Easy Digital Downloads - en to it_IT translation catalogue (1198 entries)

en:   Product: %s - %s
it_IT: Prodotto: %s - %s

en: %1$s License Key
it_IT: Chiave Licenza %1$s

en: %1$s Notes
it_IT: %1$s Note

en: %1$s Prices
it_IT: %1$s Prezzi

en: %1$s Settings
it_IT: %1$s Impostazioni

en: %1$s Stats
it_IT: %1$s Statistiche

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Easy Digital Downloads version %2$s with no alternative available.
it_IT: Se %1$s si <strong>Verifica</strong> Nella versione di Easy Digital Download %2$s senza alternative disponibili.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Easy Digital Downloads version %2$s! Use %3$s instead.
it_IT: Se %1$s  si <strong>Verifica</strong>nella versione di Easy Digital Download %2$s! Usa %3$s Invece

en: %1$sView it in your browser.%2$s
it_IT: %1$sVisualizza sul tuo browser.%2$s

en: %2$s published. %1$sView %2$s%3$s.
it_IT: %2$s plubblicato. %1$sVisualizza%2$s%3$s.

en: %2$s saved. %1$sView %2$s%3$s.
it_IT: %2$s salvato. %1$sVisualizza%2$s%3$s.

en: %2$s submitted. %1$sView %2$s%3$s.
it_IT: %2$s inviato. %1$sVisualizza%2$s%3$s

en: %2$s updated. %1$sView %2$s%3$s.
it_IT: %2$s aggiornato. %1$sVisualizza%2$s%3$s.

en: %d Completed Sale | %d Completed Sales
it_IT[0]: %d Vendita completata
it_IT[1]: %d Vendite Completate

en: %s Configuration
it_IT: %s Configurazione

en: %s Details
it_IT: %s Dettagli

en: %s Notes
it_IT: %s Note

en: %s Prices
it_IT: %s Prezzi

en: %s Requirements
it_IT: %s Requisiti

en: %s Settings
it_IT: Impostazioni

en: %s sold:
it_IT: Download %s venduto:

en: %s that this discount code cannot be applied to.
it_IT: %s su cui questo sconto non può essere applicato.

en: (optional)
it_IT: (Facoltativo)

en: (unknown)
it_IT: (sconosciuto)

en: - <strong>Apply discount only to selected Downloads?</strong> - If this box is checked, only the prices of the required products will be discounted. If left unchecked, the discount will apply to all products in the cart.
it_IT: - <strong>Applicare lo sconto solo al download selezionato?</strong> - Se questa casella è selezionata, solo i prezzi dei prodotti richiesti saranno scontati. Se lasciato deselezionato, lo sconto si applica a tutti i prodotti nel carrello.

en: - <strong>Condition</strong> - This lets you set whether all selected products must be in the cart, or just a minimum of one.
it_IT: - <strong>Condizione</strong> - Questo permette di impostare se tutti i prodotti selezionati devono essere nel carrello, o anche solo un minimo di uno.

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
it_IT: <a href="%s">%s &rarr; Aggiungi Nuovo</a>

en: <a href="%s">Delete</a>
it_IT: <a href="%s">Cancella</a>

en: <a href="%s">Download log</a>
it_IT: <a href="%s">Scarica log</a>

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
it_IT: <a href="%s">Invia un problema</a> a  <a href="%s">Github</a>. Visualizza <a href="%s">estensioni</a> o <a href="%s">temi</a>.

en: <a href="%s">View</a>
it_IT: <a href="%s">Visualizza</a>

en: <em>button</em> | <em>text</em> - The style of the purchase link.
it_IT: <em>pulsante</em> | <em>testo</em> - Lo stile del link di vendita

en: <strong>Accounting Options</strong> - If enabled, define an individual SKU or product number for this download.
it_IT: <strong>Opzioni Account</strong> - se abilitato, definisce uno SKU individuale o un codice prodotto per questo download.

en: <strong>Additional Tax Rates</strong>: This section lets you add tax rates for specific countries and/or states/provinces in those countries.
it_IT: <strong>Aliquote IVA Addizionali</strong>: Quest'opzione ti permette di specificare aliquote diverse per Paese/Stato/Provincia.

en: <strong>Amount</strong> - this discount amount provided by this code. For percentage based discounts, enter a number such as 70 for 70%. Do not enter a percent sign.
it_IT: <strong>Importo</strong> - importo dello sconto previsto dal presente codice. Per gli sconti percentuali, immettere un numero, ad esempio 70 per il 70%. Non mettere il segno di percentuale.

en: <strong>Base Country</strong>: This determines the country that is loaded by default on the checkout screen for customers that do not have an address stored in their account.
it_IT: <strong>Paese di default</strong>: Questo parametro determina il Paese predefinito per gli utenti che non hanno un indirizzo nel loro account.

en: <strong>Base State / Province</strong>: This determines the state / province that is loaded by default on the checkout screen for customers that do not have an address stored in their account.
it_IT: <strong>Stato Predefinito</strong>: Determina lo Stato/Provincia predefinito usato alla cassa per i clienti che non hanno un indirizzo nel loro account.

en: <strong>Button Options</strong> - Disable the automatic output the purchase button. If disabled, no button will be added to the download page unless the <code>[purchase_link]</code> shortcode is used.
it_IT: <strong>Opzioni Pulsanti</strong> -Disattivare l'uscita automatica del pulsante di acquisto. Se disabilitata, nessun pulsante verrà aggiunto alla pagina di download a meno che il <code>[purchase_link]</code> Usato un codice breve.

en: <strong>Calculate Tax After Discounts</strong>: If enabled, this option will make it so that tax is calucated on the after-discount amount. If a purchase of $20 is made and a 20% discount is applied, tax will be calcuated off of $16 instead of $20.
it_IT: <strong>Calcola IVA dopo gli sconti</strong>: se attiva, quest'opzione calcolera' l'IVA solo dopo che gli sconti sono stati applicati. Ad esempio, per un acquisto da $20 con uno sconto del 20%, l'IVA sara' applicata su $16 e non su $20.

en: <strong>Code</strong> - this is the unique code that customers will enter during checkout to redeem the code.
it_IT: <strong>Code</strong> - questo è il codice univoco che i clienti potranno inserire durante il pagamento per riscattare lo sconto.

en: <strong>Customers</strong> - This report exports all of your customers in a CSV format. It exports the customer's name and email address and the amount of products they have purchased as well as the final price of their total purchases.
it_IT: <strong>Clienti</strong> - Questo report esporta tutti i tuoi clienti in un formato CSV. Esporta il nome del cliente e l'indirizzo email e la quantità di prodotti che hanno acquistato e il prezzo finale dei loro acquisti totali.

en: <strong>Default Tax Rate</strong>: The default tax rate is the tax rate charged to customers located in your base country / state or province.
it_IT: <strong>Aliquota Iva Predefinita</strong>: L'aliquota IVA predefinita e' quella che viene applicata ai clienti che sono nel tuo stesso Paese.

en: <strong>Display During Checkout</strong>: This determines whether prices are shown with taxes or without taxes on checkout. If set to Including Tax, a $10 product with a 10% tax will be shown as $11.
it_IT: <strong>Mostra IVA alla cassa</strong>: Quest'opzione definisce se i prezzi alla cassa sono con o senza IVA. Se l'opzione attivata e' con tassa, un prodotto a $10 con un IVA al 10% sara' mostrato con un prezzo di $11.

en: <strong>Display Tax Rate on Prices</strong>: when enabled, the amount the customer is expected to pay in tax will be displayed below purchase buttons.
it_IT: <strong>Mostra l'aliquota IVA sui prezzi</strong>:  se attivato i clienti vedranno il totale IVA che dovranno pagare.

en: <strong>Download History</strong> - This report exports all of the downloads you have received in the current month into a CSV. It exports the date the file was downloaded, the customer it was downloaded by, their IP address, the name of the product and the file they downloaded.
it_IT: <strong>Storico Download</strong> - Questo report esporta tutti i download che avete ricevuto nel mese corrente in un file CSV. Esporta la data quando il file è stato scaricato, il cliente da cui è stato scaricato, il loro indirizzo IP, il nome del prodotto e il file che hanno scaricato.

en: <strong>Enable multi-option purchases</strong> - By enabling multi-option purchases customers can add multiple variable price items to their cart at once.
it_IT: <strong>Attiva acquisti multi-opzioni</strong> - Attivando gli acquisti multi-opzione, i clienti possono aggiungere articoli con prezzo variabile al loro carrello in unica operazione.

en: <strong>Enable variable pricing</strong> - By enabling variable pricing, multiple download options and prices can be configured.
it_IT: <strong>Abilita prezzi variabili</strong> - Attivando prezzi variabili, le opzioni di download multipli e prezzi possono essere configurati.

en: <strong>Expiration Date</strong> - this is the end date for the discount. After this date, the code will no longer be able to be used. This is optional.
it_IT: <strong>Data di Scadenza</strong> - questa è  la data di scadenza per utilizzare lo sconto, se un cliente proverà a riscattare il coupon dopo questa data, sarà dato un errore.Questo è facoltativo.

en: <strong>File Download Limit</strong> - Define how many times customers are allowed to download their purchased files. Leave at 0 for unlimited. Resending the purchase receipt will permit the customer one additional download if their limit has already been reached.
it_IT: <strong>Limite di Download</strong> - Definire il numero di volte che i clienti possono scaricare i file acquistati.Inserire 0 per illimitato.Se il cliente ha già raggiunto il limite,si può inviare la mail dell'acquisto originario per consentire un download aggiuntivo.

en: <strong>File Downloads</strong> - Define download file names and their respsective file URL. Multiple files can be assigned to a single price, or variable prices.
it_IT: <strong>File Downloads</strong> - Definire i nomi dei file ed i rispettivi URL. Più file possono essere assegnati a un prezzo unico, o prezzi variabili.

en: <strong>Log data:</strong>
it_IT: <strong>Dati registro:</strong>

en: <strong>Max Uses</strong> - this is the maximum number of times this discount can be redeemed. Once this number is reached, no more customers will be allowed to use it.
it_IT: <strong>Uso Massimo</strong> - questo è il numero massimo di volte che questo sconto può essere utilizzato. Una volta che questo numero viene raggiunto, i clienti non sono più autorizzati ad utilizzarlo.

en: <strong>Minimum Amount</strong> - this is the minimum purchase amount required to use this code. If a customer has less than this amount in their cart, they will be given an error. This is optional.
it_IT: <strong>Importo Minimo</strong> - questo è l'importo minimo necessario per utilizzare questo codice. Se un cliente non raggiunge questo importo, sarà dato un errore. Questo è facoltativo.

en: <strong>Name</strong> - this is the name given to the discount. Used primarily for administrative purposes.
it_IT: <strong>Nome</strong> - questo è il nome dato allo sconto. Utilizzato principalmente per scopi amministrativi.

en: <strong>PayPal</strong> - A PayPal payment gateway is included as standard with Easy Digital Downloads. To test the PayPal gateway, you need a Sandbox account for PayPal and the site must be placed in Test Mode from the General settings tab. Please remember to enter your PayPal account email address in order for payments to get processed.
it_IT: <strong>PayPal</strong> - Un gateway di pagamento PayPal è incluso di serie con Easy Digital Downloads. Per testare il gateway PayPal, è necessario un account Sandbox di PayPal e il sito deve essere posto in modalità di test nella scheda Impostazioni generali. Ricordati di inserire l'indirizzo email del tuo conto PayPal per processare i pagamenti.

en: <strong>Payment History</strong> - This report exports all of payments you have received on your EDD store in a CSV format.  The report includes the contact details of the customer, the products they have purchased as well as any discount codes they have used and the final price they have paid.
it_IT: <strong>Cronologia pagamenti</strong> - Questo rapporto esporta tutti i pagamenti che hai ricevuto sul tuo negozio EDD in formato CSV. Il rapporto include le informazioni di contatto del cliente, i prodotti che hanno acquistato nonché eventuali codici di sconto che hanno utilizzato e il prezzo finale che hanno pagato.

en: <strong>Prices Entered with Tax</strong>: if enabled, this means that the price entered on the product edit screens is the total amount the customer will pay after taxes. For example, if enabled and the price of a product is $20, the customer will pay 20$ at checkout. The exact amount charged in tax will be calculated automatically.
it_IT: <strong>Inserisci Prezzi con IVA</strong>: se attivo, i prezzi inseriti nei prodotti del tuo negozio saranno IVA inclusa. Ad esempio, se il prezzo del prodotto e' di 20 Euro questo e' quello che il cliente paghera' alla cassa. Il valore dell'IVA sara' calcolato automaticamente.

en: <strong>Purchase Shortcode</strong> - If the automatic output of the purchase button has been disabled via the Download Configuration box, a shortcode can be used to output the button or link.
it_IT: <strong>Shortcode Acquisto</strong> -Se l'uscita automatica del pulsante di acquisto è stata disattivata tramite casella Configurazione download,può essere utilizzato uno shortcode  per produrre il pulsante o link.

en: <strong>Requirements</strong> - This allows you to select the product(s) that are required to be purchased in order for a discount to be applied.
it_IT: <strong>Requisiti</strong> - Questo consente di selezionare il prodotto(i) che sono necessari per essere acquistato al fine di uno sconto da applicare.

en: <strong>Sales and Earnings</strong> - This report exports all of the sales and earnings that you have made in the current year. This report includes your sales and earnings for each product as well a graphs of sales and earnings so you can compare them for each month.
it_IT: <strong>Fatturato e utili</strong> - Questo report esporta tutte le vendite e gli utili che avete fatto nell'anno in corso. Questo rapporto include le vendite e guadagni per ogni prodotto, oltre a grafici di fatturato e utili in modo da poterli confrontare per ogni mese.

en: <strong>Start Date</strong> - this is the date that this code becomes available. If a customer attempts to redeem the code prior to this date, they will be given an error. This is optional.
it_IT: <strong>Data Inizio</strong> - questa è la data in cui questo codice diventa disponibile. Se un cliente tenta di riscattare il codice prima di questa data, sarà dato un errore. Questo è facoltativo.

en: <strong>Test Payment</strong> - This included gateway is great for testing your store, as it requires no payment, and leads straight to product downloads. However, please remember to turn it off once your site is live!
it_IT: <strong>Pagamento di prova </strong> - Questo gateway incluso è ottimo per testare il tuo negozio, in quanto non richiede il pagamento, e conduce direttamente al download di prodotti. Tuttavia, si prega di ricordarsi di disattivarlo una volta che il sito è attivo!

en: <strong>Type</strong> - this is the type of discount this code awards.
it_IT: <strong>Tipo</strong> - questo è il tipo di sconto applicato (es. importo fisso o percentuale)

en: A %s purchase has been made
it_IT: È Stato effettuato un ordine %s

en: A description of all the options are provided beside their input boxes.
it_IT: Una descrizione di tutte le opzioni sono fornite accanto alle loro caselle di input.

en: A discount with that code already exists, please use a different code.
it_IT: Esiste già uno sconto con questo codice. Inserisci un altro codice.

en: A list of download links for each download purchased
it_IT: Una lista dei link ai download per ogni download acquistato

en: A note is required
it_IT: E' obbligatorio inserire una nota

en: A plain-text list of download URLs for each download purchased
it_IT: Una lista in testo semplice degli URL per ogni download acquistato

en: A postfix to append to all sequential order numbers.
it_IT: Un suffisso da appendere ai numeri d'ordine sequenziali.

en: A prefix to prepend to all sequential order numbers.
it_IT: Un prefisso per tutti i numeri d'ordine sequenziali.

en: A set of email tags has also been provided to allow the creation of personalized emails. A tag consists of a keyword surrounded by curly braces: <code>{tag}</code>. A description of each of these tags appear below the editor.
it_IT: Un insieme di tag email è stato fornito per consentire la creazione di email personalizzate. Un tag è costituito da una parola chiave, circondato da parentesi graffe: <code>{tag}</code>. Una descrizione di ciascuno di questi tag viene visualizzata sotto l'editor.

en: A unique key used to identify the payment.
it_IT: Chiave univoca usata per identificare il pagamento.

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: API Key:
it_IT: Chiave API:

en: API Keys
it_IT: Chiavi API

en: API Request:
it_IT: Richiesta API:

en: API Requests
it_IT: Richieste API

en: API Settings
it_IT: Impostazioni API

en: API User:
it_IT: API Utente:

en: API keys successfully generated.
it_IT: Chiavi API generate correttamente

en: API keys successfully regenerated.
it_IT: Chiavi API rigenerate correttamente

en: API keys successfully revoked.
it_IT: Chiavi API revocate

en: Abandoned
it_IT: Abbandonato

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Abbandonato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Abbandonati <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Abandoned payment status]
en: Abandoned
it_IT: Abbandonato

en: Accepted Payment Method Icons
it_IT: Icone dei metodi di pagamento accettati

en: Accounting Options:
it_IT: Opzioni Account:

en: Accounting Settings
it_IT: Impostazioni per gli Account

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Attivi <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Attivi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Active discount code status]
en: Active
it_IT: Attivo

en: Add %s to Payment
it_IT: Aggiungi %s al Pagamento

en: Add Discount Code
it_IT: Aggiungi Buono Sconto

en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuovo

en: Add New %1$s
it_IT: Aggiungi Nuovo %1$s

en: Add New %s Category
it_IT: Aggiungi nuova %s Categoria

en: Add New Discount
it_IT: Aggiungi Nuovo Sconto

en: Add New Download
it_IT: Aggiungi un nuovo Download

en: Add New File
it_IT: Aggiungi nuovo File

en: Add New Payment
it_IT: Aggiungi nuovo Pagamento

en: Add New Price
it_IT: Aggiungi nuovo prezzo

en: Add New Tag
it_IT: Aggiungi nuovo Tag

en: Add Note
it_IT: Aggiungi Nota

en: Add Tax Rate
it_IT: Aggiungi Aliquota Tasse

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al Carrello

en: Add to Cart Text
it_IT: Testo "Aggiungi al Carrello"

en: Added to cart
it_IT: Aggiunto al carrello

en: Adding Discounts
it_IT: Sconti Aggiuntivi

en: Additional Display Options
it_IT: Impostazioni di Visualizzazione Aggiuntive

en: Additional Updates
it_IT: Aggiornamenti Aggiuntivi

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address (Line 2)
it_IT: Indirizzo (Linea 2)

en: Address 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

[ctx: Address City]
en: City:
it_IT: Città:

[ctx: Address country]
en: Country:
it_IT: Nazione:

en: Address line 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Address line 2
it_IT: Indirizzo 2

en: Adds a link so users can view their receipt directly on your website if they are unable to view it in the browser correctly.
it_IT: Aggiunge un collegamento così gli utenti possono visualizzare la loro ricevuta direttamente sul tuo sito web, se non sono in grado di visualizzarla nel browser correttamente.

en: After - 10$
it_IT: Dopo-10€

en: Agree to Terms
it_IT: Accettare i Termini

en: Agree to Terms Label
it_IT: Etichetta dei Termini e Condizioni

en: Agree to Terms?
it_IT: Accetti i Termini?

en: Agreement Text
it_IT: Testo del Contratto

en: Ajax is: %s
it_IT: AJAX e': %s

en: All
it_IT: Tutti

en: All %2$s
it_IT: Tutto %2$s

en: All %s
it_IT: Tutti %s

en: All Categories
it_IT: Tutte le Categorie

en: All Discounts
it_IT: Tutti gli Sconti

en: All Payments
it_IT: Tutti i Pagamenti

en: All Statuses
it_IT: Tutti gli Status

en: All Tags
it_IT: Tutti i Tags

en: Allow
it_IT: Permetti

en: Allow Usage Tracking?
it_IT: Permetti l'utilizzo del Tracking?

en: Allow User Keys
it_IT: Consenti Chiavi Utenti

en: Allow customers to use multiple discounts on the same purchase?
it_IT: Consenti ai clienti di utilizzare sconti multipli su uno stesso ordine?

en: Allow item quantities to be changed.
it_IT: Consenti di modificare la quanti di articoli.

en: Already have an account?
it_IT: Hai già un account?

en: Amount
it_IT: Importo

en: Amount:
it_IT: Importo:

en: Any customer-specific notes related to the payment.
it_IT: Eventuali note specifiche per il cliente relative al pagamento.

en: Apply
it_IT: Applica

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply discount only to selected %s.
it_IT: Applicare lo sconto solo a %s.

en: Apply discount to entire purchase.
it_IT: Applica lo sconto all'intero acquisto.

en: Apply rate to whole country, regardless of state / province
it_IT: Applica l'aliquota all'intera nazione, indipendentemente dalla regione / provincia

en: Apply to whole country
it_IT: Applica all'intera nazione

en: Are you sure you want to delete this customer?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo cliente?

en: Are you sure you wish to delete this %s?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo %s?

en: Are you sure you wish to delete this note?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa nota?

en: Are you sure you wish to delete this payment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo pagamento?

en: Are you sure you wish to delete this tax rate?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa aliquota?

en: Are you sure you wish to regenerate this API key?
it_IT: Sei sicuro di voler creare una nuova chiave API?

en: Are you sure you wish to resend the purchase receipt?
it_IT: Sei sicuro di voler reinviare la ricevuta d'acquisto?

en: Aug
it_IT: Ago

en: Australian Dollars (&#36;)
it_IT: Dollaro Australiano (&#36;)

en: Average monthly earnings: %s
it_IT: Guadagno Medio Mensile: %s

en: Average monthly sales: %s
it_IT: Vendite Medie Mensili: %s

en: Banned Emails
it_IT: Emails bannate

en: Base Country
it_IT: Nazione Base

en: Base State / Province
it_IT: Regione / Provincia Base

en: Before - $10
it_IT: Prima-€10

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di Fatturazione

en: Billing Address Line 2 (optional)
it_IT: Indirizzo di Fatturazione 2 (facoltativo)

en: Billing City
it_IT: Città di Fatturazione

en: Billing Country
it_IT: Paese di Fatturazione

en: Billing Details
it_IT: Dettaglio Fatturazione

en: Billing State / Province
it_IT: Regione di Fatturazione

en: Billing Zip / Postal Code
it_IT: Zip/Cap Di Fatturazione

en: Blue
it_IT: Blu

en: Brazilian Real (R&#36;)
it_IT: Real Brasiliano (R&#36;)

en: Browse All Extensions
it_IT: Sfoglia tutte le Estensioni

en: Bundle
it_IT: Pacchetto

en: Bundled %s:
it_IT: Pacchetto %s:

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button Options:
it_IT: Opzioni pulsanti.

en: Buttons
it_IT: Pulsante

en: Buy Now
it_IT: Compra Ora

en: Buy Now Buttons
it_IT: Bottone Compra Ora

en: Canadian Dollars (&#36;)
it_IT: Dollaro Canadese (&#36;)

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Card Number
it_IT: Numero Carta di Credito

en: Card name
it_IT: Nome Carta di Credito

en: Card number
it_IT: Numero Carta di Credito

en: Cart must contain all selected %s
it_IT: Il carrello deve contenere tutti i %s

en: Cart needs one or more of the selected %s
it_IT: Il carrello ha bisongno di uno o piu' %s selezionati

en: Cart restoration failed. Invalid token.
it_IT: Ripristino del carrello fallito. Token non valido.

en: Cart restored successfully.
it_IT: Carrello ripristinato correttamente.

en: Cart saved successfully. You can restore your cart using this URL:
it_IT: Carrello salvato con successo. Puoi ripristinare il tuo carrello utilizzando questa URL:

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Change the Number of Columns
it_IT: Cambia il Numero di Colonne

en: Change your Billing Address
it_IT: Cambia il tuo indirizzo di fatturazione

en: Change your Name
it_IT: Cambia il tuo Nome

en: Change your Password
it_IT: Modifica la tua Password

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: Ti piace barare, eh?

en: Cheatin' eh?!
it_IT: Ti piace barare, eh?

en: Check this box if you do not want to receive emails when new sales are made.
it_IT: Seleziona questo box se non vuoi ricevere email quando si genera una nuova vendita.

en: Check this box if you would like EDD to completely remove all of its data when the plugin is deleted.
it_IT: Attiva quest'opzione se vuoi che EDD cancelli tutti i dati quando il plugin viene rimosso.

en: Check this box in order to append a ?nocache parameter to the checkout URL to prevent caching plugins from caching the page.
it_IT: Seleziona questa casella per aggiungere un parametro ?nocache all'URL della cassa per evitare che i plugin di gestione della cache memorizzino la pagina.

en: Check this box to allow all users to generate API keys. Users with the 'manage_shop_settings' capability are always allowed to generate keys.
it_IT: Selezionare questa casella per consentire a tutti gli utenti di generare chiavi API. Agli utenti con la capacità di 'manage_shop_settings' è sempre consentito per generare chiavi.

en: Check this box to allow entry of product SKUs. SKUs will be shown on purchase receipt and exported purchase histories.
it_IT: Seleziona questo box per consentire l'utilizzo degli SKU prodotto. Gli SKU verranno mostrati sulla ricevuta di acquisto ed esportati sullo storico acquisti.

en: Check this if you are delivering really large files or having problems with file downloads completing.
it_IT: Seleziona se stai consegnando files molto grandi o riscontri problemi con il completamento dei downloads.

en: Check this if you do not want to allow users to redownload items from their purchase history.
it_IT: Seleziona se non vuoi che gli utenti possano scaricare nuovamente dalla cronologia degli ordini i prodotti acquistati in passato.

en: Check this to disable all included styling of buttons, checkout fields, and all other elements.
it_IT: Seleziona per disattivare tutti gli stili di pulsanti, campi checkout, e tutti gli altri elementi.

en: Check this to enable AJAX for the shopping cart.
it_IT: Seleziona per abilitare l'AJAX per il carrello

en: Check this to enable cart saving on the checkout.
it_IT: Seleziona qui per abilitare il salvataggio del carrello alla cassa

en: Check this to enable taxes on purchases.
it_IT: Selezionare questa opzione per abilitare le tasse sugli acquisti.

en: Check this to force users to be redirected to the secure checkout page. You must have an SSL certificate installed to use this option.
it_IT: Attiva quest'opzione per forzare il passaggio alla cassa via HTTPS. Devi avere un certificato SSL per usare quest'opzione.

en: Check this to show an agree to terms on the checkout that users must agree to before purchasing.
it_IT: Seleziona se vuoi che i clienti debbano accettare i termini generali di contratto prima di acquistare un prodotto.

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Checkout Page
it_IT: Pagina di pagamento

en: Checkout URL is: %s
it_IT: URL della pagina di pagamento e': %s

en: Checkout page is: %s
it_IT: La pagina di pagamento e': %s

en: Checkout.
it_IT: Cassa

en: Choose a %s
it_IT: Seleziona uno %s

en: Choose a button color
it_IT: Scegli un colore per il pulsante

en: Choose a country
it_IT: Scegli una Nazione

en: Choose a state
it_IT: Seleziona una regione

en: Choose a style
it_IT: Scegli uno Stile

en: Choose a template. Click "Save Changes" then "Preview Purchase Receipt" to see the new template.
it_IT: Scegli un modello. Click"Salva Cambiamenti"poi"Anteprima Ricevuta D'Acquisto"per vedere il nuovo modello.

en: Choose from most used %s tags
it_IT: Scegli un tag fra quelli più utilizzati

en: Choose one or more %s
it_IT: Scegli uno o più %s

en: Choose the button behavior
it_IT: Scegli il funzionamento del tuo bottone

en: Choose the color you want to use for the buttons.
it_IT: Scegli il coloro da usare per il pulsante

en: Choose the location of the currency sign.
it_IT: Scegliere la posizione del segno di valuta.

en: Choose the payment gateways you want to enable.
it_IT: Scegli i gateway di pagamento che desideri attivare.

en: Choose the style you want to use for the buttons.
it_IT: Scegli lo stile da usare per il pulsante

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
it_IT: Scegli la valuta. Si prega di notare che alcuni gateway di pagamento potrebbero avere delle restrizioni valutarie.

en: City
it_IT: Città

en: Clear Filter
it_IT: Filtro Pulisci

en: Clear Incomplete Upgrade Notice
it_IT: Elimina gli avvisi di aggiornamenti incompleti

en: Click "Save Payment" to create new customer
it_IT: Clicca su "Salva il Pagamento" per creare un nuovo cliente

en: Click to Upgrade
it_IT: Clicca per aggiornare

en: Code
it_IT: Codice

en: Complete
it_IT: Completato

en: Complete Purchase Text
it_IT: Testo per "Completa Acquisto"

en: Complete Sales
it_IT: Completa Vendita

en: Completed
it_IT: Completato

en: Configure new sale notification emails
it_IT: Configura le email di notifica nuova vendita

en: Configure the PayPal settings
it_IT: Configura le impostazioni per Paypal

en: Configure the currency options
it_IT: Configura le opzioni sulle Valute

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Confirm password
it_IT: Conferma password

en: Confirm your password.
it_IT: Conferma la tua password.

en: Copy Download Link(s)
it_IT: Copia i/il link del download

en: Country
it_IT: Nazione

en: Country Wide
it_IT: Nazione Ampia

en: Create an account
it_IT: Crea un Account

en: Credit Card Info
it_IT: Info Carta di Credito

en: Credits
it_IT: Crediti

en: Currency
it_IT: Valuta (moneta)

en: Currency Position
it_IT: Posizione del simbolo della valuta

en: Currency Settings
it_IT: Impostazioni di Valuta

en: Current Month
it_IT: Mese corrente

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer %s not found!
it_IT: Cliente %s non trovato!

en: Customer Address
it_IT: Indirizzo cliente

en: Customer Details
it_IT: Dettagli Cliente

en: Customer Email
it_IT: Email cliente

en: Customer Name
it_IT: Nome cliente

en: Customer Notes
it_IT: Note cliente

en: Customer Profile
it_IT: Profilo cliente

en: Customer since
it_IT: Cliente dal

en: Customer successfully deleted
it_IT: Cliente cancellato

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Czech Koruna
it_IT: Corona Ceca

en: Danish Krone
it_IT: Moneta Danese

en: Dark Gray
it_IT: Grigio Scuro

en: Date
it_IT: Data

en: Date Created
it_IT: Data creata

en: Date Purchased
it_IT: Data Acquisto

en: Date Range:
it_IT: Intervallo date:

[ctx: Date one to date two]
en: to
it_IT: a

en: Date range reports will be coming soon.
it_IT: Rapporti intervallo di date saranno disponibili a breve.

en: Date:
it_IT: Data:

en: Date: %s
it_IT: Data: %s

en: Deactivate
it_IT: Disattivare

en: Deactivate License
it_IT: Disattiva Licenza

en: Dear
it_IT: Gentile

en: Dec
it_IT: Dic

en: Decimal Separator
it_IT: Separatore per i centesimi

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Button Color
it_IT: Colore Pulsante predefinito

en: Default Button Style
it_IT: Stile Pulsante predefinito

en: Default Gateway
it_IT: Gateway Predefenito

en: Default Template
it_IT: Template Predefenito

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete Customer
it_IT: Cancella cliente

en: Delete all associated payments and records?
it_IT: Cancello tutti i pagamenti associati e gli archivi?

en: Delete this payment note
it_IT: Elimina questa nota di pagamento

en: Detailed Report
it_IT: Report Dettagliato

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Direct Purchase Link
it_IT: Link per Acquisto Diretto

en: Disable Admin Notifications
it_IT: Disabilita le Notifiche di Admin

en: Disable Guest Checkout
it_IT: Disabilita Acquisti da Ospite

en: Disable PayPal IPN Verification
it_IT: Disabilita il metodo di verifica Paypal IPN

en: Disable Redownload?
it_IT: Disabilitare Nuovo download?

en: Disable Styles
it_IT: Disabilita Stili

en: Disable the automatic output of the purchase button
it_IT: Disattivare l'uscita automatica del pulsante di acquisto

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disconnect User
it_IT: Disconnetti l'utilizzatore

en: Disconnects the current user ID from this customer record
it_IT: Disconnetti l'ID dell'utente attuale dal record del cliente

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Discount %s not found!
it_IT: Sconto %s non trovato!

en: Discount Applied
it_IT: Sconto Applicato

en: Discount Code
it_IT: Codice Sconto

en: Discount Codes
it_IT: Buoni Sconti

en: Discount code added.
it_IT: Aggiunto codice sconto.

en: Discount code updated.
it_IT: Buono Sconto Aggiornato.

en: Discount codes allow you to offer buyers special discounts by having them enter predefined codes during checkout.
it_IT: I codici sconto permettono di offrire ai clienti degli sconti speciali da inserire al momento del pagamento.

en: Discount codes are setup to only be used only one time by each customer. If a customer attempts to use a code a second time, they will be given an error.
it_IT: Codici sconto sono stati impostati per essere utilizzati solo una volta per ciascun cliente. Se un cliente tenta di utilizzare un codice una seconda volta, sarà dato un errore.

en: Discount codes have several options:
it_IT: Codici sconto sono disponibili diverse opzioni:

en: Discount codes that are set to "inactive" cannot be redeemed.
it_IT: Gli sconti segnalati come "inattivo"  non possono essere riscattati

en: Discount(s)
it_IT: Sconto/i

en: Discounts
it_IT: Sconti

en: Dismiss Notice
it_IT: Rimuovi avviso

en: Display Name
it_IT: Visualizza Nome

en: Display Tax Rate on Prices
it_IT: Mostra l'aliquota di imposta sui Prezzi

en: Display a Product Grid
it_IT: Visualizza una griglia prodotti

en: Display during checkout
it_IT: Mostra durante checkout

en: Display icons for the selected payment methods
it_IT: Visualizza icone per i metodi di pagamento selezionati

en: Display the details of a specific %s
it_IT: Mostra i dettagli di uno specifico %s

en: Display the downloads categories or tags
it_IT: Mostra le categorie o tag dei prodotti

en: Display the downloads shopping cart
it_IT: Mostra i prodotti nel Carrello

en: Display the registration and login forms on the checkout page for non-logged-in users.
it_IT: Visualizzare il modulo di registrazione utenti e login nella pagina di pagamento per gli utenti non registrati

en: Do not allow
it_IT: Non permettere

en: Download Files
it_IT: Scarica File

en: Download Link Expiration
it_IT: Scadenza del link per i Download

en: Download Method
it_IT: Metodo di Download:

en: Download Name
it_IT: Nome Download

en: Download a CSV of all payments recorded.
it_IT: Scarica il file CSV di tutti i pagamenti registrati.

en: Download a CSV of earnings and sales over time.
it_IT: Scarica un file CSV con i guadagni e le vendite storiche

en: Download a PDF of Sales and Earnings reports for all products for the current year.
it_IT: Scarica Report in PDF per le vendite e i guadagni di tutti i prodotti per l'anno corrente

en: Downloaded by
it_IT: Scaricato da

en: Downloads Cart
it_IT: Carrello Prodotti

en: Downloads Categories / Tags
it_IT: Categorie/Tags Prodotti

en: Downloads slug is: %s
it_IT: Lo slug dei Downloads e': %s

en: EDD Upgrades
it_IT: Aggiornamenti di EDD

en: Each payment can be further inspected by clicking the corresponding <em>View Order Details</em> link. This will provide more information including:
it_IT: Ogni pagamento può essere ulteriormente ispezionato cliccando il corrispondente link <em>Dettagli Ordine</em>. Ciò fornirà ulteriori informazioni, tra cui:

en: Earnings
it_IT: Guadagni

en: Earnings Over Time
it_IT: Guadagni dopo un tempo

en: Earnings Over Time for %s
it_IT: Guadagni nel tempo per %s

en: Earnings and Sales Reports
it_IT: Report di guadagni e vendite

en: Earnings to Date
it_IT: Utile per Data

en: Earnings:
it_IT: Guadagni:

en: Earnings: %s
it_IT: Guadagni: %s

en: Easy Digital Download Extensions
it_IT: Estensioni Easy Digital Download

en: Easy Digital Download Info and Tools
it_IT: Easy Digital Download Info e Utensil

en: Easy Digital Download Settings
it_IT: Impostazioni Easy Digital Download

en: Easy Digital Downloads - Upgrades
it_IT: Easy Digital Downloads-Aggiornato

en: Easy Digital Downloads API Keys
it_IT: Chiavi API Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads Changelog
it_IT: Easy Digital Downloads lista modifiche

en: Easy Digital Downloads Sales Summary
it_IT: Sommario vendite di Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 eCommerce platform for selling digital goods through WordPress.
it_IT: EDD è stato creato da un team internazionale di sviluppatori che hanno lo scopo di fornire la piattaforma n°1 di e-commerce per la vendita di beni digitali tramite WordPress.

en: Easy Digital Downloads needs to complete a database upgrade that was previously started, click <a href="%s">here</a> to resume the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads deve completare l'aggiornamento del database iniziato in precedenza, clicca <a href="%s">qui</a> per continuare.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the customer database, click %shere%s to start the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads ha bisogno di aggiornare il database dei clienti, clicca %squi%s per cominciare l'aggiornamente.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the customer database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads deve effettuare un aggiornamento del database dei clienti, clicca <a href="%s">qui</a> per cominciare l'aggiornamento.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the database, click %shere%s to start the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads ha bisogno di aggiornare il database, fare clic %sQuì%s per aggiornare adesso.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the payment database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads deve effettuare un aggiornamento del database dei pagamenti, clicca <a href="%s">qui</a> per cominciare l'aggiornamento.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the payments database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads deve effettuare un aggiornamento del database dei pagamenti, clicca <a href="%s">qui</a> per cominciare l'aggiornamento.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the plugin pages, click %shere%s to start the upgrade.
it_IT: Easy Digital Downloads  ha bisogno di aggiornare le pagine del plugin, fare clic %sQuì%s per aggiornare adesso.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit %1$s
it_IT: Modifica %1$s

en: Edit Category
it_IT: Modifica Categoria

en: Edit Customer
it_IT: Modifica cliente

en: Edit Discount
it_IT: Modifica Sconto

en: Edit Payment
it_IT: Modifica Pagamento

en: Edit Tag
it_IT: Modifica Tag

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email Template
it_IT: Modelli Email

en: Email address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email address already taken
it_IT: Questo indirizzo email è già utilizato!

en: Email already used
it_IT: Email già usata

en: Email to send purchase receipts from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
it_IT: Email che sarà visualizzata nell'invio dell'email di conferma dell'ordine.Questa mail servirà per "invio"e"rispondi a"questo indirizzo

en: Emails
it_IT: Email

en: Emails placed in the box below will not be allowed to make purchases. To ban an entire domain, enter the domain starting with "@".
it_IT: Le email di questo box non potranno effetuare acquisti. Per bannare un intero sito, inserisci il dominio preceduto da "@". Esempio: @dominio-bannato.com.

en: Enable Ajax
it_IT: Attiva Ajax

en: Enable Cart Saving
it_IT: Attiva il salvataggio del carrello

en: Enable SKU Entry
it_IT: Abilita Accesso SKU

en: Enable Taxes
it_IT: Attiva Tasse

en: Enable multi-option purchase mode. Allows multiple price options to be added to your cart at once
it_IT: Attiva modalità di acquisto multipla. Permette di abilitare l'opzione prezzi multipli per aggiungere articoli al carrello.

en: Enable variable pricing
it_IT: Attiva Variabile prezzo

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: End Date:
it_IT: Data finale

en: Enforce SSL on Checkout
it_IT: Forza l'utilizzo di SSL nel Checkout

en: Enter %s name here
it_IT: Inserire il titolo %s quì

en: Enter a code for this discount, such as 10PERCENT
it_IT: Inserire un codice per questo sconto,ad esempio 10PERCENTO

en: Enter a coupon code if you have one.
it_IT: Inserisci un codice coupon se ne hai uno.

en: Enter a password
it_IT: Inserisci Password

en: Enter a percentage, such as 6.5. Customers not in a specific rate will be charged this rate.
it_IT: Inserisci una percentual, e.g. 6.5. I clienti che non appartengon a nessuna aliquota avranno questa percentuale.

en: Enter an SKU for this %s.
it_IT: Inserisci un SKU for questo %s.

en: Enter an email
it_IT: Inserisci un email

en: Enter discount
it_IT: Inserisci Buono Sconto

en: Enter emails and/or to disallow, one per line
it_IT: Inserisci le email che vuoi bannare, una per linea

en: Enter tax rates for specific regions.
it_IT: Specifica le aliquote per le altre regioni.

en: Enter the discount amount in %s
it_IT: Inserisci l'ammontare dello sconto in %s

en: Enter the discount percentage. 10 = 10%
it_IT: Inserisci la percentuale dello sconto. 10 = 10%

en: Enter the email address(es) that should receive a notification anytime a sale is made, one per line
it_IT: Inserisci l'indirizzo o gli indirizzi email a cui inviare una notifica ogni volta che viene effettuata una vendita.

en: Enter the email that is sent to sale notification emails after completion of a purchase. HTML is accepted. Available template tags:
it_IT: Scrivi il messaggio che sarà inviato ai clienti quando completano un ordine.HTML è accettato,ecco alcuni Tag che puoi utlizzare

en: Enter the email that is sent to users after completing a successful purchase. HTML is accepted. Available template tags:
it_IT: Scrivi il messaggio che sarà inviato ai clienti quando completano un ordine.HTML è accettato,ecco alcuni Tag che puoi utlizzare

en: Enter the expiration date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no expiration, leave blank
it_IT: Inserire la data di scadenza per questo buono sconto nel formato gg / mm / aaaa. Per nessuna scadenza, lasciare in bianco

en: Enter the name of the page style to use, or leave blank for default
it_IT: Immettere il nome dello stile di pagina da usare, oppure lasciare in bianco per impostazione predefinita

en: Enter the password confirmation
it_IT: Conferma Password

en: Enter the start date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no start date, leave blank. If entered, the discount can only be used after or on this date.
it_IT: Inserire una data di inizio per questo buono sconto nel formato gg/mm/aaaa.Altrimenti lascia bianco.Se hai inserito una data, lo sconto potra essere usato a partire dalla data scelta o solo in quel giorno.

en: Enter the subject line for the purchase receipt email
it_IT: Inserisci l'oggetto dell'email di avvenuto acquisto

en: Enter the subject line for the sale notification email
it_IT: inserisci l'oggetto della mail di notifica vendita

en: Enter username
it_IT: Inserisci il Nome Utente

en: Enter your PayPal account's email
it_IT: Inserire l'email usata per il tuo account Paypal

[ctx: Entering a discount code]
en: Click to enter it
it_IT: Fare clic per inserire.

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Message
it_IT: Messaggio d'errore

en: Error Updating Payment
it_IT: Errore nell'aggiornamento del pagamento

en: Error creating new customer
it_IT: Errore nel creare il nuovo cliente

en: Error deleting customer
it_IT: Errore durante la cancellazione del cliente

en: Estimated monthly earnings:
it_IT: Stima guadagni mensili:

en: Estimated monthly sales:
it_IT: Stima vendite mensili:

en: Euros (&euro;)
it_IT: Euro (&euro;)

en: Excluded %s
it_IT: Escluso %s

en: Excluding %1$s&#37; tax
it_IT: Escluso %1$s&#37; tasse

en: Excluding tax
it_IT: IVA esclusa

en: Expiration
it_IT: Scadenza

en: Expiration (MM/YY)
it_IT: Scadenza (MM/AA)

en: Expiration date
it_IT: Data di Scadenza

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Customers in CSV
it_IT: Esporta la lista clienti in CVS

en: Export Download History in CSV
it_IT: Esporta la cronologia dei Download in CSV

en: Export Earnings and Sales Stats
it_IT: Esporta le statistiche sui guadagni e le vendite

en: Export PDF of Sales and Earnings
it_IT: Esporta Vendite e guadagni in PDF

en: Export Payment History
it_IT: Esporta la cronologia dei pagamenti

en: Export Settings
it_IT: Esporta Impostazioni

en: Export the Easy Digital Downloads settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
it_IT: Esporta le impostazioni Easy Digital Downloads per questo sito in un file di tipo .json file. Questo ti permetterà di importare facilmente la configurazione in un altro sito.

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Extensions for Easy Digital Downloads
it_IT: Moduli per Easy Digital Downloads

en: Extensions for Everything
it_IT: Estensioni per qualunque esigenza

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Fallito <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Fallito <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
it_IT: Pagina di Transazione Fallita

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed to create customer
it_IT: Impossibile create un cliente

en: Failed to disconnect user from customer
it_IT: Impossibile disconnetter l'utilizzatore dal cliente

en: Failure URL is: %s
it_IT: URL della pagina di errore e': %s

en: Fallback Tax Rate
it_IT: Aliquota di imposta di backup

en: Fees
it_IT: Tasse

en: File Download Limit
it_IT: Limite di Download del file:

en: File Download Limit:
it_IT: Limite di Download del file:

en: File Downloads
it_IT: Scarico File

en: File Downloads:
it_IT: Download File:

en: File Name
it_IT: Nome File

en: File URL
it_IT: URL File

en: Filter
it_IT: Filtra

en: First Name
it_IT: Nome

en: First name
it_IT: Nome

en: First, please resave the Misc settings tab a few times. If this warning continues to appear, create a file called ".htaccess" in the <strong>%s</strong> directory, and copy the following into it:
it_IT: Per prima cosa, si prega di salvare nuovamente la scheda Impostazioni Varie. Se questo messaggio continua ad apparire, creare un file denominandolo ".htaccess" nella directory <strong>%s</ strong> e copiare il seguente codice al suo interno:

en: Flat amount
it_IT: Importo forfettario

en: Flexible Product Grids
it_IT: Griglia prodotti flessibile

en: For more information, see <a href="%s">using Shortcodes</a> on the WordPress.org Codex or <a href="%s">Easy Digital Downloads Documentation</a>
it_IT: Per maggiori info,cliccare <a href="%s">usare Shortcode</a>dei Codex su Wordpress.org oppure <a href="%s">Documentazione Easy Digital Downloads</a>

en: For more information:
it_IT: Per maggiori info:

en: Forced
it_IT: Forzato

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Free Download
it_IT: Download Gratuito

en: Free Purchase
it_IT: Acquisto Gratuito

en: From
it_IT:  da

en: From Email
it_IT: Da Email

en: From Name
it_IT: Da Nome

en: Gateway
it_IT: Gateway di pagamento

en: General
it_IT: Generale

en: General Settings
it_IT: Impostazioni Generali

en: Generate API Key
it_IT: Crea Chiave API

en: Generate CSV
it_IT: Genera File CSV

en: Generate New API Keys
it_IT: Crea nuove chiavi API

en: Generate PDF
it_IT: Crea PDF (*.pdf)

en: Get Alerted About New Tutorials
it_IT: Ricevi una notifica per Nuovi Tutorial

en: Get Notified of Extension Releases
it_IT: Ricevi una notifica per il Rilascio di Estensioni

en: Get the EDD Sales / Earnings tracker for iOS
it_IT: Prendi il tracker Vendite EDD / Guadagni per iOs

en: Getting Started
it_IT: Come iniziare

en: Getting started with Easy Digital Downloads
it_IT: Inizia ad utilizzare Easy Digital Downloads

en: Go Back
it_IT: Torna indietro

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to Checkout
it_IT: Vai alla Cassa

en: Go to Easy Digital Downloads Settings
it_IT: Vai alle Impostazioni di Easy Digital Downloads

en: Grants the customer unlimited file downloads for this purchase, regardless of other limits set.
it_IT: Autorizza il cliente a scaricare illimitatamente per questo acquisto, senza tenere conto degli altri limiti.

en: Graph View
it_IT: Mostra Grafico

en: Gray
it_IT: Grigio

en: Green
it_IT: Verde

en: Guest checkouts are: %s
it_IT: I checkout per gli aquisti senza registratione sono: %s

en: Have a discount code?
it_IT: Hai un codice sconto?

en: Hello
it_IT: Ciao

en: Hide Terms
it_IT: Nascondi Termini

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
it_IT: Dollaro Hong Kong (&#36;)

en: How long should download links be valid for? Default is 24 hours from the time they are generated. Enter a time in hours.
it_IT: Per quanto tempo vuoi che sia valido i link dopo l'acquisto?per impostazione predefinita è 24h,inserisci un tempo nel formato h(es 48)

en: Hungarian Forint
it_IT: Moneta Ungarese

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: IPN Error
it_IT: <strong>ERRORE IPN</strong>: %s

en: If Agree to Terms is checked, enter the agreement terms here.
it_IT: Se hai abilitato i Termini generali di contratto,scrivere quì l'accordo da sottoscrivere.

en: If a coupon or discount was used during the checkout process.
it_IT: Se è stato utilizzato un coupon di sconto o durante il processo di checkout.

en: If payments are not getting marked as complete, then check this box. This forces the site to use a slightly less secure method of verifying purchases.
it_IT: Se i pagamenti non vengono sempre contrassegnati come completi,seleziona questa casella.Si prega di notare che questo costringe il sito ad utilizzare un metodo leggermente meno sicuro per verificare acquisti.

en: If you do not wish to charge any tax on purchase, simply leave the Enable Taxes option unchecked.
it_IT: Se non vuoi attivare le imposte durante gli acquisti, lascia semplicemente vuota l'opzione Attiva Tasse

en: If you have already added the redirect rule, you may safely dismiss this notice
it_IT: Se hai gia' aggiunto una regola di redirect, puoi ignorare questo avviso

en: If you're certain these upgrades have been completed, you can clear these upgrade notices by clicking the button below. If you have any questions about this, please contact the Easy Digital Downloads support team and we'll be happy to help.
it_IT: Se sei sicuro che gli aggiornamenti sono stati completati, puoi eliminare questi avvisi selezionando quest'opzione. Se hai domande su quest'opzione, contatta per favore il team di Easy Digital Downloads.

en: Ignore Tax:
it_IT: Ignora tasse:

en: Immediately redirect to checkout after adding an item to the cart?
it_IT: Trasferire immediatamente alla cassa dopo aver aggiunto un articolo al carrello?

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Settings
it_IT: Importa Impostazioni

en: Import the Easy Digital Downloads settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
it_IT: Importa le impostazioni Easy Digital Downloads da un file .json. Il file si può ottenere esportando le impostazioni da un altro sito utilizzando il form di sopra.

en: Import/Export
it_IT: Importa/Esporta

en: Improper date provided.
it_IT: Data impropria.

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with Easy Digital Downloads you must add <code>_wp_session_</code> to the "Ignored query stems" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
it_IT: Per far funzionare il  <strong>database caching</strong> con Easy Digital Downloads devi aggiungere <code>_wp_session_</code> all'opzione  "Ignored query stems" nelle impostazioni di W3 Total Cache <a href="%s">qui</a>.

en: Inactive
it_IT: Disattivo

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Inattivi <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Inattivi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
it_IT: Disattivo

en: Includes %1$s&#37; tax
it_IT: Include %1$s&#37; di tasse

en: Including tax
it_IT: IVA inclusa

en: Indian Rupee (&#8377;)
it_IT: Rupia Indiana (&#8377;)

en: Inherit
it_IT: Eredita

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert %s
it_IT: Inserisci %s

en: Insert Download
it_IT: Inserisci Download

en: Insert File
it_IT: Inserire il file

en: Insert into %s
it_IT: Inserire in %s

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Invalid API key!
it_IT: Chiave API non valida!

en: Invalid Customer ID
it_IT: ID cliente non valido

en: Invalid Customer ID Provided.
it_IT: E' stato indicato un ID clliente non valido

en: Invalid IPN verification response. IPN data: %s
it_IT: Risposta verifica IPN non valida. Dati IPN: %s

en: Invalid business email in IPN response. IPN data: %s
it_IT: Indirizzo email aziendale non valido nella risposta IPN. Dati IPN: %s

en: Invalid currency in IPN response. IPN data: %s
it_IT: Valuta non valida nella risposta IPN. Dati IPN: %s

en: Invalid email
it_IT: Email non valida

en: Invalid or no date range specified!
it_IT: Intervallo date invalido o non specificato!

en: Invalid payment amount in IPN response. IPN data: %s
it_IT: Importo pagamento non valido nella risposta IPN. Dati IPN: %s

en: Invalid payment email
it_IT: Indirizzo email non valido.

en: Invalid purchase key in IPN response. IPN data: %s
it_IT: Chiave di Acquisto non valida nella risposta IPN. Dati IPN: %s

en: Invalid query!
it_IT: Richiesta invalida!

en: Invalid username
it_IT: Nome utente non valido

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
it_IT: Nome utente non valido. Solo lettere minuscole (a-z) e numeri sono permessi

en: Iranian Rial (&#65020;)
it_IT: Rial Iraniano (&#65020;)

en: Israeli Shekel (&#8362;)
it_IT: Shekel Israeliano (&#8362;)

en: Item Amount
it_IT: Importo Articolo

en: Item Name
it_IT: Nome prodotto

en: Item Price
it_IT: Prezzo Prodotto

en: Item Price:
it_IT: Prezzo Articolo:

en: Item Quantities
it_IT: Numero Articoli

en: Item price must be numeric
it_IT: Il prezzo dell'articolo deve essere un numero

en: Jan
it_IT: Gen

en: Japanese Yen (&yen;)
it_IT: Yen Japponese (&yen;)

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Key:
it_IT: Chiave:

en: Label shown next to the agree to terms check box.
it_IT: Etichetta visualizzata accanto alla casella dei Termini di Contratto

en: Last Month
it_IT: Ultimo mese

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Quarter
it_IT: Ultimo Trimestre

en: Last Quater
it_IT: Ultimo Quadrimestre

en: Last Week
it_IT: Settimana Scorsa

en: Last Year
it_IT: Ultimo Anno

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Leave blank for global setting or 0 for unlimited
it_IT: Lasciare vuoto per un settaggio globale o a 0 per illimitato

en: Licenses
it_IT: Licenze

en: Limit this discount to a single-use per customer?
it_IT: Vuoi limitare questo sconto ad un singolo utilizzo per cliente?

en: Line 1
it_IT: Linea 1

en: Line 2
it_IT: Linea 2:

en: Link text . . .
it_IT: Testo Link. . .

en: Log ID
it_IT: ID file registro

en: Log In
it_IT: Login

en: Log Type
it_IT: Tipo di Registro

en: Log into Your Account
it_IT: Accedi al tuo account

en: Login Form Only
it_IT: Solo modulo Login

en: Logout
it_IT: Esci

en: Logs
it_IT: Registri

en: Lost Password
it_IT: Password dimenticata

en: Lost Password?
it_IT: Hai dimenticato la Password?

en: Malaysian Ringgits
it_IT: Moneta Malesiana

en: Mark this product as exclusive of tax
it_IT: Segna questo prodotto come IVA esclusa

en: Max Uses
it_IT: Num. massimo di utilizzo

en: May
it_IT: Maggio

en: Mexican Peso (&#36;)
it_IT: Pesos Messicano (&#36;)

en: Minimum Amount
it_IT: Importo minimo

en: Minimum order of %s not met.
it_IT: Ordine minimo di %s non raggiunto.

en: Misc
it_IT: Varie

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Missing purchase key.
it_IT: Chiave d'acquisto mancante.

en: Monthly Average Earnings
it_IT: Guadagni medi mensili

en: Monthly Average Sales
it_IT: Vendite medie Mensili

en: Multiple Discounts
it_IT: Sconti Multipli

en: Name
it_IT: Nome

en: Name on the Card
it_IT: Nome intestatario Carta

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Name: %s
it_IT: Nome: %s

en: Need Even Faster Support?
it_IT: Hai bisogno di un Supporto pi&ugrave; veloce?

en: Need Help?
it_IT: Hai bisogno di Aiuto?

en: Need to create an account?
it_IT: Vuoi Creare un nuovo account?

en: New %1$s
it_IT: Nuovo %1$s

en: New Category Name
it_IT: Nome Nuova Categoria

en: New Customer
it_IT: Nuovo Cliente

en: New Customers require a name and email address
it_IT: Un nuovo cliente deve avere necessariamente un nuome e un indirizzo email.

en: New Discount
it_IT: Nuovo Sconto

en: New Download Product
it_IT: Nuovo Prodotto da Scaricare

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New Payment
it_IT: Nuovo Pagamento

en: New Sale Notifications
it_IT: Notifiche Nuova Vendita

en: New Sale!
it_IT: Nuova vendita!

en: New Tag Name
it_IT: Nome Nuovo Tag

en: New Zealand Dollar (&#36;)
it_IT: Dollaro Nuova Zelandia (&#36;)

en: New download purchase - Order #%1$s
it_IT: Nuovo Acquisto Download - Ordine #%1$s

en: New user registration on your site %s:
it_IT: Nuovo utente registrato sul sito %s:

en: Next
it_IT: Successivo

en: No %2$s found
it_IT: %2$s Non trovato

en: No %2$s found in Trash
it_IT: %2$s non trovato nel cestino

en: No %s Found
it_IT: %s non Trovato

en: No %s found.
it_IT: %s Non trovato

en: No %s included with this purchase
it_IT: Nessun %s incluso in questo acquisto

en: No Caching on Checkout?
it_IT: Nessuna Cache in Checkout?

en: No Customer Notes
it_IT: Nessuna nota

en: No Discounts found
it_IT: Nessuno Sconto trovato

en: No Discounts found in Trash
it_IT: Nessuno Sconto trovato nel cestino

en: No Payments Found
it_IT: Nessun Pagamento Trovato

en: No Payments found
it_IT: Nessun Pagamento Trovato

en: No Payments found in Trash
it_IT: Nessun pagamento trovato nel cestino

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
it_IT: Nessuna Pagina di Pagamento è configurata.Clicca <a href="%s">Quì</a> per farlo adesso

en: No customers found
it_IT: Nessun cliente trovato

en: No customers found!
it_IT: Nessun cliente trovato!

en: No discounts found
it_IT: Nessuno sconto trovato.

en: No discounts found.
it_IT: Nessuno sconto trovato.

en: No downloadable files found for this bundled item.
it_IT: Nessun file scaricabile trovato per questo articolo.

en: No downloadable files found.
it_IT: Nessun file scaricabile trovato.

en: No expiration
it_IT: Nessuna scadenza

en: No payment notes
it_IT: Nessuna nota pagamento

en: No payments matching your request were found.
it_IT: Non è stato trovato alcun pagamento corrispondente alla ricerca.

en: No products found
it_IT: Nessun prodotto trovato

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No start date
it_IT: Nessuna data di inizio

en: No template, plain text only
it_IT: Nessun Modello,solo testo semplice

en: No users found
it_IT: Nessun utente trovato

en: No, I will enter prices exclusive of tax
it_IT: No, inserirò i prezzi esclusivi di IVA

en: Nonce verification failed
it_IT: Certification Nonce non valido

en: Nonce verification has failed
it_IT: Verificazione None errata

en: None
it_IT: Nessuno

en: Norwegian Krone
it_IT: Moneta Norvegese

en: Note: Test Mode is enabled, only test payments are shown below. <a href="%s">Settings</a>.
it_IT: Nota: La Modalità Test è abilitata, vengono mostrati sotto soltanto i pagamenti test . <a href="%s">Impostazioni</a>.

en: Notes
it_IT: Note

en: Number of Sales
it_IT: Numero di vendite

en: Number of items in cart
it_IT: Numero di articoli nel carrello

en: Oct
it_IT: Ott

en: Once Weekly
it_IT: Una volta a settimana

en: One or more custom CSS classes you want applied to the button.
it_IT: Uno o più classi CSS personalizzate  che si desidera applicare al pulsante.

en: One or more of the discounts you entered is invalid
it_IT: Uno o più sconti inseriti non validi

en: Option Name
it_IT: Nome Opzione

en: Optional notes about this download.
it_IT: Note opzionali su questo download.

en: Options for add to cart and purchase buttons
it_IT: Opzioni per il Pulsante Aggiungi al Carrello e Continua Acquisti

en: Orange
it_IT: Arancione

en: Over 250 Extensions
it_IT: Oltre 250 Estensioni

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Parent Category
it_IT: Categoria Principale

en: Parent Category:
it_IT: Categoria Principale:

en: Parent Tag
it_IT: Tag Principale

en: Parent Tag:
it_IT: Tag Principale:

en: Password Again
it_IT: Ripeti Password

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non corrispondono

en: Passwords don't match
it_IT: La password non corrisponde

en: PayPal Email
it_IT: Email di Paypal

en: PayPal Page Style
it_IT: Paypal Stile Pagina

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
it_IT: ID Transazione Rimborso PayPal: %s

en: PayPal Settings
it_IT: Impostazioni Paypal

en: PayPal Transaction ID: %s
it_IT: ID Transizione PayPal %s

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment %s
it_IT: Pagamento %s

en: Payment Details
it_IT: Dettagli Pagamento

en: Payment Error
it_IT: <strong>ERRORE PAGAMENTO</strong>: %s

en: Payment Errors
it_IT: Errori Pagamento

en: Payment Gateways
it_IT: Gateway di pagamento

en: Payment History
it_IT: Cronologia Pagamenti

en: Payment ID
it_IT: ID Pagamento

en: Payment ID not supplied. Please try again
it_IT: ID del pagamento non fornito. Riprova

en: Payment Key
it_IT: Chiave di Pagamento

en: Payment Meta
it_IT: Meta Data Pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di Pagamento

en: Payment Method:
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di Pagamento

en: Payment Notes
it_IT: Note Pagamenti

en: Payment Number
it_IT: Numero Pagamento

en: Payment Status
it_IT: Stato pagamento

en: Payment creation failed before sending buyer to PayPal. Payment data: %s
it_IT: Creazione di mancato pagamento prima di inviare acquirente a PayPal.Dati di Pagamento: %s

en: Payment creation failed while processing a manual (free or test) purchase. Payment data: %s
it_IT: Creazione di pagamento non riuscita durante l'elaborazione di un acquisto manuale (gratuito o di prova). Dati di Pagamento: %s

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
it_IT: Errore del pagamento dovuto a un indirizzo email Paypal business non valido.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
it_IT: Errore del pagamento dovuto ad un valore non valido in Paypal IPN.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
it_IT: Errore del pagamento dovuto ad una valuta non valida in Paypal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
it_IT: Errore del pagamento dovuto ad una chiave d'acquisto non valida in Paypal IPN.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days
it_IT: Pagamento effettuato tramite eCheck, sara' validato automaticamente tra 5-8 giorni.

en: Payment status is %s
it_IT: Lo stato del pagamento è %s

en: Payments can be searched by email address, user name, or filtered by status (completed, pending, etc.)
it_IT: I pagamenti possono essere ricercati per indirizzo e-mail, nome utente, o filtrata per stato (completato, in attesa, ecc)

en: Pending
it_IT: In Attesa

en: Pending / Failed Sales
it_IT: Vendite in Sospeso / Fallite

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Personal Info
it_IT: Info Personali

en: Phenomenal Support
it_IT: Supporto Fenomenale

en: Philippine Pesos
it_IT: Moneta Philippina

en: Plain Text
it_IT: Testo normale

en: Please Wait...
it_IT: Attendere Prego...

en: Please confirm you want to delete this customer
it_IT: Conferma che vuoi cancellare questo cliente.

en: Please enter a discount code
it_IT: Si prega di inserire un buono sconto

en: Please enter a password
it_IT: Per favore inserisci la password

en: Please enter a username before applying a discount code
it_IT: Si prega di inserire il nome utente prima di applicare un buono di sconto

en: Please enter a valid email address
it_IT: Immettere un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid email address.
it_IT: Immettere un indirizzo email valido.

en: Please enter an email address before applying a discount code
it_IT: Si prega di inserire un indirizzo e-mail prima di applicare un buono di sconto

en: Please enter billing state / province
it_IT: Per favore inserisci il tuo stato / provincia di fatturazione

en: Please enter your billing city
it_IT: Per favore inserisci la tua citt&agrave; di fatturazione

en: Please enter your first name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Please enter your zip / postal code
it_IT: Per favore inserisci il tuo codice postale / zip

en: Please note after changing your password, you must log back in.
it_IT: Si prega di notare che dopo aver cambiato la password, è necessario accedere di nuovo.

en: Please select a payment method
it_IT: Si prega di selezionare un metodo di pagamento

en: Please select an option
it_IT: Seleziona una opzione

en: Please select your billing country
it_IT: Per favore inserisci il tuo stato di fatturazione

en: Please upload a file to import
it_IT: Carica un file da importare

en: Please upload a valid .json file
it_IT: Carica un file .json valido

en: Polish Zloty
it_IT: Moneta Polacca

en: Postal
it_IT: Postale

en: Pounds Sterling (&pound;)
it_IT: Sterlina (&pound;)

en: Preview Purchase Receipt
it_IT: Anteprima della ricevuta di acquisto

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price Assignment
it_IT: Prezzo di Vendita

en: Prices entered with tax
it_IT: I prezzi inseriti con IVA

en: Pricing Options:
it_IT: Opzioni Prezzo

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product %s not found!
it_IT: Prodotto %s non trovato!

en: Product Name
it_IT: Nome Prodotto

en: Product Price
it_IT: Prezzo Prodotto

en: Product Type Options:
it_IT: Opzioni Tipologia Prodotto:

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products:
it_IT: Prodotti:

en: Public Key
it_IT: Chiave pubblica

en: Public key:
it_IT: Chiave pubblica:

en: Purchase
it_IT: Acquisto

en: Purchase All Items
it_IT: Acquista tutti gli articoli

en: Purchase Buttons Anywhere
it_IT: Pulsanti d'acquisto ovunque

en: Purchase Confirmation
it_IT: Acquisto confermato

en: Purchase Details for Payment #%s
it_IT: Dettagli di Pagamento per Acquisto #%s

en: Purchase Email Subject
it_IT: Oggetto dell'email d'acquisto

en: Purchase History
it_IT: Cronologia Acquisti

en: Purchase History Page
it_IT: Pagina degli acquisti

en: Purchase Key
it_IT: Acquista Chiave

en: Purchase Receipt
it_IT: Ricevuta d'acquisto

en: Purchase Receipt Preview
it_IT: Riepilogo della ricevuta di acquisto

en: Purchase Shortcode
it_IT: Codice breve di acquisto

en: Purchase Total:
it_IT: Totale Acquisti:

en: Purchase Verification Failed
it_IT: Verifica dell'ordine Fallita

en: Purchase button behavior
it_IT: Comportamento del bottone acquisto

en: Purchased %s
it_IT: Acquisti %s

en: Purchased by:
it_IT: Acquistato da:

en: Purchases
it_IT: Acquisti

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity must be numeric
it_IT: La quantita' deve essere un numero

en: Rate
it_IT: Tasso

en: Re-enter Password
it_IT: Re-inserisci la Password

en: Recalculate
it_IT: Ricalcola

en: Recalculate Totals
it_IT: Ricalcola Totali

en: Receipt
it_IT: Ricevuta

en: Recent Payments
it_IT: Pagamenti recenti

en: Recent Purchases
it_IT: Vendite Recenti

en: Red
it_IT: Rosso

en: Redirect
it_IT: Reindirizza

en: Redirect to Checkout
it_IT: Reindirizzare a Checkout

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Rimborsato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Rimborsato <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Refunded payment status]
en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Register
it_IT: Registrati

en: Registration Form Only
it_IT: Solo modulo di registrazione

en: Registration and Login Forms
it_IT: Modulo di registrazione e login

en: Reissue
it_IT: Riemetti

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Data on Uninstall?
it_IT: Rimuovi Dati durante la disinstallazione?

en: Remove Rate
it_IT: Elimina Aliquota

en: Report Type
it_IT: Tipologia Report

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Request Date:
it_IT: Data Richiesta:

en: Request Details
it_IT: Dettagli Richiesta

en: Request IP
it_IT: IP Richiesta

en: Require that users be logged-in to purchase files.
it_IT: Richiede che gli utenti siano registrati per l'acquisto di un prodotto.

en: Resend Email Receipts
it_IT: Rispedisci ricevute email

en: Resend Purchase Receipt
it_IT: Rispedisci ricevuta d'acquisto

en: Resend Receipt
it_IT: Rispedisci ricevuta

en: Restore Previous Cart
it_IT: Ripristina il Carrello precedente

en: Restore Previous Cart.
it_IT: Ripristina il Carrello Precedente.

en: Revoke
it_IT: Revoca

en: Revoke API Keys
it_IT: Revoca Chiavi API

en: Revoked
it_IT: Revocato

en: Revoked <span class="count">(%s)</span> | Revoked <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Revocato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Revocati <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Revoked payment status]
en: Revoked
it_IT: Revocato

en: Russian Rubles
it_IT: Rublo Russo

en: SKUs
it_IT: SKU

en: Sale Notification
it_IT: Notifica di Vendita

en: Sale Notification Emails
it_IT: Notifica email di vendita

en: Sale Notification Subject
it_IT: Oggetto Notifica di vendita

en: Sales
it_IT: Vendite

en: Sales and Earnings by Month for all Products
it_IT: Vendite e guadagni per mese di tutti i prodotti

en: Sales and earnings reports for the current year for all products
it_IT: Vendite e Guadagni da tutti i prodotti effettuati nel corrente anno

en: Sales:
it_IT: Vendite:

en: Sales: %s
it_IT: Ricavi: %s

en: Sample Download File Name
it_IT: Nome Download di esempio

en: Sample Product Title
it_IT: Nome del Prodotto di esempio

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Cart
it_IT: Salva il carrello

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Save Payment
it_IT: Salva Pagamento

en: Saved cart
it_IT: Carrello Salvato

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search %2$s
it_IT: Cerca %2$s

en: Search Categories
it_IT: Cerca Categorie

en: Search Customers
it_IT: Cerca cliente

en: Search Discounts
it_IT: Cerca Sconti

en: Search File Downloads
it_IT: Cerca Downloads

en: Search Payments
it_IT: Cerca Pagamenti

en: Search Tags
it_IT: Cerca Tags

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Secret key:
it_IT: Chiave Segreta:

en: Security code
it_IT: Codice Segrato

en: Select %s relevant to this discount.
it_IT: Seleziona %s per questo sconto.

en: Select Payment Method
it_IT: Seleziona il Metodo di Pagamento.

en: Select a %s
it_IT: Seleziona una %s

en: Select a Customer
it_IT: Seleziona un cliente

en: Select a country
it_IT: Seleziona un Paese

en: Select a page
it_IT: Seleziona una pagina

en: Select a product type
it_IT: Seleziona una tipologia di prodotto

en: Select a state
it_IT: Seleziona uno stato/provincia

en: Select one or more %s
it_IT: Scegli uno o più %s

en: Select the file download method. Note, not all methods work on all servers.
it_IT: Seleziona il metodo per scaricare il file. Nota: i base al tipo di server, non tutti i metodi potrebbero funzionare.

en: Send Test Email
it_IT: Invia email di prova

en: Sept
it_IT: Set

en: Sequential Number Postfix
it_IT: Suffisso al numero d'ordine sequenziale

en: Sequential Number Prefix
it_IT: Prefisso per i numeri d'ordine

en: Sequential Order Numbers
it_IT: Numeri d'ordine sequenziali

en: Sequential Starting Number
it_IT: Numero iniziale per gli ordini

en: Serve Digital Downloads Through WordPress
it_IT: Offrire download digitali con wordpress

en: Set To Abandoned
it_IT: Imposta come Abbandonato

en: Set To Cancelled
it_IT: imposta come Eliminato

en: Set To Completed
it_IT: Imposta come Completato

en: Set To Failed
it_IT: imposta come non riuscito

en: Set To Pending
it_IT: Imposta come in attesa

en: Set To Preapproval
it_IT: Imposta come Pre-approvato

en: Set To Refunded
it_IT: imposta come Rimborsato

en: Set To Revoked
it_IT: Imposta come Revocato

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings updated.
it_IT: Impostazioni aggiornate.

en: Shop Accountant
it_IT: Ragioniere del Negozio

en: Shop Manager
it_IT: Manager del Negozio

en: Shop Vendor
it_IT: Venditore del Negozio

en: Shop Worker
it_IT: Impiegato del Negozio

en: Should prices on the checkout page be shown with or without tax?
it_IT: I prezzi nella pagina di checkout devono essere visualizzati con o senza IVA?

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show Count:
it_IT: Mostrare il conteggio:

en: Show Purchase Button
it_IT: Mostra bottone Acquista

en: Show Register / Login Form?
it_IT: Mostra il modulo Registrati/Login ?

en: Show Terms
it_IT: Mostra Termini

en: Show Title
it_IT: Mostra Titolo

en: Singapore Dollar (&#36;)
it_IT: Dollaro Singapore (&#36;)

en: Some countries require a notice when product prices include tax.
it_IT: Alcune nazione richiedono una nota nel caso in cui il prezzo del prodotto include le tasse.

en: Something went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Sometimes a database upgrade notice may not be cleared after an upgrade is completed due to conflicts with other extensions or other minor issues.
it_IT: A volte gli avvisi per l'aggiornamento del database non vanno via a causa di conflitti con altre estensioni o errori minori.

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
it_IT: Spiacenti, hai raggiunto il limite di download per questo file.

en: Sorry but your download link has expired.
it_IT: Spiacenti, il tuo link di download è scaduto.

en: Sorry, not available for variable priced products.
it_IT: Spiacenti,nessuna variabile di prezzo disponibile per questo prodotto

en: Sorry, trouble retrieving payment receipt.
it_IT: Siamo spiacenti, problemi di recupero ricevuta di pagamento.

en: Special notes or instructions for the product. These notes will be added to the purchase receipt, and additionaly may be used by some extensions or themes on the frontend.
it_IT: Note speciali o istruzioni per questo prodotto. Tali schede saranno aggiunte alla ricevuta di acquisto.Può anche essere usato da alcuni temi o estensioni.

en: Special notes or instructions for this product. These notes will be added to the purchase receipt.
it_IT: Note speciali o istruzioni per questo prodotto. Tali schede saranno aggiunte alla ricevuta di acquisto.

en: Start Date
it_IT: Data di Inizio

en: Start Date:
it_IT: Data di Inizio

en: Start date
it_IT: Data di Inizio

en: State
it_IT: Stato

en: State / Province
it_IT: Regione o State/province (per estero)

[ctx: State / province of address]
en: State / Province:
it_IT: Stato / Provincia:

en: Status
it_IT: Stato

en: Status changed from %s to %s
it_IT: Status modificato da %s a %s

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Stay Up to Date
it_IT: Resta Aggiornato

en: Step %d of approximately %d running
it_IT: Operazione %d su %d in corso

en: Street Address Line 1:
it_IT: Indirizzo riga 1

en: Street Address Line 2:
it_IT: Indirizzo riga 2

en: Styles
it_IT: Stili

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Subtotal:
it_IT: Subtotale

en: Success
it_IT: Successo!

en: Success Page
it_IT: Pagina di conferma

en: Success URL is: %s
it_IT: URL della pagina di successo e': %s

en: Swedish Krona
it_IT: Corona Svedese

en: Swiss Franc
it_IT: Franco Svizzero

en: Symlinks are: %s
it_IT: I Symlinks sono: %s

en: System Info
it_IT: Informazioni di Sistema

en: Table View
it_IT: Mostra tabella

en: Taiwan New Dollars
it_IT: Nuovi Dollari di Taiwan

en: Tax
it_IT: Tasse

en: Tax Rates
it_IT: Aliquote Tasse

en: Tax Report
it_IT: Report Tasse

en: Tax rate is: %s
it_IT: Aliquota tasse e': %s

en: Tax: %s
it_IT: Tassa: %s

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Taxes are: %s
it_IT: Le tasse sono: %s

en: Taxonomy:
it_IT: Tassazione:

en: Terms of Agreement
it_IT: Condizioni Generali di Contratto

en: Test Mode
it_IT: Modalità di test

en: Test Payment
it_IT: Test Pagamento

en: Text shown on the Add to Cart Buttons.
it_IT: Testo da mostrare sui pulsanti "Aggiungi al carrello".

en: Thai Baht (&#3647;)
it_IT: Baht Thailandese (&#3647;)

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer and better!
it_IT: Grazie per aver aggiornato all'ultima versione! EDD %s è pronto a rendere il tuo negozio online più rapido, sicuro e migliore!

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer, and better!
it_IT: Grazie per l'aggiornamento! Easy Digital Downloads e' pronto per rendere il tuo negozio piu' veloce, piu' sicuro e migliore!

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
it_IT: Grazie per utilizzare <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! <a href="%2$s" target="_blank">Votalo</a> su <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: Thank you for your purchase! [edd_receipt]
it_IT: Grazie per il tuo acquisto! [edd_receipt]

en: Thank you for your purchase. Please click on the link(s) below to download your files.
it_IT: Grazie per aver acquistato da noi.Clicca sul link o sui link per scaricare il tuo prodotto/i

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
it_IT: Le 16 cifre (in genere) sul fronte della carta di credito.

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
it_IT: Il valore di 3 cifre (posteriore) o 4 cifre (anteriore) sulla carta.

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
it_IT: Codice breve per il <em>[purchase_link]</em>

en: The Easy Digital Downloads .htaccess file is missing from <strong>%s</strong>!
it_IT: Il file .htaccess  Easy Digital Downloads  non è presente in <strong>%s</strong>!

en: The ID of a specific download to purchase.
it_IT: L'ID di un download specifico per l'acquisto.

en: The Payment History needs to be updated. %s
it_IT: La cronologia dei pagamenti deve essere aggiornata. %s

en: The Purchase and File Download History in Easy Digital Downloads needs to be upgraded, click %shere%s to start the upgrade.
it_IT: Lo storico Acquisti e Download File in Easy Digital Downloads necessita di un aggiornamento, clicca %squi%s per iniziare l'aggiornamento.

en: The User ID %d does not exist. Please assign an existing user.
it_IT: L'ID utente non esiste. Assegna un utente esistente

en: The User ID %d is already associated with a different customer.
it_IT: L'ID Utente è già associato a un altro cliente

en: The button label for completing a purchase.
it_IT: Il testo da visualizzare nel pulsante "completa Acquisto"

en: The buyer's IP Address
it_IT: Indirizzo IP del cliente

en: The buyer's billing address
it_IT: L'indirizzo di fatturazione del Cliente

en: The buyer's email address
it_IT: L'indirizzo email del Cliente

en: The buyer's email address.
it_IT: L'indirizzo email del Cliente

en: The buyer's first name
it_IT: Il nome dell'acquirente.

en: The buyer's full name, first and last
it_IT: Il Nome completo del Cliente, nome proprio e cognome

en: The buyer's name.
it_IT: Il nome dell'acquirente.

en: The buyer's user name on the site, if they registered an account
it_IT: Nome utente dell'acquirente sul sito, se registrato

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
it_IT: La funzione di callback utilizzata per Impostazione mancante di  <strong>%s</strong> .

en: The cart cannot be restored. Invalid token.
it_IT: Non è stato possibile ripristinare il carrello. Token non valido.

en: The city for your billing address.
it_IT: La città per il vostro indirizzo di fatturazione.

en: The country for your billing address.
it_IT: Il paese per il vostro indirizzo di fatturazione.

en: The date of the purchase
it_IT: La Data di acquisto

en: The date your credit card expires, typically on the front of the card.
it_IT: La data di scadenza sulla carta di credito, in genere sul fronte della carta.

en: The download files in <strong>%s</strong> are not currently protected due to your site running on NGINX.
it_IT: I file <strong>%s</strong> non sono protetti perche' il tuo server usa NGINX.

en: The email you entered belongs to another user. Please use another.
it_IT: L'indirizzo mail inserito appartiene ad un altro utente. Utilizza un indirizzo mail diverso.

en: The end date must be later than the start date!
it_IT: La data finale deve essere posteriore alla data di inizio!

en: The exact date and time the payment was completed.
it_IT: La data e l'ora esatta in cui pagamento è stato completato.

en: The file associated with the purchase.
it_IT: Il file associato con l'acquisto.

en: The file download log can be searched in several different ways:
it_IT: Il file log del download può essere cercato in vari modi:

en: The kind of discount to apply for this discount.
it_IT: Il tipo di sconto da applicare a questo buono.

en: The maximum number of times files can be downloaded for purchases. Can be overwritten for each %s.
it_IT: il massimo numero di volte che i files possono essere scaricati con un acquisto. Può essere sovrascritto per ogni %s.

en: The maximum number of times this discount can be used. Leave blank for unlimited.
it_IT: Il numero massimo di volte che questo sconto può essere utilizzato. Lasciare vuoto per un numero illimitato.

en: The method of payment used for this purchase
it_IT: Il metodo di pagamento utilizzato per questo Acquisto

en: The minimum amount that must be purchased before this discount can be used. Leave blank for no minimum.
it_IT: L'importo minimo da raggiungere per utilizzare questo buono.Lascia bianco se è possibile utilizzare questo buono su qualsiasi importo.

en: The name of the payment gateway used to complete the payment.
it_IT: Nome del gateway di pagamento usato per l'acquisto.

en: The name of this discount
it_IT: Il nome di questo Sconto

en: The name printed on the front of your credit card.
it_IT: Il nome stampato sulla parte anteriore della vostra carta di credito.

en: The name purchase receipts are said to come from. This should probably be your site or shop name.
it_IT: Il nome che sarà visualizzato nelle mail di avvenuto ordine.Protebbe essere il tuo nome o il nome del tuo negozio o sito.

en: The number that sequential order numbers should start at.
it_IT: Il numero da cui gli ordini sequenziali dovrebbero cominciare.

en: The password used to access your account.
it_IT: La password che verrà utilizzata per accedere al tuo account.

en: The password you entered is incorrect
it_IT: La password inserita non è corretta

en: The password you entered is incorrect. %sReset Password%s
it_IT: La password che hai inserito non &egrave; corretta. %sResetta la Password%s

en: The passwords you entered do not match. Please try again.
it_IT: La password inserita non è corretta. Si prega di riprovare.

en: The payment has been deleted.
it_IT: Il pagamento è stato eliminato.

en: The payment has been successfully updated.
it_IT: Il pagamento è stato aggiornato con successo.

en: The payment history can be searched in several different ways:
it_IT: Lo storico del pagamento può essere ricercato in vari modi:

en: The payment note has been added successfully.
it_IT: La nota pagamento è stata aggiunta con successo.

en: The payment note has been deleted.
it_IT: La nota di pagamento è stata eliminata.

en: The people that build Easy Digital Downloads
it_IT: Le persone che hanno sviluppato Easy Digital Downloads

en: The price of the purchase before taxes
it_IT: Il prezzo di acquisto al lordo delle imposte

en: The primary billing address for your credit card.
it_IT: L'indirizzo di fatturazione principale per la vostra carta di credito.

en: The purchase receipt has been resent.
it_IT: La mail di ricevuta d'acquisto è stata inviata nuovamente.

en: The requested price ID does not exist.
it_IT: L'ID prezzo richiesto non esiste.

en: The settings have been imported.
it_IT: Le impostazioni sono state importate.

en: The specified ID does not belong to a payment. Please try again
it_IT: L'ID specificato non corrisponde a nessu pagamento. SI prega di riprovare.

en: The specified user already has API keys.
it_IT: L'Utente selezionato ha già le chiavi API

en: The state or province for your billing address.
it_IT: Lo stato o provincia per il vostro indirizzo di fatturazione.

en: The status of this discount code.
it_IT: Lo stato di questo buono sconto.

en: The suite, apt no, PO box, etc, associated with your billing address.
it_IT: L'interno, n° di appartamento, casella postale, ecc, associati con il vostro indirizzo di fatturazione.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
it_IT: Il simbolo per separare i centesimi (di solito , o . )

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
it_IT: Il simbolo per separare le migliaia (di solito , o .)

en: The taxed amount of the purchase
it_IT: Importo tasse dell'acquisto

en: The text to be displayed on the button or link.
it_IT: Il testo da visualizzare sul pulsante o link.

en: The total price of the purchase
it_IT: Il prezzo Tot dell'ordine

en: The unique ID number for this purchase
it_IT: Il Numero ID Univoco dell'acquisto

en: The unique ID number for this purchase receipt
it_IT: Il Numero ID Univoco della ricevuta di acquisto

en: The upgrade process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the upgrade is finished.
it_IT: Il processo di aggiornamento è stato avviato, per favore sii paziente. Questa operazione potrebbe richiedere alcuni minuti.Verrai reindirizzato automaticamente quando l'aggiornamento è finito.

en: The user information is invalid
it_IT: L'informazione utente non è valida

en: The username you entered does not exist
it_IT: Il Nome Utente inserito non esiste

en: The username you will use to log into your account.
it_IT: Il nome utente che verrà utilizzato per accedere al tuo account.

en: The zip or postal code for your billing address.
it_IT: Il codice di avviamento postale per l'indirizzo di fatturazione.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
it_IT: &Egrave; disponibile una nuova versione di %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Visualizza i dettagli sulla versione %3$s</a> oppure <a href="%4$s">aggiorna ora</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
it_IT: &Egrave; disponibile una nuova versione di %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Visualizza i dettagli sulla versione %3$s</a>.

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
it_IT: Si è verificato un problema nell'aggiungere il tuo codice sconto, riprova.

en: There was a problem updating your discount code, please try again.
it_IT: Non è stato possibile aggiornare il tuo buono sconto,si prega di riprovare

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore durante il recupero dell'elenco estensioni dal server. Si prega di riprovare più tardi.

en: These are some sample notes added to a product.
it_IT: Esempio di Note aggiuntive  per un prodotto

en: These extensions <em><strong>add functionality</strong></em> to your Easy Digital Downloads powered store.
it_IT: Queste moduli <em><strong>aggiungono funzioni</strong></em> al tuo negozio di Easy Digital Downloads.

en: This Month
it_IT: Questo Mese

en: This Quarter
it_IT: Questo Trimestre

en: This Week
it_IT: Questa Settimana

en: This Year
it_IT: Anno corrente

en: This discount has already been redeemed.
it_IT: Questo sconto e' gia' stato utilizzato.

en: This discount has reached it's maximum usage.
it_IT: Questo sconto ha raggiunto il limite d'utilizzo.

en: This discount is expired.
it_IT: Lo sconto e' scaduto.

en: This discount is invalid.
it_IT: Questo sconto non e' valido.

en: This discount is not active yet.
it_IT: Questo sconto non e' ancora attivo

en: This discount is not active.
it_IT: Lo sconto non e' attivo

en: This discount is not valid for the cart contents.
it_IT: Questo sconto non e' valido per i prodotti del carrello.

en: This gateway will be loaded automatically with the checkout page.
it_IT: Questo gateway verrà caricato automaticamente con la pagina di checkout.

en: This is a secure SSL encrypted payment.
it_IT: Questo è un pagamento sicuro SSL crittografato.

en: This is the checkout page where buyers will complete their purchases. The [download_checkout] short code must be on this page.
it_IT: Questa è la pagina di pagamento in cui gli acquirenti porteranno a termine gli acquisti. Lo shortcode [download_checkout] deve trovarsi in questa pagina.

en: This is the page buyers are sent to after completing their purchases. The [edd_receipt] short code should be on this page.
it_IT: Questa è la pagina dove gli acquirenti vengono inviati dopo l'acquisto. Lo shortcode [edd_receipt] deve trovarsi in questa pagina.

en: This is the page buyers are sent to if their transaction is cancelled or fails
it_IT: Questa è la pagina cui vengono reindirizzati gli acquirenti nel caso la loro transizione non riesce o viene cancellata.

en: This license does not belong to the product you have entered it for.
it_IT: Questa licenza non appartiene al prodotto che hai inserito

en: This license does not have any activations left
it_IT: Questa licenza ha terminato le attivazioni

en: This license key is expired. Please renew it.
it_IT: Questa chiave è scaduta. Si prega di rinnovarla.

en: This option affects how you enter prices.
it_IT: Questa opzione ha effetto come si inseriscono i prezzi.

en: This page shows a complete purchase history for the current user, including download links
it_IT: Questa pagina mostra lo storico degli acquisti dell'utente attuale, inclusi i links per i download

en: This report shows the total amount collected in sales tax for the given year.
it_IT: Questo rapporto indica la quantità totale delle imposte sulle vendite per l'anno in questione.

en: This screen allows customization of your store's styles. For complete control, you can completely disable all styles generated by the plugin.
it_IT: Questa schermata consente di personalizzare lo stile del tuo negozio. Per un controllo totale, puoi disabilitare completamente tutti gli stili generati dal plugin.

en: This screen allows you to customize how emails act throughout your store. You can choose a premade template, set the sender's name, email address, and subject.
it_IT: Questa schermata consente di personalizzare la email in tutto il negozio. È possibile scegliere un modello preimpostato, impostare il nome del mittente, l'indirizzo email, e l'oggetto.

en: This screen allows you to export your reports into a PDF or CSV format.
it_IT: Questa schermata consente di esportare i report in formato PDF o CSV.

en: This screen allows youto configure the tax rules for your store.
it_IT: Questo schermo ti permette di configurare le regole per le tasse del tuo negozio

en: This screen provides access to all of your store's transactions.
it_IT: Questa schermata permette di accedere a tutte le operazioni del vostro negozio.

en: This screen provides access to settings added by most Easy Digital Downloads extensions.
it_IT: Questa schermata permette l'accesso alle impostazioni aggiunte dalla maggior parte delle estensioni di Easy Digital Downloads.

en: This screen provides other miscellaneous options such as disabling jQuery, allowing guest checkout, and configuring your terms of service.
it_IT: Questa schermata fornisce altre opzioni varie come la disabilitazione jQuery, permettendo il checkout agli ospiti, e la configurazione dei termini di servizio.

en: This screen provides the most basic settings for configuring your store. You can set the currency, page templates, and turn <em>Test Mode</em> on and off.
it_IT: Questa schermata fornisce le impostazioni di base per la configurazione del negozio. È possibile impostare la valuta, modelli di pagina, e attivare o disattivare la <em>Modalità di test</em>.

en: This screen provides ways to toggle payment gateways on or off, as well as configure gateway-specific settings. Any extra payment gateway extensions you have installed will appear on this page, and can be configured to suit your needs.
it_IT: Questa schermata fornisce modi per alternare i gateway di pagamento on o off, così come configurare le impostazioni specifiche del gateway. Eventuali estensioni di gateway di pagamento extra installati verranno visualizzati in questa pagina, e possono essere configurate in base alle proprie esigenze.

en: This screen provides you with reports for your earnings, downloads, customers and taxes.
it_IT: Questa schermata fornisce report per i tuoi guadagni, download, i clienti e le tasse.

en: This will send a demo purchase receipt to the emails listed below.
it_IT: Questo invierà una ricevuta di acquisto di prova per le email di seguito elencate (una per riga).

en: Thousands Separator
it_IT: Separatore delle migliaia

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: To
it_IT: A

en: To export shop data (purchases, customers, etc), visit the <a href="%s">Reports</a> page.
it_IT: Per esportare i dati del negozio (acquisti, clienti etc), visita la pagina dei <a href="%s">Report</a>.

en: To protect them, you must add a redirect rule as explained in <a href="http://docs.easydigitaldownloads.com/article/682-protected-download-files-on-nginx">this guide</a>.
it_IT: Per proteggerli, devi aggiuntere una regola di redirect come spegato in <a href="http://docs.easydigitaldownloads.com/article/682-protected-download-files-on-nginx">quest'articolo</a>.

en: Today
it_IT: Oggi

en: Token
it_IT: Gettone

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Total
it_IT: Tot

en: Total Earnings
it_IT: Tot Guadagni

en: Total Price
it_IT: Prezzo Totale

en: Total Purchased
it_IT: Totale Acquistato

en: Total Purchases
it_IT: Acquisti totali

en: Total Sales
it_IT: Tot Vendite

en: Total Spent
it_IT: Totale Speso

en: Total earnings for period shown:
it_IT: Totale guadagni per il periodo indicato:

en: Total sales for period shown:
it_IT: Totale vendite per il periodo indicato:

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Total: %s
it_IT: Totale: %s

en: Totals
it_IT: Totali

en: Tracking Settings
it_IT: Impostazioni per il Tracking

en: Transaction Failed
it_IT: Transazione Fallita

en: Transaction ID
it_IT: ID Transazione

en: Transaction ID:
it_IT: ID Transazione:

en: Trying to cheat or something?
it_IT: Stai cercando di imbrogliare o qualcosa del genere?

en: Turkish Lira (&#8378;)
it_IT: Lira Turca (&#8378;)

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type to search %s
it_IT: Scrive per cercare %s

en: US Dollars (&#36;)
it_IT: Dollaro (&#36;)

en: Undefined
it_IT: Non-definito

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlimited file downloads
it_IT: Scaricamento file illimitato

en: Unnamed Customer
it_IT: Cliente anonimo

en: Update Cart
it_IT: Aggiorna il Carrello

en: Update Category
it_IT: Aggiorna Categoria

en: Update Customer
it_IT: Aggiorna cliente

en: Update Discount Code
it_IT: Aggiorna Buono Sconto

en: Update Payment
it_IT: Aggiorna Pagamento

en: Update Tag
it_IT: Aggiorna Tag

en: Upload File
it_IT: Carica File

en: Upload a File
it_IT: Aggiorna un File

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of the purchase receipt emails. Displayed on HTML emails only.
it_IT: Carica o scegli un logo da mostrare nella parte alta delle email di conferma dell'orine. Funziona solo per email in formato HTML.

en: Upload or enter the file URL
it_IT: Upload oppure inserire l'URL del file

en: Use Once Per Customer
it_IT: Usa Una Volta Per Cliente

en: Use This File
it_IT: Usa questo File

en: Use current
it_IT: Usa l'attuale

en: Use the form below to insert the short code for purchasing a %s
it_IT: Usa il modulo qui sotto per inserire il codice funzione per l'acquisto di un %s

en: User
it_IT: Utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Username
it_IT: Nome Utente

en: Username already taken
it_IT: Nome utente già occupato

en: Username: %s
it_IT: Nome utente: %s

en: Uses
it_IT: Utilizza

en: Valid
it_IT: Valido

en: View %1$s
it_IT: Visualiza %1$s

en: View %s
it_IT: Visualizza %s

en: View API Log
it_IT: Visualizza Log API

en: View All
it_IT: Mostra tutti

en: View All Purchases
it_IT: Visualizza tutti gli acquisti

en: View Customer Details
it_IT: Visualizza i dettagli del cliente

en: View Detailed Earnings Report
it_IT: Visualizza Report Dettaglio Guadagni

en: View Detailed Report
it_IT: Visualizza Report Dettaglio

en: View Details
it_IT: Visualizza i dettagli

en: View Details and Downloads
it_IT: Vedi Dettagli e Downloads

en: View Details for Payment
it_IT: Visualizza i dettagli del pagamento

en: View Discount
it_IT: Visualizza Sconto

en: View File Download Log
it_IT: Vedi il log del file Download

en: View Log Message
it_IT: Visualizza Messaggio Registro

en: View Order Details
it_IT: Visualizza i dettagli dell'ordine

en: View Payment
it_IT: Mostra Pagamenti

en: View Request
it_IT: Visualizza Richiesta:

en: View Request Details
it_IT: Visualizza i dettagli della richiesta

en: View Sales Log
it_IT: Visualizza Registro Vendite

en: View all purchases of customer
it_IT: Vedi tutti gli acquisti del cliente

en: View customer download log
it_IT: Vedi il log del cliente

en: View file download log for purchase
it_IT: Vedere il log dei downloads per l'acquisto

en: View the Full Changelog
it_IT: Visualizza la lista completa delle modifiche

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the Easy Digital Downloads website.
it_IT: Visita  la <a href="%s">documentazione</a> nel sito di Easy Digital Downloads.

en: Visit the Extension Store
it_IT: Visita il Negozio delle Estensioni

en: We will send the purchase receipt to this address.
it_IT: Invieremo la ricevuta d'acquisto a questo indirizzo.

en: We will use this as well to personalize your account experience.
it_IT: Useremo anche questo per personalizzare la tua esperienza d'acquisto.

en: We will use this to personalize your account experience.
it_IT: Useremo questo per personalizzare la tua esperienza d'acquisto.

en: Welcome to Easy Digital Downloads
it_IT: Benvenuto in Easy Digital Downloads

en: Welcome to Easy Digital Downloads %s
it_IT: Benvenuto in Easy Digital Downloads %s

en: What state / province does your store operate from?
it_IT: Da quale Stato/Provincia opera il tuo negozio?

en: What's New
it_IT: Cosa c'è di nuovo

en: Where does your store operate from?
it_IT: Da dove opera il tuo negozio?

en: Whether to show the price on the purchase button. 1 to show the price, 0 to disable it.
it_IT: Mostrare il prezzo sul pulsante di acquisto. 1 per mostrare il prezzo, 0 per disattivarlo.

en: While in test mode no live transactions are processed. To fully use test mode, you must have a sandbox (test) account for the payment gateway you are testing.
it_IT: Mentre si è in modalità di test, le transazioni reali non  vengono elaborate. Per utilizzare appieno la modalità di prova, è necessario disporre di un (test) sandbox  per il gateway di pagamento che si sta testando.

en: White
it_IT: Bianco

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
it_IT: Si, inserirò i prezzi inclusivi di IVA

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: You also have the option to bulk delete payment should you wish.
it_IT: Hai anche l'opzione di eliminazione di massa dei pagamenti se lo desideri.

en: You are already logged in
it_IT: Sei già Registrato

en: You are not permitted to view this data.
it_IT: No hai il permesso per vedere questi dati

en: You are running EDD version: %s
it_IT: Il tuo sito utiliza la versione %s di EDD

en: You can create any number of discount codes easily from this page.
it_IT: È possibile creare un numero illimitato di codici sconto facilmente da questa pagina.

en: You can easily change the number of columns by adding the columns="x" parameter:
it_IT: Puoi facilmente cambiare il numero di colonne aggiungendo il parametro columns="x"

en: You can enter a transaction ID prefixed by 'txn:'
it_IT: Puoi inserire l'ID della transazione preceduto da 'txn:'

en: You can enter the %s ID prefixed by '#'
it_IT: Puoi chiamare l'ID %s preceduto da '#'

en: You can enter the 32-character purchase key
it_IT: Puoi inserire il codice d'acquisto a 32 caratteri

en: You can enter the customer's IP address
it_IT: Puoi inserire l'indirizzo IP del cliente

en: You can enter the customer's email address
it_IT: Puoi inserire l'indirizzo email del cliente

en: You can enter the customer's name or ID prefexed by 'user:'
it_IT: Puoi inserire il nome del cliente o l'ID preceduto da 'user:'

en: You can enter the download file's name
it_IT: Puoi inserire il nome del file di download

en: You can enter the purchase ID
it_IT: Puoi inserire l'ID dell'acquisto

en: You do not have permission to access this report
it_IT: Non sei autorizzato ad accedere a questo report

en: You do not have permission to create discount codes
it_IT: Non si dispone del permesso di creare sconti.

en: You do not have permission to delete discount codes
it_IT: Non si dispone del permesso di cancellare sconti.

en: You do not have permission to delete this customer.
it_IT: Non si dispone di permessi sufficienti per cancellare questo cliente.

en: You do not have permission to do shop upgrades
it_IT: Non hai permessi sufficienti per effettuare aggiornamenti del negozio

en: You do not have permission to download this file
it_IT: Non hai i permessi per scaricare questo file

en: You do not have permission to edit discount codes
it_IT: Non si dispone del permesso di modificare sconti.

en: You do not have permission to edit this customer.
it_IT: Non si dispone di permessi sufficienti per modificare questo cliente

en: You do not have permission to edit this payment record
it_IT: Non si dispone di permessi sufficienti per modificare questo pagamento.

en: You do not have permission to export data.
it_IT: Non hai i permessi per esportare questi dati.

en: You do not have permission to generate PDF sales reports
it_IT: Non sei autorizzato a generare il report delle vendite PDF

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non hai i permessi per installare gli update dei plugin

en: You do not have permission to view this data.
it_IT: Non hai i permessi per visualizzare questi dati.

en: You do not have permission to view this file.
it_IT: Non hai i permessi per visualizzare questo file.

en: You have a saved cart, <a href="%s">click here</a> to restore it.
it_IT: Hai un carrello salvato, <a href="%s">clicca qui</a> per ripristinarlo.

en: You have already added this item to your cart
it_IT: Hai già aggiunto questo prodotto al tuo carrello

en: You have already purchased this item, but you may purchase it again.
it_IT: Hai già acquistato questo prodotto, ma lo si può acquistare di nuovo.

en: You have not made any purchases
it_IT: Non è stato fatto nessun acquisto

en: You have not purchased any downloads
it_IT: Non hai ancora acquistato alcun download

en: You have successfully added %s to your shopping cart.
it_IT: Hai aggiunto con successo %s al tuo Carrello

en: You must agree to the terms of use
it_IT: È necessario accettare i termini di contratto

en: You must be logged into an account to purchase
it_IT: È necessario essere collegati con il proprio account per effettuare l'ordine

en: You must choose a download
it_IT: È necessario scegliere un download

en: You must enable a payment gateway to use Easy Digital Downloads
it_IT: Per usare Easy Digital Downloads è necessario attivare un gateway di pagamento.(se non ne hai uno,vai su paypal.it)

en: You must have at least one field
it_IT: È necessario disporre di almeno un campo

en: You must have at least one price
it_IT: È necessario inserire almeno almeno un prezzo

en: You must login or register to complete your purchase
it_IT: È necessario registrarsi o effettuare il log in per completare l'ordine

en: You must register or login to complete your purchase
it_IT: È necessario registrarsi o effettuare il log in per completare l'ordine

en: You must specify both a token and API key!
it_IT: Devi specificare sia un token che una chiave API!

en: You need to login to edit your profile.
it_IT: È necessario effettuare il log in per modificare il tuo profilo.

en: You will also need to configure your gateway settings if you are accepting credit cards
it_IT: È inoltre necessario configurare le impostazioni del gateway, se si accettano le carte di credito

en: Your cart is empty
it_IT: Il tuo Carrello è vuoto

en: Your cart is empty.
it_IT: Il carrello è vuoto

en: Your password
it_IT: La tua Password

en: Your profile has been edited successfully.
it_IT: Il tuo profilo è stato modificato con successo.

en: Your purchase is processing. This page will reload automatically in 8 seconds. If it does not, click <a href="%s">here</a>.
it_IT: Stiamo processando il tuo acquisto. Questa pagina verr&agrave; ricaricata automaticamente in 8 secondi. In caso contrario, clicca <a href="%s">qui</a>.

en: Your request could not be authenticated!
it_IT: La tua richiesta potrebbe non essere autenticata!

en: Your site name
it_IT: Il nome del tuo sito

en: Your transaction failed, please try again or contact site support.
it_IT: La transazione non riuscita, riprovare o contattare il supporto tecnico del sito.

en: Your username
it_IT: Il tuo Nome Utente

en: Zip / Postal Code
it_IT: Zip/Cap

en: Zip / Postal code
it_IT: Zip/Cap

[ctx: Zip / Postal code of address]
en: Zip / Postal Code:
it_IT: CAP:

en: Zip Code
it_IT: Codice Postale

en: [%s] New User Registration
it_IT: [%s] Registrazione di un nuovo utente

en: [%s] Your username and password
it_IT: [%s] Il proprio nome utente e password

[ctx: all dropdown items]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: download post type name]
en: No %s found
it_IT: %s non Trovato

en: excludes %s tax
it_IT: %s di tasse escluse

en: guest
it_IT: Ospite

en: includes %s tax
it_IT: %s di tasse incluse

[ctx: no dropdown items]
en: None
it_IT: Nessuno

en: none
it_IT: nessuno

en: or checkout as a guest.
it_IT: o acquista senza registrazione

[ctx: post type general name]
en: Discounts
it_IT: Sconti

[ctx: post type general name]
en: Payments
it_IT: Pagamenti

[ctx: post type singular name]
en: Discount
it_IT: Sconto

[ctx: post type singular name]
en: Payment
it_IT: Pagamento

en: remove
it_IT: rimuovi

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
it_IT: Categorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
it_IT: Categoria

en: to
it_IT: a

en: unlimited
it_IT: Inlimitato
