Easy Digital Downloads - en to ro_RO translation catalogue (832 entries)

en: %1$s Files
ro_RO: %1$s Fișiere

en: %1$s Notes
ro_RO: %1$s Notițe

en: %1$s Prices
ro_RO: &1$a Prețuri

en: %1$s Settings
ro_RO: %1$s Setări

en: %1$s Stats
ro_RO: %1$a Statistici

en: %s Configuration
ro_RO: %s Configurare

en: %s Details
ro_RO: Detalii %s

en: %s Files
ro_RO: %s Fișiere

en: %s Notes
ro_RO: %s Notițe

en: %s Prices
ro_RO: %s Prețuri

en: %s Requirements
ro_RO: %s Cerințe

en: %s Settings
ro_RO: %s Setări

en: %s that this discount code cannot be applied to.
ro_RO: %s la care nu se poate aplica acest cupon de reducere.

en: (optional)
ro_RO: (opțional)

en: (unknown)
ro_RO: (necunoscut)

en: - <strong>Apply discount only to selected Downloads?</strong> - If this box is checked, only the prices of the required products will be discounted. If left unchecked, the discount will apply to all products in the cart.
ro_RO: - <strong>Aplicați reducerea numai la Descărcările selectate?</strong> - Dacă această căsuță este bifată numai prețurile produselor obligatorii vor fi reduse. Dacă nu o bifați, reducerea se va aplica tuturor produselor din coș.

en: - <strong>Condition</strong> - This lets you set whether all selected products must be in the cart, or just a minimum of one.
ro_RO: - <strong>Condiție</strong> - aceasta vă permite să alegeți dacă toate produsele selectate trebuie să se afle in coșul de cumpărături sau doar cel puțin unul.

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
ro_RO: <a href="%s">%s &rarr; Adăugați Nou</a>

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
ro_RO: <a href="%s">Publicați o problemă</a> pe <a href="%s">GitHub</a>. Vizualizați <a href="%s">extensiile</a> sau <a href="%s">temele</a>.

en: <em>button</em> | <em>text</em> - The style of the purchase link.
ro_RO: <em>buton</em>  | <em>text</em> - Stilul legăturii de cumpărare.

en: <strong>Accounting Options</strong> - If enabled, define an individual SKU or product number for this download.
ro_RO: <strong>Accounting Options</strong> -dacă sunt activate, define an individual SKU or product number for this download.

en: <strong>Amount</strong> - this discount amount provided by this code. For percentage based discounts, enter a number such as 70 for 70%. Do not enter a percent sign.
ro_RO: <strong>Valoarea</strong> - aceasta este valoarea reducerii asociate acestui cod. Pentru reduceri procentuale introduceți o valoare de forma 70 pentru 70%. Nu introduceți simbolul de procentaj.

en: <strong>Code</strong> - this is the unique code that customers will enter during checkout to redeem the code.
ro_RO: <strong>Cod</strong> - acesta este codul unic pe care clienții îl vor introduce în timpul finalizării comenzii pentru a beneficia de reducere.

en: <strong>Customers</strong> - This report exports all of your customers in a CSV format. It exports the customer's name and email address and the amount of products they have purchased as well as the final price of their total purchases.
ro_RO: <strong>Clienți</strong> - Acest raport exportă în format CSV lista tuturor clienților. Include numele și adresa de email ale clientului, cantitatea de produse cumpărate și prețul final al tuturor achizițiilor lor.

en: <strong>Download History</strong> - This report exports all of the downloads you have received in the current month into a CSV. It exports the date the file was downloaded, the customer it was downloaded by, their IP address, the name of the product and the file they downloaded.
ro_RO: <strong>Istoricul descărcărilor</strong> - Acest raport exportă în format CSV toate descărcările realizate în luna curentă. Include data descărcării, clientul ce a realizat descărcarea, adresa lui IP, numele produsului și fișierul pe care l-a descărcat.

en: <strong>Expiration Date</strong> - this is the end date for the discount. After this date, the code will no longer be able to be used. This is optional.
ro_RO: <strong>Data expirării</strong> - aceasta este data finală a reducerii. După această dată codul nu va mai putea fi folosit. Acest câmp este opțional.

en: <strong>File Download Limit</strong> - Define how many times customers are allowed to download their purchased files. Leave at 0 for unlimited. Resending the purchase receipt will permit the customer one additional download if their limit has already been reached.
ro_RO: <strong>Limita de descărcare de fișiere</strong> - Setați de cate ori le este permis clienților să-si descarce fișierele achiziționate. Lasați 0 pentru nelimitat. Retrimiterea confirmării de comandă va permite clientului o descărcare în plus, chiar daca acesta și-a atins limita.

en: <strong>Log data:</strong>
ro_RO: <strong>Datele registrului:</strong>

en: <strong>Max Uses</strong> - this is the maximum number of times this discount can be redeemed. Once this number is reached, no more customers will be allowed to use it.
ro_RO: <strong>Număr maxim de utilizări</strong> - acesta este numărul maxim de utilizări ale acestui cod de reducere. Când acest număr a fost atins, niciun client nu va mai putea să-l folosească.

en: <strong>Minimum Amount</strong> - this is the minimum purchase amount required to use this code. If a customer has less than this amount in their cart, they will be given an error. This is optional.
ro_RO: <strong>Suma minimă</strong> - aceasta este valoarea minimă a cumpărăturilor pentru ca acest cod să poată fi folosit. Dacă coșul unui client însumează mai puțin decât această sumă, îi va fi returnată o eroare. Acest câmp este opțional.

en: <strong>Name</strong> - this is the name given to the discount. Used primarily for administrative purposes.
ro_RO: <strong>Nume</strong> - acesta este numele dat reducerii. Utilizat mai ales pentru scopuri administrative.

en: <strong>Payment History</strong> - This report exports all of payments you have received on your EDD store in a CSV format.  The report includes the contact details of the customer, the products they have purchased as well as any discount codes they have used and the final price they have paid.
ro_RO: <strong>Istoricul plăților</strong> - Acest raport exportă în format CSV toate plățile efectuate către magazinul dumneavoastră EDD. Include datele de contact ale clienților, produsele cumpărate, codurile de reducere folosite și prețul final plătit.

en: <strong>Requirements</strong> - This allows you to select the product(s) that are required to be purchased in order for a discount to be applied.
ro_RO: <strong>Cerințe</strong> - acestea vă permit să selectați produsul sau produsele obligatorii de cumpărat pentru ca reducerea să se aplice.

en: <strong>Sales and Earnings</strong> - This report exports all of the sales and earnings that you have made in the current year. This report includes your sales and earnings for each product as well a graphs of sales and earnings so you can compare them for each month.
ro_RO: <strong>Vânzări și încasări</strong> - Acest raport exportă  toate vânzările și încasările realizate în anul curent. Include vânzările și încasările fiecărui produs, precum și graficele de vânzări și încasări pentru a le putea compara pentru fiecare luna.

en: <strong>Start Date</strong> - this is the date that this code becomes available. If a customer attempts to redeem the code prior to this date, they will be given an error. This is optional.
ro_RO: <strong>Data de început</strong> - aceasta este data la care acest cod devine valid. Dacă un client încearcă să utilizeze acest cod înainte de această dată, îi va fi returnată o eroare. Câmpul este opțional.

en: <strong>Type</strong> - this is the type of discount this code awards.
ro_RO: <strong>Tip</strong> - acesta este tipul de reducere asociată acestui cod.

en: A %s purchase has been made
ro_RO: O %s achiziție a fost făcută

en: A unique key used to identify the payment.
ro_RO: O cheie unica folosită pentru identificarea plății.

en: API Key
ro_RO: Cheie API

en: API Key:
ro_RO: Cheie API:

en: API Keys
ro_RO: Chei API

en: API Request:
ro_RO: Cerere API

en: API Requests
ro_RO: Cereri API

en: API Settings
ro_RO: Setări API

en: API User:
ro_RO: User API:

en: API keys successfully generated.
ro_RO: Cheile API au fost generate cu succes.

en: API keys successfully regenerated.
ro_RO: Cheile API au fost regenerate cu succes.

en: API keys successfully revoked.
ro_RO: Cheile API au fost revocate cu succes.

en: Abandoned
ro_RO: Abandonat

[ctx: Abandoned payment status]
en: Abandoned
ro_RO: Abandonat

en: Accepted Payment Method Icons
ro_RO: Simbolurile metodelor de plată acceptate

en: Accounting Options:
ro_RO: Opțiuni contabile:

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: Activate
ro_RO: Activează

en: Active
ro_RO: Activ

[ctx: Active discount code status]
en: Active
ro_RO: Activ

en: Add %s to Payment
ro_RO: Adaugă %s la plată

en: Add Discount Code
ro_RO: Adaugă cupon de reducere

en: Add New
ro_RO: Adaugă

en: Add New Discount
ro_RO: Adaugă o reducere nouă

en: Add New Download
ro_RO: Adăugați fișier descărcabil nou

en: Add New File
ro_RO: Adaugați fișier nou

en: Add New Price
ro_RO: Adaugă preț nou

en: Add New Tag
ro_RO: Adaugă etichetă nouă

en: Add Note
ro_RO: Adaugă notiță

en: Add to Cart
ro_RO: Adaugă in coș

en: Add-on plugins are available that greatly extend the default functionality of Easy Digital Downloads. There are extensions for payment processors, such as Stripe and PayPal, extensions for newsletter integrations, and many, many more.
ro_RO: Modulele de suplimente sunt disponibile și extind foarte mult funcționalitatea implicită a Descărcărilor Digitale Facile. Există extensii pentru procesări de plăți, precum Stripe și PayPal, extensii pentru integrări de buletine informative, și mult mai multe.

en: Adding Discounts
ro_RO: Adăugare reduceri

en: Additional Display Options
ro_RO: Opțiuni Adiționale Afișaj

en: Additional Updates
ro_RO: Actualizări Adiționale

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Address (Line 2)
ro_RO: Adresă (linia 2)

[ctx: Address City]
en: City:
ro_RO: Oraş:

[ctx: Address country]
en: Country:
ro_RO: Țară:

en: Address line 1
ro_RO: Câmpul 1 pentru adresa de reședință.

en: Address line 2
ro_RO: Câmpul 2 pentru adresa de reședință.

en: After - 10$
ro_RO: După - 10$

en: Agree to Terms
ro_RO: Sunt de acord cu termenii și condițiile

en: Agree to Terms?
ro_RO: Acceptați termenii?

en: All
ro_RO: Toate

en: All %s
ro_RO: Toate %s

en: All Categories
ro_RO: Toate categoriile

en: All Statuses
ro_RO: Toate stările

en: All Tags
ro_RO: Toate etichetele

en: Allow
ro_RO: Permite

en: Allow Usage Tracking?
ro_RO: Permiteți monitorizarea utilizării?

en: Allow User Keys
ro_RO: Permite cheile utilizatorilor

en: Allow customers to use multiple discounts on the same purchase?
ro_RO: Permiteți clienților să folosească mai multe coduri de reducere pentru aceeași comandă?

en: Already have an account?
ro_RO: Ai cont?

en: Amount
ro_RO: Suma

en: Amount:
ro_RO: Sumă

en: An internal error has occurred, please try again or contact support.
ro_RO: S-a produs o eroare internă. Vă rugăm să încercați din nou sau să contactați departamentul de suport.

en: Any customer-specific notes related to the payment.
ro_RO: Notițele specifice cumpărătorului legate de plată.

en: Apply
ro_RO: Aplică

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Apply discount only to selected %s.
ro_RO: Aplică reducerea numai %s selectate.

en: Apply discount to entire purchase.
ro_RO: Aplică reducerea întregii cumpărături.

en: Are you sure you wish to delete this %s?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest/această %

en: Are you sure you wish to delete this note?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această notiță?

en: Are you sure you wish to delete this payment?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această plată?

en: Are you sure you wish to delete this tax rate?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această rată de impozit?

en: Are you sure you wish to regenerate this API key?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să regenerați această cheie API?

en: Are you sure you wish to resend the purchase receipt?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să retrimiteți confirmarea de comandă?

en: Are you sure you wish to revoke this API key?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să revocați această cheie API?

en: Average monthly earnings: %s
ro_RO: Încasări lunare medii: %s

en: Average monthly sales: %s
ro_RO: Vânzări lunare medii: %s

en: Base Country
ro_RO: Țara de bază

en: Base State / Province
ro_RO: Statul / Regiunea de bază

en: Before - $10
ro_RO: Înainte - $10

en: Billing Address
ro_RO: Adresă de facturare:

en: Billing Address Line 2 (optional)
ro_RO: Adresa de reședință 2 (opțional)

en: Billing City
ro_RO: Orașul

en: Billing Country
ro_RO: Țara

en: Billing Details
ro_RO: Detaliile de plată

en: Billing State / Province
ro_RO: Județul

en: Billing Zip / Postal Code
ro_RO: Codul Poștal

en: Blue
ro_RO: Albastru

en: Browse All Extensions
ro_RO: Parcurge toate extensiile

en: Bundled %s:
ro_RO: Pachete de %s

en: Button
ro_RO: Buton

en: Button Options:
ro_RO: Opțiuni buton:

en: Buttons
ro_RO: Butoane

en: Buy Now
ro_RO: Cumpără acum

en: Buy Now Buttons
ro_RO: Butoane Cumpără Acum

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Card Number
ro_RO: Numărul cardului

en: Card name
ro_RO: Numele cardului

en: Card number
ro_RO: Numărul cardului

en: Cart must contain all selected %s
ro_RO: Coșul trebuie să conțină toate %s selectate

en: Cart needs one or more of the selected %s
ro_RO: Coșului ii mai trebuie unul sau mai multe din %s selectate

en: Cart saved successfully. You can restore your cart using this URL:
ro_RO: Coșul a fost salvat cu succes. Poți să restaurezi coșul folosind acest URL:

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Change the Number of Columns
ro_RO: Modificați Numărul de Coloane

en: Change your Billing Address
ro_RO: Schimbare adresă de facturare

en: Change your Name
ro_RO: Schimbare nume

en: Change your Password
ro_RO: Schimbare parolă

en: Cheatin&#8217; huh?
ro_RO: Trișezi?

en: Check this box if you do not want to receive emails when new sales are made.
ro_RO: Bifați această căsuță dacă nu doriți să primiți email-uri de fiecare dată cand se realizează o vânzare.

en: Check this box if you would like EDD to completely remove all of its data when the plugin is deleted.
ro_RO: Bifați această căsuță dacă doriți ca EDD să iși steargă complet datele atunci când modulul este dezinstalat.

en: Check this box to allow all users to generate API keys. Users with the 'manage_shop_settings' capability are always allowed to generate keys.
ro_RO: Bifați această căsuță pentru a permite utilizatorilor să genereze chei API. Utilizatorii cu capacitate 'manage_shop_settings' au mereu permisiunea să genereze chei.

en: Check this to disable all included styling of buttons, checkout fields, and all other elements.
ro_RO: Bifați această opțiune pentru a dezactiva toate stilurile butoanelor, câmpurilor de finalizare comandă și a celorlalte elemente.

en: Check this to enable AJAX for the shopping cart.
ro_RO: Bifați aici pentru a activa AJAX pentru coșul de cumpărături.

en: Check this to enable taxes on purchases.
ro_RO: Apăsați aici pentru a activa impozitele pentru comenzi.

en: Check this to force users to be redirected to the secure checkout page. You must have an SSL certificate installed to use this option.
ro_RO: Bifați aici pentru a forța utilizatorii să fie redireționați către pagina sigură de finalizare comandă. Trebuie să aveți un certificat SSL instalat pentru a folosi aceasta optiune.

en: Checkout
ro_RO: Plătește

en: Checkout Page
ro_RO: Pagină finalizare comandă

en: Choose a %s
ro_RO: Alegeți un/o %s

en: Choose a template. Click "Save Changes" then "Preview Purchase Receipt" to see the new template.
ro_RO: Alegeți un șablon. "Salvează modificările" urmat de "Previzualizare confimare comandă" pentru a vedea noul șablon.

en: Choose one or more %s
ro_RO: Alegeți unul sau mai multe %s

en: Choose the color you want to use for the buttons.
ro_RO: Alegeți culoarea pe care doriți să o folosiți pentru butoane.

en: Choose the location of the currency sign.
ro_RO: Alegeți poziția simbolului valutar

en: Choose the payment gateways you want to enable.
ro_RO: Alegeți gateway-urile de plăți pe care doriți să le activați.

en: Choose the style you want to use for the buttons.
ro_RO: Alegeți stilul pe care doriți să-l folosiți pentru butoane.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
ro_RO: Alegeți moneda. Luați în calcul că anumite gateway-uri de plăți operează restricții valutare/

en: City
ro_RO: Oraș

en: Clear Filter
ro_RO: Elimină filtrul

en: Code
ro_RO: Cod

en: Complete
ro_RO: Complet

en: Complete Sales
ro_RO: Vânzări finalizate

en: Completed
ro_RO: Complet

en: Configure new sale notification emails
ro_RO: Configurare notificări prin email pentru vânzări noi

en: Configure the PayPal settings
ro_RO: Configurare setări PayPal

en: Configure the currency options
ro_RO: Configurează opțiunile valutare

en: Confirm Password
ro_RO: Confirmă parola

en: Confirm password
ro_RO: Confirmați parola

en: Confirm your password.
ro_RO: Confirmați parola

en: Copy Download Link(s)
ro_RO: Copiere legatură(i) de descărcare

en: Country
ro_RO: Țară

en: Create an account
ro_RO: Creează cont

en: Credit Card Info
ro_RO: Informațiile cardului

en: Credits
ro_RO: Echipă

en: Currency
ro_RO: Valută

en: Currency Position
ro_RO: Pozițtia valutei

en: Currency Settings
ro_RO: Setări valută

en: Current Month
ro_RO: Luna curentă

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: Customer
ro_RO: Client

en: Customer Details
ro_RO: Detalii client

en: Customers
ro_RO: Clienți

en: Dark Gray
ro_RO: Gri închis

en: Date
ro_RO: Data

en: Date Purchased
ro_RO: Data comenzii

en: Date Range:
ro_RO: Interval dată:

[ctx: Date one to date two]
en: to
ro_RO: până la

en: Date range reports will be coming soon.
ro_RO: Rapoartele pe intervale de date vor fi disponibile în curând.

en: Date:
ro_RO: Dată:

en: Deactivate
ro_RO: Dezactivează

en: Dear
ro_RO: Dragă

en: Decimal Separator
ro_RO: Speratorul zecimalelor

en: Default
ro_RO: Standard

en: Default Button Color
ro_RO: Culoarea de bază a butonului

en: Default Button Style
ro_RO: Stilul de bază al butonului

en: Default Gateway
ro_RO: Gateway de bază

en: Default Template
ro_RO: Șablon implicit

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Detailed Report
ro_RO: Raport detaliat

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Disable Admin Notifications
ro_RO: Dezactivați notificările administratorului

en: Disable Guest Checkout
ro_RO: Dezactivați finalizarea comenzilor pentru vizitatori

en: Disable PayPal IPN Verification
ro_RO: Dezactivați verificarea IPN a PayPal

en: Disable Styles
ro_RO: Dezactivați stilurile

en: Disable the automatic output of the purchase button
ro_RO: Dezactivați afișajul automat al butonului de cumpărare

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Discount
ro_RO: Reducere

en: Discount Applied
ro_RO: Reducere aplicată

en: Discount Code
ro_RO: Cod de reducere

en: Discount Codes
ro_RO: Cupoane de reducere

en: Discount code added.
ro_RO: Cod de reducere adăugat.

en: Discount code updated.
ro_RO: Cod de reducere actualizat.

en: Discount codes allow you to offer buyers special discounts by having them enter predefined codes during checkout.
ro_RO: Codurile de reducere vă permit să oferiți cumpărătorilor reduceri speciale cu ajutorul unor coduri predefinite ce trebuie introduse la finalizarea comenzii.

en: Discount codes are setup to only be used only one time by each customer. If a customer attempts to use a code a second time, they will be given an error.
ro_RO: Codurile de reducere sunt setate pentru a fi folosite doar o singură dată de catre fiecare client. Dacă un client va incerca să refolosească un cod, îi va fi returnata o eroare.

en: Discount codes have several options:
ro_RO: Codurile de reducere au mai multe opțiuni:

en: Discount codes that are set to "inactive" cannot be redeemed.
ro_RO: Codurile de reducere setate ca "inactive" nu pot fi utilizate.

en: Discount(s)
ro_RO: Reducere(i)

en: Discounts
ro_RO: Reduceri

en: Dismiss Notice
ro_RO: Închide notificarea

en: Display Name
ro_RO: Nume afişat

en: Display Tax Rate on Prices
ro_RO: Afișați rata impozitului la prețuri

en: Display a Product Grid
ro_RO: Afișarea Grilei unui Produs

en: Display during checkout
ro_RO: Afișați în timpul finalizării comenzii

en: Display icons for the selected payment methods
ro_RO: Afișați simboluri pentru metodele de plată selectate

en: Display the details of a specific %s
ro_RO: Afișează detaliile specifice %s

en: Display the downloads categories or tags
ro_RO: Afișează categoriile și etichetele descărcărilor

en: Display the downloads shopping cart
ro_RO: Afișează coșul de cumpărături al descărcărilor

en: Display the registration and login forms on the checkout page for non-logged-in users.
ro_RO: Doriți să afișați formularele de înregistrare și autentificare pentru utilizatorii neautentificați, pe pagina de finalizare comandă?

en: Do not allow
ro_RO: Nu permite

en: Download
ro_RO: Descărcare

en: Download Files
ro_RO: Descărcare Fișiere

en: Download Method
ro_RO: Metoda de descărcare

en: Download Name
ro_RO: Nume descărcare

en: Download a CSV of all payments recorded.
ro_RO: Descarcă un CSV al tuturor plăților înregistrate.

en: Download a CSV of earnings and sales over time.
ro_RO: Descarcă un CSV cu îîncasările și vânzările de-a lungul timpului.

en: Download a PDF of Sales and Earnings reports for all products for the current year.
ro_RO: Descarcă raportul PDF al vânzărilor și încasărilor pentru toate produsele pentru anul curent.

en: Downloaded by
ro_RO: Descărcat de

en: Downloads
ro_RO: Descărcări

en: Downloads Cart
ro_RO: Coșul descărcărilor

en: Downloads Categories / Tags
ro_RO: Categorii / Etichete descărcări

en: E-mail: %s
ro_RO: Email: %s

en: EDD Upgrades
ro_RO: Upgrade-uri EDD

en: Each payment can be further inspected by clicking the corresponding <em>View Order Details</em> link. This will provide more information including:
ro_RO: Fiecare plată poate fi verificată în detaliu accesând legatura corespunzatoare <em>Vezi detaliile comenzii</em>. Aceasta va oferi mai multe informații, incluzând:

en: Earnings
ro_RO: Încasări

en: Earnings Over Time
ro_RO: Încasări de-a lungul timpului

en: Earnings Over Time for %s
ro_RO: Încasări de-a lungul timpului pentru %s

en: Earnings and Sales Reports
ro_RO: Rapoarte încasări și vânzări

en: Earnings to Date
ro_RO: Încasări până acum

en: Earnings:
ro_RO: Încasări:

en: Easy Digital Download Info and Tools
ro_RO: Informații și unelte Easy Digital Download

en: Easy Digital Download Settings
ro_RO: Setări Easy Digital Download

en: Easy Digital Downloads Sales Summary
ro_RO: Rezumat vânzări Easy Digital Downloads

en: Edit
ro_RO: Editare

en: Edit Category
ro_RO: Editare categorie

en: Edit Discount
ro_RO: Editează reducerea

en: Edit Payment
ro_RO: Editare plată

en: Edit Tag
ro_RO: Editează etichetă

en: Email Address
ro_RO: Adresa de Email

en: Email Template
ro_RO: Șablon email

en: Email address
ro_RO: Adresă Email

en: Email address already taken
ro_RO: Adresă de email deja rezervată.

en: Email already used
ro_RO: Email deja folosit

en: Emails
ro_RO: Email-uri

en: Enable Ajax
ro_RO: Activați AJAX

en: Enable Cart Saving
ro_RO: Activați salvarea coșului

en: Enable Taxes
ro_RO: Activează impozite

en: Enable multi-option purchase mode. Allows multiple price options to be added to your cart at once
ro_RO: Activați modul de cumpărare opțiuni-multiple. Permite adăugarea in coșul de cumpărături a mai multor optiuni de preț în același timp.

en: Enable variable pricing
ro_RO: Activați prețurile variabile

en: Enabled
ro_RO: Activează

en: End Date:
ro_RO: Data de final:

en: Enforce SSL on Checkout
ro_RO: Fortează SSL pe pagina de finalizare a comenzii

en: Enter a code for this discount, such as 10PERCENT
ro_RO: Introduceți un cod pentru această reducere, de exemplu 10PROCENTE

en: Enter a coupon code if you have one.
ro_RO: Introdu un cupon dacă ai unul.

en: Enter a password
ro_RO: Introdu parola

en: Enter an SKU for this %s.
ro_RO: Introduceți un SKU - număr de catalog/gestiune - pentru acest %s.

en: Enter an email
ro_RO: Introduceți email

en: Enter discount
ro_RO: Introdu discount-ul

en: Enter the discount amount in %s
ro_RO: Introduceți valoarea reducerii în %s

en: Enter the discount percentage. 10 = 10%
ro_RO: Introduceți procentul reducerii. 10 = 10%

en: Enter the email address(es) that should receive a notification anytime a sale is made, one per line
ro_RO: Introduceți adresa(ele) de email ce ar trebui să primească o notificare de fiecare dată cand se realizează o vânzare, cate una pe linie.

en: Enter the email that is sent to sale notification emails after completion of a purchase. HTML is accepted. Available template tags:
ro_RO: Introduceți textul email-ului ce va fi trimis drept notificare de vânzare după finalizarea cu succes a unei comenzi. Este acceptat cod HTML. Etichetele de șablon acceptate sunt:

en: Enter the expiration date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no expiration, leave blank
ro_RO: Introdu data de expirare a acestui cupon de discount in formatul mm/dd/yyyy. Pentru varianta fără dată de expirare, lasă câmpul gol.

en: Enter the name of the page style to use, or leave blank for default
ro_RO: Introduceți numele stilului de folosit sau lăsați gol pentru setarea de bază

en: Enter the password confirmation
ro_RO: Introdu confirmarea parolei

en: Enter the start date for this discount code in the format of mm/dd/yyyy. For no start date, leave blank. If entered, the discount can only be used after or on this date.
ro_RO: Introdu data de intrare în acțiune a cuponului de discount în formatul mm/dd/yyyy. Dacă nu dorești o dată de intrare în acțiune, lasă câmpul acesta gol. Dacă introduci o astfel de dată, discount-ul poate fi folosit doar după sau începând cu această dată.

en: Enter the subject line for the purchase receipt email
ro_RO: Introduceți subiectul pentru email-ul de confirmare comandă

en: Enter the subject line for the sale notification email
ro_RO: Introduceți subiectul email-ului de notificare de vânzare

en: Enter username
ro_RO: Introdu username-ul

en: Enter your PayPal account's email
ro_RO: Introduceți adresa de email asociată contului de PayPal

[ctx: Entering a discount code]
en: Click to enter it
ro_RO: Apasă pentru introducere

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error Message
ro_RO: Mesaj de eroare

en: Estimated monthly earnings:
ro_RO: Încasări lunare estimate:

en: Estimated monthly sales:
ro_RO: Vânzări lunare estimate:

en: Excluded %s
ro_RO: %s excluse

en: Excluding %1$s&#37; tax
ro_RO: Exclude %1$s&#37; TVA

en: Excluding tax
ro_RO: Fără impozit

en: Expiration
ro_RO: Data de expirare

en: Expiration (MM/YY)
ro_RO: Dată de expirare (MM/YY)

en: Expiration date
ro_RO: Data expirării

en: Expired
ro_RO: Expirat

en: Export Customers in CSV
ro_RO: Exportă clienții în format CSV

en: Export Download History in CSV
ro_RO: Exportă istoricul descărcărilor în format CSV

en: Export Earnings and Sales Stats
ro_RO: Exportă statisticile de încasări și vânzări

en: Export PDF of Sales and Earnings
ro_RO: Exportă PDF pentru vânzări și încasări

en: Export Payment History
ro_RO: Exportă istoricul plăților

en: Extensions
ro_RO: Extensii

en: Extensions for Easy Digital Downloads
ro_RO: Extensii pentru Easy Digital Downloads

en: Extensions for Everything
ro_RO: Extensii pentru Orice

en: Failed
ro_RO: Nereușit

en: Failed Transaction Page
ro_RO: Pagină tranzacție eșuată

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
ro_RO: Nereușit

en: Fees
ro_RO: Taxe

en: File
ro_RO: Fișier

en: File Download Limit
ro_RO: Limita de descărcare de fișiere

en: File Download Limit:
ro_RO: Limita de descărcare de fișiere:

en: File Downloads
ro_RO: Descărcări de fișiere

en: File Downloads:
ro_RO: Descărcări de fișiere:

en: File Name
ro_RO: Nume fișier

en: File URL
ro_RO: URL fișier

en: Files
ro_RO: Fișiere

en: Filter
ro_RO: Filtrează

en: First Name
ro_RO: Prenume

en: First name
ro_RO: Prenume

en: First, please resave the Misc settings tab a few times. If this warning continues to appear, create a file called ".htaccess" in the <strong>%s</strong> directory, and copy the following into it:
ro_RO: Întâi resalvați de câteva ori setările secțiunii Misc. Dacă acest avertisment persistă, creați un fișier numit ".htaccess" în directorul <strong>%s</strong> și copiați următoarele în el:

en: Flat amount
ro_RO: Sumă fixă

en: Flexible Product Grids
ro_RO: Grile Flexibile Produs

en: For more information, see <a href="%s">using Shortcodes</a> on the WordPress.org Codex or <a href="%s">Easy Digital Downloads Documentation</a>
ro_RO: Pentru mai multe informații vizitati <a href="%s">utilizarea Codurilor Scurte</a> pe pagina WordPress.org Codex sau <a href="%s">Documentația Easy Digital Downloads</a>

en: For more information:
ro_RO: Pentru mai multe informații:

en: Forced
ro_RO: Forțat

en: Free
ro_RO: Gratuit

en: Free Download
ro_RO: Descărcare gratuită

en: Free Purchase
ro_RO: Achiziție gratuită

en: From
ro_RO: De la

en: From Email
ro_RO: De la email-ul

en: From Name
ro_RO: De la numele

en: Full Changelog
ro_RO: Jurnal Complet de Modificări

en: General Settings
ro_RO: Setări generale

en: Generate CSV
ro_RO: Generează CSV

en: Generate New API Keys
ro_RO: Generează chei API noi

en: Generate PDF
ro_RO: Generează PDF

en: Get Alerted About New Tutorials
ro_RO: Obțineți Alerte Despre Noi Tutoriale

en: Get Notified of Extension Releases
ro_RO: Obțineți Notificări despre Lansări de Extensii

en: Get the EDD Sales / Earnings tracker for iOS
ro_RO: Instalați EDD Sales / Monitor de vânzări pentru iOS

en: Getting Started
ro_RO: Noțiuni de bază

en: Go Back
ro_RO: Înapoi

en: Go back
ro_RO: Du-te înapoi

en: Go to Checkout
ro_RO: Mergi la finalizare comandă

en: Grants the customer unlimited file downloads for this purchase, regardless of other limits set.
ro_RO: Oferă clientului descărcări nelimitate de fișiere pentru această comandă, indiferent de celelalte limitări setate.

en: Graph View
ro_RO: Format grafic

en: Gray
ro_RO: Gri

en: Green
ro_RO: Verde

en: Have a discount code?
ro_RO: Aveți un cod de reducere?

en: Hide Empty Categories:
ro_RO: Ascunde categoriile goale:

en: Hide Terms
ro_RO: Ascunde termenii și condițiile

en: IP Address
ro_RO: Adresa IP

en: If a coupon or discount was used during the checkout process.
ro_RO: Dacă un cupon sau o reducere au fost folosite pe durata procesului de finalizare a comenzii.

en: If payments are not getting marked as complete, then check this box. This forces the site to use a slightly less secure method of verifying purchases.
ro_RO: Dacă plățile nu sunt marcate drept complete, bifați această căsuță. Aceasta forțează site-ul să folosească metode mai puțin sigure de verificare a cumpărăturilor.

en: If you do not wish to charge any tax on purchase, simply leave the Enable Taxes option unchecked.
ro_RO: Dacă nu doriți să percepeți impozit la comenzi este de ajuns să lăsați opțiunea "Activează impozite" nebifată.

en: Ignore Tax:
ro_RO: Ignoră taxele:

en: Immediately redirect to checkout after adding an item to the cart?
ro_RO: Redirectionați imediat după adăugarea în coș a unui articol la pagina de finalizare a comenzii?

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: Includes %1$s&#37; tax
ro_RO: Include %1$s&#37; TVA

en: Including tax
ro_RO: Cu impozit

en: Inherit
ro_RO: Moștenit

en: Insert
ro_RO: Introduceți

en: Invalid email
ro_RO: Email nevalid.

en: Invalid username
ro_RO: Username nevalid.

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
ro_RO: Username invalid. Pot fi folosite doar litere mici (a-z) și numere.

en: Item Amount
ro_RO: Cantitate articole

en: Item Name
ro_RO: Nume produs

en: Item Price
ro_RO: Preț produs

en: Item Quantities
ro_RO: Cantități articole

en: Jan
ro_RO: Ian

en: July
ro_RO: Iul

en: June
ro_RO: Iun

en: Key:
ro_RO: Cheie:

en: Last Month
ro_RO: Ultima lună

en: Last Name
ro_RO: Nume

en: Last Quarter
ro_RO: Trimestrul trecut

en: Last Week
ro_RO: Săptămâna trecută

en: Last Year
ro_RO: Anul trecut

en: Last name
ro_RO: Nume

en: Leave blank for global setting or 0 for unlimited
ro_RO: Lăsați gol pentru setările globale sau 0 pentru nelimitat

en: Limit this discount to a single-use per customer?
ro_RO: Limitați acest cupon de reducere la o singură utilizare per client?

en: Line 1
ro_RO: Linia 1

en: Line 2
ro_RO: Linia 2

en: Loading
ro_RO: Se încarcă

en: Log ID
ro_RO: ID registru

en: Log In
ro_RO: Autentificare

en: Log Type
ro_RO: Tip registru

en: Log into Your Account
ro_RO: Autentificare în cont

en: Login
ro_RO: Autentificare

en: Login Form Only
ro_RO: Doar formular de autentificare

en: Logs
ro_RO: Registre

en: Lost Password
ro_RO: Parolă pierdută

en: Lost Password?
ro_RO: Parolă pierdută?

en: Mark this product as exclusive of tax
ro_RO: Marcați acest produs ca netaxabil

en: Max Uses
ro_RO: Număr maxim de utilizări

en: May
ro_RO: Mai

en: Minimum Amount
ro_RO: Suma minimă

en: Miscellaneous
ro_RO: Diverse

en: Monthly Average Earnings
ro_RO: Media lunară a încasărilor

en: Monthly Average Sales
ro_RO: Media lunară a vânzărilor

en: Multiple Discounts
ro_RO: Reduceri multiple

en: Name
ro_RO: Nume

en: Name on the Card
ro_RO: Numele de pe card

en: Name:
ro_RO: Nume:

en: Need Even Faster Support?
ro_RO: Aveți Nevoie de Asistență și Mai Rapidă?

en: Need Help?
ro_RO: Aveți nevoie de Ajutor?

en: Need to create an account?
ro_RO: Doriți să creați un cont?

en: New Category Name
ro_RO: Nume categorie nouă

en: New Password
ro_RO: Parolă nouă

en: New Sale Notifications
ro_RO: Notificări de vânzări noi

en: New Tag Name
ro_RO: Nume etichetă nouă

en: New download purchase - Order #%1$s
ro_RO: Nouă achiziție download - Comanda #%1$s

en: New user registration on your site %s:
ro_RO: Utilizator nou înregistrat pe %s:

en: Next
ro_RO: Pasul următor

en: No %s found.
ro_RO: Nu am găsit %s.

en: No %s included with this purchase
ro_RO: Nu există %s incluse în această comandă

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
ro_RO: Nu a fost configurată o pagină de finalizare a comenzii. Vizitați <a href="%s">Setări</a> pentru a configura una.

en: No discounts found
ro_RO: Niciun discount găsit

en: No discounts found.
ro_RO: Nu au fost găsite reduceri.

en: No downloadable files found for this bundled item.
ro_RO: Nu exista fișiere descărcabile pentru acest articol pachet.

en: No downloadable files found.
ro_RO: Nu există fișiere descărcabile.

en: No expiration
ro_RO: Nu exista dată de expirare

en: No payment notes
ro_RO: Plata nu are notițe

en: No payments matching your request were found.
ro_RO: Nicio plată care să se potrivească cererii tale nu a fost găsită.

en: No products found
ro_RO: Niciun produs găsit

en: No start date
ro_RO: Nu există dată de început

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ro_RO: Nu, voi introduce prețurile fară impozitul inclus.

en: None
ro_RO: Nespecificat

en: Note: Test Mode is enabled, only test payments are shown below. <a href="%s">Settings</a>.
ro_RO: Notificare: Modul Test este activ, doar plățile de test sunt afișate dedesubt. <a href="%s">Setări</a>.

en: Notes
ro_RO: Notițe

en: Nov
ro_RO: Noi

en: Number of Sales
ro_RO: Număr de vânzări

en: Number of items in cart
ro_RO: Numărul articolelor din coș

en: One or more custom CSS classes you want applied to the button.
ro_RO: Una sau mai multe clase CSS pe care le doriți aplicate butonului.

en: Option Name
ro_RO: Numele opțiunii

en: Options for add to cart and purchase buttons
ro_RO: Opțiuni pentru butoanele de adăugare în coș și cumpărare

en: Orange
ro_RO: Portocaliu

en: Over 250 Extensions
ro_RO: Peste 250 de Extensii

en: Overview
ro_RO: Prezentare generală

en: Parent Category
ro_RO: Categorie părinte

en: Parent Category:
ro_RO: Categorie părinte:

en: Password
ro_RO: Parolă

en: Password Again
ro_RO: Parola din nou

en: Password: %s
ro_RO: Parola: %s

en: Passwords do not match
ro_RO: Parolele nu se potrivesc

en: Passwords don't match
ro_RO: Parolele nu sunt identice

en: PayPal Email
ro_RO: Adresă email PayPal

en: PayPal Page Style
ro_RO: Stilul paginii PayPal

en: PayPal Settings
ro_RO: Setări PayPal

en: Payment
ro_RO: Plată

en: Payment %s
ro_RO: Plata %s

en: Payment Details
ro_RO: Detaliile plății

en: Payment Error
ro_RO: Eroare de plată

en: Payment Errors
ro_RO: Erori de plată

en: Payment Gateways
ro_RO: Gateway-uri de plăți

en: Payment ID
ro_RO: ID-ul plății

en: Payment ID not supplied. Please try again
ro_RO: Nu ați furnizat ID-ul plății. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Payment Key
ro_RO: Cheia plății

en: Payment Method
ro_RO: Metodă de plată

en: Payment Method:
ro_RO: Metoda de plată:

en: Payment Methods
ro_RO: Metode de plată

en: Payment Notes
ro_RO: Notițe plată

en: Payment Status
ro_RO: Status plată

en: Payment status is %s
ro_RO: Starea plății este %s

en: Payments can be searched by email address, user name, or filtered by status (completed, pending, etc.)
ro_RO: Plățile pot fi căutate după adresa de email, numele utilizatorului, sau filtrate după stare (complete, în așteptare, etc.)

en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: Pending / Failed Sales
ro_RO: Vânzări în asteptare / eșuate

en: Percentage
ro_RO: Procentaj

en: Permalink: %s
ro_RO: Sursă: %s

en: Personal Info
ro_RO: Informații personale

en: Phenomenal Support
ro_RO: Asistență Fenomenală

en: Plain Text
ro_RO: Text simplu

en: Please Wait...
ro_RO: Vă rugăm așteptați...

en: Please enter a discount code
ro_RO: Vă rugăm să introduceți codul de reducere

en: Please enter a password
ro_RO: Introdu o parolă

en: Please enter a username before applying a discount code
ro_RO: Vă rugăm sa introduceți numele de utilizator înainte de aplicarea codului de reducere

en: Please enter a valid email address
ro_RO: Te rog să introduci o adresă de email validă

en: Please enter a valid email address.
ro_RO: Introdu o adresă email validă.

en: Please enter an email address before applying a discount code
ro_RO: Vă rugăm să introduceți o adresa de email înainte de aplicarea codului de reducere

en: Please enter billing state / province
ro_RO: Te rog să introduci județul.

en: Please enter your billing city
ro_RO: Te rog să introduci orașul de reședință.

en: Please enter your first name
ro_RO: Te rog să introduci prenumele.

en: Please enter your zip / postal code
ro_RO: Te rog să introduci codul poștal.

en: Please note after changing your password, you must log back in.
ro_RO: Atentie, după schimbarea parolei este necesar să vă reautentificați.

en: Please select a payment method
ro_RO: Vă rugăm să alegeți metoda de plată

en: Please select an option
ro_RO: Selectați o opțiune.

en: Please select your billing country
ro_RO: Te rog să selectezi țara de reședință.

en: Preview Purchase Receipt
ro_RO: Previzualizare confimare comandă

en: Price
ro_RO: Preț

en: Price Assignment
ro_RO: Alocare preț

en: Prices entered with tax
ro_RO: Prețuri introduse cu impozit

en: Pricing Options:
ro_RO: Opțiuni de preț:

en: Product
ro_RO: Produs

en: Product Name
ro_RO: Nume produs

en: Product Price
ro_RO: Preț Produs

en: Product Type Options:
ro_RO: Opțiuni tip de produs:

en: Products
ro_RO: Produse

en: Products can have simple prices or variable prices if you wish to have more than one price point for a product. For a single price, simply enter the price. For multiple price points, click <em>Enable variable pricing</em> and enter the options.
ro_RO: Produsele pot avea prețuri simple sau prețuri variabile dacă doriți să aveți mai mult decât un punct tarifar pentru un produs. Pentru un singur preț, trebuie doar să introduceți prețul. Pentru mai multe puncte tarifare, apăsați pe <em>Activare preț variabil</em> și introduceți opțiunile.

en: Public Key
ro_RO: Cheie publică

en: Purchase
ro_RO: Cumpărătură

en: Purchase All Items
ro_RO: Achiziționați toate produsele

en: Purchase Buttons Anywhere
ro_RO: Buton de Cumpărare Oriunde

en: Purchase Confirmation
ro_RO: Confirmarea achiziției

en: Purchase Details for Payment #%s
ro_RO: Detaliile cumpărăturii pentru plata #%s

en: Purchase Email Subject
ro_RO: Subiectul email-ului de comandă

en: Purchase History
ro_RO: Istoric Achiziţii

en: Purchase History Page
ro_RO: Pagină istoric comenzi

en: Purchase Key
ro_RO: Cheia comenzii

en: Purchase Receipt
ro_RO: Confirmare de comandă

en: Purchase Receipt Preview
ro_RO: Previzualizare confimare comandă

en: Purchase Shortcode
ro_RO: Codul scurt de cumpărare

en: Purchase Total:
ro_RO: Suma totală:

en: Purchase Verification Failed
ro_RO: Verificarea achiziției a eșuat

en: Purchase button behavior
ro_RO: Comportament buton de cumpărare

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
ro_RO: Butoanele de achiziție se pot comporta, fie ca și Adaugă în Coș fie ca și butoane Cumpără Acum. Prin butoanele Cumpără Acum, clienții sunt trimiși direct către PayPal, oferindu-le cea mai facilă experiență posibilă de achiziție.

en: Purchased %s
ro_RO: A cumpărat %s

en: Purchased by:
ro_RO: Cumpărat de:

en: Purchases
ro_RO: Cumpărături

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: Rate
ro_RO: Viteză

en: Re-enter Password
ro_RO: Reintroducere parolă

en: Recalculate
ro_RO: Recalculare

en: Recalculate Totals
ro_RO: Racalculare totaluri

en: Receipt
ro_RO: Chitanță

en: Recent Purchases
ro_RO: Cumpărături recente

en: Red
ro_RO: Roșu

en: Redirect
ro_RO: Redirecționare

en: Redirect to Checkout
ro_RO: Redirectionare la finalizare comandă

en: Refunded
ro_RO: Rambursat

[ctx: Refunded payment status]
en: Refunded
ro_RO: Rambursat

en: Register
ro_RO: Înregistrare

en: Register New Account
ro_RO: Creează cont nou

en: Registration Form Only
ro_RO: Doar formular de înregistrare

en: Registration and Login Forms
ro_RO: Formulare înregistrare și autentificare

en: Reissue
ro_RO: Re-emite

en: Remove
ro_RO: Elimină

en: Remove Data on Uninstall?
ro_RO: Elimină datele la dezinstalare?

en: Report Type
ro_RO: Tip raport

en: Reports
ro_RO: Rapoarte

en: Request Date:
ro_RO: Data cererii:

en: Request Details
ro_RO: Cerere detalii

en: Request IP
ro_RO: Cerere IP

en: Require that users be logged-in to purchase files.
ro_RO: Obligați utilizatorii să se autentifice pentru a putea cumpăra fișiere.

en: Resend Email Receipts
ro_RO: Retrimiteți chitanțele prin email

en: Resend Purchase Receipt
ro_RO: Retrimiteți confirmarea de comandă

en: Resend Receipt
ro_RO: Retrimiteți chitanța

en: Revoke
ro_RO: Revocă

en: Revoked
ro_RO: Revocat

[ctx: Revoked payment status]
en: Revoked
ro_RO: Revocat

en: SKUs
ro_RO: SKU-uri - Numere de gestiune

en: Sale | Sales
ro_RO[0]: Vânzare
ro_RO[1]: Vânzări
ro_RO[2]: Vânzări

en: Sale Notification
ro_RO: Notificare de vânzare

en: Sale Notification Emails
ro_RO: Email-uri de notificare de vânzare

en: Sale Notification Subject
ro_RO: Subiectul notificării de vânzare

en: Sales
ro_RO: Vânzări

en: Sales and Earnings by Month for all Products
ro_RO: Vânzări și încasări per lună pentru toate produsele

en: Sales and earnings reports for the current year for all products
ro_RO: Rapoarte de vânzări și încasări pe anul curent pentru toate produsele

en: Sales:
ro_RO: Vânzări:

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Save Cart
ro_RO: Salvează coșul.

en: Save Changes
ro_RO: Salvează modificările

en: Save Payment
ro_RO: Salvează plata

en: Saved cart
ro_RO: Coș salvat

en: Search
ro_RO: Caută

en: Search Categories
ro_RO: Caută categorii

en: Search File Downloads
ro_RO: Cautare fișiere descărcate

en: Search Payments
ro_RO: Căutare plăți

en: Search Tags
ro_RO: Caută etichete

en: Secret Key
ro_RO: Cheie secretă

en: Security code
ro_RO: Codul de securitate

en: Select %s relevant to this discount.
ro_RO: Selectează %s relevante pentru această reducere.

en: Select Payment Method
ro_RO: Alegeți metoda de plată

en: Select a product type
ro_RO: Alegeți un tip de produs

en: Select the file download method. Note, not all methods work on all servers.
ro_RO: Alegeți metoda de descărcare. Atenție, nu toate metodele funcționează pe toate serverele.

en: Sept
ro_RO: Sep

en: Serve Digital Downloads Through WordPress
ro_RO: Oferă descărcări digitale prin WordPress

en: Set To Abandoned
ro_RO: Setează "Abandonat"

en: Set To Cancelled
ro_RO: Setează "Anulare"

en: Set To Completed
ro_RO: Setează "Complet"

en: Set To Failed
ro_RO: Setează "Nereușit"

en: Set To Pending
ro_RO: Setează "În așteptare"

en: Set To Preapproval
ro_RO: Setează "Preaprobare"

en: Set To Refunded
ro_RO: Setează "Rambursat"

en: Set To Revoked
ro_RO: Setează "Revocat"

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Should prices on the checkout page be shown with or without tax?
ro_RO: Pe pagina de finalizare comandă prețurile să fie afișate cu sau fără impozit?

en: Show
ro_RO: Afișează

en: Show Count:
ro_RO: Afișare contor:

en: Show Purchase Button
ro_RO: Arată butonul de cumpărare

en: Show Register / Login Form?
ro_RO: Afișați formularul de înregistrare / autentificare?

en: Show Terms
ro_RO: Arată termenii și condițiile

en: Show Title
ro_RO: Arată titlul

en: Some countries require a notice when product prices include tax.
ro_RO: Anumite țări obligă la afișarea unei notificări când prețul produsului include impozitul.

en: Something went wrong.
ro_RO: Ceva nu a funcționat cum trebuie.

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
ro_RO: Ne pare rău, dar ați atins limita maximă de descărcări pentru acest fișier.

en: Sorry but your download link has expired.
ro_RO: Link-ul de descărcare a expirat.

en: Sorry, not available for variable priced products.
ro_RO: Ne pare rău, nu este disponibil pentru produse cu preț variabil.

en: Sorry, trouble retrieving payment receipt.
ro_RO: Ne pare rău, există probleme la primirea confirmării de plată.

en: Special notes or instructions for this product. These notes will be added to the purchase receipt.
ro_RO: Note speciale sau instrucțiuni pentru acest produs. Aceste note vor fi adăugate confirmării de comandă.

en: Start Date
ro_RO: Data de început

en: Start Date:
ro_RO: Data de început:

en: Start date
ro_RO: Data de început

en: State
ro_RO: Stat

en: State / Province
ro_RO: Județ

[ctx: State / province of address]
en: State / Province:
ro_RO: Stat / Regiune:

en: Status
ro_RO: Stare

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: Stay Up to Date
ro_RO: Rămâneți la Curent

en: Street Address Line 1:
ro_RO: Adresă stradală - linia 1:

en: Street Address Line 2:
ro_RO: Adresă stradală - linia 2:

en: Styles
ro_RO: Stiluri

en: Submit
ro_RO: Trimite

en: Success Page
ro_RO: Pagină succes

en: Symlink File Downloads?
ro_RO: Descărcări de fișiere symlink?

en: System Info
ro_RO: Informații sistem

en: Table View
ro_RO: Format tabelar

en: Tags
ro_RO: Etichete

en: Tax
ro_RO: Impozit

en: Tax Report
ro_RO: Raport impozite

en: Taxes
ro_RO: Impozite

en: Taxonomy:
ro_RO: Clasificare:

en: Terms of Agreement
ro_RO: Termeni și Condiții

en: Test Mode
ro_RO: Mod Test

en: Thank you
ro_RO: Mulțumesc

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
ro_RO: Vă mulțumim că folosiți <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Va rugăm să ne <a href="%2$s" target="_blank">evaluați</a> pe <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>.

en: Thank you for your purchase! [edd_receipt]
ro_RO: Muțumim pentru achiziția făcută!  [edd_receipt]

en: Thank you for your purchase. Please click on the link(s) below to download your files.
ro_RO: Vă mulțumim pentru comandă. Vă rugăm să accesați legătura(ile) de mai jos pentru a descărca fișierele dumneavoastră.

en: The %s menu is your access point for all aspects of your Easy Digital Downloads product creation and setup. To create your first product, simply click Add New and then fill out the product details.
ro_RO: Meniul %s este punctul dvs. de acces pentru toate aspectele crearea și configurarea produsului dvs. de Descărcări Digitale Facile. Pentru a vă crea primul produs, trebuie doar să apăsați pe Adăugați Nou iar apoi să completați detaliile produsului.

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
ro_RO: Cele 16 cifre(de obicie) de pe partea frontală a cardului

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
ro_RO: Cele 3 cifre (partea din spate) sau cele 4 cifre (partea din față) a cardului

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
ro_RO: Codul scurt pentru <em>[legătură_cumpără]</em>

en: The Easy Digital Downloads .htaccess file is missing from <strong>%s</strong>!
ro_RO: Fișierul .htaccess al Easy Digital Downloads lipsește din <strong>%s</strong>!

en: The ID of a specific download to purchase.
ro_RO: ID-ul unei cumpărături specifice.

en: The [downloads] shortcode will display a product grid that works with any theme, no matter the size. It is even responsive!
ro_RO: Codul scurt pentru [descărcări] va afișa grila unui produs, ce funcționează cu orice temă, indiferent de dimensiune. Este chiar și responziv!

en: The buyer's email address.
ro_RO: Adresa de email a cumpărătorului.

en: The buyer's first name
ro_RO: Prenumele cumpărătorului

en: The buyer's full name, first and last
ro_RO: Numele complete al cumpărătorului, prenume și nume

en: The buyer's name.
ro_RO: Numele cumpărătorului.

en: The city for your billing address.
ro_RO: Orașul de reședință.

en: The country for your billing address.
ro_RO: Țara de reședință.

en: The date of the purchase
ro_RO: Data achiziției

en: The email you entered belongs to another user. Please use another.
ro_RO: Email-ul introdus aparține unui alt utilizator. Vă rugăm să folosiți o altă adresă email.

en: The exact date and time the payment was completed.
ro_RO: Data și ora exactă la care plata a fost finalizată.

en: The file associated with the purchase.
ro_RO: Fișierul asociat comenzii.

en: The file download log can be searched in several different ways:
ro_RO: Puteți căuta în registrul descărcărilor în mai multe moduri:

en: The kind of discount to apply for this discount.
ro_RO: Tipul de reducere de aplicat.

en: The maximum number of times this discount can be used. Leave blank for unlimited.
ro_RO: Numărul maxim de utilizări ale acestui cupon de reducere. Lăsați gol pentru nelimitat.

en: The method of payment used for this purchase
ro_RO: Metoda de plată folosită pentru această achiziție

en: The minimum amount that must be purchased before this discount can be used. Leave blank for no minimum.
ro_RO: Cantitatea minimă care trebuie achiziționată înaine ca acest discount să devină activ. Lasă acest câmp gol pentru situația fără un minim obligatoriu.

en: The name of the payment gateway used to complete the payment.
ro_RO: Numele gateway-ului de plăți folosit pentru finalizarea plății.

en: The name of this discount
ro_RO: Denumirea acestei reduceri

en: The name printed on the front of your credit card.
ro_RO: Numele imprimat pe partea frontală a cardului.

en: The password used to access your account.
ro_RO: Parola pe care o vei folos să te loghezi.

en: The password you entered is incorrect
ro_RO: Parola introdusă este incorectă

en: The password you entered is incorrect. %sReset Password%s
ro_RO: Parola introdusă este incorectă. %sResetați parola%s

en: The passwords you entered do not match. Please try again.
ro_RO: Parolele nu sunt identice. Vă rugăm să încercați din nou.

en: The payment has been deleted.
ro_RO: Plata a fost stearsă.

en: The payment has been successfully updated.
ro_RO: Plata a fost actualizată cu succes.

en: The payment history can be searched in several different ways:
ro_RO: Puteți căuta în istoricul plăților în mai multe moduri:

en: The payment note has been added successfully.
ro_RO: Nota plății a fost adăugată cu succes.

en: The payment note has been deleted.
ro_RO: Nota plații a fost stearsă.

en: The people that build Easy Digital Downloads
ro_RO: Oamenii care construiesc Easy Digital Downloads

en: The price of the purchase before taxes
ro_RO: Prețul achiziției înainte de taxe

en: The primary billing address for your credit card.
ro_RO: Adresa pe care este înregistrat cardul.

en: The product grids can be customized in any way you wish and there is <a href="%s">extensive documentation</a> to assist you.
ro_RO: Grilele produsului pot fi personalizate în orice mod doriți, și există și o <a href="%s">documentație extensivă</a> ce vă va asista.

en: The purchase receipt has been resent.
ro_RO: Confirmarea de comandă a fost retrimisă.

en: The settings have been imported.
ro_RO: Setările au fost importate.

en: The specified ID does not belong to a payment. Please try again
ro_RO: ID-ul specificat nu aparține unei plăți. Vă rugăm să încercați din nou.

en: The specified user already has API keys.
ro_RO: Utilizatorul specificat are deja chei API.

en: The state or province for your billing address.
ro_RO: Județul de reședință.

en: The status of this discount code.
ro_RO: Starea acestui cod de reducere.

en: The suite, apt no, PO box, etc, associated with your billing address.
ro_RO: Celelalte detalii legate de adresă nemenționate mai sus.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
ro_RO: Simbolul (uzual , sau .) pentru separarea zecimalelor

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
ro_RO: Simbolul (uzual , sau .) pentru separarea miilor

en: The taxed amount of the purchase
ro_RO: Valoarea taxelor

en: The text to be displayed on the button or link.
ro_RO: Textul de afișat pe buton sau legătură.

en: The total price of the purchase
ro_RO: Prețul total al achiziției

en: The unique ID number for this purchase
ro_RO: ID-ul uni al acestei achiziții

en: The unique ID number for this purchase receipt
ro_RO: ID-ul unic pentru dovada de plată a acestei achiziții

en: The user information is invalid
ro_RO: Informațiile user-ului sunt invalide.

en: The username you entered does not exist
ro_RO: Username-ul introdus nu există

en: The username you will use to log into your account.
ro_RO: Username-ul pe care-l vei folosi să te loghezi.

en: The zip / postal code you entered for your billing address is invalid
ro_RO: Codul poștal introdus pentru adresa de facturare este invalid.

en: The zip or postal code for your billing address.
ro_RO: Codul poștal pentru adresa de reședință.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ro_RO: O nouă versiune pentru %1$s este disponibilă. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Vezi detaliile versiunii %3$s </a> sau <a href="%4$s">actualizează acum</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ro_RO: O nouă versiune pentru %1$s este disponibilă. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Vezi detaliile versiunii %3$s </a>.

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
ro_RO: A existat o eroare la adăugarea cuponului de reducere, vă rugam să încercați din nou.

en: There was a problem updating your discount code, please try again.
ro_RO: A existat o eroare la actualizarea codului de reducere, vă rugăm să încercați din nou.

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
ro_RO: Lista extensiilor nu a putut fi descarcată datorită unei erori. Vă rugăm să încercați mai târziu.

en: This Month
ro_RO: Luna aceasta

en: This Quarter
ro_RO: Trimestrul acesta

en: This Week
ro_RO: Săptămâna aceasta

en: This Year
ro_RO: Anul acesta

en: This discount has reached it's maximum usage.
ro_RO: Discount-ul a atins pragul maxim de folosire.

en: This discount is expired.
ro_RO: Acest discount a expirat.

en: This discount is not active yet.
ro_RO: Acest discount nu este încă activ.

en: This discount is not active.
ro_RO: Acest discount nu este activ.

en: This gateway will be loaded automatically with the checkout page.
ro_RO: Acest gateway va fi încărcat automat în pagina de finalizare comandă.

en: This is a secure SSL encrypted payment.
ro_RO: Aceasta este o plată securizată prin SSL.

en: This option affects how you enter prices.
ro_RO: Această opțiune afectează modul în care introduceți prețurile.

en: This report shows the total amount collected in sales tax for the given year.
ro_RO: Acest raport arată suma totală de impozite de vânzări colectată în anul ales.

en: This screen allows you to export your reports into a PDF or CSV format.
ro_RO: Această pagină permite exportarea rapoartelor în format PDF sau CSV.

en: This screen allows youto configure the tax rules for your store.
ro_RO: Această pagină vă permite să configurați regulile de impozitare pentru magazinul dumneavoastră.

en: This screen provides access to all of your store's transactions.
ro_RO: Din acestă pagină aveți acces la toate tranzacțiile magazinului dumneavoastră.

en: This screen provides access to settings added by most Easy Digital Downloads extensions.
ro_RO: Această pagina oferă acces la setările adăugate de majoritatea extensiilor pentru Easy Digital Downloads.

en: This screen provides you with reports for your earnings, downloads, customers and taxes.
ro_RO: Această pagină oferă rapoarte de încasări, descărcări, clienți și impozite.

en: Thousands Separator
ro_RO: Separator pentru mii

en: Time:
ro_RO: Oră:

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: To
ro_RO: Până la

en: Today
ro_RO: Astăzi

en: Token
ro_RO: Simbol

en: Tools
ro_RO: Unelte

en: Total Earnings
ro_RO: Total încasări

en: Total Price
ro_RO: Preț total

en: Total Purchased
ro_RO: Total comandat

en: Total Purchases
ro_RO: Total comenzi

en: Total Sales
ro_RO: Total vânzări

en: Total Spent
ro_RO: Total cheltuieli

en: Total earnings for period shown:
ro_RO: Încasări totale pe perioada afișată:

en: Total sales for period shown:
ro_RO: Vânzări totale pe perioada afișată:

en: Totals
ro_RO: Totaluri

en: Tracking Settings
ro_RO: Setări monitorizare

en: Transaction Failed
ro_RO: Tranzacția a eșuat.

en: Trying to cheat or something?
ro_RO: Încerci cumva să trișezi?

en: Type
ro_RO: Tip

en: Unlimited
ro_RO: Nelimitat

en: Unlimited file downloads
ro_RO: Descărcări nelimitate de fișiere

en: Update Cart
ro_RO: Actualizează coșul.

en: Update Category
ro_RO: Actualizare categorie

en: Update Discount Code
ro_RO: Actualizează codul de reducere

en: Update Payment
ro_RO: Actualizează plata

en: Update Tag
ro_RO: Actualizează etichetă

en: Upload a File
ro_RO: Încărcați un fișier

en: Upload or enter the file URL
ro_RO: Încărcați sau introduceți URL-ul fișierului

en: Uploading the downloadable files is simple. Click <em>Upload File</em> in the Download Files section and choose your download file. To add more than one file, simply click the <em>Add New</em> button.
ro_RO: Încărcarea de fișiere descărcabile este facilă. Apăsați pe <em>Încărcare Fișier</em> din secțiunea de Descărcare Fișiere, și alegeți fișierul de descărcat. Pentru a adăuga mai mult de un fișier, trebuie doar să apăsați butonul <em>Adăugare Nou</em>.

en: Use Once Per Customer
ro_RO: O singură dată per client

en: Use This File
ro_RO: Utilizați acest fișier

en: Use current
ro_RO: Utilizare curent

en: User
ro_RO: Utilizator

en: Username
ro_RO: Nume utilizator

en: Username already taken
ro_RO: Username deja rezervat.

en: Username: %s
ro_RO: Nume de utilizator: %s

en: Uses
ro_RO: Utilizări

en: View %s
ro_RO: Vizualizare %s

en: View API Log
ro_RO: Vezi registrul API

en: View All
ro_RO: Afișează toate

en: View Detailed Earnings Report
ro_RO: Vezi raportul detaliat al încasărilor

en: View Detailed Report
ro_RO: Vezi raportul detaliat

en: View Details and Downloads
ro_RO: Vezi detaliile și descărcările

en: View File Download Log
ro_RO: Vezi registrul descărcărilor de fișiere

en: View Log Message
ro_RO: Vezi registrul mesajelor

en: View Order Details
ro_RO: Vezi detaliile comezii

en: View Request
ro_RO: Vezi cererea

en: View Request Details
ro_RO: Vezi detaliile cererii

en: View Sales Log
ro_RO: Vezi registrul vânzărilor

en: View file download log for purchase
ro_RO: Vezi registrul descărcărilor de fișiere pentru comandă

en: View the Full Changelog
ro_RO: Vizualizați Jurnalul Complet de Modificări

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the Easy Digital Downloads website.
ro_RO: Vizitați <a href="%s">documentația</a> de pe site-ul Easy Digital Downloads.

en: Visit the Extension Store
ro_RO: Vizitați Magazinul de Extensii

en: We will send the purchase receipt to this address.
ro_RO: Îți vom trimite dovada de plată (chitanța) la această adresă.

en: We will use this as well to personalize your account experience.
ro_RO: Vom folosi aceste date pentru a personaliza procesul.

en: We will use this to personalize your account experience.
ro_RO: Vom folosi aceste date pentru a personaliza procesul.

en: What state / province does your store operate from?
ro_RO: Din ce stat / regiune operează magazinul dumneavoastră?

en: What's New
ro_RO: Ce este Nou

en: Where does your store operate from?
ro_RO: De unde operează magazinul dumneavoastră?

en: Whether to show the price on the purchase button. 1 to show the price, 0 to disable it.
ro_RO: Afișare preț pe butonul de cumpărare. 1 pentru afișare, 0 pentru ascundere.

en: White
ro_RO: Alb

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
ro_RO: Prin codurile scurte, ușor accesibile, pentru afișarea butoanelor de cumpărare, puteți adăuga un buton Cumpără Acum sau Adaugă în Coș, pentru orice produs, oriunde în site, în doar câteva secunde.

en: Yellow
ro_RO: Galben

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ro_RO: Da, voi introduce prețurile cu impozitul inclus.

en: Yesterday
ro_RO: Ieri

en: You also have the option to bulk delete payment should you wish.
ro_RO: De asemenea, dacă doriți, aveți posibilitatea de a șterge grupuri de plăți.

en: You are already logged in
ro_RO: V-aţi autentificat deja

en: You can create any number of discount codes easily from this page.
ro_RO: Din această pagină puteți adăuga cu ușurință oricâte coduri de reducere doriți.

en: You can easily change the number of columns by adding the columns="x" parameter:
ro_RO: Puteți cu ușurință modifica numărul de coloane, adăugând parametrul coloane="X":

en: You can enter a transaction ID prefixed by 'txn:'
ro_RO: Putețti introduce ID-ul tranzacției cu prefixul 'txn:'

en: You can enter the %s ID prefixed by '#'
ro_RO: Puteți introduce ID-ul %s cu prefixul '#'

en: You can enter the 32-character purchase key
ro_RO: Puteți introduce cheia de comandă formata din 32 de caractere

en: You can enter the customer's IP address
ro_RO: Puteți introduce adresa IP a clientului

en: You can enter the customer's email address
ro_RO: Puteți introduce adresa de email a clientului

en: You can enter the customer's name or ID prefexed by 'user:'
ro_RO: Puteți introduce numele sau ID-ul clientului cu prefixul 'user:'

en: You can enter the download file's name
ro_RO: Puteți introduce numele fișierului descărcat

en: You can enter the purchase ID
ro_RO: Puteți introduce ID-ul comenzii

en: You do not have permission to download this file
ro_RO: Nu ai permisiunea să descarci acest fișier

en: You do not have permission to edit this payment record
ro_RO: Nu aveți suficiente permisiuni pentru a edita această plată

en: You do not have permission to export data.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a exporta datele.

en: You do not have permission to install plugin updates
ro_RO: Nu ai drepturi suficiente pentru a instala module pe acest sit.

en: You do not have permission to view this file.
ro_RO: Nu aveți permisiunea să vizualizați acest fișier.

en: You have a saved cart, <a href="%s">click here</a> to restore it.
ro_RO: Aveți un coș salvat, <a href="%s">apasați aici</a> pentru a-l reinstaura.

en: You have already added this item to your cart
ro_RO: Ați adăugat deja acest produs în coș

en: You have not made any purchases
ro_RO: Nu ati efectuat nicio achizitie

en: You have not purchased any downloads
ro_RO: Nu ați achiziționat niciun produs descărcabil

en: You must agree to the terms of use
ro_RO: Trebuie să fii de acord cu termenii și condițiile de utilizare.

en: You must be logged into an account to purchase
ro_RO: Trebuie să vă autentificați pentru a putea cumpăra

en: You must have at least one field
ro_RO: Trebuie să aveți cel puțin un câmp

en: You must have at least one price
ro_RO: Trebuie să aveți cel puțin un preț

en: You must login or register to complete your purchase
ro_RO: Trebuie să vă autentificați pentru finalizarea comenzii

en: You must register or login to complete your purchase
ro_RO: Trebuie să te înregistrezi sau să te loghezi pentru a finaliza achiziția.

en: You need to login to edit your profile.
ro_RO: Trebuie să vă autentificați pentru a vă modifica profilul.

en: You will also need to configure your gateway settings if you are accepting credit cards
ro_RO: Va trebui de asemenea să configurați setarile gateway-ului dumneavoastră de plată dacă acceptați card-uri de credit

en: Your cart is empty
ro_RO: Coșul tău este gol

en: Your cart is empty.
ro_RO: Coșul tău este gol.

en: Your password
ro_RO: Parolă

en: Your profile has been edited successfully.
ro_RO: Profilul dumneavoastră a fost actualizat cu succes.

en: Your purchase is processing. This page will reload automatically in 8 seconds. If it does not, click <a href="%s">here</a>.
ro_RO: Comanda dumneavoastra este în curs de procesare. Această pagină se va reîncărca în 8 secunde. În caz contrar, apăsați <a href="%s">aici</a>.

en: Your transaction failed, please try again or contact site support.
ro_RO: Tranzacția a eșuat, încearcă din nou sau contactează-ne pentru ajutor.

en: Your username
ro_RO: Numele de utilizator

en: Zip / Postal Code
ro_RO: Cod poștal / ZIP

en: Zip / Postal code
ro_RO: Codul Poștal

[ctx: Zip / Postal code of address]
en: Zip / Postal Code:
ro_RO: Cod poștal / ZIP:

en: Zip Code
ro_RO: Cod ZIP

en: [%s] New User Registration
ro_RO: [%s] Utilizator nou

en: [%s] Your username and password
ro_RO: [%s] Numele de utilizator și parola ta

en: [Password entered at checkout]
ro_RO: [Parola introdusă la finalizarea comenzii]

[ctx: all dropdown items]
en: All
ro_RO: Toate

[ctx: download post type name]
en: No %s found
ro_RO: Nu am gasit %s

en: guest
ro_RO: vizitator

[ctx: no dropdown items]
en: None
ro_RO: Nespecificat

en: none
ro_RO: niciuna

en: or checkout as a guest.
ro_RO: sau finalizați comanda ca vizitator.

[ctx: post type general name]
en: Discounts
ro_RO: Reduceri

[ctx: post type general name]
en: Payments
ro_RO: Plăți

[ctx: post type singular name]
en: Discount
ro_RO: Reducere

[ctx: post type singular name]
en: Payment
ro_RO: Plată

en: remove
ro_RO: elimină

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ro_RO: Categorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ro_RO: Etichetă

en: to
ro_RO: până la

en: unlimited
ro_RO: nelimitat
