Easy Digital Downloads - en to pl_PL translation catalogue (1057 entries)

en: %1$s Files
pl_PL: %1$s Pliki

en: %1$s License Key
pl_PL:  %1$s - klucz licencyjny

en: %1$s Notes
pl_PL: %1$s Notatki

en: %1$s Prices
pl_PL: %1$s Ceny

en: %1$s Settings
pl_PL: %1$s Ustawienia

en: %1$s Stats
pl_PL: %1s Statystyki

en: %2$s published. %1$sView %2$s%3$s.
pl_PL: %2$s został opublikowany. %1$sZobacz %2$s%3$s.

en: %2$s updated. %1$sView %2$s%3$s.
pl_PL: %2$s zaktualizowany. %1$sZobacz %2$s%3$s.

en: %d Completed Sale | %d Completed Sales
pl_PL[0]: %d Zakończona transakcja
pl_PL[1]: %d Zakończone transakcje
pl_PL[2]: %d Zakończonych transakcji

en: %d customers created in %d seconds
pl_PL: %d klientów utworzonych w %d sekund

en: %s Configuration
pl_PL: %s Konfiguracja

en: %s Files
pl_PL: %s Pliki

en: %s Notes
pl_PL: %s Notatki

en: %s Prices
pl_PL: %s Ceny

en: %s Requirements
pl_PL: %s wymagane

en: %s Settings
pl_PL: %s Ustawienia

en: %s that this discount code cannot be applied to.
pl_PL: %s, dla których kod ten nie może być zastosowany.

en: (optional)
pl_PL: (opcjonalnie)

en: - <strong>Apply discount only to selected Downloads?</strong> - If this box is checked, only the prices of the required products will be discounted. If left unchecked, the discount will apply to all products in the cart.
pl_PL: - <strong>Zastosuj zniżkę tylko do wybranych Produktów</strong> - jeśli opcja ta jest zaznaczona, zniżka zostanie zastosowana tylko dla wymaganych produktów. Jeśli opcja będzie odznaczona, zniżka zostanie zastosowana do wszystkich produktów w koszyku.

en: - <strong>Condition</strong> - This lets you set whether all selected products must be in the cart, or just a minimum of one.
pl_PL: - <strong>Warunek</strong> - możesz zdecydować, czy wszystkie wybrane produkty muszą znaleźć się w koszyku, czy wystarczy dowolny z nich.

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
pl_PL: <a href="%s">%s &rarr; Dodaj nowy</a>

en: <a href="%s">Delete</a>
pl_PL: <a href="%s">Usuń</a>

en: <a href="%s">Download log</a>
pl_PL: <a href="%s">Logi pobrań</a>

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
pl_PL: <a href="%s">Zgłoś problem</a> na <a href="%s">GitHub</a>. Zobacz stronę z <a href="%s">rozszerzeniami</a> lub <a href="%s">motywami</a>.

en: <a href="%s">View</a>
pl_PL: <a href="%s">Zobacz</a>

en: <em>button</em> | <em>text</em> - The style of the purchase link.
pl_PL: <em>button</em> | <em>text</em> - Rodzaj linku do produktu (przycisk lub tekst).

en: <strong>Accounting Options</strong> - If enabled, define an individual SKU or product number for this download.
pl_PL: <strong>Opcje rachunkowości</strong> - jeśli opcja jest włączona, możesz zdefiniować indywidualny SKU lub numer produktu.

en: <strong>Additional Tax Rates</strong>: This section lets you add tax rates for specific countries and/or states/provinces in those countries.
pl_PL: <strong>Dodatkowe stawki podatkowe</strong>: ta sekcja pozwala Ci zdefiniować dodatkowe stawki podatkowe dla innych państw i / lub stanów / prowincji.

en: <strong>Amount</strong> - this discount amount provided by this code. For percentage based discounts, enter a number such as 70 for 70%. Do not enter a percent sign.
pl_PL: <strong>Wartość</strong> - jest to wartość zniżki dla tego kodu. Dla wartości procentowej wprowadź tylko liczbę np. dla 70% wprowadź 70.

en: <strong>Base Country</strong>: This determines the country that is loaded by default on the checkout screen for customers that do not have an address stored in their account.
pl_PL: <strong>Kraj</strong>: każdy klient, nie mający zdefiniowanego w swoim koncie adresu, będzie miał domyślnie wybrany ten kraj w momencie składania zamówienia.

en: <strong>Base State / Province</strong>: This determines the state / province that is loaded by default on the checkout screen for customers that do not have an address stored in their account.
pl_PL: <strong>Stan / Prowincja</strong>: każdy klient, nie mający zdefiniowanego w swoim koncie adresu, będzie miał domyślnie wybrany ten stan / prowincję w momencie składania zamówienia.

en: <strong>Button Options</strong> - Disable the automatic output the purchase button. If disabled, no button will be added to the download page unless the <code>[purchase_link]</code> shortcode is used.
pl_PL: <strong>Opcje przycisku</strong> - pozwala na wyłączenie automatycznego wyjścia z przycisku zamówienia. Jeśli opcja jest wyłączona, to przycisk nie zostanie dodany do strony z pobieraniem dopóki nie zostanie zastosowany shortcode <code>[purchase_link]</code>.

en: <strong>Calculate Tax After Discounts</strong>: If enabled, this option will make it so that tax is calucated on the after-discount amount. If a purchase of $20 is made and a 20% discount is applied, tax will be calcuated off of $16 instead of $20.
pl_PL: <strong>Oblicz podatek po obniżce</strong>: jeśli opcja ta jest zaznaczona, podatek zostanie obliczony względem kwoty, po uwzględnieniu ewentualnej zniżki. Jeśli np. zamówienie opiewa na 20 PLN i klient wykorzystuje kod zniżkowy na 20%, to podatek zostanie obliczony względem kwoty 16 PLN.

en: <strong>Code</strong> - this is the unique code that customers will enter during checkout to redeem the code.
pl_PL: <strong>Kod</strong>  - jest to unikalny kod zniżki, który klienci będą mogli wpisać podczas składania zamówienia aby uzuskać upust.

en: <strong>Customers</strong> - This report exports all of your customers in a CSV format. It exports the customer's name and email address and the amount of products they have purchased as well as the final price of their total purchases.
pl_PL: <strong>Klienci</strong> - raport ten zawiera informacje o klientach Twojego sklepu, a dokładniej: imię / nazwisko, adres email, wartość zamówionych produktów oraz łączna kwota dokonanych płatności. Raport dostępny jest w formacie CSV.

en: <strong>Default Tax Rate</strong>: The default tax rate is the tax rate charged to customers located in your base country / state or province.
pl_PL: <strong>Domyślna stawka podatku</strong>: jest to stawka podatku obowiązująca dla klientów z Twojego kraju bazowego.

en: <strong>Display During Checkout</strong>: This determines whether prices are shown with taxes or without taxes on checkout. If set to Including Tax, a $10 product with a 10% tax will be shown as $11.
pl_PL: <strong>Wyświetlaj podczas zamawiania</strong>: ta opcja pozwala zdefiniować, czy ceny na stronie z podsumowaniem zamówienia, wyświetlane są z podatkiem, czy bez. Jeśli wybrana jest opcja <em>Z podatkiem</em>, to przykładowy produkt o cenie 10 PLN przy stawce podatku 23%, zostanie wyświetlony jako produkt za 12,3 PLN.

en: <strong>Display Tax Rate on Prices</strong>: when enabled, the amount the customer is expected to pay in tax will be displayed below purchase buttons.
pl_PL: <strong>Wyświetlaj stawki podatku przy cenach</strong>: jeśli opcja ta jest zaznaczona, stawka podatku będzie wyświetlana pod każdym przyciskiem zakupu.

en: <strong>Download History</strong> - This report exports all of the downloads you have received in the current month into a CSV. It exports the date the file was downloaded, the customer it was downloaded by, their IP address, the name of the product and the file they downloaded.
pl_PL: <strong>Historia pobrań plików</strong> - raport ten zawiera informacje o wszystkich pobraniach, które miały miejsce w danym miesiącu. Raport zawiera: datę pobrania, IP klienta, nazwę produktu i nazwę pobranego pliku. Raport dostępny jest w formacie CSV.

en: <strong>Enable multi-option purchases</strong> - By enabling multi-option purchases customers can add multiple variable price items to their cart at once.
pl_PL: <strong>Włącz możliwość zaznaczenia kilku opcji</strong> - Pozwala dodawać do koszyka różne opcje cenowe produktu w jednym zamówieniu.

en: <strong>Enable variable pricing</strong> - By enabling variable pricing, multiple download options and prices can be configured.
pl_PL: <strong>Włącz różne ceny</strong> - włączając opcję różnych cen, możliwe jest zdefiniowanie kilku wariacji produktu (zarówno cenowych jak i pod względem zawartości).

en: <strong>Expiration Date</strong> - this is the end date for the discount. After this date, the code will no longer be able to be used. This is optional.
pl_PL: <strong>Wygasa</strong> - jest to data zakończenia promocji. Po tej dacie wykorzystanie kodu nie będzie już możliwe. Podanie daty zakończenia promocji jest opcjonalne.

en: <strong>File Download Limit</strong> - Define how many times customers are allowed to download their purchased files. Leave at 0 for unlimited. Resending the purchase receipt will permit the customer one additional download if their limit has already been reached.
pl_PL: <strong>Limit pobrań pliku</strong> - pozwala zdefiniować ile razy klient może pobrać zamówione pliki. Wpisanie 0 wyłącza limit. Ponowne wysłanie rachunku pozwoli klientowi na jedno dodatkowe pobranie, jeśli jego limit już się wyczerpał.

en: <strong>File Downloads</strong> - Define download file names and their respsective file URL. Multiple files can be assigned to a single price, or variable prices.
pl_PL: <strong>Pliki do pobrania</strong> - pozwala zdefiniować nazwy plików oraz ścieżki URL do nich. Kilka plików może być przypisanych do jednej ceny lub różnych cen.

en: <strong>Max Uses</strong> - this is the maximum number of times this discount can be redeemed. Once this number is reached, no more customers will be allowed to use it.
pl_PL: <strong>Maksymalna liczba użyć</strong> - jest to maksymalna liczba użyć dla tego kodu zniżkowego. Gdy limit ten zostanie osiągnięty, żaden kolejny klient nie będzie mógł wykorzystać kodu.

en: <strong>Minimum Amount</strong> - this is the minimum purchase amount required to use this code. If a customer has less than this amount in their cart, they will be given an error. This is optional.
pl_PL: <strong>Minimalna kwota</strong> - określa minimalną kwotę zamówienia, która pozwoli na wykorzystanie kodu zniżkowego. Jeśli klient posiada w koszyku produkty na łączną kwotę mniejszą od minimalnej, zobaczy błąd. Podanie minimalnej kwoty jest opcjonalne.

en: <strong>Name</strong> - this is the name given to the discount. Used primarily for administrative purposes.
pl_PL: <strong>Nazwa</strong> - jest to nazwa zniżki określona przede wszystkim dla celów administracyjnych.

en: <strong>PayPal</strong> - A PayPal payment gateway is included as standard with Easy Digital Downloads. To test the PayPal gateway, you need a Sandbox account for PayPal and the site must be placed in Test Mode from the General settings tab. Please remember to enter your PayPal account email address in order for payments to get processed.
pl_PL: <strong>PayPal</strong> - bramka płatności PayPal jest standardowym składnikiem Easy Digital Downloads. Do testowania bramki PayPal niezbędne jest konto typu Sandbox oraz włączenie trybu testowego w ustawieniach ogólnych sklepu. Proszę pamiętać o wpisaniu adresu email swojego konta PayPal, aby umożliwić przyjmowanie płatności.

en: <strong>Payment History</strong> - This report exports all of payments you have received on your EDD store in a CSV format.  The report includes the contact details of the customer, the products they have purchased as well as any discount codes they have used and the final price they have paid.
pl_PL: <strong>Historia transakcji</strong> - raport ten zawiera wszystkie dane o płatnościach dokonanych w sklepie EDD. Znajdują się w nim: informacje kontaktowe klientów, produkty jakie zamówili, kody zniżkowe jakich użyli oraz łączną kwotę jaką zapłacili. Raport dostępny jet w formacie CSV.

en: <strong>Prices Entered with Tax</strong>: if enabled, this means that the price entered on the product edit screens is the total amount the customer will pay after taxes. For example, if enabled and the price of a product is $20, the customer will pay 20$ at checkout. The exact amount charged in tax will be calculated automatically.
pl_PL: <strong>Ceny wpisywane z podatkiem</strong>: jeśli wybrana jest opcja cen zawierających podatek, to kwota wpisywana na stronie edycji produktu, będzie dokładną kwotą którą klient zapłaci po uwzględnieniu podatków. Dla drugiej opcji, do ceny wpisanej na stronie edycji produktu, doliczony zostanie podatek o odpowiedniej stawce.

en: <strong>Product Type Options</strong> - Choose a default product type or a bundle. Bundled products automatically include access other download&#39;s files when purchased.
pl_PL: <strong>Typ produktu</strong> - pozwala wybrać między opcją domyślną (normalny produkt), a zestawem produktów. W przypadku zestawu, dostęp do wybranych produktów przydzielany jest automatycznie po zakupie.

en: <strong>Purchase Shortcode</strong> - If the automatic output of the purchase button has been disabled via the Download Configuration box, a shortcode can be used to output the button or link.
pl_PL: <strong>Shortcode</strong> - jeśli automatyczne generowanie przycisku zakupu zostało wyłączone w opcjach konfiguracyjnych, można użyć shortcode do ręcznego wygenerowania przycisku lub linku.

en: <strong>Requirements</strong> - This allows you to select the product(s) that are required to be purchased in order for a discount to be applied.
pl_PL: <strong>Wymagania</strong> - opcja ta pozwala wybrać produkty, które muszą być zamówione, aby dana zniżka mogła być zastosowana.

en: <strong>Sales and Earnings</strong> - This report exports all of the sales and earnings that you have made in the current year. This report includes your sales and earnings for each product as well a graphs of sales and earnings so you can compare them for each month.
pl_PL: <strong>Sprzedaże i zarobki</strong> - raport ten zawiera dane o sprzedaży i zarobkach dla wszystkich produktów w bieżącym roku. Raport zawiera dane oraz wykresy dla każdego produktu, pozwalające na dokonanie porównania dla każdego z miesięcy.

en: <strong>Start Date</strong> - this is the date that this code becomes available. If a customer attempts to redeem the code prior to this date, they will be given an error. This is optional.
pl_PL: <strong>Data początkowa</strong> - jest to data od której kod zaczyna być aktywny. Jeśli klient spróbuje wykorzystać kod przed tą datą, zobaczy komunikat o błędzie. Podanie daty początkowej jest opcjonalne.

en: <strong>Test Payment</strong> - This included gateway is great for testing your store, as it requires no payment, and leads straight to product downloads. However, please remember to turn it off once your site is live!
pl_PL: <strong>Płatność testowa</strong> - jest to bramka, która pozwoli Ci przetestować działanie Twojego sklepu bez konieczności dokonywania realnych wpłat. Pamiętaj o wyłączeniu tej bramki, gdy sklep będzie już gotowy do udostępnienia kupującym!

en: <strong>Type</strong> - this is the type of discount this code awards.
pl_PL: <strong>Typ</strong> - określa typ zniżki dla tego kodu.

en: A description of all the options are provided beside their input boxes.
pl_PL: Opisy wszystkich opcji znajdują się obok ich pól ustawień.

en: A list of download links for each download purchased
pl_PL: Lista linków do zakupionych plików

en: A plain-text list of download URLs for each download purchased
pl_PL: Lista tekstowych adresów URL do zakupionych plików

en: A postfix to append to all sequential order numbers.
pl_PL: Postfiks, który zostanie dopisany do każdego sekwencyjnego numeru zamówienia.

en: A prefix to prepend to all sequential order numbers.
pl_PL: Prefiks, który zostanie dopisany do każdego sekwencyjnego numeru zamówienia.

en: A set of email tags has also been provided to allow the creation of personalized emails. A tag consists of a keyword surrounded by curly braces: <code>{tag}</code>. A description of each of these tags appear below the editor.
pl_PL: Dzięki udostępnionym tagom możliwe jest tworzenie spersonalizowanych wiadomości. Tag składa się z słowa kluczowego otoczonego nawiasami sześciennymi: <code>{tag}</code>. Opis każdego z tagów znajduje się pod edytorem szablonu wysyłanej wiadomości.

en: A unique key used to identify the payment.
pl_PL: Unikalny identyfikator płatności.

en: API Key
pl_PL: Klucz API

en: API Key:
pl_PL: Klucz API:

en: API Keys
pl_PL: Klucze API

en: API Request:
pl_PL: Zapytanie API

en: API Requests
pl_PL: Zapytania API

en: API Settings
pl_PL: Ustawienia API

en: API User:
pl_PL: Użytkownik API:

en: API keys successfully generated.
pl_PL: Klucze API zostały wygenerowane.

en: API keys successfully regenerated.
pl_PL: Klucze API zostały wygenerowane ponownie.

en: API keys successfully revoked.
pl_PL: Klucze API zostały unieważnione.

en: Abandoned
pl_PL: Porzucone

[ctx: Abandoned payment status]
en: Abandoned
pl_PL: Porzucone

en: Accepted Payment Method Icons
pl_PL: Ikony akceptowanych metod płatności

en: Accounting Options:
pl_PL: Opcje rachunkowości:

en: Accounting Settings
pl_PL: Ustawienia rachunkowości

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Activate
pl_PL: Włącz

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Aktywny <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Aktywny <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Aktywny <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Active discount code status]
en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Add %s to Payment
pl_PL: Dodaj %s do tej płatności

en: Add Discount Code
pl_PL: Dodaj kod zniżkowy

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New %1$s
pl_PL: Dodaj nowy %1$s

en: Add New %s Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię dla %s

en: Add New Discount
pl_PL: Dodaj nowy upust

en: Add New Download
pl_PL: Dodaj nowy plik do pobrania

en: Add New File
pl_PL: Dodaj nowy plik

en: Add New Payment
pl_PL: Dodaj nową płatność

en: Add New Price
pl_PL: Dodaj nową cenę

en: Add New Tag
pl_PL: Dodaj nowy tag

en: Add Note
pl_PL: Dodaj notatkę

en: Add Tax Rate
pl_PL: Dodaj stawkę podatkową

en: Add to Cart
pl_PL: Dodaj do koszyka

en: Add to Cart Text
pl_PL: Tekst przycisku "Dodaj do koszyka"

en: Add-on plugins are available that greatly extend the default functionality of Easy Digital Downloads. There are extensions for payment processors, such as Stripe and PayPal, extensions for newsletter integrations, and many, many more.
pl_PL: Dodatkowe moduły znacznie rozszerzają możliwości Easy Digital Downloads. Możesz wybierać spośród bramek płatności, integracji z autoresponderami i wielu, wielu więcej.

en: Added to cart
pl_PL: Dodano do koszyka

en: Adding Discounts
pl_PL: Dodawanie zniżek

en: Additional Display Options
pl_PL: Dodatkowe opcje wyświetlania

en: Additional Updates
pl_PL: Pozostałe zmiany

en: Address
pl_PL: Adres

en: Address (Line 2)
pl_PL: Adres (Linia 2)

[ctx: Address City]
en: City:
pl_PL: Miejscowość

[ctx: Address country]
en: Country:
pl_PL: Kraj

en: Address line 1
pl_PL: Ulica, nr domu / mieszkania.

en: Address line 2
pl_PL: Adres Linia 2

en: Adds a link so users can view their receipt directly on your website if they are unable to view it in the browser correctly.
pl_PL: Link do rachunku w wersji online

en: Adds a list of any discount codes applied to this purchase
pl_PL: Lista kodów zniżkowych wykorzystanych przy składaniu zamówienia

en: After - 10$
pl_PL: Po - 10$

en: Agree to Terms
pl_PL: Zgadzam się na te warunki

en: Agree to Terms Label
pl_PL: Nagłówek Warunków umowy

en: Agree to Terms?
pl_PL: Akceptujesz warunki umowy?

en: Agreement Text
pl_PL: Treść umowy

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All %2$s
pl_PL: Wszystkie %2$s

en: All %s
pl_PL: Wszystkie %s

en: All Categories
pl_PL: Wszystkie kategorie

en: All Parent categories include sales and earnings stats from child categories.
pl_PL: Wszystkie kategorie nadrzędne zawierają statystyki sprzedaży i zysków z kategorii podrzędnych.

en: All Payments
pl_PL: Wszystkie płatności

en: All Statuses
pl_PL: Wszystkie statusy

en: All Tags
pl_PL: Wszystkie tagi

en: Allow
pl_PL: Zezwól

en: Allow Usage Tracking?
pl_PL: Zezwól na śledzenie użycia

en: Allow User Keys
pl_PL: Włącz Klucze Użytkowników

en: Allow customers to use multiple discounts on the same purchase?
pl_PL: Zezwól klientom na użycie wielu zniżek w jednym zamówieniu.

en: Allow item quantities to be changed.
pl_PL: Zezwól na zmianę liczby sztuk produktu.

en: Already have an account?
pl_PL: Masz już konto?

en: Amount
pl_PL: Wartość

en: Amount:
pl_PL: Wartość:

en: Any customer-specific notes related to the payment.
pl_PL: Dowolne notatki powiązane z daną płatnością.

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Apply discount only to selected %s.
pl_PL: Zastosuj zniżkę tylko do wybranych %s.

en: Apply discount to entire purchase.
pl_PL: Zastosuj zniżkę do całego zamówienia.

en: Apply to whole country
pl_PL: Zastosuj do całego kraju

en: Apr
pl_PL: Kwi

en: Are you sure you want to delete this customer?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tego klienta?

en: Are you sure you wish to delete this %s?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć %s?

en: Are you sure you wish to delete this note?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę notatkę?

en: Are you sure you wish to delete this payment?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę płatność?

en: Are you sure you wish to delete this tax rate?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę stawkę podatkową?

en: Are you sure you wish to regenerate this API key?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wygenerować ponownie ten klucz API?

en: Are you sure you wish to resend the purchase receipt?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wysłać ponownie rachunek?

en: Are you sure you wish to revoke this API key?
pl_PL: Czy na pewno unieważnić ten klucz API?

en: Aug
pl_PL: Sie

en: Australian Dollars (&#36;)
pl_PL: Dolar australijski (&#36;)

en: Average monthly earnings: %s
pl_PL: Średnie zarobki miesięczne: %s

en: Average monthly sales: %s
pl_PL: Średnia miesięczna liczba sprzedaży: %s

en: Banned Emails
pl_PL: Zbanowane Emaile

en: Base Country
pl_PL: Kraj

en: Base State / Province
pl_PL: Stan / Prowincja

en: Before - $10
pl_PL: Przed - $10

en: Billing Address
pl_PL: Adres

en: Billing Address Line 2 (optional)
pl_PL: Adres (opcjonalnie)

en: Billing City
pl_PL: Miejscowość

en: Billing Country
pl_PL: Kraj

en: Billing Details
pl_PL: Dane bilingowe

en: Billing State / Province
pl_PL: Województwo

en: Billing Zip / Postal Code
pl_PL: Kod pocztowy

en: Blue
pl_PL: Niebieski

en: Browse All Extensions
pl_PL: Zobacz wszystkie dodatki

en: Bundle
pl_PL: Zestaw

en: Bundled %s:
pl_PL: %s w zestawie:

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Button Options:
pl_PL: Opcje przycisku:

en: Buttons
pl_PL: Przyciski

en: Buy Now
pl_PL: Kup Teraz

en: Buy Now Buttons
pl_PL: Przyciski Kup Teraz

en: Buy Now Text
pl_PL: Tekst przycisku "Kup Teraz"

en: Canadian Dollars (&#36;)
pl_PL: Dolar kanadyjski (&#36;)

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Card Number
pl_PL: Numer karty

en: Card name
pl_PL: Nazwa karty

en: Card number
pl_PL: Numer karty

en: Cart must contain all selected %s
pl_PL: Koszyk musi zawierać wszystkie wybrane %s

en: Cart needs one or more of the selected %s
pl_PL: Koszyk musi zawierać co najmniej jeden z wybranych %s

en: Cart restored successfully.
pl_PL: Koszyk został przywrócony.

en: Cart saved successfully. You can restore your cart using this URL:
pl_PL: Twój Koszyk został zapisany. Możesz go przywrócić korzystając z tego adresu URL:

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Categories: %s
pl_PL: Kategorie: %s

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category Earnings Mix:
pl_PL: Zyski w/g kategorii

en: Category Sales Mix:
pl_PL: Sprzedaż w/g kategorii:

en: Change the Number of Columns
pl_PL: Zmiana liczby kolumn

en: Change your Billing Address
pl_PL: Zmień adres

en: Change your Name
pl_PL: Zmień dane personalne

en: Change your Password
pl_PL: Zmień hasło

en: Cheatin&#8217; huh?
pl_PL: Oszukujemy#8217; co?

en: Check this box if you do not want to receive emails when new sales are made.
pl_PL: Zaznacz tę opcję, jeśli nie chcesz otrzymywać powiadomień o nowych sprzedażach.

en: Check this box if you would like EDD to completely remove all of its data when the plugin is deleted.
pl_PL: Zaznacz tę opcję, jeśli chcesz aby EDD całkowicie usunął swoje dane przy usuwaniu wtyczki.

en: Check this box to allow all users to generate API keys. Users with the 'manage_shop_settings' capability are always allowed to generate keys.
pl_PL: Zaznacz to pole, aby umożliwić użytkownikom generowanie kluczy API. Użytkownicy z uprawnieniem 'manage_shop_settings' mogą zawsze generować klucze.

en: Check this box to allow entry of product SKUs. SKUs will be shown on purchase receipt and exported purchase histories.
pl_PL: Zaznacz tę opcję, aby włączyć możliwość ustawiania SKU dla produktów. SKU pojawi się na rachunku oraz w raporcie historii zamówień.

en: Check this box to enable sequential order numbers.
pl_PL: Zaznacz, aby aktywować sekwencyjne numery zamówień.

en: Check this if you do not want to allow users to redownload items from their purchase history.
pl_PL: Zaznacz, jeśli nie chcesz pozwolić użytkownikom na ponowne pobieranie plików z ich historii zakupów.

en: Check this to disable all included styling of buttons, checkout fields, and all other elements.
pl_PL: Zaznacz tę opcję, jeśli chcesz wyłączyć załączone style przycisków, pól tekstowych i innych elementów.

en: Check this to enable AJAX for the shopping cart.
pl_PL: Zaznacz, aby włączyć funkcjonalność Ajax (np. wysyłanie danych bez konieczności przeładowywania strony) dla koszyka zakupowego.

en: Check this to enable cart saving on the checkout.
pl_PL: Zaznacz, aby włączyć możliwość zapisywania zawartości koszyka na stronie z zamówieniem.

en: Check this to enable taxes on purchases.
pl_PL: Zaznacz tę opcję aby aktywować obsługę podatków.

en: Check this to force users to be redirected to the secure checkout page. You must have an SSL certificate installed to use this option.
pl_PL: Zaznacz, aby wymusić przekierowanie klientów do bezpiecznej (szyfrowanej) wersji strony zakupowej. Aby korzystać z tej opcji, niezbędne jest posiadanie zainstalowanego certyfikatu SSL.

en: Check this to show an agree to terms on the checkout that users must agree to before purchasing.
pl_PL: Zaznacz, aby pokazać Warunki umowy na stronie finalizacji zamówienia. Użytkownicy muszą zgodzić się na nie przed zakupem.

en: Checkout
pl_PL: Do kasy

en: Checkout Page
pl_PL: Strona zamówienia

en: Checkout.
pl_PL: Do kasy.

en: Choose a %s
pl_PL: Wybierz %s

en: Choose a button color
pl_PL: Wybierz kolor przycisku

en: Choose a style
pl_PL: Wybierz styl

en: Choose a template. Click "Save Changes" then "Preview Purchase Receipt" to see the new template.
pl_PL: Wybierz szablon. Naciśnij "Zapisz zmiany" a następnie "Zobacz podgląd rachunku" żeby zobaczyć nowy szablon.

en: Choose end date
pl_PL: Wybierz datę końcową

en: Choose from most used %s tags
pl_PL: Wybierz spośród najczęściej używanych tagów dla %s

en: Choose one or more %s
pl_PL: Wybierz jeden lub więcej %s

en: Choose start date
pl_PL: Wybierz datę początkową

en: Choose the color you want to use for the buttons.
pl_PL: Wybierz domyślny kolor przycisków

en: Choose the location of the currency sign.
pl_PL: Wyświetlaj symbol waluty.

en: Choose the payment gateways you want to enable.
pl_PL: Wybierz bramki płatności, które chcesz włączyć.

en: Choose the style you want to use for the buttons.
pl_PL: Wybierz domyślny styl przycisków

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
pl_PL: Wybierz walutę. Pamiętaj, że niektóre bramki płatnicze mogą nie obsługiwać wybranej przez Ciebie waluty.

en: City
pl_PL: Miejscowość

en: Click "Save Payment" to create new customer
pl_PL: Kliknij "Zapisz płatność" aby utworzyć nowego klienta

en: Click to Upgrade
pl_PL: Kliknij aby zaktualizować.

en: Code
pl_PL: Kod

en: Complete
pl_PL: Zakończone

en: Complete Purchase Text
pl_PL: Tekst "Zakończ zamówienie"

en: Complete Sales
pl_PL: Zakończone transakcje

en: Completed
pl_PL: Zakończono

en: Configure the PayPal settings
pl_PL: Skonfiguruj ustawienia systemu PayPal

en: Configure the currency options
pl_PL: Konfiguracja ustawień waluty

en: Confirm Password
pl_PL: Potwierdź hasło

en: Confirm password
pl_PL: Potwierdź hasło

en: Confirm your password.
pl_PL: Potwierdź hasło.

en: Copy Download Link(s)
pl_PL: Link do pliku

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Country Wide
pl_PL: Cały kraj

en: Create an account
pl_PL: Załóż konto

en: Creating Your First Download Product
pl_PL: Tworzenie Twojego pierwszego Produktu Cyfrowego

en: Credit Card Info
pl_PL: Informacja o karcie kredytowej

en: Credits
pl_PL: Podziękowania

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: Currency Position
pl_PL: Pozycja walutowa

en: Currency Settings
pl_PL: Ustawienia waluty

en: Current Month
pl_PL: Zyski miesięczne

en: Custom
pl_PL: Inny zakres

en: Customer
pl_PL: Klient

en: Customer %d created successfully
pl_PL: Klient %d został utworzony

en: Customer %s not found!
pl_PL: Nie znaleziono klienta %s!

en: Customer Address
pl_PL: Adres klienta

en: Customer Details
pl_PL: Dane kupującego

en: Customer Email
pl_PL: Email klienta

en: Customer Name
pl_PL: Nazwa klienta

en: Customer Notes
pl_PL: Notatki dot. klienta

en: Customer Profile
pl_PL: Profil klienta

en: Customer User ID: %s
pl_PL: Identyfikator użytkownika klienta: %s

en: Customer since
pl_PL: Klientem od

en: Customer successfully deleted
pl_PL: Klient został usunięty

en: Customers
pl_PL: Klienci

en: Czech Koruna
pl_PL: Korona czeska

en: Danish Krone
pl_PL: Korona duńska

en: Dark Gray
pl_PL: Ciemny szary

en: Date
pl_PL: Data

en: Date Created
pl_PL: Data utworzenia

en: Date Range:
pl_PL: Zakres dat:

[ctx: Date one to date two]
en: to
pl_PL: do

en: Date range reports will be coming soon.
pl_PL: Raport umożliwiający określenie zakresu dat będzie dostępny niedługo.

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Deactivate
pl_PL: Wyłącz

en: Deactivate License
pl_PL: Dezaktywuj licencję

en: Dear
pl_PL: Szanowny/a

en: Dec
pl_PL: Gru

en: Decimal Separator
pl_PL: Separator dziesiętny

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Default Button Color
pl_PL: Domyślny kolor przycisku

en: Default Button Style
pl_PL: Domyślny styl przycisku

en: Default Gateway
pl_PL: Bramka domyślna

en: Default Template
pl_PL: Szablon domyślny

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete Customer
pl_PL: Usuń klienta

en: Delete all associated payments and records?
pl_PL: Usunąć wszystkie powiązane płatności i dane?

en: Detailed Report
pl_PL: Szczegółowy raport

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Disable Admin Notifications
pl_PL: Wyłącz powiadomienia administratorów

en: Disable Guest Checkout
pl_PL: Wyłącz zakupy anonimowe

en: Disable PayPal IPN Verification
pl_PL: Wyłącz weryfikację IPN PayPal

en: Disable Redownload?
pl_PL: Wyłączyć możliwość ponownego pobrania?

en: Disable Styles
pl_PL: Wyłącz style

en: Disable the automatic output of the purchase button
pl_PL: Wyłącz automatyczne wyjście z przycisku zakupu

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Disconnect User
pl_PL: Usuń połączenie

en: Discount
pl_PL: Kod zniżkowy

en: Discount Applied
pl_PL: Rabat został zastosowany

en: Discount Code
pl_PL: Kod zniżkowy

en: Discount Codes
pl_PL: Kody zniżkowe

en: Discount code added.
pl_PL: Kod zniżkowy został dodany.

en: Discount code updated.
pl_PL: Kod został zaktualizowany

en: Discount codes allow you to offer buyers special discounts by having them enter predefined codes during checkout.
pl_PL: Kody zniżkowe umożliwiają zaoferowanie klientom zniżek. Kod może zostać wykorzystany przez klienta w trakcie składania zamówienia.

en: Discount codes are setup to only be used only one time by each customer. If a customer attempts to use a code a second time, they will be given an error.
pl_PL: Kody zniżkowe mogą być ustawione tak, aby mogły być wykorzystane tylko jeden raz przez danego klienta. Jeśłi klient ten spróbuje ponownie wykorzystać taki kod, otrzyma komunikat o błędzie.

en: Discount codes have several options:
pl_PL: Kody zniżkowe mają kilka opcji:

en: Discount codes that are set to "inactive" cannot be redeemed.
pl_PL: Kody zniżkowe, które zostały ustawione jako "Nieaktywne" nie mogą zostać wykorzystane.

en: Discount(s)
pl_PL: Kody zniżkowe

en: Dismiss Notice
pl_PL: Ukryj powiadomienie

en: Display Name
pl_PL: Wyświetlana nazwa

en: Display Tax Rate on Prices
pl_PL: Wyświetlaj stawki podatku przy cenach

en: Display a Product Grid
pl_PL: Wyświetlanie listy produktów

en: Display during checkout
pl_PL: Wyświetlaj podczas zamawiania

en: Display icons for the selected payment methods
pl_PL: Wyświetlaj ikony dla wybranych metod płatności

en: Display the downloads categories or tags
pl_PL: Wyświetl kategorie lub tagi plików do pobrania

en: Display the downloads shopping cart
pl_PL: Wyświetl koszyk

en: Display the registration and login forms on the checkout page for non-logged-in users.
pl_PL: Wyświetl formularz rejestracji i logowania na stronie finalizacji zakupów dla niezalogowanych użytkowników

en: Do not allow
pl_PL: Nie zezwalaj

en: Download
pl_PL: Produkt Cyfrowy

en: Download Files
pl_PL: Pliki do pobrania

en: Download Link Expiration
pl_PL: Termin ważności linku do pobrania

en: Download Method
pl_PL: Sposób pobierania

en: Download Name
pl_PL: Nazwa pliku do pobrania

en: Download a CSV of all payments recorded.
pl_PL: Pobierz raport CSV zawierający zestawienie wszystkich transakcji.

en: Download a CSV of customers.
pl_PL: Pobierz raport CSV zawierający dane wszystkich klientów.

en: Download a CSV of earnings and sales over time.
pl_PL: Pobierz raport CSV zawierający zestawienie zysków i sprzedaży w określonym przedziale czasu.

en: Download a CSV of file downloads.
pl_PL: Pobierz raport CSV zawierający wykaz pobranych plików w wybranym okresie.

en: Download a PDF of Sales and Earnings reports for all products for the current year.
pl_PL: Pobierz raport PDF za bieżący rok, zawierający dane o sprzedaży i zarobkach dla wszystkich produktów.

en: Downloaded by
pl_PL: Pobrany przez

en: Downloads
pl_PL: Produkty Cyfrowe

en: Downloads Cart
pl_PL: Koszyk

en: Downloads Categories / Tags
pl_PL: Kategorie/Tagi plików

en: Each payment can be further inspected by clicking the corresponding <em>View Order Details</em> link. This will provide more information including:
pl_PL: Każdą płatność można podejrzeć szczegółowo poprzez kliknięcie w link <em>Pokaż szczegóły płatności</em>. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe informacje takie jak:

en: Earnings
pl_PL: Zyski

en: Earnings Over Time
pl_PL: Zyski w czasie

en: Earnings Over Time for %s
pl_PL: Zyski w czasie dla %s

en: Earnings and Sales Reports
pl_PL: Raporty sprzedaży i płatności.

en: Earnings by Category
pl_PL: Zyski w/g kategorii

en: Earnings to Date
pl_PL: Zysk na bieżąco

en: Earnings:
pl_PL: Zyski:

en: Easy Digital Download Extensions
pl_PL: Rozszerzenia Easy digital Downloads

en: Easy Digital Download Settings
pl_PL: Easy Digital Download - Ustawienia

en: Easy Digital Downloads - Upgrades
pl_PL: Easy Digital Downloads - Aktualizacje

en: Easy Digital Downloads Sales Summary
pl_PL: Podsumowanie sprzedaży Easy Digital Downloads

en: Easy Digital Downloads is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 eCommerce platform for selling digital goods through WordPress.
pl_PL: Easy Digital Downloads jest rozwijany przez zespół deweloperów z całego świata. To dzięki nim możesz korzystać z narzędzia nr 1 w sprzedaży plików cyfrowych na platformie WordPress.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade past order numbers to make them sequential, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
pl_PL: Easy Digital Downloads musi zaktualizować istniejące numery zamówień, aby uczynić je sekwencyjnymi. Kliknij  <a href="%s">tutaj</a>, aby rozpocząć aktualizację.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the customer database, click %shere%s to start the upgrade.
pl_PL: Easy Digital Downloads wymaga aktualizacji bazy klientów. Kliknij %stutaj%s aby rozpocząć aktualizację.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the customer database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
pl_PL: Easy Digital Downloads wymaga aktualizacji bazy klientów. Kliknij <a href="%s">tutaj</a> aby rozpocząć aktualizację.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the database, click %shere%s to start the upgrade.
pl_PL: Easy Digital Downloads wymaga aktualizacji bazy danych. Kliknij %stutaj%s aby rozpocząć aktualizację.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the payments database, click <a href="%s">here</a> to start the upgrade.
pl_PL: Easy Digital Downloads wymaga aktualizacji danych o płatnościach. Kliknij <a href="%s">tutaj</a> aby rozpocząć aktualizację.

en: Easy Digital Downloads needs to upgrade the plugin pages, click %shere%s to start the upgrade.
pl_PL: Easy Digital Downloads wymaga aktualizacji strony wtyczek. Kliknij %stutaj%s aby rozpocząć aktualizację.

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit %1$s
pl_PL: Edytuj %1$s

en: Edit Category
pl_PL: Edytuj kategorię

en: Edit Customer
pl_PL: Edytuj klienta

en: Edit Discount
pl_PL: Edytuj upust

en: Edit Payment
pl_PL: Edytuj płatność

en: Edit Tag
pl_PL: Edytuj tag

en: Email
pl_PL: Adres e-mail

en: Email Address
pl_PL: Adres e-mail

en: Email Template
pl_PL: Szablon powiadomienia e-mail

en: Email address
pl_PL: Adres e-mail

en: Email already used
pl_PL: Adres e-mail jest już zapisany w naszej bazie.

en: Email to send purchase receipts from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
pl_PL: Adres e-mail, z którego wysłany będzie rachunek. Pojawi się w polach OD i odpowiedz-do.

en: Email:
pl_PL: E-mail:

en: Email: %s
pl_PL: E-mail: %s

en: Emails
pl_PL: E-maile

en: Emails placed in the box below will not be allowed to make purchases. To ban an entire domain, enter the domain starting with "@".
pl_PL: Emaile umieszczone w poniższym polu będą blokowane przy składaniu zamówienia. Aby zablokować całą domenę, wpisz ją zaczynając od znaku @.

en: Enable Ajax
pl_PL: Włącz Ajax

en: Enable Cart Saving
pl_PL: Włącz zapisywanie koszyka

en: Enable SKU Entry
pl_PL: Włącz SKU

en: Enable Taxes
pl_PL: Włącz podatki

en: Enable multi-option purchase mode. Allows multiple price options to be added to your cart at once
pl_PL: Włącz możliwość zaznaczenia kilku opcji. Pozwala dodawać do koszyka różne opcje cenowe produktu w jednym zamówieniu.

en: Enable variable pricing
pl_PL: Włącz różne ceny

en: Enabled
pl_PL: Włączone

en: End Date:
pl_PL: Data końcowa:

en: Enforce SSL on Checkout
pl_PL: Wymuś SSL przy składaniu zamówienia

en: Enter %s name here
pl_PL: Wpisz nazwę %s tutaj

en: Enter a code for this discount, such as 10PERCENT
pl_PL: Wpisz kod promocji, np. 10PROCENT

en: Enter a coupon code if you have one.
pl_PL: Wpisz kod zniżkowy jeśli go posiadasz.

en: Enter a password
pl_PL: Wprowadź hasło

en: Enter a percentage, such as 6.5. Customers not in a specific rate will be charged this rate.
pl_PL: Wpisz wartość procentową np. 6.5. Klienci spoza obszarów wyszczególnionych będą obciążani tą stawką podatku.

en: Enter an SKU for this %s.
pl_PL: Wpisz SKU dla tego %s.

en: Enter an email
pl_PL: Wprowadź adres e-mail

en: Enter discount
pl_PL: wprowadź kod zniżkowy

en: Enter emails and/or to disallow, one per line
pl_PL: Wpisz zabronione adresy email lub domeny po jednej w każdej linii.

en: Enter tax rates for specific regions.
pl_PL: Wprowadź stawki podatkowe dla poszczególnych regionów.

en: Enter the discount amount in %s
pl_PL: Wpisz kwotę zniżki w %s

en: Enter the discount percentage. 10 = 10%
pl_PL: Wpisz wielkość zniżki w procentach. 10 = 10%

en: Enter the email address(es) that should receive a notification anytime a sale is made, one per line
pl_PL: Wpisz adres lub adresy email, na które będą wysyłane powiadomienia o sprzedaży. Każdy adres musi się znaleźć w osobnej linii.

en: Enter the email that is sent to sale notification emails after completion of a purchase. HTML is accepted. Available template tags:
pl_PL: Wpisz treść e-maila, który jest wysyłany do administratorów po udanej transakcji zakupu. Możesz użyć HTML. Dostępne znaczniki szablonu:

en: Enter the email that is sent to users after completing a successful purchase. HTML is accepted. Available template tags:
pl_PL: Wpisz treść e-maila, który jest wysyłany do użytkowników po udanej transakcji zakupu. Możesz użyć HTML. Dostępne znaczniki szablonu:

en: Enter the expiration date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no expiration, leave blank
pl_PL: Podaj datę ważności w formacie yyyy-mm-dd. Zostaw puste, jeśli nie chcesz określać daty ważności.

en: Enter the heading for the purchase receipt email
pl_PL: Wpisz nagłówek, jaki pojawi się w wiadomości z potwierdzeniem zamówienia

en: Enter the name of the page style to use, or leave blank for default
pl_PL: Wpisz nazwę stylu strony lub pozostaw pole puste aby użyć domyślnej.

en: Enter the password confirmation
pl_PL: Wprowadź hasło ponownie

en: Enter the start date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no start date, leave blank. If entered, the discount can only be used after or on this date.
pl_PL: Podaj datę początkową w formacie yyyy-mm-dd. Zostaw puste, jeśli nie chcesz określać daty początkowej. Jeśli ją podasz. upust może być użyty dopiero po tej dacie.

en: Enter the subject line for the purchase receipt email
pl_PL: Temat e-maila z potwierdzeniem zakupu

en: Enter the subject line for the sale notification email
pl_PL: Temat e-maila z powiadomieniem o sprzedaży

en: Enter username
pl_PL: Wpisz nazwę użytkownika

en: Enter your PayPal account's email
pl_PL: Wprowadź adres e-mail konta PayPal

[ctx: Entering a discount code]
en: Click to enter it
pl_PL: Kliknij aby go wpisać.

en: Error
pl_PL: Uwaga

en: Error Message
pl_PL: Komunikat błędu

en: Error creating new customer
pl_PL: Wystąpił błąd podczas tworzenia nowego klienta

en: Error deleting customer
pl_PL: Błąd usuwania klienta.

en: Estimated monthly earnings:
pl_PL: Szacunkowe zarobki miesięczne:

en: Estimated monthly sales:
pl_PL: Szacunkowa miesięczna liczba sprzedaży:

en: Euros (&euro;)
pl_PL: Euro (&euro;)

en: Exclude Taxes
pl_PL: Nie uwzględniaj podatków

en: Excluded %s
pl_PL: %s wykluczone

en: Excludes sales tax.
pl_PL: Nie uwzględnia podatku.

en: Excluding %1$s&#37; tax
pl_PL: Do ceny należy doliczyć %1$s&#37; podatku

en: Excluding tax
pl_PL: Bez podatku

en: Expiration
pl_PL: Wygasa

en: Expiration date
pl_PL: Wygasa

en: Expired
pl_PL: Wygasa

en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: Export Customers in CSV
pl_PL: Eksport klientów

en: Export Download History in CSV
pl_PL: Eksport historii pobrań plików

en: Export Earnings and Sales Stats
pl_PL: Eksport zarobków i statystyk sprzedaży

en: Export PDF of Sales and Earnings
pl_PL: Eksport sprzedaży i zarobków

en: Export Payment History
pl_PL: Eksport historii transakcji

en: Export Settings
pl_PL: Eksportuj ustawienia

en: Export the Easy Digital Downloads settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
pl_PL: Eksportuj ustawienia Easy Digital Downloads dla tej strony w formacie .json. Dzięki temu z łatwością przeniesiesz ustawienia do innej strony.

en: Extensions
pl_PL: Dodatki

en: Extensions for Easy Digital Downloads
pl_PL: Dodatki do Easy Digital Downloads

en: Extensions for Everything
pl_PL: Rozszerzenia do wszsytkiego

en: Failed
pl_PL: Błędne

en: Failed Transaction Page
pl_PL: Strona dla błędnej transakcji

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
pl_PL: Niepowodzenie

en: Failed to create customer
pl_PL: Wystąpił błąd podczas tworzenia klienta

en: Failed to disconnect user from customer
pl_PL: Rozdzielanie użytkownika od klienta nie powiodło się

en: Fallback Tax Rate
pl_PL: Ogólna stawka podatkowa

en: Feb
pl_PL: Lut

en: File
pl_PL: Plik

en: File Download Limit
pl_PL: Limit pobrań pliku

en: File Download Limit:
pl_PL: Limit pobrań pliku:

en: File Downloads
pl_PL: Pobrania plików

en: File Downloads:
pl_PL: Pliki do pobrania:

en: File Name
pl_PL: Nazwa pliku

en: File URL
pl_PL: URL pliku

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Filter
pl_PL: Filtruj

en: First Name
pl_PL: Imię

en: First name
pl_PL: Imię

en: Flat amount
pl_PL: stała wartość

en: Flexible Product Grids
pl_PL: Elastyczna siatka produktów

en: For more information, see <a href="%s">using Shortcodes</a> on the WordPress.org Codex or <a href="%s">Easy Digital Downloads Documentation</a>
pl_PL: Więcej informacji znajdziesz na stronie <a href="%s">o Shortcode'ach</a> na  WordPress.org Codex lub w <a href="%s">dokumentacji Easy Digital Downloads</a>

en: For more information:
pl_PL: Więcej informacji:

en: Forced
pl_PL: Wymuszony

en: Free
pl_PL: Bezpłatnie

en: Free Purchase
pl_PL: Zamówienie darmowe

en: From
pl_PL: Od

en: From Email
pl_PL: E-mail nadawcy

en: From Name
pl_PL: Nazwa nadawcy

en: Full Changelog
pl_PL: Pełna Lista Zmian

en: Gateway
pl_PL: Bramka

en: Gateway:
pl_PL: Bramka:

en: General
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: General Settings
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: Generate CSV
pl_PL: Generuj CSV

en: Generate New API Keys
pl_PL: Generuj nowy klucz API

en: Generate PDF
pl_PL: Generuj PDF

en: Get Alerted About New Tutorials
pl_PL: Powiadomienia o nowych tutorialach

en: Get Notified of Extension Releases
pl_PL: Powiadomienia o nowych rozszerzeniach

en: Get the EDD Sales / Earnings tracker for iOS
pl_PL: Pobierz aplikację pokazującą zarobki dla iOS

en: Getting Started
pl_PL: Rozpocznij tutaj

en: Getting started with Easy Digital Downloads
pl_PL: Rozpoczynanie pracy z Easy Digital Downloads

en: Go Back
pl_PL: Wróć

en: Go back
pl_PL: wróć

en: Go to Checkout
pl_PL: Przejdź do kasy

en: Go to Easy Digital Downloads Settings
pl_PL: Przejdź do ustawień Easy Digital Downloads

en: Graph View
pl_PL: Zobacz wykres

en: Gray
pl_PL: Szary

en: Green
pl_PL: Zielony

en: Have a discount code?
pl_PL: Posiadasz kod zniżkowy?

en: Hello
pl_PL: Witaj

en: Hide Empty Categories:
pl_PL: Ukryj kategorie bez zawartości:

en: Hide Terms
pl_PL: Ukryj warunki umowy

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
pl_PL: Dolar hongkoński (&#36;)

en: How long should download links be valid for? Default is 24 hours from the time they are generated. Enter a time in hours.
pl_PL: Jak długo mają być ważne linki do pobrania? Domyślnie są to 24 godziny od momentu ich wytworzenia. Wprowadź czas w godzinach.

en: Hungarian Forint
pl_PL: Forint

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: If Agree to Terms is checked, enter the agreement terms here.
pl_PL: Jeśli Warunki Umowy są włączone, wpisz warunki umowy tutaj.

en: If a coupon or discount was used during the checkout process.
pl_PL: Czy podczas składania zamówienia został wykorzystany kupon zniżkowy.

en: If payments are not getting marked as complete, then check this box. This forces the site to use a slightly less secure method of verifying purchases.
pl_PL: Zaznacz to pole, jeżeli płatności nie są coraz oznaczone jako zakończone. To wymusi nieco mniej bezpieczną metodę weryfikacji zakupów.

en: If you do not wish to charge any tax on purchase, simply leave the Enable Taxes option unchecked.
pl_PL: Jeśli nie chcesz doliczać żadnego podatku do zamówień, pozostaw opcję <em>Włącz podatki</em> odznaczoną.

en: Ignore Tax:
pl_PL: Ignoruj podatek:

en: Immediately redirect to checkout after adding an item to the cart?
pl_PL: Czy przekierować od razu do kasy po dodaniu produktu do koszyka?

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Import Settings
pl_PL: Importuj ustawienia

en: Import the Easy Digital Downloads settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
pl_PL: Importuj ustawienia Easy Digital Downloads z pliku .json. Plik otrzymasz eksportując ustawienia innej strony.

en: Inactive
pl_PL: Nieaktywny

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Niektywny <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Niektywny <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Niektywny <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
pl_PL: Nieaktywny

en: Includes %1$s&#37; tax
pl_PL: Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT %1$s&#37;.

en: Including tax
pl_PL: Z podatkiem

en: Inherit
pl_PL: Dziedziczony

en: Insert
pl_PL: Wstaw

en: Insert %s
pl_PL: Wstaw %s

en: Insert Download
pl_PL: Wstaw plik do pobrania

en: Insert File
pl_PL: Wstaw plik

en: Insert into %s
pl_PL: Wstaw do %s

en: Invalid
pl_PL: Nieprawidłowy

en: Invalid Customer ID
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator klienta

en: Invalid Customer ID Provided.
pl_PL: Podano nieprawidłowy identyfikator klienta.

en: Invalid email
pl_PL: Niepoprawny adres e-mail

en: Invalid username
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa użytkownika

en: Item Amount
pl_PL: Kwota

en: Item Name
pl_PL: Nazwa

en: Item Price
pl_PL: Cena

en: Item Price:
pl_PL: Cena:

en: Item Quantities
pl_PL: Liczba sztuk produktu

en: Jan
pl_PL: Sty

en: Japanese Yen (&yen;)
pl_PL: Jen (&yen;)

en: July
pl_PL: Lipiec

en: June
pl_PL: Czerwiec

en: Key:
pl_PL: ID:

en: Label shown next to the agree to terms check box.
pl_PL: Etykieta pokazana obok pola  wyboru "Akceptuję warunki umowy".

en: Last Month
pl_PL: Ostatni miesiąc

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Last Quarter
pl_PL: Ostatni kwartał

en: Last Week
pl_PL: Ostatni tydzień

en: Last Year
pl_PL: Ostatni rok

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Leave blank for global setting or 0 for unlimited
pl_PL: Pozostaw puste, aby użyć wartości globalnej lub wpisz zero by wyłączyć limit

en: Licenses
pl_PL: Licencje

en: Lifetime Value
pl_PL: Łączna sprzedaż (LTV)

en: Limit this discount to a single-use per customer?
pl_PL: Ogranicz tę zniżkę do pojedynczego wykorzystania przez danego użytkownika.

en: Line 1
pl_PL: Ulica, nr domu / mieszkania

en: Line 2
pl_PL: Adres (opcjonalnie)

en: Link text . . .
pl_PL: Tekst linku . . .

en: Loading
pl_PL: Ładowanie

en: Log ID
pl_PL: ID

en: Log In
pl_PL: Zaloguj się

en: Log Type
pl_PL: Typ logu

en: Log into Your Account
pl_PL: Zaloguj się do swojego konta

en: Login
pl_PL: Zaloguj się

en: Login Form Only
pl_PL: Tylko formularz logowania

en: Logs
pl_PL: Logi

en: Lost Password
pl_PL: Zapomniane hasło

en: Lost Password?
pl_PL: Zapomniałeś swoje hasło?

en: Madrid
pl_PL: Madryt

en: Malaysian Ringgits
pl_PL: Ringgit malezyjski

en: Mark this product as exclusive of tax
pl_PL: Zaznacz ten produkt jako wyłączony z podatku

en: Max Uses
pl_PL: Maksymalna ilość użyć

en: May
pl_PL: Maj

en: Mexican Peso (&#36;)
pl_PL: Peso meksykańskie (&#36;)

en: Minimum Amount
pl_PL: Minimalna kwota

en: Misc
pl_PL: Różne

en: Miscellaneous
pl_PL: Różne

en: Monthly Average Earnings
pl_PL: Średnie zyski miesięczne

en: Monthly Average Sales
pl_PL: Średnia sprzedaż miesięczna

en: Monthly Earnings Avg
pl_PL: Śr. zyski miesięczne

en: Monthly Sales Avg
pl_PL: Śr. sprzedaż miesięczna

en: Multiple Discounts
pl_PL: Wielokrotne zniżki

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name on the Card
pl_PL: Imię i nazwisko użytkownika

en: Name:
pl_PL: Imię:

en: Name: %s
pl_PL: Imię i nazwisko: %s

en: Need Even Faster Support?
pl_PL: Potrzebujesz jeszcze szybszego wsparcia?

en: Need Help?
pl_PL: Potrzebujesz pomocy?

en: Need to create an account?
pl_PL: Nie masz jeszcze konta?

en: New %1$s
pl_PL: Nowy %1$s

en: New Category Name
pl_PL: Nazwa nowej kategorii

en: New Customer
pl_PL: Nowy klient

en: New Customers require a name and email address
pl_PL: Utworzenie nowego klienta wymaga podania jego nazwy i adresu email.

en: New Password
pl_PL: Nowe hasło

en: New Payment
pl_PL: Nowa płatność

en: New Sale Notifications
pl_PL: Powiadomienie o sprzedaży

en: New Sale!
pl_PL: Nowa sprzedaż!

en: New Tag Name
pl_PL: Nazwa nowego tagu

en: New Zealand Dollar (&#36;)
pl_PL: Dolar nowozelandzki (&#36;)

en: New user registration on your site %s:
pl_PL: Rejestracja nowego użytkownika na witrynie %s:

en: Next
pl_PL: Dalej

en: No %2$s found
pl_PL: Nie znaleziono %2$s

en: No %2$s found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono %2$s w usuniętych

en: No Customer Notes
pl_PL: Brak notatek dot. klienta

en: No Payments found
pl_PL: Nie znaleziono płatności

en: No Payments found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono płatności w usuniętych

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
pl_PL: Nie została skonfigurowany strona "Płacę". Odwiedź <a href="%s">Ustawienia</ a>, aby ją skonfigurować.

en: No customer attached
pl_PL: Brak przypisanego klienta

en: No customers found
pl_PL: Nie znaleziono żadnego klienta

en: No customers found!
pl_PL: Nie znaleziono żadnego klienta!

en: No discounts found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych elementów.

en: No downloadable files found.
pl_PL: Nie znaleziono plików do pobrania.

en: No expiration
pl_PL: Nigdy

en: No payment notes
pl_PL: Brak notatek

en: No start date
pl_PL: Brak daty początkowej

en: No template, plain text only
pl_PL: Bez szablonu, tylko czysty tekst

en: No, I will enter prices exclusive of tax
pl_PL: Nie, będę wpisywać ceny nie zawierające podatku

en: None
pl_PL: Brak

en: Norwegian Krone
pl_PL: Korona norweska

en: Note: Test Mode is enabled, only test payments are shown below. <a href="%s">Settings</a>.
pl_PL: Uwaga: Tryb testowy jest aktywny. Tylko płatności testowe są widoczne poniżej. <a href="%s">Ustawienia</a>.

en: Notes
pl_PL: Uwagi

en: Nov
pl_PL: Lis

en: Number of Sales
pl_PL: Liczba sprzedanych

en: Number of items in cart
pl_PL: Liczba produktów w koszyku

en: Oct
pl_PL: Paź

en: One or more custom CSS classes you want applied to the button.
pl_PL: Jedna lub więcej klas CSS, które chcesz zastosować do przycisku.

en: One or more of the discounts you entered is invalid
pl_PL: Jeden lub więcej z kodów zniżkowych jest nieprawidłowy

en: Option Name
pl_PL: Nazwa opcji

en: Optional notes about this download.
pl_PL: Opcjonalne uwagi na temat pobieranego pliku.

en: Options for add to cart and purchase buttons
pl_PL: Opcje przycisków Dodaj do koszyka i Kupuję

en: Orange
pl_PL: Pomarańczowy

en: Over 250 Extensions
pl_PL: Ponad 250 rozszerzeń

en: Overview
pl_PL: Przegląd

en: Parent Category
pl_PL: Kategoria nadrzędna

en: Parent Category:
pl_PL: Kategoria nadrzędna:

en: Parent Tag
pl_PL: Tag nadrzędny

en: Parent Tag:
pl_PL: Tag nadrzędny:

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password Again
pl_PL: Wprowadź hasło ponownie

en: Password: %s
pl_PL: Hasło: %s

en: Passwords don't match
pl_PL: Hasła nie są identyczne

en: PayPal Email
pl_PL: E-mail konta PayPal

en: PayPal Page Style
pl_PL: Styl strony PayPal

en: PayPal Settings
pl_PL: Ustawienia PayPal

en: Payment
pl_PL: Płatność

en: Payment %s
pl_PL: Płatność %s

en: Payment Details
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Payment Error
pl_PL: Błąd transakcji

en: Payment Errors
pl_PL: Błędy transakcji

en: Payment Gateways
pl_PL: Bramki płatności

en: Payment History
pl_PL: Historia płatności

en: Payment ID
pl_PL: ID transakcji

en: Payment Meta
pl_PL: Informacje o płatności

en: Payment Method
pl_PL: Sposób płatności

en: Payment Method:
pl_PL: Forma płatności:

en: Payment Methods
pl_PL: Sposoby płatności

en: Payment Notes
pl_PL: Notatki do płatności

en: Payment Status
pl_PL: Status płatności

en: Payments can be searched by email address, user name, or filtered by status (completed, pending, etc.)
pl_PL: Płatności mogą być przeszukiwane po adresie email, danych klienta lub filtrowane po statusie (zakończone, w toku itp.)

en: Pending
pl_PL: W toku

en: Pending / Failed Sales
pl_PL: Oczekujące / Błędne transakcje

en: Percentage
pl_PL: procentowa

en: Permalink: %s
pl_PL: Bezpośredni odnośnik: %s

en: Personal Info
pl_PL: Zamawiający

en: Phenomenal Support
pl_PL: Fenomenalne wsparcie

en: Philippine Pesos
pl_PL: Peso filipińskie

en: Plain Text
pl_PL: Czysty tekst

en: Please Wait...
pl_PL: Proszę czekać...

en: Please confirm you want to delete this customer
pl_PL: Potwierdź chęć usunięcia tego klienta

en: Please enter a discount code
pl_PL: wpisz kod rabatowy

en: Please enter a username before applying a discount code
pl_PL: Podaj nazwę użytkownika przed użyciem kodu zniżkowego

en: Please enter a valid email address
pl_PL: Wpisz prawidłowy adres email

en: Please enter a valid email address.
pl_PL: Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

en: Please enter an email address before applying a discount code
pl_PL: Wpisz adres e-mail przed zastosowaniem kodu rabatowego

en: Please enter billing state / province
pl_PL: Podaj województwo

en: Please enter your billing city
pl_PL: Podaj miejscowość

en: Please enter your first name
pl_PL: Podaj swoje imię

en: Please enter your zip / postal code
pl_PL: Podaj kod pocztowy

en: Please note after changing your password, you must log back in.
pl_PL: Uwaga: po zmianie hasła musisz się wylogować i ponownie zalogować.

en: Please select a payment method
pl_PL: Wybierz sposób płatności

en: Please select an option
pl_PL: Wybierz opcję

en: Please select your billing country
pl_PL: Wybierz kraj

en: Please upload a valid .json file
pl_PL: Wskazany plik .json jest nieprawidłowy.

en: Polish Zloty
pl_PL: Polski Złoty [PLN]

en: Pounds Sterling (&pound;)
pl_PL: Funt szterling (&pound;)

en: Preview Purchase Receipt
pl_PL: Zobacz podgląd rachunku

en: Price
pl_PL: Cena

en: Price Assignment
pl_PL: Przypisanie cen

en: Prices entered with tax
pl_PL: Ceny wpisywane z podatkiem

en: Pricing Options:
pl_PL: Opcje cen:

en: Product
pl_PL: Produkt

en: Product Name
pl_PL: Nazwa produktu

en: Product Price
pl_PL: Cena produktu

en: Product Type Options:
pl_PL: Typ produktu:

en: Products
pl_PL: Produkty

en: Products can have simple prices or variable prices if you wish to have more than one price point for a product. For a single price, simply enter the price. For multiple price points, click <em>Enable variable pricing</em> and enter the options.
pl_PL: Produkty mogą mieć jedną cenę lub kilka, jeśli chcesz oferować dany produkt w kilku odmianach. Dla jednej ceny, po prostu wpisz ją w odpowiednie pole. Dla kilku cen, kliknij <em>Włącz różne ceny</em> i uzupełnij opcje cenowe.

en: Public Key
pl_PL: Klucz publiczny

en: Public key:
pl_PL: Klucz publiczny:

en: Purchase
pl_PL: Zamów

en: Purchase All Items
pl_PL: Zamów wszystkie

en: Purchase Buttons Anywhere
pl_PL: Przyciski zakupu w dowolnym miejscu

en: Purchase Confirmation
pl_PL: Potwierdzenie zamówienia

en: Purchase Details for Payment #%s
pl_PL: Szczegóły zamówienia dla płatności #%s

en: Purchase Email Heading
pl_PL: Nagłówek wiadomości z potwierdzeniem

en: Purchase Email Subject
pl_PL: Tytuł e-maila

en: Purchase History
pl_PL: Historia zamówień

en: Purchase History Page
pl_PL: Strona Historia zamówień

en: Purchase Key
pl_PL: Klucz zamówienia

en: Purchase Receipt
pl_PL: Potwierdzenie zakupu

en: Purchase Receipt Preview
pl_PL: Podgląd rachunku

en: Purchase Shortcode
pl_PL: Shortcode

en: Purchase Shortcode:
pl_PL: Shortcode przycisku:

en: Purchase Total:
pl_PL: Łącznie do zapłaty:

en: Purchase Verification Failed
pl_PL: Weryfikacja zakupu nie powiodła się.

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
pl_PL: Przyciski mogą działać w dwóch trybach: jako przycisk <em>Dodaj do koszyka</em> lub jako przycisk <em>Kup Teraz</em>. Ta druga opcja przenosi klienta od razu do płatności, co maksymalnie skraca proces zakupu i zwiększa liczbę zadowolonych klientów.

en: Purchased %s
pl_PL: Zamówione %s

en: Purchased by:
pl_PL: Kupujący:

en: Purchases
pl_PL: Zamówienia

en: Quantity
pl_PL: Liczba sztuk

en: Rate
pl_PL: Stawka

en: Re-enter Password
pl_PL: Potwierdź nowe hasło

en: Recalculate
pl_PL: Przelicz

en: Recalculate Totals
pl_PL: Przelicz sumę

en: Recent Payments
pl_PL: Najnowsze płatności

en: Recent Purchases
pl_PL: Najnowsze zamówienia

en: Red
pl_PL: Czerwony

en: Redirect
pl_PL: Przekierowany

en: Redirect to Checkout
pl_PL: Przekieruj do Kasy

en: Refunded
pl_PL: Zwrócone

[ctx: Refunded payment status]
en: Refunded
pl_PL: Zwrócone

en: Register
pl_PL: Zarejestruj się

en: Registration Form Only
pl_PL: Tylko formularz rejestracji

en: Registration and Login Forms
pl_PL: Formularz rejestracji i logowania

en: Reissue
pl_PL: Generuj ponownie

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove Data on Uninstall?
pl_PL: Usunięcie danych przy deinstalacji

en: Remove Rate
pl_PL: Usuń stawkę podatkową

en: Report Type
pl_PL: Typ raportu

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Request Date:
pl_PL: Data zapytania:

en: Request Details
pl_PL: Szczegóły zapytania

en: Request IP
pl_PL: IP zapytania

en: Require that users be logged-in to purchase files.
pl_PL: Użytkownik będzie musiał się zalogować, aby kontynuować zakupy.

en: Resend Email Receipts
pl_PL: Wyślij ponownie rachunek

en: Resend Purchase Receipt
pl_PL: Wyślij ponownie rachunek

en: Resend Receipt
pl_PL: Wyślij rachunek

en: Restore Previous Cart
pl_PL: Przywróć poprzednią zawartość koszyka

en: Restore Previous Cart.
pl_PL: Przywróć poprzednią zawartość koszyka.

en: Revoke
pl_PL: Unieważnij

en: Revoked
pl_PL: Odwołane

[ctx: Revoked payment status]
en: Revoked
pl_PL: Odwołane

en: Sale | Sales
pl_PL[0]: Sprzedaż
pl_PL[1]: Sprzedaż
pl_PL[2]: Sprzedaż

en: Sale Notification
pl_PL: Treść powiadomienia

en: Sale Notification Emails
pl_PL: Adresy email do powiadomień

en: Sale Notification Subject
pl_PL: Tytuł e-maila

en: Sales
pl_PL: Sprzedaż

en: Sales and Earnings by Month for all Products
pl_PL: Sprzedaż i zarobki w miesiącu dla wszystkich produków

en: Sales and earnings reports for the current year for all products
pl_PL: Raporty sprzedaży i zysków za bieżący rok dla wszystkich produktów

en: Sales:
pl_PL: Sprzedaż:

en: Sample Download File Name
pl_PL: Przykładowa nazwa pliku

en: Sample Product Title
pl_PL: Przykładowy tytuł

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Cart
pl_PL: Zapisz koszyk

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Save Payment
pl_PL: Zapisz płatność

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search %2$s
pl_PL: Szukaj %2$s

en: Search Categories
pl_PL: Szukaj kategorii

en: Search Customers
pl_PL: Szukaj klientów

en: Search Payments
pl_PL: Szukaj płatności

en: Search Tags
pl_PL: Szukaj tagów

en: Secret Key
pl_PL: Klucz prywatny

en: Secret key:
pl_PL: Klucz prywatny:

en: Security code
pl_PL: Kod CVC

en: Select %s relevant to this discount.
pl_PL: Wybierz %s powiązane z tą zniżką.

en: Select Payment Method
pl_PL: Wybierz sposób płatności

en: Select a %s
pl_PL: Wybierz %s

en: Select a Customer
pl_PL: Wybierz klienta

en: Select a country
pl_PL: Wybierz kraj

en: Select a page
pl_PL: Wybierz stronę

en: Select a product type
pl_PL: Wybierz typ produktu

en: Select a state
pl_PL: Wybierz województwo

en: Select one or more %s
pl_PL: Wybierz jeden lub więcej %s

en: Select the file download method. Note, not all methods work on all servers.
pl_PL: Wybierz sposób pobierania pliku. Nie każda metoda działa na każdym serwerze.

en: Send Test Email
pl_PL: Wyślij email testowy

en: Sept
pl_PL: Wrzesień

en: Sequential Number Postfix
pl_PL: Postfiks numeru sekwencyjnego

en: Sequential Number Prefix
pl_PL: Prefiks zamówień sekwencyjnych

en: Sequential Order Numbers
pl_PL: Sekwencyjne numery zamówień

en: Sequential Starting Number
pl_PL: Numer początkowy sekwencji

en: Serve Digital Downloads Through WordPress
pl_PL: Sprzedawaj produkty cyfrowe w WordPress

en: Set To Abandoned
pl_PL: Ustaw jako Porzucone

en: Set To Cancelled
pl_PL: Ustaw jako Anulowane

en: Set To Completed
pl_PL: Ustaw jako Zakończone

en: Set To Failed
pl_PL: Ustaw jako Błędne

en: Set To Pending
pl_PL: Ustaw jako W toku

en: Set To Preapproval
pl_PL: Ustaw jako Wstępnie zatwierdzone

en: Set To Refunded
pl_PL: Ustaw jako Zwrócone

en: Set To Revoked
pl_PL: Ustaw jako Odwołane

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Settings updated.
pl_PL: Ustawienia zostały zapisane.

en: Shop Accountant
pl_PL: Księgowy Sklepu

en: Shop Manager
pl_PL: Manager Sklepu

en: Shop Vendor
pl_PL: Dostawca Sklepu

en: Shop Worker
pl_PL: Pracownik Sklepu

en: Should prices on the checkout page be shown with or without tax?
pl_PL: Ceny na stronie z zamówieniem powinny być wyświetlane z podatkiem, czy bez?

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Show Register / Login Form?
pl_PL: Pokazać formularz Zaloguj / Zarejestruj się?

en: Show Terms
pl_PL: Pokaż warunki umowy

en: Singapore Dollar (&#36;)
pl_PL: Dolar singapurski (&#36;)

en: Some countries require a notice when product prices include tax.
pl_PL: Niektóre państwa wymagają odpowiedniej informacji, gdy cena zawiera podatek.

en: Something went wrong.
pl_PL: Coś poszło nie tak.

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
pl_PL: Osiągnięto maksymalną liczbę pobrań dla tego pliku.

en: Sorry but your download link has expired.
pl_PL: Twój link do pliku stracił ważność.

en: Sorry, not available for variable priced products.
pl_PL: Niestety, to nie jest dostępne dla produktów ze zmienną ceną.

en: Sorry, trouble retrieving payment receipt.
pl_PL: Przepraszamy, ale dane Twojego zamówienia nie są w tej chwili dostępne.

en: Special notes or instructions for the product. These notes will be added to the purchase receipt, and additionaly may be used by some extensions or themes on the frontend.
pl_PL: Specjalne wskazówki lub informacje o tym produkcie. Te informacje będą dodane do potwierdzenia zakupu oraz mogą być wykorzystane przez niektóre rozszerzenia i motywy.

en: Special notes or instructions for this product. These notes will be added to the purchase receipt.
pl_PL: Specjalne wskazówki lub informacje o tym produkcie. Te informacje będą dodane do potwierdzenia zakupu.

en: Start Date
pl_PL: Data początkowa

en: Start Date:
pl_PL: Data początkowa:

en: Start date
pl_PL: Data początkowa

en: State
pl_PL: Województwo

en: State / Province
pl_PL: województwo

[ctx: State / province of address]
en: State / Province:
pl_PL: Województwo

en: Stats include all sales and earnings for the lifetime of the store.
pl_PL: Statystyki obejmują wszystkie dane o sprzedaży i zyskach od początku istnienia sklepu.

en: Status changed from %s to %s
pl_PL: Status zmieniony z %s na %s

en: Status:
pl_PL: Stan:

en: Stay Up to Date
pl_PL: Pozostań na bieżąco

en: Step %d of approximately %d running
pl_PL: Krok %d z około %d przewidywanych

en: Street Address Line 1:
pl_PL: Adres Linia 1

en: Street Address Line 2:
pl_PL: Adres Linia 2

en: Styles
pl_PL: Style

en: Submit
pl_PL: Zatwierdź

en: Subtotal
pl_PL: Podsuma

en: Subtotal:
pl_PL: Podsuma:

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Success Page
pl_PL: Strona z potwierdzeniem

en: Swedish Krona
pl_PL: Korona szwedzka

en: Swiss Franc
pl_PL: Frank szwajcarski

en: System Info
pl_PL: Informacje systemowe

en: Table View
pl_PL: Zobacz tabelę

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Tags: %s
pl_PL: Tagi: %s

en: Taiwan New Dollars
pl_PL: Nowy dolar tajwański

en: Tax
pl_PL: Podatek

en: Tax Rates
pl_PL: Stawki podatkowe

en: Tax Report
pl_PL: Raport podatkowy

en: Taxes
pl_PL: Podatki

en: Taxonomy:
pl_PL: Taksonomia:

en: Terms of Agreement
pl_PL: Warunki umowy

en: Test Mode
pl_PL: Tryb testowy

en: Test Payment
pl_PL: Płatność testowa

en: Text shown on the Add to Cart Buttons.
pl_PL: Tekst widoczny na przycisku Dodaj do koszyka.

en: Text shown on the Buy Now Buttons.
pl_PL: Tekst widoczny na przycisku Kup Teraz.

en: Thank you
pl_PL: Dziękujemy!

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer and better!
pl_PL: Dziękujemy za zaktualizowanie do najnowszej wersji. Easy Digital Downloads %s jest gotowe by uczynić Twój sklep szybszym, bezpieczniejszym i lepszym!

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Digital Downloads %s is ready to make your online store faster, safer, and better!
pl_PL: Dziękujemy za zaktualizowanie do najnowszej wersji. Easy Digital Downloads %s jest gotowe by uczynić Twój sklep szybszym, bezpieczniejszym i lepszym!

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
pl_PL: Dziękujemy za korzystanie z <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Proszę, <a href="%2$s" target="_blank">oceń nas</a> na <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: Thank you for your purchase! [edd_receipt]
pl_PL: Dziękujemy za Twoje zamówienie! [edd_receipt]

en: Thank you for your purchase. Please click on the link(s) below to download your files.
pl_PL: Dziękujemy za złożenie zamówienia. Poniżej znajduje się lista linków do zakupionych plików.

en: The %s menu is your access point for all aspects of your Easy Digital Downloads product creation and setup. To create your first product, simply click Add New and then fill out the product details.
pl_PL: Menu %s jest Twoim punktem dostępowym do tworzenia produktów i zmiany ustawień Easy Digital Downloads. Aby utworzyć Twój pierwszy produkt, po prostu kliknij Dodaj nowy i uzupełnij informacje o produkcie (opis, cena, itp.).

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
pl_PL: Shortcode <em>[purchase_link]</em>

en: The ID of a specific download to purchase.
pl_PL: Identyfikator (ID) danego produktu.

en: The User ID %d is already associated with a different customer.
pl_PL: Identyfikator użytkownika %d jest już powiązany z innym klientem.

en: The [downloads] shortcode will display a product grid that works with any theme, no matter the size. It is even responsive!
pl_PL: Shortcode [downloads] służy do wyświetlenia siatki produktów, która zadziała niezależnie od wykorzystywanego szablonu. Siatka jest również responsywna!

en: The button label for completing a purchase.
pl_PL: Etykieta przycisku do zakończenia zamówienia.

en: The buyer's IP Address
pl_PL: Adres IP kupującego

en: The buyer's billing address
pl_PL: Dane bilingowe kupującego

en: The buyer's email address
pl_PL: Adres email kupującego

en: The buyer's email address.
pl_PL: Adres email kupującego.

en: The buyer's first name
pl_PL: Imię kupującego

en: The buyer's full name, first and last
pl_PL: Imię i nazwisko kupującego

en: The buyer's name.
pl_PL: Dane personalne klienta.

en: The buyer's user name on the site, if they registered an account
pl_PL: Nazwa użytkownika przypisana do kupującego, jeśli jest on zarejestrowany.

en: The city for your billing address.
pl_PL: Miejscowość, w której mieszkasz.

en: The country for your billing address.
pl_PL: Kraj, w którym mieszkasz.

en: The date of the purchase
pl_PL: Data zamówienia

en: The exact date and time the payment was completed.
pl_PL: Dokładna data i czas zakończenia transakcji.

en: The file associated with the purchase.
pl_PL: Pliki powiązane z zamówieniem.

en: The kind of discount to apply for this discount.
pl_PL: Sposób, w jaki ma być obliczony upust.

en: The maximum number of times files can be downloaded for purchases. Can be overwritten for each %s.
pl_PL: Maksymalna liczba pobrań pliku dla danego zamówienia. Wartość ta może zostać nadpisana dla każdego z %s.

en: The maximum number of times this discount can be used. Leave blank for unlimited.
pl_PL: Maksymalna ilość kodów. Zostaw puste jeśli nie chcesz określać ilości maksymalnej.

en: The method of payment used for this purchase
pl_PL: Forma płatności

en: The minimum amount that must be purchased before this discount can be used. Leave blank for no minimum.
pl_PL: Kwota minimalna, na którą musi opiewać zamówienie zanim kod będzie mógł być użyty. Zostaw puste jeśli nie chcesz określać kwoty minimalnej.

en: The name of the payment gateway used to complete the payment.
pl_PL: Nazwa bramki płatności wykorzystanej do zrealizowania transakcji.

en: The name of this discount
pl_PL: Nazwa promocji

en: The name purchase receipts are said to come from. This should probably be your site or shop name.
pl_PL: Wpisz nazwę nadawcy. To powinna być nazwa Twojej strony lub nazwa sklepu.

en: The number that sequential order numbers should start at.
pl_PL: Numer od którego rozpoczynają się sekwencyjne numery zamówień.

en: The password used to access your account.
pl_PL: Hasło, którego będziesz używać aby zalogować się na swoje konto.

en: The password you entered is incorrect
pl_PL: Podane hasło jest nieprawidłowe

en: The payment has been deleted.
pl_PL: Płatność została usunięta.

en: The payment has been successfully updated.
pl_PL: Płatność została zaktualizowana.

en: The payment history can be searched in several different ways:
pl_PL: Historia płatności może być przeszukiwana na kilka sposobów:

en: The price of the purchase before taxes
pl_PL: Kwota zamówienia bez podatku

en: The primary billing address for your credit card.
pl_PL: Adres na Twojej kacie kredytowej.

en: The product grids can be customized in any way you wish and there is <a href="%s">extensive documentation</a> to assist you.
pl_PL: Siatka produktów może być z łatwością dostosowana do Twoich wymagań. W razie potrzeby zajrzyj do <a href="%s">obszernej dokumentacji</a>, która wszystko wyjaśni.

en: The product requirements for this discount are not met.
pl_PL: Wymagania umożliwiające skorzystanie z tego kodu nie zostały spełnione.

en: The purchase receipt has been resent.
pl_PL: Rachunek został ponownie wysłany.

en: The selected payment gateway is not enabled
pl_PL: Wybrany sposób płatności jest niedostępny

en: The settings have been imported.
pl_PL: Ustawienia zostały zaimportowane.

en: The state or province for your billing address.
pl_PL: Województwo, w którym mieszkasz.

en: The status of this discount code.
pl_PL: Status kodu zniżkowego

en: The suite, apt no, PO box, etc, associated with your billing address.
pl_PL: Dodatkowa miejsce na dłuższy adres.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
pl_PL: Symbol (zwykle lub.) oddzielający punkty dziesiętne

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
pl_PL: Symbol (zazwyczaj, lub.) oddzielający tysiące

en: The taxed amount of the purchase
pl_PL: Kwota zamówienia z podatkiem

en: The text to be displayed on the button or link.
pl_PL: Tekst, który zostanie wyświetlony na przycisku lub linku.

en: The total price of the purchase
pl_PL: Łączna wartość zamówienia

en: The unique ID number for this purchase
pl_PL: Unikalny numer zamówienia

en: The unique ID number for this purchase receipt
pl_PL: Unikalny numer rachunku

en: The upgrade process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the upgrade is finished.
pl_PL: Trwa proces aktualizacji, proszę o cierpliwość. Może to potrwać nawet klika minut. Gdy aktualizacja dobiegnie końca, nastąpi automatyczne przekierowanie.

en: The username you entered does not exist
pl_PL: Nie ma takiego użytkownika

en: The username you will use to log into your account.
pl_PL: Nazwa użytkownika, której będziesz używać aby zalogować się do swojego konta.

en: The zip or postal code for your billing address.
pl_PL: Kod pocztowy miejsca, w którym mieszkasz.

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
pl_PL: Pojawił się problem z dodaniem Twojego kodu zniżkowego. Spróbuj ponownie.

en: There was a problem updating your discount code, please try again.
pl_PL: Wystąpił problem z aktualizacją kodu zniżkowego. Spróbuj jeszcze raz.

en: These are some sample notes added to a product.
pl_PL: To są przykładowe uwagi dodane do produktu.

en: These extensions <em><strong>add functionality</strong></em> to your Easy Digital Downloads powered store.
pl_PL: Poniższe rozszerzenia <em><strong>dodają funkcjonalność</strong></em> do Twojego sklepu opartego o Easy Digital Downloads.

en: This Month
pl_PL: Ten miesiąc

en: This Quarter
pl_PL: Ten kwartał

en: This Week
pl_PL: Ten tydzień

en: This Year
pl_PL: Ten rok

en: This discount has already been redeemed.
pl_PL: Podany kod zniżkowy został już wykorzystany.

en: This discount has reached it's maximum usage.
pl_PL: Podany kod zniżkowy został wykorzystany maksymalną liczbę razy.

en: This discount is expired.
pl_PL: Ważność tego kodu zniżkowego wygasła.

en: This discount is invalid.
pl_PL: Podany kod zniżkowy jest nieprawidłowy.

en: This discount is not active yet.
pl_PL: Podany kod zniżkowy jest jeszcze nieaktywny.

en: This discount is not active.
pl_PL: Podany kod zniżkowy jest nieaktywny.

en: This discount is not valid for the cart contents.
pl_PL: Podany kod zniżkowy nie może być wykorzystany dla takiej zawartości koszyka.

en: This gateway will be loaded automatically with the checkout page.
pl_PL: Ta bramka będzie automatycznie uruchamiana na stronie podsumowującej zamówienie.

en: This is the checkout page where buyers will complete their purchases. The [download_checkout] short code must be on this page.
pl_PL: Jest to strona, na której kupujący finalizują swoje zamówienie. Shortcode [download_checkout] musi znaleźć się w jej treści.

en: This is the page buyers are sent to after completing their purchases. The [edd_receipt] short code should be on this page.
pl_PL: Jest to strona, którą zobaczy kupujący po złożeniu zamówienia. Shortcode [edd_receipt] musi znaleźć się w jej treści.

en: This is the page buyers are sent to if their transaction is cancelled or fails
pl_PL: Jest to strona, którą zobaczy kupujący jeśli transakcja zostanie przerwana lub nie powiedzie się z innego powodu.

en: This option affects how you enter prices.
pl_PL: Ta opcja ma wpływ na sposób wprowadzania cen.

en: This page shows a complete purchase history for the current user, including download links
pl_PL: Jest to strona, na której klient może przejrzeć kompletną historię zamówień wraz z linkami do zakupionych plików.

en: This report shows the total amount collected in sales tax for the given year.
pl_PL: Ten raport pokazuje łączną kwotę podatku od sprzedanych produktów dla danego roku.

en: This screen allows customization of your store's styles. For complete control, you can completely disable all styles generated by the plugin.
pl_PL: Ta strona pozwala na zmianę stylów sklepu. W razie konieczności, możesz całkowicie wyłączyć style generowane przez wtyczkę.

en: This screen allows you to customize how emails act throughout your store. You can choose a premade template, set the sender's name, email address, and subject.
pl_PL: Ta strona pozwala Ci zdefiniować wygląd emaili wysyłanych z Twojego sklepu. Możesz ustawić szablony wiadomości, nazwę nadawcy, email nadawcy oraz tematy wiadomości.

en: This screen allows you to export your reports into a PDF or CSV format.
pl_PL: Ta strona umożliwia Ci wyeksportowanie raportów jako pliki PDF lub CSV.

en: This screen allows youto configure the tax rules for your store.
pl_PL: Ta strona pozwala skonfigurować podatki w Twoim sklepie.

en: This screen provides access to all of your store's transactions.
pl_PL: Na tej stronie dostępne są wszystkie transakcje, które miały miejsce w Twoim sklepie.

en: This screen provides access to settings added by most Easy Digital Downloads extensions.
pl_PL: Ta strona pozwala na zmianę ustawień większości dodatków do Easy Digital Downloads.

en: This screen provides other miscellaneous options such as disabling jQuery, allowing guest checkout, and configuring your terms of service.
pl_PL: Ta strona pozwala na zmianę pozostałych ustawień, takich jak wyłączenie jQuery, włączenie możliwości kupowania przez gości itp. W tym miejscu zdefiniujesz również regulamin sklepu.

en: This screen provides the most basic settings for configuring your store. You can set the currency, page templates, and turn <em>Test Mode</em> on and off.
pl_PL: Ta strona pozwala na zmianę podstawowych ustawień Twojego sklepu. Możesz np. ustawić walutę, szablony stron i włączyć lub wyłączyć <em>Tryb testowy</em>.

en: This screen provides ways to toggle payment gateways on or off, as well as configure gateway-specific settings. Any extra payment gateway extensions you have installed will appear on this page, and can be configured to suit your needs.
pl_PL: Ta strona pozwala włączać i wyłączać poszczególne bramki płatności oraz zdefiniować ich ustawienia. Każda dodatkowa bramka, którą zainstalujesz, pojawi się na tej stronie.

en: This screen provides you with reports for your earnings, downloads, customers and taxes.
pl_PL: Na tej stronie możesz przeglądać raporty dotyczące zarobków, pobrań, klientów i podatków.

en: Thousands Separator
pl_PL: Separator tysiąca

en: Time:
pl_PL: Czas:

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: To
pl_PL: Do

en: To export shop data (purchases, customers, etc), visit the <a href="%s">Reports</a> page.
pl_PL: Jeśli chcesz wyeksportować dane sklepu (zamówienia, klienci, itp.) przejdź na stronę <a href="%s">Raporty</a>.

en: Today
pl_PL: Dzisiaj

en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: Total
pl_PL: Łącznie

en: Total Earnings
pl_PL: Łączne zyski

en: Total Price
pl_PL: Łączna kwota

en: Total Purchased
pl_PL: Kwota łącznie

en: Total Purchases
pl_PL: Zamówień łącznie

en: Total Sales
pl_PL: Łączna sprzedaż

en: Total Spent
pl_PL: Łączne wydatki

en: Total earnings for period shown:
pl_PL: Łączne zyski dla wybranego okresu:

en: Total sales for period shown:
pl_PL: Łączna liczba sprzedaży dla wybranego okresu:

en: Total:
pl_PL: Łącznie:

en: Totals
pl_PL: Sumy

en: Tracking Settings
pl_PL: Ustawienia śledzenia

en: Transaction Failed
pl_PL: Błąd transakcji

en: Transaction ID
pl_PL: ID transakcji

en: Transaction ID:
pl_PL: ID transakcji:

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type to search %s
pl_PL: Zacznij pisać, aby zacząć wyszukiwanie %s

en: US Dollars (&#36;)
pl_PL: Dolar amerykański (&#36;)

en: Unlimited
pl_PL: Bez limitu

en: Unlimited file downloads
pl_PL: Pobieranie pliku bez limitu

en: Unnamed Customer
pl_PL: Nienazwany klient

en: Update Cart
pl_PL: Aktualizuj Koszyk

en: Update Category
pl_PL: Aktualizuj kategorię

en: Update Customer
pl_PL: Aktualizuj dane

en: Update Discount Code
pl_PL: Aktualizuj kod zniżkowy

en: Update Payment
pl_PL: Zaktualizuj płatność

en: Update Tag
pl_PL: Aktualizuj tag

en: Upload File
pl_PL: Wyślij plik na serwer

en: Upload a File
pl_PL: Wyślij plik na serwer

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of the purchase receipt emails. Displayed on HTML emails only.
pl_PL: Wyślij logo na serwer lub wybierz je z biblioteki mediów. Logo będzie wyświetlane na górze wysyłanych wiadomości (dotyczy tylko wiadomości HTML).

en: Upload or enter the file URL
pl_PL: Wyślij plik na serwer lub wpisz jego adres URL

en: Uploading the downloadable files is simple. Click <em>Upload File</em> in the Download Files section and choose your download file. To add more than one file, simply click the <em>Add New</em> button.
pl_PL: Przesyłanie plików do pobrania jest bardzo proste. W sekcji Pliki kliknij <em>Wyślij plik na serwer</em> i wybierz pliki z biblioteki mediów lub dodaj nowe. Aby dodać więcej niż jeden plik, po prostu skorzystaj z przycisku <em>Dodaj nowy plik</em>.

en: Use Once Per Customer
pl_PL: Jednorazowy dla danego klienta

en: Use This File
pl_PL: Użyj tego pliku

en: Use the form below to insert the short code for purchasing a %s
pl_PL: Użyj formularza poniżej żeby skonfigurować krótki kod dla zamówienia %s

en: Use the tips below to get started using Easy Digital Downloads. You will be up and running in no time!
pl_PL: Wykorzystaj poniższe wskazówki by błyskawicznie rozpocząć pracę z Easy Digital Downloads!

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User ID
pl_PL: ID użytkownika

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Username already taken
pl_PL: Nazwa użytkownika już jest zajęta

en: Username: %s
pl_PL: Nazwa użytkownika: %s

en: Uses
pl_PL: Ilość użyć

en: Valid
pl_PL: Prawidłowy

en: View %1$s
pl_PL: Zobacz %1$s

en: View %s
pl_PL: Zobacz %s

en: View API Log
pl_PL: Zobacz logi API

en: View All
pl_PL: Zobacz wszystkie

en: View Customer Details
pl_PL: Zobacz dane kupującego

en: View Detailed Earnings Report
pl_PL: Zobacz szczegółowy raport zarobków

en: View Detailed Report
pl_PL: Zobacz szczegółowy raport

en: View Details
pl_PL: Szczegóły

en: View Details and Downloads
pl_PL: Zobacz szczegóły

en: View File Download Log
pl_PL: Zobacz logi pobrań pliku

en: View Order Details
pl_PL: Pokaż szczegóły zamówienia

en: View Payment
pl_PL: Zobacz płatność

en: View Request
pl_PL: Zobacz zapytanie

en: View Request Details
pl_PL: Zobacz szczegóły zapytania

en: View Sales Log
pl_PL: Zobacz logi sprzedaży

en: View all purchases of customer
pl_PL: Zobacz wszystkie zamówienia klienta

en: View customer download log
pl_PL: Zobacz logi pobrań przez klienta

en: View file download log for purchase
pl_PL: Zobacz logi pobrań pliku dla tego zamówienia

en: View the Full Changelog
pl_PL: Zobacz Pełną Listę Zmian

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the Easy Digital Downloads website.
pl_PL: Odwiedź stronę z <a href="%s">dokumentacją</a> Easy Digital Downloads.

en: Visit the Extension Store
pl_PL: Odwiedź sklep z rozszerzeniami

en: We will send the purchase receipt to this address.
pl_PL: Na ten adres wysłane zostanie potwierdzenie zamówienia.

en: We will use this as well to personalize your account experience.
pl_PL: Znajomość Twojego nazwiska pozwoli nam na jeszcze lepszą komunikację z Tobą :)

en: We will use this to personalize your account experience.
pl_PL: Znajomość Twojego imienia pozwoli nam na lepszą komunikację z Tobą.

en: Welcome to Easy Digital Downloads
pl_PL: Witaj w Easy Digital Downloads

en: Welcome to Easy Digital Downloads %s
pl_PL: Witaj w Easy Digital Downloads %s

en: What state / province does your store operate from?
pl_PL: W jakim stanie / prowincji znajduje się Twój sklep?

en: What's New
pl_PL: Co nowego

en: Where does your store operate from?
pl_PL: Gdzie znajduje się siedziba Twojego sklepu?

en: Whether to show the price on the purchase button. 1 to show the price, 0 to disable it.
pl_PL: Czy pokazywać cenę na przycisku. 1 - pokazywać, 0 - nie pokazywać.

en: While in test mode no live transactions are processed. To fully use test mode, you must have a sandbox (test) account for the payment gateway you are testing.
pl_PL: Podczas pracy w trybie testowym żadne prawdziwe transakcje nie są przetwarzane. Aby w pełni korzystać tego trybu, musisz mieć konto testowe (sandbox) dla bramki płatności, którą testujesz.

en: White
pl_PL: Biały

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
pl_PL: Dzięki łatwemu w użyciu shortcode wyświetlającego przycisk zamówienia produktu, możesz dodać przycisk Kup teraz lub Dodaj do koszyka dla dowolnego produktu i w dowolnym miejscu na stronie.

en: Yellow
pl_PL: Żółty

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
pl_PL: Tak, będę wpisywać ceny zawierające już podatek

en: Yesterday
pl_PL: Wczoraj

en: You also have the option to bulk delete payment should you wish.
pl_PL: Masz również możliwość masowego usuwania wybranych przez Ciebie zamówień.

en: You are already logged in
pl_PL: Jesteś już zalogowany

en: You can create any number of discount codes easily from this page.
pl_PL: Na tej stronie możesz dodawać dowolną liczbę kodów zniżkowych.

en: You can easily change the number of columns by adding the columns="x" parameter:
pl_PL: Możesz z łatwością zmienić liczbę kolumn wyświetlanych w siatce produktów dodając atrybut columns="x":

en: You can enter a transaction ID prefixed by 'txn:'
pl_PL: Możesz podać identyfikator transakcji poprzedzony zapisem 'txn:'

en: You can enter the %s ID prefixed by '#'
pl_PL: Możesz podać ID %s poprzedzony zapisem '#'

en: You can enter the 32-character purchase key
pl_PL: Możesz podać 32-znakowy identyfikator zamówienia

en: You can enter the customer's IP address
pl_PL: Możesz podać adres IP klienta

en: You can enter the customer's email address
pl_PL: Możesz podać adres email klienta

en: You can enter the customer's name or ID prefexed by 'user:'
pl_PL: Możesz podać nazwę klienta lub jego ID poprzedzony zapisem 'user:'

en: You can enter the download file's name
pl_PL: Możesz podać nazwy pobranych plików

en: You can enter the purchase ID
pl_PL: Możesz podać identyfikator zamówienia

en: You do not have permission to delete this customer.
pl_PL: Nie posiadasz uprawnienia do usunięcia tego klienta.

en: You do not have permission to download this file
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby pobrać ten plik

en: You do not have permission to edit this customer.
pl_PL: Nie posiadasz wystarczających uprawnień, by edytować tego klienta.

en: You do not have permission to view this file.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby pobrać ten plik

en: You have already added this item to your cart
pl_PL: Dodałeś już tą pozycję do koszyka

en: You have already purchased this item, but you may purchase it again.
pl_PL: Już kupiłeś ten plik, ale możesz kupić go ponownie jeśli chcesz.

en: You have not made any purchases
pl_PL: Nie dokonałeś żadnego zamówienia

en: You have not purchased any downloads
pl_PL: Nie zamówiłeś żadnych plików

en: You have successfully added %s to your shopping cart.
pl_PL: Dodałeś %s do koszyka

en: You must agree to the terms of use
pl_PL: Musisz zgodzić się na warunki użytkowania

en: You must choose a download
pl_PL: Musisz wybrać plik do pobrania

en: You must have at least one field
pl_PL: Musisz mieć co najmniej jedno pole

en: You must have at least one price
pl_PL: Musisz mieć co najmniej jedną cenę

en: You must login or register to complete your purchase
pl_PL: Musisz się zalogować lub zarejestrować, aby sfinalizować zakup

en: You must register or login to complete your purchase
pl_PL: Musisz się zarejestrować lub zalogować, aby sfinalizować zakup

en: You need to login to edit your profile.
pl_PL: Musisz się zalogować aby edytować swoje dane.

en: You will also need to configure your gateway settings if you are accepting credit cards
pl_PL: Musisz również skonfigurować ustawienia bramy, jeśli chcesz akceptować karty kredytowe

en: Your cart is empty
pl_PL: Twój koszyk jest pusty

en: Your cart is empty.
pl_PL: Twój koszyk jest pusty.

en: Your password
pl_PL: Twoje hasło

en: Your site name
pl_PL: Nazwa Twojej strony

en: Your username
pl_PL: Twoja nazwa użytkownika

en: Zip / Postal Code
pl_PL: Kod pocztowy

en: Zip / Postal code
pl_PL: Kod pocztowy

[ctx: Zip / Postal code of address]
en: Zip / Postal Code:
pl_PL: Kod pocztowy

en: Zip Code
pl_PL: Kod pocztowy

en: [%s] New User Registration
pl_PL: [%s] Rejestracja nowego użytkownika

en: [%s] Your username and password
pl_PL: [%s] Twoja nazwa użytkownika i hasło

[ctx: all dropdown items]
en: All
pl_PL: Wszystkie

[ctx: download post type name]
en: No %s found
pl_PL: Nie znaleziono %s

en: excludes %s tax
pl_PL: Nie uwzględnia %s podatku

en: guest
pl_PL: gość

en: includes %s tax
pl_PL: zawiera VAT %s

[ctx: no dropdown items]
en: None
pl_PL: Brak

en: none
pl_PL: brak

en: or checkout as a guest.
pl_PL: lub kontynuuj bez rejestracji.

[ctx: post type general name]
en: Payments
pl_PL: Płatności

[ctx: post type singular name]
en: Discount
pl_PL: Kod promocyjny

[ctx: post type singular name]
en: Payment
pl_PL: Płatność

en: remove
pl_PL: usuń

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
pl_PL: Kategorie

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
pl_PL: Tagi

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
pl_PL: Kategoria

en: to
pl_PL: do

en: unlimited
pl_PL: bez limitu
