Easy Digital Downloads - en to ja translation catalogue (848 entries)

en: %1$s Stats
ja: %1$s 統計

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Easy Digital Downloads version %2$s with no alternative available.
ja: %1$s は Easy Digital Downloads のバージョン %2$s より<strong>使用できなくなっており</strong>、他の方法はありません。

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Easy Digital Downloads version %2$s! Use %3$s instead.
ja: %1$s は Easy Digital Downloads のバージョン %2$s! より<strong>使えなくなっています</strong>。%3$s を使用して下さい。

en: %1$sView it in your browser.%2$s
ja: %1$sブラウザで閲覧する。%2$s

en: %2$s published. %1$sView %2$s%3$s.
ja: %2$sは公開されました。%1$sビュー %2$s%3$s。

en: %2$s saved. %1$sView %2$s%3$s.
ja: %2$s保存されました。%1$sビュー %2$s%3$s。

en: %2$s submitted. %1$sView %2$s%3$s.
ja: %2$sは送信されました。%1$sビュー %2$s%3$s。

en: %2$s updated. %1$sView %2$s%3$s.
ja: %2$sはアップデートされました。%1$sビュー %2$s%3$s。

en: %s Configuration
ja: %s 設定

en: %s Requirements
ja: %s 必要事項

en: %s sold:
ja: %s 販売:

en: (optional)
ja: （任意）

en: - <strong>Apply discount only to selected Downloads?</strong> - If this box is checked, only the prices of the required products will be discounted. If left unchecked, the discount will apply to all products in the cart.
ja: - <strong>選択したダウンロードプロダクトのみにディスカウントを適用しますか?</strong> - もしこのチェックボックスがチェックされれば、必須のプロダクトの価格のみディスカウントされます。もしチェックされなければ、カート内の全ての商品に適用されます。

en: - <strong>Condition</strong> - This lets you set whether all selected products must be in the cart, or just a minimum of one.
ja: - <strong>条件</strong> - これは選択されたプロダクトがすべてカートに入っていなければならないか、もしくは、その中の一つが入っていればよいかを決めます。

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
ja: <a href="%s">%s &rarr; 新しく追加</a>

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
ja: <a href="%s">GitHub</a> に<a href="%s">問題を投稿する</a>。<a href="%s">機能拡張</a>、若しくは、<a href="%s">テーマ</a>を閲覧する。

en: <em>button</em> | <em>text</em> - The style of the purchase link.
ja: <em>button</em> | <em>text</em> - 購入リンクのスタイル

en: <strong>Accounting Options</strong> - If enabled, define an individual SKU or product number for this download.
ja: <strong>簿記設定</strong> - もしこれが有効である場合、個別のSKUを定義するか、このダウンロードのプロダクト番号を定義します。

en: <strong>Amount</strong> - this discount amount provided by this code. For percentage based discounts, enter a number such as 70 for 70%. Do not enter a percent sign.
ja: <strong>額</strong>:  このコードによって割引される額。パーセンテージで指定する場合は、70% に対しては 70 といった風に、数字のみを入力します。パーセントサインは入力しません。

en: <strong>Button Options</strong> - Disable the automatic output the purchase button. If disabled, no button will be added to the download page unless the <code>[purchase_link]</code> shortcode is used.
ja: <strong>ボタン設定</strong> - 自動で表示される購入ボタンを無効にします。もし無効にした場合、<code>[purchase_link]</code> のショートコードが使用されない限り、ボタンはダウンロードページには表示されません。

en: <strong>Code</strong> - this is the unique code that customers will enter during checkout to redeem the code.
ja: <strong>コード</strong>:  これは顧客が決済時にディスカウントに使用するための固有のコードです。

en: <strong>Customers</strong> - This report exports all of your customers in a CSV format. It exports the customer's name and email address and the amount of products they have purchased as well as the final price of their total purchases.
ja: <strong>顧客</strong> - このレポートは、すべての顧客を CSV フォーマットでエクスポートします。これは、顧客のメールアドレス、氏名、これまで購入した商品、最終的な支払い総額を含みます。

en: <strong>Download History</strong> - This report exports all of the downloads you have received in the current month into a CSV. It exports the date the file was downloaded, the customer it was downloaded by, their IP address, the name of the product and the file they downloaded.
ja: <strong>ダウンロード履歴</strong> - このレポートは今月にダウンロードされたプロダクトを CSV 形式でエクスポートします。これは、ファイルがダウンロードされた日付、ダウロードした顧客、IP アドレス、プロダクト名が含まれます。

en: <strong>Expiration Date</strong> - this is the end date for the discount. After this date, the code will no longer be able to be used. This is optional.
ja: <strong>満了日</strong>:  これはディスカントが終了する日にちです。この日を過ぎると、このコードは使用できなくなります。この項目は省略可能です。

en: <strong>File Download Limit</strong> - Define how many times customers are allowed to download their purchased files. Leave at 0 for unlimited. Resending the purchase receipt will permit the customer one additional download if their limit has already been reached.
ja: <strong>ファイルダウンロード回数制限</strong> - 顧客が購入したファイルを何回ダウンロードできるのかを定義します。無制限は０を設定します。もし、顧客が既に上限に達している場合、レシートを再発行すると、追加でもう１回分のダウンロードが許可されます。

en: <strong>File Downloads</strong> - Define download file names and their respsective file URL. Multiple files can be assigned to a single price, or variable prices.
ja: <strong>ファイルダウンロード</strong> - ダウンロードファイルの名称とそれらに対するURLを定義します。複数のファイルを単一価格、若しくは変数価格として設定できます。

en: <strong>Log data:</strong>
ja: <strong>ログデータ:</strong>

en: <strong>Max Uses</strong> - this is the maximum number of times this discount can be redeemed. Once this number is reached, no more customers will be allowed to use it.
ja: <strong>最大数</strong>: これはディスカウントが使用される回数の上限数です。購入する人は、この数字を超えた回数で、そのディスカウントコードを使用する事はできません。

en: <strong>Minimum Amount</strong> - this is the minimum purchase amount required to use this code. If a customer has less than this amount in their cart, they will be given an error. This is optional.
ja: <strong>最小額</strong>: これはこのコードを使用する際に設けられる最小購入金額です。もし顧客がショッピングカートにこの額よりも少ない金額しかなければ、エラーが表示されます。この項目は省略可能です。

en: <strong>Name</strong> - this is the name given to the discount. Used primarily for administrative purposes.
ja: <strong>名称</strong>: これはディスカウントに付けられる名称です。主に運営管理用に使われます。

en: <strong>PayPal</strong> - A PayPal payment gateway is included as standard with Easy Digital Downloads. To test the PayPal gateway, you need a Sandbox account for PayPal and the site must be placed in Test Mode from the General settings tab. Please remember to enter your PayPal account email address in order for payments to get processed.
ja: <strong>PayPal</strong> - PayPal ゲートウェイは Easy Digital Downloads にデフォルトで含まれます。PayPal ゲートウェイをテストするには、PayPal の Sandbox アカウントが必要で、ショップは一般設定のタブから、テストモードにされている必要があります。これを使用するには、PayPal アカウントのメールアドレスが入力されている必要があることにご留意下さい。

en: <strong>Payment History</strong> - This report exports all of payments you have received on your EDD store in a CSV format.  The report includes the contact details of the customer, the products they have purchased as well as any discount codes they have used and the final price they have paid.
ja: <strong>支払履歴</strong> - このレポートは EDD ショップで受領した全ての支払いを CSV フォーマットでエクスポートします。このレポートは顧客のコンタクト情報や、それまで購入したもの、使用したディスカウントコード、最後に支払った額などが含まれます。

en: <strong>Purchase Shortcode</strong> - If the automatic output of the purchase button has been disabled via the Download Configuration box, a shortcode can be used to output the button or link.
ja: <strong>購入ショートコード</strong> - もし、自動で表示される購入ボタンを、ダウンロード設定ボックスを介して無効にしている場合、ショートコードがボタン若しくはリンクを表示させるのにショートコードが使用できます。

en: <strong>Requirements</strong> - This allows you to select the product(s) that are required to be purchased in order for a discount to be applied.
ja: <strong>必要事項</strong> - これはディスカウントを適用する為に、購入されなければならないプロダクトを選択できます。

en: <strong>Sales and Earnings</strong> - This report exports all of the sales and earnings that you have made in the current year. This report includes your sales and earnings for each product as well a graphs of sales and earnings so you can compare them for each month.
ja: <strong>販売と収益</strong> - このレポートは今年の販売と収益をエクスポートします。このレポートは販売と収益のグラフに加え、プロダクト毎の販売と収益も含みます。その為月毎の比較が可能です。

en: <strong>Start Date</strong> - this is the date that this code becomes available. If a customer attempts to redeem the code prior to this date, they will be given an error. This is optional.
ja: <strong>開始日</strong>: これはこのコードが有効になる日付です。もし顧客がこの日よりも前の日にこのコードの使用を試みた場合、エラーが表示されるようになっています。この項目は省略可能です。

en: <strong>Test Payment</strong> - This included gateway is great for testing your store, as it requires no payment, and leads straight to product downloads. However, please remember to turn it off once your site is live!
ja: <strong>テスト支払い</strong> - ここに含まれる支払い代行サービスは、支払いが発生せずダウンロードさせることができる為、ショップをテストするのに最適です。しかしながら、サイトが実際に公開状態になるときは、これを無効にすることを忘れないで下さい。

en: <strong>Type</strong> - this is the type of discount this code awards.
ja: <strong>タイプ</strong>:  これはこのディスカウント報償の種類です。

en: A %s purchase has been made
ja: %s の買い上げが発生しています

en: A description of all the options are provided beside their input boxes.
ja: インプットボックスと共に、全ての設定の説明が提供されます。

en: A discount with that code already exists, please use a different code.
ja: そのディスカウントコードはすでに使われています。他のコードを使って下さい。

en: A list of download links for each download purchased
ja: ご購入プロダクトのダウンロードリンクのリスト

en: A plain-text list of download URLs for each download purchased
ja: 購入されたダウンロードプロダクトの URL のテキスト型リスト

en: A set of email tags has also been provided to allow the creation of personalized emails. A tag consists of a keyword surrounded by curly braces: <code>{tag}</code>. A description of each of these tags appear below the editor.
ja: メールの作成を許可するためにはメールタグが使用出来ます。タグは波括弧で囲まれたキーワードで形成されます: <code>{tag}</code> それぞれのタグの説明はエディターの下に表示されます。

en: A unique key used to identify the payment.
ja: この支払いを特定する為の固有のキー

en: API Key:
ja: API キー

en: API Request:
ja: API リクエスト:

en: API Requests
ja: API リクエスト

en: API Settings
ja: API 設定

en: API User:
ja: API ユーザー:

en: Abandoned
ja: 放棄

[ctx: Abandoned payment status]
en: Abandoned
ja: 放棄

en: Accepted Payment Method Icons
ja: 利用可能な決済代行サービスのアイコン

en: Accounting Options:
ja: 簿記設定:

en: Accounting Settings
ja: 簿記設定

en: Actions
ja: 操作

en: Activate
ja: 有効化

en: Active
ja: 有効

[ctx: Active discount code status]
en: Active
ja: 有効

en: Add Discount Code
ja: ディスカウントコードを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %1$s
ja: %1$sを新規追加

en: Add New Discount
ja: ディスカウントを追加

en: Add New Download
ja: 新規ダウンロードの追加

en: Add New File
ja: 新しいファイルの追加

en: Add New Payment
ja: 支払いを追加

en: Add New Price
ja: 新しい価格を追加

en: Add New Tag
ja: タグを新規追加

en: Add Tax Rate
ja: 税率の追加

en: Add to Cart
ja: カートに追加

en: Add to Cart Text
ja: カートのテキストに追加

en: Adding Discounts
ja: ディスカウントを追加

en: Additional Display Options
ja: 追加の表示オプション

en: Additional Updates
ja: 追加のアップデート

en: Address
ja: アドレス

[ctx: Address City]
en: City:
ja: 市：

[ctx: Address country]
en: Country:
ja: 国：

en: Address line 1
ja: 住所１

en: Address line 2
ja: 住所２

en: Adds a link so users can view their receipt directly on your website if they are unable to view it in the browser correctly.
ja: ユーザーがブラウザで正常にレシートを閲覧できない時の為のレシート閲覧用のリンクを追加します。

en: After - 10$
ja: 後 - 10$

en: Agree to Terms
ja: 利用規約に同意する

en: Agree to Terms Label
ja: 「利用規約に同意」のラベル

en: Agree to Terms?
ja: 利用規約に同意しますか？

en: Agreement Text
ja: 規約文

en: All
ja: 全て

en: All %2$s
ja: 全ての%2$s

en: All %s
ja: 全ての %s

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: All Discounts
ja: ディスカウントを追加

en: All Payments
ja: すべての支払い

en: All Statuses
ja: 全てのステータス

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow User Keys
ja: ユーザーキーの許可

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: Amount
ja: 金額

en: Amount:
ja: 総額:

en: Any customer-specific notes related to the payment.
ja: 購入に関連付けられた顧客特有の追記事項。

en: Apply
ja: 適用

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
ja: 適用

en: Apr
ja: ４月

en: Are you sure you wish to delete this note?
ja: この支払いを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete this payment?
ja: この支払いを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete this tax rate?
ja: この税率を本当に削除しますか？

en: Aug
ja: ８月

en: Australian Dollars (&#36;)
ja: 豪ドル (&#36;)

en: Base Country
ja: 基準国

en: Base State / Province
ja: 滞在している都道府県

en: Before - $10
ja: 前 - $10

en: Billing Address
ja: 請求先住所１

en: Billing Address Line 2 (optional)
ja: 請求先住所2 (任意)

en: Billing City
ja: 請求先市区町村

en: Billing Country
ja: 請求用国

en: Billing State / Province
ja: 請求先都道府県

en: Billing Zip / Postal Code
ja: 請求先郵便番号

en: Blue
ja: 青

en: Brazilian Real (R&#36;)
ja: ブラジル レアル(&#36;)

en: Browse All Extensions
ja: すべての機能拡張を見る

en: Bundle
ja: バンドル

en: Bundled %s:
ja: バンドルされた %s:

en: Button
ja: ボタン

en: Button Options:
ja: ボタン設定:

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buy Now
ja: 購入

en: Buy Now Buttons
ja: 今すぐ購入ボタン

en: Canadian Dollars (&#36;)
ja: カナダドル (&#36;)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Card Number
ja: カード番号

en: Card name
ja: カード名

en: Card number
ja: カード番号

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Ceuta
ja: セウタ

en: Change the Number of Columns
ja: 列の数を変更する

en: Change your Name
ja: 名前の変更

en: Change your Password
ja: パスワードの変更

en: Cheatin&#8217; huh?
ja: 不正を働こうとしていますね?

en: Check this box if you do not want to receive emails when new sales are made.
ja: 新しい販売が発生した時にメールを受けとりたくない場合はチェックします。

en: Check this box in order to append a ?nocache parameter to the checkout URL to prevent caching plugins from caching the page.
ja: キャッシュプラグインをこのページから除外するのに、決算 URL に ?nocache 引数を追加するにはこれにチェックをいれます。

en: Check this box to allow all users to generate API keys. Users with the 'manage_shop_settings' capability are always allowed to generate keys.
ja: 全てのユーザーに API キーの生成を許可するにはこれにチェックします。 'manage_shop_settings' 権限を持つユーザーはキーの生成はいつでも許可されています。

en: Check this box to allow entry of product SKUs. SKUs will be shown on purchase receipt and exported purchase histories.
ja: プロダクト SKU の登録を許可するにはチェックします。SKU はエクスポートされた購入履歴とレシートに表示されます。

en: Check this if you are delivering really large files or having problems with file downloads completing.
ja: ファイルのダウンロードを完了するのに問題が生じている場合や、ものすごく大きいファイルを取り扱っている場合、ここにチェックを入れます。

en: Check this if you do not want to allow users to redownload items from their purchase history.
ja: もしユーザーが購入履歴から再度ダウンロードできないようにするには、ここをチェックして下さい。

en: Check this to disable all included styling of buttons, checkout fields, and all other elements.
ja: 決済フィールド、ボタン、その他を含むスタイリングを無効にする場合チェックします。

en: Check this to enable taxes on purchases.
ja: 買い物に対する税金を有効にするにはこれをチェックします。

en: Check this to show an agree to terms on the checkout that users must agree to before purchasing.
ja: ユーザーが支払いを済ませる前に規約を表示させる場合はこれにチェックを入れて下さい。

en: Checkout
ja: お会計

en: Checkout Page
ja: 決済ページ

en: Checkout.
ja: 会計する。

en: Choose a button color
ja: ボタンの色を選択

en: Choose a style
ja: スタイルを選択

en: Choose a template. Click "Save Changes" then "Preview Purchase Receipt" to see the new template.
ja: テンプレートを選択します。「変更を保存」、「レシートのプレビュー」をクリックし、新しいテンプレートを閲覧します。

en: Choose one or more %s
ja: ひとつ以上の%sを選択

en: Choose the color you want to use for the buttons.
ja: ボタンに適用したい色を選択します。

en: Choose the location of the currency sign.
ja: 通貨記号の位置を選択して下さい。

en: Choose the payment gateways you want to enable.
ja: 利用したい決済代行サービスを選んでください。

en: Choose the style you want to use for the buttons.
ja: ボタンに適用したいスタイルを選択します。

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
ja: 通貨を選択して下さい。いくつかの決済システムでは利用できる通貨が限られていることにご留意下さい。

en: City
ja: 市区町村

en: Click to Upgrade
ja: アップグレードするにはクリック

en: Code
ja: コード

en: Complete
ja: 完了

en: Complete Purchase Text
ja: 購入完了の文章

en: Complete Sales
ja: 完了した決済

en: Completed
ja: 完了

en: Configure the PayPal settings
ja: PayPal 設定を設定する

en: Configure the currency options
ja: 通貨に関するオプション設定

en: Confirm password
ja: パスワード確認

en: Confirm your password.
ja: パスワードを確認して下さい。

en: Country
ja: 国

en: Create an account
ja: アカウントの作成

en: Credit Card Info
ja: クレジットカード情報

en: Credits
ja: クレジット

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency Position
ja: 通貨記号の位置

en: Currency Settings
ja: 通貨設定

en: Current Month
ja: 今月

en: Custom
ja: カスタム

en: Customer
ja: 顧客

en: Customer %s not found!
ja: カスタマー %s は見つかりません！

en: Customers
ja: 顧客(複数)

en: Czech Koruna
ja: チェコ コルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーク クローネ

en: Dark Gray
ja: ダークグレイ

en: Date
ja: 日付

en: Date Purchased
ja: 購入された日付

en: Date Range:
ja: 日付の期間:

en: Date range reports will be coming soon.
ja: 日付の範囲のレポートはもう少しで出来上がります。

en: Date:
ja: 日付:

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Deactivate License
ja: ライセンスの無効化

en: Dear
ja: 拝啓

en: Dec
ja: １２月

en: Decimal Separator
ja: 小数点区切り

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Button Color
ja: デフォルトボタンカラー

en: Default Button Style
ja: デフォルトボタンスタイル

en: Default Gateway
ja: デフォルト決済代行サービス

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this payment note
ja: 支払いの追記を削除する

en: Details
ja: 詳細

en: Disable Admin Notifications
ja: 管理者通知を無効にする

en: Disable Guest Checkout
ja: ゲスト会計を無効化

en: Disable PayPal IPN Verification
ja: PayPal の IPN 認証を無効にする

en: Disable Redownload?
ja: 再ダウンロードを無効化しますか？

en: Disable Styles
ja: スタイルを無効化

en: Disable the automatic output of the purchase button
ja: 購入ボタンの自動表示を無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Discount
ja: ディスカウント

en: Discount %s not found!
ja: ディスカウント %s は見つかりません！

en: Discount Applied
ja: 適用されたディスカウント

en: Discount Code
ja: ディスカウントコード

en: Discount Codes
ja: ディスカウントコード

en: Discount code added.
ja: ディスカウントコードが追加されました。

en: Discount code updated.
ja: ディスカウントコードが更新されました。

en: Discount codes allow you to offer buyers special discounts by having them enter predefined codes during checkout.
ja: 購入する人に予め指定されたディスカウントコードを決済時に入力してもらうことで、その人に特別割引を提供することができます。

en: Discount codes are setup to only be used only one time by each customer. If a customer attempts to use a code a second time, they will be given an error.
ja: ディスカウントコードは一人の顧客につき一度だけ使われるように設定されます。もし顧客が２度目の使用を試みた場合、エラーが表示されます。

en: Discount codes have several options:
ja: ディスカウントコードには複数のオプションがあります:

en: Discount codes that are set to "inactive" cannot be redeemed.
ja: "無効"  と指定されたディスカウントコードでは精算されることはありません。

en: Discounts
ja: ディスカウント,

en: Dismiss Notice
ja: 通知の却下

en: Display Name
ja: 表示される名前

en: Display a Product Grid
ja: プロダクトグリッドを表示

en: Display during checkout
ja: 決済時に表示

en: Display icons for the selected payment methods
ja: 選択された決済方法のアイコンを表示する

en: Display the downloads categories or tags
ja: ダウンロードプロダクトのカテゴリーまたはタグを表示

en: Display the downloads shopping cart
ja: 買い物カゴの中を見る

en: Display the registration and login forms on the checkout page for non-logged-in users.
ja: ログインしていないユーザーに対して決済ページ上で登録・ログインフォームを表示する。

en: Do not allow
ja: 許可しない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Files
ja: ファイルをダウンロード

en: Download Link Expiration
ja: ダウンロードリンクの有効期限

en: Download Method
ja: ダウンロード方法

en: Download a CSV of all payments recorded.
ja: 全ての支払いの記録を CSVでダウンロードする。

en: Download a PDF of Sales and Earnings reports for all products for the current year.
ja: 今年のすべてのプロダクトに関する販売と収益レポートをPDF形式でダウンロードします。

en: Downloaded by
ja: ダウンロードした方

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Downloads Cart
ja: 買い物カゴ

en: Downloads Categories / Tags
ja: ダウンロードカテゴリー／タグ

en: E-mail: %s
ja: メールアドレス: %s

en: EDD Bot
ja: EDD ボット

en: EDD Upgrades
ja: EDD アップグレード

en: Each payment can be further inspected by clicking the corresponding <em>View Order Details</em> link. This will provide more information including:
ja: 各支払いの<em>支払いの詳細を閲覧</em>のリンクからより詳しい内容を調査することができます。これは、以下の情報を提供します：

en: Earnings
ja: 収益

en: Earnings Over Time
ja: これまでの収益

en: Earnings and Sales Reports
ja: 収益と販売レポート

en: Earnings to Date
ja: 日付までの収益

en: Earnings:
ja: 収益:

en: Easy Digital Download Settings
ja: Easy Digital Download 設定

en: Easy Digital Downloads - Upgrades
ja: Easy Digital Downloads - アップグレード

en: Easy Digital Downloads API Keys
ja: Easy Digital Downloads API キー

en: Easy Digital Downloads Sales Summary
ja: Easy Digital Downloads 販売概要

en: Easy Digital Downloads is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 eCommerce platform for selling digital goods through WordPress.
ja: Easy Digital Downloads は、デジタルコンテンツを WordPress を通じて販売する No.1 の eCommerce プラットフォームを提供することを目的とした世界に広がる開発チームによって作られています。

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the database, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Easy Digital Downloads はデータベースをアップグレードする必要があります。%shere%s をクリックしアップグレードを開始して下さい。

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the plugin pages, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Easy Digital Downloads はプラグインページをアップグレードする必要があります。%shere%s をクリックしアップグレードを開始して下さい。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %1$s
ja: %1$sの編集

en: Edit Category
ja: カテゴリーを編集

en: Edit Discount
ja: ディスカウントの編集

en: Edit Payment
ja: 支払いを編集

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Template
ja: メールテンプレート

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email already used
ja: そのメールアドレスは既に使われています

en: Email to send purchase receipts from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
ja: レシート発行メールの送信元アドレスです。これはFrom、またreply-toとしても機能します。

en: Email:
ja: メールアドレス:

en: Emails
ja: メール

en: Enable SKU Entry
ja: SKU の登録を有効にする

en: Enable Taxes
ja: 税金を有効にする

en: Enable variable pricing
ja: 変数価格を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter a code for this discount, such as 10PERCENT
ja: ディスカウントコードを入力してください（例：10PERCENT）

en: Enter a coupon code if you have one.
ja: クーポンコードをお持ちの場合は入力します。

en: Enter a password
ja: パスワードを入力して下さい

en: Enter an SKU for this %s.
ja: この%sに対する SKU を入力して下さい。

en: Enter an email
ja: メールアドレスを入力して下さい

en: Enter discount
ja: ディスカウントを入力

en: Enter the email address(es) that should receive a notification anytime a sale is made, one per line
ja: 一行に一つづつ、販売が発生した際に受け取る通知メールのアドレスを入力します。

en: Enter the email that is sent to users after completing a successful purchase. HTML is accepted. Available template tags:
ja: 決済が完了した時にユーザーに送られるメールの本文を入力して下さい。HTMLも利用できます。利用可能なタグは以下の通り:

en: Enter the expiration date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no expiration, leave blank
ja: このディスカウントコードの満了日を、mm/dd/yyyy フォーマットで入力して下さい。有効期限を指定しない場合は空白にします。

en: Enter the name of the page style to use, or leave blank for default
ja: 使用するページスタイルの名称を入力するか、デフォルト値を適用するには空白にします。

en: Enter the password confirmation
ja: パスワードを再入力して下さい

en: Enter the start date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no start date, leave blank. If entered, the discount can only be used after or on this date.
ja: このディスカウントコードの開始日を、 mm/dd/yyyy のフォーマットで入力します。開始日がなしの場合空白にします。もし入力されていれば、このディスカウントはこの日付より後に適用されます。

en: Enter the subject line for the purchase receipt email
ja: レシート発行メールの件名を入力します。

en: Enter your PayPal account's email
ja: PayPal アカウントのメールアドレスを入力する

[ctx: Entering a discount code]
en: Click to enter it
ja: クリックして入力

en: Error
ja: エラー

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Estimated monthly earnings:
ja: 月毎の収益:

en: Estimated monthly sales:
ja: 月毎の販売数:

en: Euros (&euro;)
ja: ユーロ (&euro;)

en: Excluding tax
ja: 税外

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Expiration (MM/YY)
ja: 有効期限（MM/YY）

en: Expiration date
ja: 満了日

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Customers in CSV
ja: 顧客情報を CSV 形式でエクスポート

en: Export Download History in CSV
ja: ダウンロード履歴を CSV 形式でエクスポート

en: Export PDF of Sales and Earnings
ja: 販売と収益を PDF 形式でエクスポート

en: Export Payment History
ja: 支払い履歴のエクスポート

en: Extensions
ja: 機能拡張

en: Extensions for Everything
ja: すべてのための拡張機能

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed Transaction Page
ja: 取引失敗用ページ

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
ja: 失敗

en: Feb
ja: ２月

en: Fees
ja: 料金

en: File
ja: ファイル

en: File Download Limit
ja: ファイルダウンロード数の制限

en: File Download Limit:
ja: ファイルダウンロード数の制限:

en: File Downloads
ja: ファイルダウンロード

en: File Downloads:
ja: ファイルダウンロード:

en: File Name
ja: ファイル名

en: File URL
ja: ファイルURL

en: Files
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルター

en: First Name
ja: 名

en: Flat amount
ja: 定額

en: Flexible Product Grids
ja: 柔軟なプロダクトグリッド

en: For more information, see <a href="%s">using Shortcodes</a> on the WordPress.org Codex or <a href="%s">Easy Digital Downloads Documentation</a>
ja: より詳しい情報は、WordPress.org Codex の <a href="%s">Shortcodes の利用</a>か、<a href="%s">Easy Digital Downloads のマニュアル</a>を参照して下さい。

en: For more information:
ja: より詳しい情報:

en: Forced
ja: 強制

en: From Email
ja: 差出人メールアドレス

en: From Name
ja: 差出人名

en: Full Changelog
ja: すべての更新履歴

en: Gateway
ja: 決済代行サービス

en: Gateway:
ja: 決済代行サービス:

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate API Key
ja: API キーを生成

en: Generate CSV
ja: CSV の生成

en: Generate PDF
ja: PDF の生成

en: Get Alerted About New Tutorials
ja: 新しいチュートリアルについての通知

en: Get Notified of Extension Releases
ja: 拡張機能のリリースを通知

en: Get the EDD Sales / Earnings tracker for iOS
ja: iOS 用 EDD 販売 / 収益 トラッカーをゲット

en: Getting Started
ja: 始めてみよう

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to Checkout
ja: 決済する

en: Go to Easy Digital Downloads Settings
ja: Easy Digital Dowonloads 設定へ移動

en: Graph View
ja: グラフビュー

en: Gray
ja: グレー

en: Green
ja: 緑

en: Have a discount code?
ja: ディスカウントコードをお持ちですか？

en: Hello
ja: こんにちは

en: Hide Terms
ja: 規約を非表示

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
ja: 香港ドル (&#36;)

en: How long should download links be valid for? Default is 24 hours from the time they are generated. Enter a time in hours.
ja: どのくらいの期間ダウンロードリンクを有効にしますか？初期値はリンクが生成されてから２４時間です。単位を時間で入力して下さい。

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー フォリント

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IPN Error
ja: IPNエラー

en: If Agree to Terms is checked, enter the agreement terms here.
ja: 「規約に同意」がチェックされている場合、規約をここに入力して下さい。

en: If a coupon or discount was used during the checkout process.
ja: クーポンやディスカウントが決済時に使用されたかどうか。

en: If payments are not getting marked as complete, then check this box. This forces the site to use a slightly less secure method of verifying purchases.
ja: もし支払いが完了と表示されない場合、このチェックボックスにチェックを入れて下さい。これは購入の際の認証方法を少しだけセキュリティの弱いものにします。

en: Immediately redirect to checkout after adding an item to the cart?
ja: カートに商品を追加後すぐに決済ページにリダイレクトしますか？

en: Import
ja: インポート

en: Inactive
ja: 無効

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
ja: 無効

en: Including tax
ja: 税込

en: Indian Rupee (&#8377;)
ja: インド ルピー (&#8377;)

en: Inherit
ja: 継承

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert %s
ja: %s の挿入

en: Insert Download
ja: ダウンロードの挿入

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid API key!
ja: 無効な API キーです！

en: Invalid IPN verification response. IPN data: %s
ja: 無効なIPN認証レスポンスです。IPNデータ: %s

en: Invalid currency in IPN response. IPN data: %s
ja: IPN レスポンスにおいて無効な通貨です。IPNデータ: %s

en: Invalid email
ja: 不正なメールアドレス

en: Invalid or no date range specified!
ja: 期間が無効か指定されていません！

en: Invalid payment amount in IPN response. IPN data: %s
ja: IPN レスポンスにおいて無効な支払い額です。IPNデータ: %s

en: Invalid purchase key in IPN response. IPN data: %s
ja: IPN レスポンスにおいて無効な購入キーです。IPNデータ: %s

en: Invalid query!
ja: 無効な検索クエリです！

en: Invalid username
ja: ユーザー名が正しくありません

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
ja: 無効なユーザー名です。英数半角のみご使用下さい。

en: Iranian Rial (&#65020;)
ja: イラン リアル (&#65020;)

en: Israeli Shekel (&#8362;)
ja: イスラエル シケル (&#8362;)

en: Item Amount
ja: 価格

en: Item Name
ja: プロダクト名

en: Item Price
ja: 価格

en: Jan
ja: １月

en: Japanese Yen (&yen;)
ja: 日本円

en: July
ja: ７月

en: June
ja: ６月

en: Key:
ja: キー:

en: La Rioja
ja: ラ・リオハ

en: Label shown next to the agree to terms check box.
ja: 規約のチェックボックスの横に表示されるラベル

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Quarter
ja: 先四半期

en: Last Quater
ja: 先四半期

en: Last Week
ja: 過去1週間

en: Last Year
ja: 前年

en: Last name
ja: 姓

en: Limit this discount to a single-use per customer?
ja: カスタマー一人用にこのディスカウントを制限しますか？

en: Link text . . .
ja: リンク文言．．．

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Log ID
ja: ログ ID

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Type
ja: 履歴タイプ

en: Log into Your Account
ja: ログインする

en: Login
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logs
ja: ログ

en: Lost Password
ja: パスワード紛失

en: Lost Password?
ja: パスワードを紛失しましたか？

en: Madrid
ja: マドリード

en: Malaysian Ringgits
ja: マレーシア リンギ

en: Mar
ja: ３月

en: Max Uses
ja: 使用最大数

en: May
ja: ５月

en: Mexican Peso (&#36;)
ja: メキシコ ペソ(&#36;)

en: Minimum Amount
ja: 最小額

en: Misc
ja: その他

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing purchase key.
ja: 購入キーがありません。

en: Monthly Average Earnings
ja: 月平均の収益

en: Monthly Average Sales
ja: 月平均の販売数

en: Multiple Discounts
ja: 複数ディスカウント

en: Name
ja: 名称

en: Name on the Card
ja: カード上の氏名

en: Name:
ja: 氏名:

en: Need Even Faster Support?
ja: さらに迅速なサポートが必要ですか？

en: Need Help?
ja: ヘルプが必要ですか？

en: Need to create an account?
ja: アカウントを作成しますか？

en: New %1$s
ja: 新規%1$s

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリー名

en: New Discount
ja: ディスカウントを追加

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Payment
ja: 新規支払い

en: New Tag Name
ja: 新しいタグ名

en: New Zealand Dollar (&#36;)
ja: ニュージーランドドル (&#36;)

en: New user registration on your site %s:
ja: サイト「 %s 」の新規ユーザー登録:

en: Next
ja: 次へ

en: No %2$s found
ja: %2$sは見つかりませんでした

en: No %2$s found in Trash
ja: ゴミ箱に%2$sは見つかりませんでした

en: No %s found.
ja: %s は見つかりませんでした。

en: No Caching on Checkout?
ja: 決済時にキャッシュを無効にしますか？

en: No Discounts found
ja: ページが見つかりません

en: No Discounts found in Trash
ja: ゴミ箱に支払いはありません

en: No Payments found
ja: 支払いはありません

en: No Payments found in Trash
ja: ゴミ箱に支払いはありません

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
ja: 決済ページが設定されていません。設定するには、<a href="%s">設定</a>に行って下さい。

en: No discounts found
ja: ディスカウントが見つかりません

en: No downloadable files found for this bundled item.
ja: このバンドル品用のダウンロード可能なファイルがみつかりませんでした。

en: No downloadable files found.
ja: ダウンロード可能なファイルが見つかりません。

en: No expiration
ja: 無期限

en: No payment notes
ja: 支払いの追記はありません

en: No products found
ja: プロダクトが見つかりません

en: No start date
ja: 開始日なし

en: No template, plain text only
ja: テンプレートなし、プレーンテキストのみ

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ja: いいえ、税を抜いた価格で入力します。

en: None
ja: なし

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー クローネ

en: Notes
ja: メモ

en: Nov
ja: １１月

en: Number of Sales
ja: 販売数

en: Number of items in cart
ja: 買い物カゴ内の品目数

en: Oct
ja: １０月

en: Once Weekly
ja: 週1回

en: One or more custom CSS classes you want applied to the button.
ja: ボタンに適用させる１つ以上の CSS のカスタムクラス。

en: Option Name
ja: オプション名

en: Optional notes about this download.
ja: このダウンロードに関する任意の追記事項

en: Options for add to cart and purchase buttons
ja: 購入ボタンとショッピングカートに追加ボタンの設定

en: Orange
ja: オレンジ

en: Over 250 Extensions
ja: 250を超える拡張機能

en: Overview
ja: 大要

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリー:

en: Parent Tag
ja: 親タグ

en: Parent Tag:
ja: 親タグ:

en: Password
ja: パスワード

en: Password Again
ja: パスワード再入力

en: Password: %s
ja: パスワード: %s

en: Passwords don't match
ja: パスワードが合致しません

en: PayPal
ja: Paypal

en: PayPal Email
ja: PayPal 用メール

en: PayPal Page Style
ja: Page ページスタイル

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
ja: PayPal 払い戻し決済 ID: %s

en: PayPal Settings
ja: PayPal 設定

en: PayPal Standard
ja: PayPal スタンダード

en: PayPal Transaction ID: %s
ja: PayPal 決済ID: %s

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment Details
ja: 支払い詳細

en: Payment Error
ja: 支払い上のエラー

en: Payment Errors
ja: 支払いのエラー

en: Payment Gateways
ja: 決済代行サービス

en: Payment History
ja: 支払い履歴

en: Payment ID
ja: 支払い ID

en: Payment ID not supplied. Please try again
ja: 支払いIDが提供されませんでした。もう一度お試し下さい。

en: Payment Key
ja: 支払いキー

en: Payment Method
ja: 支払い方法

en: Payment Method:
ja: 支払い方法:

en: Payment Methods
ja: 支払い方法

en: Payment Notes
ja: 支払い追加情報

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Payment creation failed before sending buyer to PayPal. Payment data: %s
ja: PayPal に購入者を送る前に支払い取引に失敗しました。支払いのデータ: %s

en: Payment creation failed while processing a manual (free or test) purchase. Payment data: %s
ja: 手動(無料もしくはテスト)の支払いを進行中失敗しました。支払いデータ: %s

en: Payments can be searched by email address, user name, or filtered by status (completed, pending, etc.)
ja: 支払いは、メールアドレス、ユーザーネーム、状態(完了、保留 etc.) などで検索出来ます。

en: Pending
ja: 保留

en: Pending / Failed Sales
ja: 保留/失敗した決済

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Permalink: %s
ja: パーマリンク: %s

en: Personal Info
ja: 個人情報

en: Phenomenal Support
ja: 驚異的なサポート

en: Philippine Pesos
ja: フィリピン ペソ

en: Plain Text
ja: テキスト

en: Please Wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Please enter a discount code
ja: ディスカウントコードを入力してください

en: Please enter a username before applying a discount code
ja: ディスカウントコードを適用する前に、ユーザーネームを入力して下さい。

en: Please enter a valid email address
ja: 正しいメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter an email address before applying a discount code
ja: ディスカウントコードを適用する前に、メールアドレスを入力して下さい。

en: Please enter your first name
ja: 名前を入力してください。

en: Please note after changing your password, you must log back in.
ja: パスワード変更後、再度ログインしなければならないことにご留意下さい。

en: Please select a payment method
ja: 支払方法を選択して下さい。

en: Please select an option
ja: オプションを選択してください。

en: Polish Zloty
ja: ポーランド ズローティ

en: Pounds Sterling (&pound;)
ja: ポンド (&pound;)

en: Preview Purchase Receipt
ja: レシートのプレビュー

en: Price
ja: 価格

en: Price Assignment
ja: 価格設定

en: Prices entered with tax
ja: 税込価格

en: Pricing Options:
ja: 価格設定:

en: Product
ja: プロダクト

en: Product %s not found!
ja: プロダクト %s は見つかりません！

en: Product Name
ja: プロダクト名

en: Product Price
ja: プロダクトの価格

en: Product Type Options:
ja: プロダクトタイプオプション:

en: Products
ja: プロダクト

en: Public key:
ja: 公開キー:

en: Purchase
ja: 購入

en: Purchase All Items
ja: 全ての商品を購入する

en: Purchase Buttons Anywhere
ja: どこでも購入ボタン

en: Purchase Confirmation
ja: 購入確認

en: Purchase Details for Payment #%s
ja: 支払い#%sの決済詳細

en: Purchase Email Subject
ja: 購入メール件名

en: Purchase History
ja: 購入履歴

en: Purchase Key
ja: 購入キー

en: Purchase Receipt
ja: レシート

en: Purchase Receipt Preview
ja: レシートのプレビュー

en: Purchase Shortcode
ja: 購入ショートコード

en: Purchase Total:
ja: ご購入金額合計

en: Purchase Verification Failed
ja: 購入確認に失敗しました

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
ja: カートに入れるまたは今すぐ購入ボタンのいずれかとして購入ボタンを設置することができます。今すぐ購入するボタンをクリックしたユーザーはPayPal にそのままリダイレクトされます。

en: Purchased by:
ja: 購入者:

en: Purchases
ja: 購入

en: Rate
ja: 率

en: Re-enter Password
ja: パスワードの再入力

en: Receipt
ja: レシート

en: Recent Purchases
ja: 最近の購入

en: Red
ja: 赤

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect to Checkout
ja: 会計の為にリダイレクトする

en: Refunded
ja: 返金

[ctx: Refunded payment status]
en: Refunded
ja: 返金されました

en: Register
ja: 登録

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Rate
ja: 率の削除

en: Report Type
ja: レポートタイプ

en: Reports
ja: レポート

en: Request Date:
ja: リクエスト日:

en: Request Details
ja: リクエスト詳細

en: Request IP
ja: リクエスト IP:

en: Require that users be logged-in to purchase files.
ja: 購入するにはユーザーにログインを要求する。

en: Resend Purchase Receipt
ja: レシートの再送

en: Revoke API Keys
ja: API キーを無効にする

en: Revoked
ja: 無効

[ctx: Revoked payment status]
en: Revoked
ja: 無効

en: SKUs
ja: SKU (ストック・キーピング・ユニット)

en: Sale | Sales
ja[0]: 販売

en: Sale Notification Emails
ja: 販売通知メール

en: Sales
ja: 販売

en: Sales and Earnings by Month for all Products
ja: 全てのプロダクトに対する月毎の販売と収益

en: Sales and earnings reports for the current year for all products
ja: 今年の全てのプロダクトに対する販売と収益レポート

en: Sales:
ja: 販売:

en: Sample Download File Name
ja: サンプル用ダウンロードファイル名

en: Sample Product Title
ja: サンプル用プロダクトタイトル

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Search
ja: 検索

en: Search %2$s
ja: %2$sを検索

en: Search Categories
ja: カテゴリーを検索

en: Search Discounts
ja: ディスカウントを追加

en: Search File Downloads
ja: ファイルダウンロードの検索

en: Search Payments
ja: 支払いを検索

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: Secret key:
ja: シークレットキー:

en: Security code
ja: セキュリティコード

en: Select Payment Method
ja: 支払方法を選択

en: Select a product type
ja: プロダクトタイプの選択

en: Select the file download method. Note, not all methods work on all servers.
ja: ファイルダウンロードメソッドを選択肢ます。全てのサーバーが全てのメソッドをサポートしている訳ではありません。

en: Send Test Email
ja: テストメールの送信

en: Sept
ja: ９月

en: Serve Digital Downloads Through WordPress
ja: WordPress を通してデジタルコンテンツのダウンロードを提供します。

en: Settings
ja: 設定

en: Shop Accountant
ja: ショップ簿記

en: Shop Manager
ja: ショップマネージャー

en: Shop Vendor
ja: ショップベンダー

en: Shop Worker
ja: ショップ従業員

en: Should prices on the checkout page be shown with or without tax?
ja: 決済用ページの価格は税込もしくは税外価格ですか？

en: Show
ja: 表示

en: Show Register / Login Form?
ja: 登録/ログインフォームを表示しますか？

en: Show Terms
ja: 規約を表示

en: Singapore Dollar (&#36;)
ja: シンガポールドル (&#36;)

en: Something went wrong.
ja: 何か問題が起こりました。

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
ja: 申し訳ございませんが、お客様のこのファイルに適用されるダウンロード回数が上限に達しています。

en: Sorry but your download link has expired.
ja: 申し訳ございませんが、ダウンロードリンクの期限が過ぎました。

en: Sorry, not available for variable priced products.
ja: 申し訳ございませんが、変数価格のプロダクトにはご利用できません。

en: Sorry, trouble retrieving payment receipt.
ja: 申し訳ございませんが、レシートの取得に問題が発生しました。

en: Special notes or instructions for the product. These notes will be added to the purchase receipt, and additionaly may be used by some extensions or themes on the frontend.
ja: プロダクトに関する特記事項やインストラクション。これらの追加情報はレシートに追加され、また機能拡張やフロントエンドのテーマによって使用されることもあります。

en: Special notes or instructions for this product. These notes will be added to the purchase receipt.
ja: このプロダクトに関する特記事項、もしくはインストラクション。これらの追加情報はレシートに追加されます。

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start date
ja: 開始日

en: State / Province
ja: 都道府県

[ctx: State / province of address]
en: State / Province:
ja: 都道府県：

en: Status
ja: 状態

en: Status changed from %s to %s
ja: ステータスが %s から %s に変更されました

en: Status:
ja: ステータス:

en: Stay Up to Date
ja: 最新情報の通知

en: Styles
ja: スタイル

en: Submit
ja: 送信

en: Subtotal
ja: 小計

en: Subtotal:
ja: 小計:

en: Success
ja: 成功

en: Success Page
ja: 完了ページ

en: Swedish Krona
ja: スゥエーデン クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス フラン

en: Symlink File Downloads?
ja: Symlink ファイルダウンロードですか？

en: System Info
ja: システム情報

en: Table View
ja: テーブルビュー

en: Tags
ja: タグ

en: Taiwan New Dollars
ja: 台湾ドル (&#36;)

en: Tax
ja: 税金

en: Tax Report
ja: タックスレポート

en: Taxes
ja: 税金

en: Taxonomy:
ja: 分類:

en: Terms of Agreement
ja: 利用規約

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Test Payment
ja: 支払いをテストする

en: Thai Baht (&#3647;)
ja: タイ バーツ (&#3647;)

en: Thank you
ja: ありがとうございました

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer and better!
ja: 最新のバージョンにアップデートして頂きありがとうございます！Easy Digital Downloads %s はあなたのオンラインストアをより良く安全に、また、速度を上げる準備ができています。

en: Thank you for your purchase! [edd_receipt]
ja: お買い上げありがとうございます！[edd_receipt]

en: Thank you for your purchase. Please click on the link(s) below to download your files.
ja: お買い上げ頂きありがとうございます。ファイルのダウンロードは以下のリンクをクリックして下さい。

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
ja: クレジットカードの表面にある通常16個の数字。

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
ja: カードの裏の3つの数字、もしくは表の4つの数字。

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
ja: <em>[purchase_link] </ em>のショートコード

en: The ID of a specific download to purchase.
ja: 購入用の特定のダウンロードID

en: The Payment History needs to be updated. %s
ja: 決済履歴の更新が必要です。%s

en: The Purchase and File Download History in Easy Digital Downloads needs to be upgraded, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Easy Digital Downloads の購入とファイルダウンロード履歴がアップグレードされる必要があります。%shere%s をクリックしてアップグレードを開始して下さい。

en: The button label for completing a purchase.
ja: 購入を完了するためのボタンのラベル

en: The buyer's email address.
ja: 購入者のメールアドレス

en: The buyer's first name
ja: 購入者の名前

en: The buyer's full name, first and last
ja: 購入者のフルネーム、氏名

en: The buyer's name.
ja: 購入者の名前

en: The buyer's user name on the site, if they registered an account
ja: もし購入者が登録ユーザーである場合のユーザーネーム

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
ja: <strong>%s</strong>設定に適用されるコールバック関数が見つかりません。

en: The city for your billing address.
ja: 請求先住所の市町村。

en: The country for your billing address.
ja: 請求先住所の国。

en: The date of the purchase
ja: ご購入日

en: The date your credit card expires, typically on the front of the card.
ja: 通常カードの表面に記載されている、カードの有効期限。

en: The end date must be later than the start date!
ja: 終了日は開始日よりも後にしなければなりません！

en: The exact date and time the payment was completed.
ja: 支払いが完了した日付。

en: The file associated with the purchase.
ja: 購入に関連付けられたファイル。

en: The file download log can be searched in several different ways:
ja: ファイルダウンロードのログはいくつかの方法で検索可能です:

en: The kind of discount to apply for this discount.
ja: このディスカウントに適用されるディスカウントの種類

en: The maximum number of times files can be downloaded for purchases. Can be overwritten for each %s.
ja: 購入に対してのファイルがダウンロードできる最大数。%s 毎に上書きして設定することが可能です。

en: The maximum number of times this discount can be used. Leave blank for unlimited.
ja: ディスカウントの最大使用数を入力します。空にすると無制限となります。

en: The method of payment used for this purchase
ja: この買物に対する決済方法

en: The minimum amount that must be purchased before this discount can be used. Leave blank for no minimum.
ja: ディスカウントが適用される為に購入されなければならない最低限の金額が使用されます。設定しない場合は空白にします。

en: The name of the payment gateway used to complete the payment.
ja: 決済を完了するために使用された決済代行サービスの名称。

en: The name of this discount
ja: ディスカウント名称

en: The name printed on the front of your credit card.
ja: クレジットカードの表面に表示されている名前。

en: The name purchase receipts are said to come from. This should probably be your site or shop name.
ja: レシート発行元の名前です。あなたのサイトやショップの名前など。

en: The password used to access your account.
ja: あなたのアカウントにアクセスするためのパスワード。

en: The password you entered is incorrect
ja: 入力されたパスワードは正しくありません

en: The passwords you entered do not match. Please try again.
ja: 入力されたパスワードが一致しません。もう一度お試し下さい。

en: The payment has been deleted.
ja: 支払いは削除されました。

en: The payment history can be searched in several different ways:
ja: 支払い履歴はいくつかの方法で検索することができます:

en: The payment note has been deleted.
ja: 支払いノートは削除されました。

en: The price of the purchase before taxes
ja: 税金適用外価格

en: The primary billing address for your credit card.
ja: あなたのクレジットカードの請求先住所。

en: The purchase receipt has been resent.
ja: レシートが再送されました。

en: The settings have been imported.
ja: 設定がインポートされました。

en: The state or province for your billing address.
ja: 請求先住所の州又は都道府県。

en: The status of this discount code.
ja: ディスカウントコードの状態。

en: The suite, apt no, PO box, etc, associated with your billing address.
ja: アパートの部屋番号や私書箱 etc. といった請求先住所に関連するもの。

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
ja: 小数点区切り記号（通常は「.」）

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
ja: 桁区切り記号（通常は「.」か「,」）

en: The taxed amount of the purchase
ja: 税金適用額

en: The text to be displayed on the button or link.
ja: ボタンもしくはリンクに表示されるテキスト。

en: The total price of the purchase
ja: 合計金額

en: The unique ID number for this purchase
ja: この支払いに与えられる固有のIDナンバー

en: The unique ID number for this purchase receipt
ja: このレシート用の固有のIDナンバー

en: The upgrade process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the upgrade is finished.
ja: アップグレードが始まりました。しばらくお待ち下さい。この処理は数分かかることがあります。アップグレードが完了すると自動的にページはリダイレクトされます。

en: The user information is invalid
ja: ユーザー情報が正しくありません。

en: The username you entered does not exist
ja: 入力されたユーザー名は存在しません

en: The username you will use to log into your account.
ja: このアカウントにログインする際に使用するユーザーネーム。

en: The zip or postal code for your billing address.
ja: 請求先住所の郵便番号。

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
ja: ディスカウントコード追加中に問題が発生しました。もう一度お試し下さい。

en: There was a problem updating your discount code, please try again.
ja: ディスカウントコード更新中に問題が発生しました。もう一度お試し下さい。

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
ja: サーバーから拡張機能のリストを取得する際にエラーが生じました。再度やり直してみて下さい。

en: These are some sample notes added to a product.
ja: いくつかのプロダクトに追加されたサンプルの記述があります。

en: This Month
ja: 今月

en: This Quarter
ja: 今四半期

en: This Week
ja: 今週

en: This Year
ja: 今年

en: This gateway will be loaded automatically with the checkout page.
ja: この決済代行サービスが決済用ページに自動的に読み込まれます。

en: This is a secure SSL encrypted payment.
ja: これは SSL 暗号化された安全な決済です。

en: This is the checkout page where buyers will complete their purchases. The [download_checkout] short code must be on this page.
ja: これは、購入者が購入を完了させる決済用ページです。[download_checkout] ショートコードがこのページ上にある必要があります。

en: This is the page buyers are sent to after completing their purchases. The [edd_receipt] short code should be on this page.
ja: このページに購入者は購入を済ませた後に送られます。[edd-receipt] ショートコードがこのページ内にある必要があります。

en: This is the page buyers are sent to if their transaction is cancelled or fails
ja: もし取引が中止されたり失敗した場合にこのページに購入者はリダイレクトされます。

en: This option affects how you enter prices.
ja: このオプションはどのようにあなたが価格を入力するかに影響します。

en: This report shows the total amount collected in sales tax for the given year.
ja: このレポートは指定された年の販売税の総額を表示します。

en: This screen allows customization of your store's styles. For complete control, you can completely disable all styles generated by the plugin.
ja: このページでは、ショップのスタイルをカスタマイズすることができます。このプラグインで生成されるスタイルを無効にすることも可能です。

en: This screen allows you to customize how emails act throughout your store. You can choose a premade template, set the sender's name, email address, and subject.
ja: このページでは、メールがショップを通してどのように動作するかをカスタマイズすることができます。試作用テンプレートを選択したり、差出人名、メールアドレス、件名などを設定できます。

en: This screen allows you to export your reports into a PDF or CSV format.
ja: このページでは、レポートを PDF か CSV のフォーマットでエクスポートすることができます。

en: This screen provides access to all of your store's transactions.
ja: このページでは、ショップの全ての取引へのアクセスが可能です。

en: This screen provides access to settings added by most Easy Digital Downloads extensions.
ja: このページは、Easy Digital Downloads の機能拡張によって加えられた設定の為のものになります。

en: This screen provides other miscellaneous options such as disabling jQuery, allowing guest checkout, and configuring your terms of service.
ja: このページでは、jQuery の無効化やゲスト支払いの許可、利用規約など、その他のオプションが設定できます。

en: This screen provides the most basic settings for configuring your store. You can set the currency, page templates, and turn <em>Test Mode</em> on and off.
ja: このページで、あなたのショップの設定の一番基本的な設定ができます。通貨、ページテンプレート、<em>テストモード</em>の切り替えなどが設定できます。

en: This screen provides ways to toggle payment gateways on or off, as well as configure gateway-specific settings. Any extra payment gateway extensions you have installed will appear on this page, and can be configured to suit your needs.
ja: このページでは、支払い代行サービスの切り替え、また、その機関特有の設定ができます。支払い代行サービスの機能拡張をインストールしている場合、それらはこのページに表示され、設定を施すことができます。

en: This screen provides you with reports for your earnings, downloads, customers and taxes.
ja: このページでは収益、ダウンロード、カスタマーと税のレポートが参照できます。

en: This will send a demo purchase receipt to the emails listed below.
ja: これは以下にリストされたメールアドレスにデモのレシートを送信します。

en: Thousands Separator
ja: 桁区切り

en: Time:
ja: 時間:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Today
ja: 今日

en: Token:
ja: トークン:

en: Tools
ja: ツール

en: Total
ja: 合計

en: Total Earnings
ja: 総収益

en: Total Price
ja: 合計金額

en: Total Purchased
ja: 購入の総数

en: Total Purchases
ja: 購入の総数

en: Total Sales
ja: 販売数合計

en: Total Spent
ja: 支払い総計

en: Total earnings for period shown:
ja: 表示されている期間の収益総計:

en: Total sales for period shown:
ja: 表示されている期間による収益総計:

en: Totals
ja: 合計

en: Transaction Failed
ja: 取引が失敗しました

en: Trying to cheat or something?
ja: 不正を働こうとしていますか？

en: Turkish Lira (&#8378;)
ja: トルコ リラ (&#8378;)

en: Type
ja: 種類

en: US Dollars (&#36;)
ja: 米ドル (&#36;)

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Update Cart
ja: カートを更新

en: Update Category
ja: カテゴリーを更新

en: Update Discount Code
ja: ディスカウントコードの更新

en: Update Payment
ja: 支払いを更新

en: Update Tag
ja: タグを更新

en: Upload File
ja: ファイルのアップロード

en: Upload a File
ja: ファイルをアップロード

en: Use Once Per Customer
ja: 顧客一人あたり一回の使用

en: Use This File
ja: このファイルを使う

en: Use the form below to insert the short code for purchasing a %s
ja: %s を購入するためのショートコードを挿入するには以下のフォームをご使用下さい

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username already taken
ja: そのユーザーIDは既に使われています

en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: Uses
ja: 使用数

en: Valid
ja: 有効

en: View %1$s
ja: %1$sを閲覧

en: View %s
ja: ビュー %s

en: View All
ja: すべて表示

en: View Details and Downloads
ja: 詳細とダウンロードプロダクトを閲覧

en: View Discount
ja: ディスカウントコード

en: View File Download Log
ja: ファイルダウンロードログの閲覧

en: View Log Message
ja: ログメッセージの閲覧

en: View Order Details
ja: 注文詳細

en: View Payment
ja: 支払いを見る

en: View Request
ja: 閲覧リクエスト

en: View Request Details
ja: 閲覧リクエスト詳細

en: View Sales Log
ja: 販売ログの閲覧

en: View the Full Changelog
ja: 全変更履歴を表示

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the Easy Digital Downloads website.
ja: Easy Digital Downloads のウェブサイトにある<a href="%s">マニュアル</a> を参照して下さい。

en: Visit the Extension Store
ja: エクステンションストアにアクセスしてください

en: We will send the purchase receipt to this address.
ja: このアドレスにレシートが送信されます。

en: We will use this as well to personalize your account experience.
ja: あなたのアカウントの活動を個別化するために使用します。

en: We will use this to personalize your account experience.
ja: あなたのアカウントの活動を個別化するために使用します。

en: Welcome to Easy Digital Downloads
ja: Easy Digital Downloads 販売概要

en: Welcome to Easy Digital Downloads %s
ja: Easy Digital Downloads %s へようこそ

en: What's New
ja: 新着情報

en: Where does your store operate from?
ja: どの国からあなたのショップは運営されていますか？

en: Whether to show the price on the purchase button. 1 to show the price, 0 to disable it.
ja: 購入ボタン上に価格を表示するかどうか。表示するには 1 を、無効にする場合は 0 を指定します。

en: While in test mode no live transactions are processed. To fully use test mode, you must have a sandbox (test) account for the payment gateway you are testing.
ja: テストモード中は、実際の取引は一切処理されません。完全にテストモードを使うには、利用する決済代行サービスのサンドボックス（テスト環境）アカウントを持っている必要があります。

en: White
ja: 白

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
ja: 簡単にアクセスできるショートコードは、購入ボタンを表示させることで、あなたは今すぐ購入を追加したり、数秒であなたのサイト上の任意の場所に任意の製品の[カートに追加]ボタンをすることができます。

en: Yellow
ja: 黄色

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ja: はい、税込価格で入力します。

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You also have the option to bulk delete payment should you wish.
ja: 支払い履歴を一括削除するオプションもあります。

en: You are already logged in
ja: 既にログインしています

en: You can create any number of discount codes easily from this page.
ja: このページでディスカウントコードを簡単に好きなだけ追加できます。

en: You can enter the 32-character purchase key
ja: 32文字の購入キーを入力

en: You can enter the customer's IP address
ja: カスタマーの IP アドレスを入力できます

en: You can enter the customer's email address
ja: カスタマーのメールアドレスを入力

en: You can enter the download file's name
ja: ダウンロードのファイル名を入力できます

en: You do not have permission to download this file
ja: このファイルをダウンロードする権限がありません

en: You do not have permission to export data.
ja: データをエクスポートする権限がありません。

en: You do not have permission to view this file.
ja: あなたはこのファイルを見る権限がありません。

en: You have already added this item to your cart
ja: この品目はすでに買い物カゴに入っています

en: You have already purchased this item, but you may purchase it again.
ja: この商品は既に購入済です。但し再購入は可能です。

en: You have not made any purchases
ja: お客様は何も購入なされていません。

en: You have successfully added %s to your shopping cart.
ja: 買い物カゴに%sが追加されました。

en: You must agree to the terms of use
ja: 利用規約に同意して頂く必要があります

en: You must be logged into an account to purchase
ja: 購入するにはアカウントにログインしている必要があります

en: You must choose a download
ja: ダウンロードを選択して下さい

en: You must enable a payment gateway to use Easy Digital Downloads
ja: Easy Digital Downloads を使用するには、決算代行機関を有効にしなければなりません

en: You must have at least one field
ja: 少なくとも１つのフィールドが必要です

en: You must have at least one price
ja: 少なくとも１つの価格が必要です

en: You must login or register to complete your purchase
ja: 購入を完了するにはログインまたは登録する必要があります

en: You must register or login to complete your purchase
ja: 購入を完了するには登録またはログインして下さい

en: You must specify both a token and API key!
ja: トークンと API キーの両方を指定剃る必要があります！

en: You need to login to edit your profile.
ja: プロファイルを編集するにはログインする必要があります。

en: You will also need to configure your gateway settings if you are accepting credit cards
ja: クレジットカードを利用可能にする場合、決済代行サービス用の設定が必要になる場合があります

en: Your cart is empty
ja: 買い物カゴは空です

en: Your cart is empty.
ja: 買い物カゴは空です。

en: Your password
ja: パスワード

en: Your profile has been edited successfully.
ja: プロファイルは編集されました。

en: Your request could not be authenticated!
ja: リクエストを認証できませんでした。

en: Your site name
ja: 本サイト名

en: Your transaction failed, please try again or contact site support.
ja: お取引が失敗しました。サイトのサポートに連絡するか、もう一度お試し下さい。

en: Your username
ja: ユーザーID

en: Zip / Postal Code
ja: 郵便番号：

en: Zip / Postal code
ja: 郵便番号

en: [%s] New User Registration
ja: [%s] 新規ユーザー登録

en: [%s] Your username and password
ja: [%s] あなたのユーザー名とパスワード

[ctx: all dropdown items]
en: All
ja: 全て

[ctx: download post type name]
en: No %s found
ja: %sは見つかりません

en: guest
ja: ゲスト

[ctx: no dropdown items]
en: None
ja: なし

en: none
ja: なし

en: or checkout as a guest.
ja: もしくはゲストとして会計する。

[ctx: post type general name]
en: Discounts
ja: ディスカウント

[ctx: post type general name]
en: Payments
ja: 支払い

[ctx: post type singular name]
en: Discount
ja: ディスカウント

[ctx: post type singular name]
en: Payment
ja: 支払い

en: remove
ja: 削除

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ja: カテゴリー

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ja: タグ

en: unlimited
ja: 無制限
