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edit %1$s
id_ID: Mengedit %1$s

en: Edit Category
id_ID: Sunting Kategori

en: Edit Discount
id_ID: Sunting Diskon

en: Edit Payment
id_ID: Sunting Pembayaran

en: Edit Tag
id_ID: Sunting Tag

en: Email
id_ID: Surel

en: Email Address
id_ID: Alamat surel

en: Email address
id_ID: Alamat Email

en: Email: %s
id_ID: Surel: %s

en: Emails
id_ID: Surel

en: Enable variable pricing
id_ID: Aktifkan harga bervariasi

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enter a code for this discount, such as 10PERCENT
id_ID: Masukkan kode untuk diskon ini, misalnya 10persen

en: Enter an SKU for this %s.
id_ID: Masukkan SKU untuk %s ini.

en: Enter the expiration date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no expiration, leave blank
id_ID: Masukkan tanggal kadaluwarsa untuk kode diskon ini dalam format mm/dd/yyyy. Bila tanpa kadalauarsa, biarkan kosong

en: Enter the start date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no start date, leave blank. If entered, the discount can only be used after or on this date.
id_ID: Masukkan tanggal mulai untuk kode diskon ini dalam format mm/dd/yyyy. Bila tidak ada tanggal mulai, biarkan tetap kosong. Bila ada, diskon hanya dapat digunakan setelah atau saat hari tersebut.

en: Error
id_ID: Galat

en: Error Message
id_ID: Pesan Galat

en: Estimated monthly earnings:
id_ID: Perkiraan pendapatan bulanan:

en: Estimated monthly sales:
id_ID: Perkiraan penjualan bulanan:

en: Expiration
id_ID: Kadaluwarsa

en: Expiration date
id_ID: Tanggal kadaluwarsa

en: Expired
id_ID: Kadaluwarsa

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export PDF of Sales and Earnings
id_ID: Ekspor PDF dari Penjualan dan Pendapatan

en: Extensions
id_ID: Ekstensi

en: Failed
id_ID: Gagal

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
id_ID: Gagal

en: Fees
id_ID: Biaya

en: File
id_ID: Berkas

en: File Download Limit:
id_ID: Batas Unduh Berkas:

en: File Downloads
id_ID: Unduhan Berkas

en: File Downloads:
id_ID: Unduhan Berkas:

en: File Name
id_ID: Nama Berkas

en: File URL
id_ID: URL Berkas

en: Files
id_ID: Berkas

en: Filter
id_ID: Penyaring

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: Flat amount
id_ID: Jumlah rata

en: For more information, see <a href="%s">using Shortcodes</a> on the WordPress.org Codex or <a href="%s">Easy Digital Downloads Documentation</a>
id_ID: Untuk informasi lebih lengkap, lihat <a href="%s">penggunaan Kode Pendek</a> di WordPress.org Codex atau <a href="%s">Dokumentasi Easy Digital Downloads</a>

en: For more information:
id_ID: Untuk informasi lebih lanjut:

en: Free
id_ID: Gratis

en: From
id_ID: Dari

en: From Email
id_ID: Dari Surel

en: From Name
id_ID: Dari Nama

en: Gateway
id_ID: Portal

en: Gateway:
id_ID: Portal:

en: General
id_ID: Umum

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Get the EDD Sales / Earnings tracker for iOS
id_ID: Dapatkan EDD Sales / pelacak Pendapatan untuk iOS

en: Getting Started
id_ID: Memulai

en: Go Back
id_ID: Kembali

en: Go back
id_ID: Kembali

en: Graph View
id_ID: Tampilan Grafik

en: Gray
id_ID: Abu-Abu

en: Green
id_ID: Hijau

en: IP Address
id_ID: Alamat IP

en: If a coupon or discount was used during the checkout process.
id_ID: Jika kupon atau diskon yang digunakan selama proses checkout.

en: Import
id_ID: Impor

en: Inactive
id_ID: non-aktif

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
id_ID: non-aktif

en: Insert
id_ID: Sisipkan

en: Item Amount
id_ID: Keterangan Jumlah

en: July
id_ID: Juli

en: June
id_ID: Juni

en: Key:
id_ID: Kunci:

en: Last Month
id_ID: Bulan terakhir

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Last Quarter
id_ID: Triwulan Terakhir

en: Last Week
id_ID: Minggu Lalu

en: Last Year
id_ID: Tahun Lalu

en: Limit this discount to a single-use per customer?
id_ID: Batasi diskon ini untuk sekali-pakai tiap pelanggan?

en: Log In
id_ID: Masuk Log

en: Log Type
id_ID: Tipe Log/Catatan

en: Logs
id_ID: Catatan

en: Lost Password
id_ID: Kata Sandi Hilang

en: Max Uses
id_ID: Maksimum Pemakaian

en: May
id_ID: Mei

en: Minimum Amount
id_ID: Jumlah Minimal

en: Monthly Average Earnings
id_ID: Rata-rata pendapatan tiap bulan

en: Monthly Average Sales
id_ID: Rata-rata Penjualan Tiap Bulan

en: Name
id_ID: Nama

en: Name:
id_ID: Nama:

en: Name: %s
id_ID: Nama: %s

en: New Category Name
id_ID: Nama Kategori Baru

en: New Password
id_ID: Kata Sandi Baru

en: New Tag Name
id_ID: Nama Tag Baru

en: New user registration on your site %s:
id_ID: Pendaftaran pengguna baru pada situs Anda %s:

en: Next
id_ID: Berikut

en: No %s found.
id_ID: %s tidak ditemukan.

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
id_ID: Tidak ada halaman checkout yang telah dikonfigurasi. Kunjungi <a href="%s">Pengaturan</ a> untuk menetapkannya.

en: No discounts found.
id_ID: Tidak ada diskon ditemukan.

en: No expiration
id_ID: Tanpa kadaluwarsa

en: No payment notes
id_ID: Tidak ada catatan pembayaran

en: No start date
id_ID: Tanpa tanggal mulai

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Notes
id_ID: Catatan

en: Number of Sales
id_ID: Jumlah Penjualan

en: Oct
id_ID: Okt

en: One or more custom CSS classes you want applied to the button.
id_ID: Satu atau lebih kelas CSS ubahsuaian Anda ingin diterapkan pada tombol.

en: Option Name
id_ID: Nama Opsi

en: Orange
id_ID: Oranye

en: Overview
id_ID: Ikhtisar

en: Parent Category
id_ID: Kategori Induk

en: Parent Category:
id_ID: Kategori Induk:

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Payment
id_ID: Pembayaran

en: Payment Details
id_ID: Rincian Pembayaran

en: Payment Error
id_ID: Kesalahan pada Pembayaran

en: Payment Errors
id_ID: Kesalahan pada Pembayaran

en: Payment History
id_ID: Riwayat Pembayaran

en: Payment ID
id_ID: ID Pembayaran

en: Payment ID not supplied. Please try again
id_ID: ID pembayaran tidak disertakan. Mohon coba kembali

en: Payment Method
id_ID: Metode Pembayaran

en: Payment Methods
id_ID: Metode Pembayaran

en: Payment Notes
id_ID: Catatan Pembayaran

en: Payment Status
id_ID: Status Pembayaran

en: Payments can be searched by email address, user name, or filtered by status (completed, pending, etc.)
id_ID: Pembayaran dapat dicari berdasarkan alamat email, nama pengguna, atau disaring berdasarkan status (selesai, tertunda, dll)

en: Pending
id_ID: Ditangguhkan

en: Pending / Failed Sales
id_ID: Penjualan Tertunda / Gagal

en: Percentage
id_ID: Persentase

en: Please enter a valid email address.
id_ID: Silahkan masukan alamat surel yang sah.

en: Price
id_ID: Harga

en: Price Assignment
id_ID: Penetapan Harga

en: Pricing Options:
id_ID: Pilihan Harga:

en: Product
id_ID: Produk

en: Product Name
id_ID: Nama Produk

en: Product Type Options:
id_ID: Opsi Tipe Produk:

en: Products
id_ID: Produk

en: Public Key
id_ID: Kunci Publik

en: Purchase
id_ID: Pembelian

en: Purchase Details for Payment #%s
id_ID: Rincian pembelian untuk Pembayaran #%s

en: Purchase Key
id_ID: Kunci Pembelian

en: Purchase Shortcode
id_ID: Kode Pendek Pembelian

en: Purchases
id_ID: Pembelian

en: Rate
id_ID: Rating

en: Recent Purchases
id_ID: Transaksi Pembelian Terakhir

en: Red
id_ID: Merah

en: Refunded
id_ID: DIkembalikan

[ctx: Refunded payment status]
en: Refunded
id_ID: DIkembalikan

en: Register
id_ID: Daftar

en: Remove
id_ID: Singkirkan

en: Report Type
id_ID: Jenis Laporan

en: Reports
id_ID: Laporan

en: Request Date:
id_ID: Tanggal Permintaan:

en: Request Details
id_ID: Rincian Permintaan

en: Request IP
id_ID: Permintaan IP

en: Resend Purchase Receipt
id_ID: Kirim ulang Bukti Pembelian

en: Revoked
id_ID: Dibatalkan

[ctx: Revoked payment status]
en: Revoked
id_ID: Dibatalkan

en: SKUs
id_ID: SKU

en: Sale | Sales
id_ID[0]: Penjualan

en: Sales
id_ID: Penjualan

en: Sales and Earnings by Month for all Products
id_ID: Penjualan dan Pendapatan dalam sebulan untuk semua produk

en: Sales and earnings reports for the current year for all products
id_ID: Laporan penjualan dan laba di tahun berjalan untuk seluruh produk

en: Sales:
id_ID: Penjualan:

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Search
id_ID: Cari

en: Search Categories
id_ID: Cari Kategori

en: Search File Downloads
id_ID: Cari Berkas Unduhan

en: Search Payments
id_ID: Pencarian Pembayaran

en: Search Tags
id_ID: Cari Tag

en: Select a %s
id_ID: Pilih %s

en: Select a product type
id_ID: Pilih tipe produk

en: Set To Abandoned
id_ID: Diatur Menjadi Diabaikan

en: Set To Cancelled
id_ID: Diatur Menjadi DIbatalkan

en: Set To Completed
id_ID: Diatur Menjadi Selesai

en: Set To Failed
id_ID: DIatur Menjadi Gagal

en: Set To Pending
id_ID: Diatur Menjadi Ditunda

en: Set To Preapproval
id_ID: Diatur Menjadi Rencana Persetujuan Awal

en: Set To Refunded
id_ID: Diatur Menjadi Dikembalikan

en: Set To Revoked
id_ID: Diatur Menjadi Dibatalkan

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Something went wrong.
id_ID: Ada yang tidak beres.

en: Special notes or instructions for the product. These notes will be added to the purchase receipt, and additionaly may be used by some extensions or themes on the frontend.
id_ID: Catatan khusus atau instruksi untuk produk. Catatan ini akan ditambahkan ke kuitansi pembelian, dan selanjutnya dapat digunakan oleh beberapa ekstensi atau tema pada antarmuka.

en: Special notes or instructions for this product. These notes will be added to the purchase receipt.
id_ID: Catatan khusus atau instruksi untuk produk ini. Catatan ini akan ditambahkan ke kuitansi pembelian.

en: Start Date
id_ID: Tanggal Mulai

en: Start date
id_ID: Tanggal mulai

en: Styles
id_ID: Gaya

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Success
id_ID: Berhasil

en: System Info
id_ID: Informasi System

en: Table View
id_ID: Tampilan Tabel

en: Tags
id_ID: Tag

en: Tax
id_ID: Pajak

en: Tax Report
id_ID: Laporan Pajak

en: Taxes
id_ID: Pajak

en: Taxonomy:
id_ID: Taksonomi:

en: The ID of a specific download to purchase.
id_ID: ID dari unduhan spesifik untuk membeli.

en: The buyer's email address.
id_ID: Alamat email pembeli.

en: The buyer's name.
id_ID: Nama Pembeli.

en: The exact date and time the payment was completed.
id_ID: Tanggal dan waktu yang pasti saat pembayaran telah selesai.

en: The file associated with the purchase.
id_ID: Berkas yang berhubungan dengan pembelian.

en: The file download log can be searched in several different ways:
id_ID: Berkas catatan unduhan dapat dicari dalam beberapa cara:

en: The kind of discount to apply for this discount.
id_ID: Jenis diskon untuk diterapkan pada diskon ini.

en: The maximum number of times this discount can be used. Leave blank for unlimited.
id_ID: Jumlah maksimum diskon ini dapat digunakan. Biarkan kosong untuk tanpa batas.

en: The minimum amount that must be purchased before this discount can be used. Leave blank for no minimum.
id_ID: Jumlah minimum yang harus dibeli sebelum diskon ini dapat digunakan. Biarkan kosong bila tanpa minimum.

en: The name of the payment gateway used to complete the payment.
id_ID: Nama portal pembayaran yang digunakan untuk menyelesaikan pembayaran.

en: The name of this discount
id_ID: Nama diskon ini

en: The payment has been deleted.
id_ID: Pembayaran telah dihapus.

en: The payment history can be searched in several different ways:
id_ID: Riwayat pembayaran dapat dicari dalam beberapa cara yang berbeda:

en: The payment note has been deleted.
id_ID: Catatan pembayaran telah dihapus.

en: The purchase receipt has been resent.
id_ID: Kuitansi pembelian telah dikirim ulang.

en: The settings have been imported.
id_ID: Pengaturan telah diimpor.

en: The status of this discount code.
id_ID: Status dari kode diskon ini.

en: The text to be displayed on the button or link.
id_ID: Teks yang akan ditampilkan pada tombol atau tautan.

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
id_ID: Terjadi masalah saat menambahkan kode diskon Anda, silakan coba lagi.

en: There was a problem updating your discount code, please try again.
id_ID: Terjadi masalah saat memperbarui kode diskon Anda, silakan coba lagi.

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
id_ID: Ada galat saat mengambil daftar ekstensi dari server. Silakan coba lagi nanti.

en: This Month
id_ID: Bulan Ini

en: This Quarter
id_ID: Triwulan Ini

en: This Week
id_ID: Minggu Ini

en: This Year
id_ID: Tahun Ini

en: This report shows the total amount collected in sales tax for the given year.
id_ID: Laporan ini menampilkan jumlah total pajak penjualan dalam tahun yang diberikan.

en: This screen allows you to export your reports into a PDF or CSV format.
id_ID: Layar ini memungkinkan Anda untuk mengekspor laporan ke format PDF atau CSV.

en: This screen provides access to all of your store's transactions.
id_ID: Layar ini menyediakan akses ke seluruh transaksi di toko Anda.

en: This screen provides you with reports for your earnings, downloads, customers and taxes.
id_ID: Layar ini menyediakan bagi Anda laporan untuk penghasilan Anda, unduhan, pelanggan dan pajak.

en: Thousands Separator
id_ID: Pemisah Ribuan

en: Time:
id_ID: Waktu:

en: Title:
id_ID: Judul:

en: To
id_ID: Kepada

en: Today
id_ID: Hari Ini

en: Tools
id_ID: Perkakas

en: Total Earnings
id_ID: Total Pendapatan

en: Total Price
id_ID: Total Harga

en: Total Purchased
id_ID: Jumlah Pembelian

en: Total Purchases
id_ID: Jumlah Pembelian

en: Total Sales
id_ID: Total Penjualan

en: Total Spent
id_ID: Jumlah dihabiskan

en: Total earnings for period shown:
id_ID: Total penghasilan untuk periode yang ditampilkan:

en: Total sales for period shown:
id_ID: Total penjualan untuk periode yang ditampilkan:

en: Totals
id_ID: Jumlah Total

en: Trying to cheat or something?
id_ID: Mencoba untuk curang atau sesuatuh?

en: Type
id_ID: Jenis

en: Unlimited
id_ID: Tanpa batas

en: Update Category
id_ID: Perbarui Kategori

en: Update Discount Code
id_ID: Pembaruan Kode Diskon

en: Update Payment
id_ID: Perbarui Pembayaran

en: Update Tag
id_ID: Perbarui Tag

en: Upload a File
id_ID: Unggah suatu berkas

en: Use Once Per Customer
id_ID: Gunakan Sekali Per Pelanggan

en: User
id_ID: Pengguna

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: Username: %s
id_ID: Nama user: %s

en: Uses
id_ID: Pemakaian

en: View %s
id_ID: Lihat %s

en: View All
id_ID: Lihat Semua

en: View File Download Log
id_ID: Lihat catatan Unduhan Berkas

en: View Log Message
id_ID: Tampilkan Pesan Log

en: View Order Details
id_ID: Tampilkan Detail Pesanan

en: View Request
id_ID: Lihat Permintaan

en: View Request Details
id_ID: Lihat Rincian Permintaan

en: View Sales Log
id_ID: Lihat Catatan Penjulan

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the Easy Digital Downloads website.
id_ID: Kunjungi <a href="%s">dokumentasi</a> di website Easy Digital Downloads.

en: What's New
id_ID: Apa yang Terbaru

en: Whether to show the price on the purchase button. 1 to show the price, 0 to disable it.
id_ID: Apakah akan menampilkan harga pada tombol pembelian. 1 untuk menunjukkan harga, 0 untuk menonaktifkannya.

en: White
id_ID: Putih

en: Yellow
id_ID: Kuning

en: You also have the option to bulk delete payment should you wish.
id_ID: Anda juga memiliki pilihan untuk menghapus massal pembayaran bila Anda inginkan.

en: You can create any number of discount codes easily from this page.
id_ID: Anda dapat membuat sejumlah kode diskon dengan mudah dari halaman ini.

en: You can enter the 32-character purchase key
id_ID: Anda dapat masukkan 32-karakter kunci pembelian

en: You can enter the customer's IP address
id_ID: Anda dapat masukkan alamat IP pelanggan

en: You can enter the customer's email address
id_ID: Anda dapat masukkan alamat email pelanggan

en: You can enter the download file's name
id_ID: Anda dapat masukkan nama berkas unduhan

en: You do not have permission to export data.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengekspor data.

en: [%s] New User Registration
id_ID: [%s] Pendaftaran User Baru

en: [%s] Your username and password
id_ID: [%s] Nama pengguna dan password Anda

[ctx: all dropdown items]
en: All
id_ID: Semua

en: guest
id_ID: tamu

[ctx: no dropdown items]
en: None
id_ID: Tidak ada

en: none
id_ID: tidak ada

[ctx: post type general name]
en: Payments
id_ID: Pembayaran

[ctx: post type singular name]
en: Payment
id_ID: Pembayaran

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
id_ID: Kategori

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
id_ID: Label

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
id_ID: Kategori

en: to
id_ID: kepada

en: unlimited
id_ID: tanpa batas
