Easy Digital Downloads - en to tr_TR translation catalogue (324 entries)

en: %1$s License Key
tr_TR: %1$s Lisans Anahtarı

en: %s Settings
tr_TR: %s Ayarları

en: (optional)
tr_TR: (isteğe bağlı)

en: <a href="%s">%s &rarr; Add New</a>
tr_TR: <a href="%s">%s &rarr; Yeni Ekle</a>

en: <a href="%s">Post an issue</a> on <a href="%s">GitHub</a>. View <a href="%s">extensions</a> or <a href="%s">themes</a>.
tr_TR: <a href="%s">Sorun iletmek için </a> veya <a href="%s">GitHub</a> üzerinden. <a href="%s">Eklentileri görmek için</a> veya <a href="%s">Temaları görmek için tıklayın.</a>.

en: A discount with that code already exists, please use a different code.
tr_TR: Bu kodla bir indirim yapılmış. Lütfen farklı bir kod kullanın.

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: API Keys
tr_TR: API Anahtarları

en: API keys successfully generated.
tr_TR: API anahtarı tamamdır.

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Active
tr_TR: Aktif

[ctx: Active discount code status]
en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Download
tr_TR: Yeni Dosya ekle

en: Add New Tag
tr_TR: Yeni etiket ekle

en: Added to cart
tr_TR: Sepetinize eklendi

en: Additional Display Options
tr_TR: İlave Görüntüleme Seçenekleri

en: Additional Updates
tr_TR: İlave Güncellemeler

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address 2
tr_TR: Adres 2

[ctx: Address City]
en: City:
tr_TR: Şehir:

[ctx: Address country]
en: Country:
tr_TR: Ülke:

en: All
tr_TR: Tümü

en: All %2$s
tr_TR: %2$s

en: All %s
tr_TR: Tüm %s

en: All Categories
tr_TR: Tüm Kategoriler

en: All Tags
tr_TR: Tüm etiketler

en: Allow
tr_TR: İzin ver

en: Already have an account?
tr_TR: Zaten bir hesabınız var mı?

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Apply
tr_TR: Uygula

[ctx: Apply discount at checkout]
en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apr
tr_TR: isan

en: Aug
tr_TR: Ağustos

en: Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Billing City
tr_TR: Fatura Şehri

en: Billing Country
tr_TR: Fatura Ülkesi

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Brazilian Real (R&#36;)
tr_TR: Brazilya Real (R&#36;)

en: Browse All Extensions
tr_TR: Tüm dosya uzantılarını görün

en: Button
tr_TR: Buton

en: Buttons
tr_TR: Butonlar

en: Buy Now Buttons
tr_TR: Şimdi Satınal Butonları

en: Canadian Dollars (&#36;)
tr_TR: Kanada Dollars (&#36;)

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Change the Number of Columns
tr_TR: Sütun Sayılarını Değiştir

en: Change your Billing Address
tr_TR: Fatura adresini girin

en: Change your Name
tr_TR: Ad değişimi

en: Change your Password
tr_TR: Şifreyi değiştir

en: Cheatin&#8217; huh?
tr_TR: Hile&#8217; ah?

en: Checkout
tr_TR: Kasaya git

en: City
tr_TR: Şehir

en: Code
tr_TR: Kod

en: Code: %s
tr_TR: Kode: %s

en: Completed
tr_TR: Tamamlanmış

en: Confirm Password
tr_TR: Şifreyi tekrarı:

en: Confirm password
tr_TR: Şifreyi tekrar girin

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create an account
tr_TR: Hesap açabilirsiniz

en: Credits
tr_TR: Emeği geçenler

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer successfully deleted
tr_TR: Müşteri başarıyla silindi

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Dark Gray
tr_TR: Kapalı Gri

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Deactivate
tr_TR: Etkisizleştir

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı Deaktif Et

en: Dec
tr_TR: ralık

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Template
tr_TR: Varsayılan Şablon

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Disabled
tr_TR: Devredışı

en: Discount Codes
tr_TR: İndirim Kodları

en: Discount code added.
tr_TR: Döküman codu eklendi.

en: Discount code updated.
tr_TR: Döküman güncellendi.

en: Display Name
tr_TR: Görünen isim

en: Display a Product Grid
tr_TR: Ürün Izgarası Görüntüle

en: Do not allow
tr_TR: İzin verme

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download Files
tr_TR: Dosyaları İndir

en: Download Name
tr_TR: Ürün ismi

en: Downloads
tr_TR: İndirmeler

en: E-mail: %s
tr_TR: E-posta: %s

en: Earnings
tr_TR: Kar

en: Earnings and Sales Reports
tr_TR: Kazançlar ve Satış Raporları

en: Easy Digital Download Extensions
tr_TR: Easy Digital Download Eklentileri

en: Easy Digital Download Settings
tr_TR: Easy Digital Download Ayarları

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit %1$s
tr_TR: %1$s Düzenle

en: Edit Category
tr_TR: Kategoriyi Düzenle

en: Edit Tag
tr_TR: Etiketi Düzenle

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Address
tr_TR: Eposta Adresi

en: Email address
tr_TR: Email adresiniz

en: Emails
tr_TR: E-posta

en: Enabled
tr_TR: Devrede

en: Enter a password
tr_TR: Şifrenizi girin

en: Error
tr_TR: Hata

en: Euros (&euro;)
tr_TR: Euro (&euro;)

en: Expired
tr_TR: Süresi dolmuş

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Export Settings
tr_TR: Dışa Aktarma Ayarları

en: Extensions
tr_TR: Eklentiler

en: Extensions for Easy Digital Downloads
tr_TR: Easy Digital Downloads için eklentiler

en: Extensions for Everything
tr_TR: Herşey için Eklentiler

en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Failed payment status]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Feb
tr_TR: Şubat

en: Fees
tr_TR: Ödemeler

en: File
tr_TR: Dosya

en: File Name
tr_TR: Dosya Adı

en: File URL
tr_TR: Dosya Adresi

en: Files
tr_TR: Dosya

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: First Name
tr_TR: Adınız

en: Flexible Product Grids
tr_TR: Esnek Ürün Izgaraları

en: For more information:
tr_TR: Daha fazla bilgi için:

en: Free
tr_TR: Özgür

en: Free Download
tr_TR: Ücretsiz indirme

en: Free Purchase
tr_TR: Ücretsiz Satım

en: Full Changelog
tr_TR: Tam Değişiklik Kaydı

en: General
tr_TR: Genel

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Get Alerted About New Tutorials
tr_TR: Yeni Klavuzlar Hakkında Uyar

en: Get Notified of Extension Releases
tr_TR: Eklenti Sürümlerinden Haberdar Ol

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Go Back
tr_TR: Geri Dön

en: Go back
tr_TR: Geri git

en: Go to Checkout
tr_TR: Ödemeye ulaş

en: Gray
tr_TR: Gri

en: Green
tr_TR: Yeşil

en: Hello
tr_TR: Merhaba

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import Settings
tr_TR: İçe Aktarma Ayarları

en: Inactive
tr_TR: Aktif değil

[ctx: Inactive discount code status]
en: Inactive
tr_TR: Aktif değil

en: Inherit
tr_TR: Kalıtsal

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Insert Download
tr_TR: İndirme Ekle

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid API key!
tr_TR: Geçersiz API anahtarı!

en: Invalid query!
tr_TR: Geçersiz sorgu!

en: Iranian Rial (&#65020;)
tr_TR: İran Rial (&#65020;)

en: Israeli Shekel (&#8362;)
tr_TR: Siyonist Shekel (&#8362;)

en: Item Name
tr_TR: Ürünün İsmi

en: Item Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

en: Jan
tr_TR: Oak

en: Japanese Yen (&yen;)
tr_TR: Japonya Yeni (&yen;)

en: July
tr_TR: Temmuz

en: June
tr_TR: Haziran

en: Last Month
tr_TR: Önceki ay.

en: Last Name
tr_TR: Soyadınız

en: Last name
tr_TR: Soyadınız

en: Line 1
tr_TR: Çizgi 1

en: Line 2
tr_TR: Çizgi 2

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Log ID
tr_TR: ID

en: Log In
tr_TR: Giriş

en: Log into Your Account
tr_TR: Hesabınıza giriş

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Logs
tr_TR: Günlükler

en: Lost Password
tr_TR: Kayıp Parola

en: Lost Password?
tr_TR: Şifre kayıp?

en: Malaysian Ringgits
tr_TR: Malezya Ringgits

en: Mar
tr_TR: Mart

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Mexican Peso (&#36;)
tr_TR: Meksika Peso (&#36;)

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name:
tr_TR: İsim:

en: Need Even Faster Support?
tr_TR: Daha Hızlı Destek mi Lazım?

en: Need Help?
tr_TR: Yardım Lazım mı?

en: Need to create an account?
tr_TR: Bir hesap açmalısınız

en: New Category Name
tr_TR: Yeni kategori ismi

en: New Password
tr_TR: Yeni Parola

en: New Sale!
tr_TR: Yeni satış!

en: New Tag Name
tr_TR: Yeni etiket ismi

en: New Zealand Dollar (&#36;)
tr_TR: Yeni Zelanda Dolları (&#36;)

en: New user registration on your site %s:
tr_TR: %s siteniz için yeni kullanıcı kaydı:

en: Next
tr_TR: İleri

en: No downloadable files found.
tr_TR: İndirmek için dosya bulunmuyor.

en: No start date
tr_TR: Başlangıç tarihi bulunmuyor

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Notes
tr_TR: Notlar

en: Nov
tr_TR: Kasım

en: Oct
tr_TR: Ekim

en: Option Name
tr_TR: Seçenek İsmi

en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Over 250 Extensions
tr_TR: 250 'nin Üzerinde Eklenti

en: Overview
tr_TR: Genel görünüm

en: Parent Category
tr_TR: Ebeveyn kategori

en: Parent Category:
tr_TR: Ebeveyn kategori:

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Again
tr_TR: Şifrenizi tekrar yazın

en: Password: %s
tr_TR: Parola: %s

en: PayPal Standard
tr_TR: PayPal Standart

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment Key
tr_TR: Ödeme Keyi

en: Payment Status
tr_TR: Ödeme Durumu

en: Payment status is %s
tr_TR: Ödeme durumu %s

en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Permalink: %s
tr_TR: Kalıcı bağlantı: %s

en: Phenomenal Support
tr_TR: Olağanüstü Destek

en: Plain Text
tr_TR: Düz Metin

en: Please Wait...
tr_TR: Lütfen Bekleyin...

en: Please enter a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please select an option
tr_TR: Lütfen seçimleri gerçekleştir

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Product Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

en: Public Key
tr_TR: Açık Anahtar

en: Purchase
tr_TR: Öde

en: Purchase Buttons Anywhere
tr_TR: Alışveriş Butonları Heryerde

en: Purchase Details for Payment #%s
tr_TR: Satın alma detayları.

en: Purchase buttons can behave as either Add to Cart or Buy Now buttons. With Buy Now buttons customers are taken straight to PayPal, giving them the most frictionless purchasing experience possible.
tr_TR: Alışveriş butonları hem Sepete Ekle hem de Şimdi Satınal butonu olarak davranabilir. Şimdi Satınal butonları ile müşteriler kendilerine en sorunsuz alışveriş deneyimini sunan PayPal'a taşır.

en: Rate
tr_TR: Oran

en: Re-enter Password
tr_TR: Şifreyi tekrarla:

en: Recent Purchases
tr_TR: Son satışlar

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Redirect
tr_TR: Yönlendir

en: Register
tr_TR: Kayıt ol

en: Register New Account
tr_TR: Yeni üye kaydı

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Russian Rubles
tr_TR: Rusya Rubles

en: Sale | Sales
tr_TR[0]: Satışlar

en: Sales
tr_TR: Satışlar

en: Save
tr_TR: Sakla

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Saved cart
tr_TR: Kartınız kaydedildi.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Categories
tr_TR: Kategorilerde Ara

en: Search Tags
tr_TR: Etiketlerde Ara

en: Send Test Email
tr_TR: Deneme mail gönderimi

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show Purchase Button
tr_TR: Satış butonu gösterimi aç

en: Show Title
tr_TR: Başlık Görüntüle

en: Singapore Dollar (&#36;)
tr_TR: Singapor Dollar (&#36;)

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Start date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: State
tr_TR: Eyalet

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: Stay Up to Date
tr_TR: Güncel Kal

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Submit
tr_TR: Onayla

en: Subtotal
tr_TR: Aratoplam

en: Subtotal:
tr_TR: Aratoplam:

en: Success
tr_TR: Başarı

en: System Info
tr_TR: Sistem Bilgisi

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Taiwan New Dollars
tr_TR: Tailand Yeni Dolar

en: Taxonomy:
tr_TR: Etiketleme:

en: Thai Baht (&#3647;)
tr_TR: Tailand Baht (&#3647;)

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
tr_TR: Kullandığınız için Teşekkürler <a href="%1$s" target="_blank">Easy Digital Downloads</a>! Lütfen bizi  <a href="%2$s" target="_blank">oylayın</a> ve <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The %s menu is your access point for all aspects of your Easy Digital Downloads product creation and setup. To create your first product, simply click Add New and then fill out the product details.
tr_TR: %s menüsü tüm yönleriyle EDD ürün oluşturma ve ayarlamalarına erişim noktanızdır. İlk ürününüzü oluşturmak için sadece Yeni Ekle'ye tıklayın ve ürün detaylarını doldurun.

en: The <em>[purchase_link]</em> Shortcode
tr_TR: <em>[purchase_link]</em> Kısakodu

en: The [downloads] shortcode will display a product grid that works with any theme, no matter the size. It is even responsive!
tr_TR: [downloads] kısakodu herhangi görünüm ile uyumlu çalışan bir ürün ızgarası gösterir, boyutu problem etmeden. Hem de responsive!

en: The payment has been deleted.
tr_TR: Ödeme silindi.

en: The payment note has been deleted.
tr_TR: Ödeme notu silindi.

en: The product grids can be customized in any way you wish and there is <a href="%s">extensive documentation</a> to assist you.
tr_TR: Ürün ızgaraları arzu ettiğiniz herhangi yoldan özelleştirilebilir ve size yol gösterecek <a href="%s">kapsamlı dokümantasyon</a> da mevcut.

en: The purchase receipt has been resent.
tr_TR: Satınalma faturası tekrar gönderildi

en: The settings have been imported.
tr_TR: Ayarlar dışarı aktarıldı.

en: There was a problem adding your discount code, please try again.
tr_TR: Dosya eklenirken bir sorun oluştu.Lütfen tekrar deneyin.

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
tr_TR: Eklenti listesini sunucudan alırken hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Token
tr_TR: Simge

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Earnings
tr_TR: Toplam Kar

en: Total Sales
tr_TR: Toplam Satış

en: Totals
tr_TR: Toplam

en: Transaction ID
tr_TR: Etkileşim ID'si

en: Turkish Lira (&#8378;)
tr_TR: Türk Lirası (&#8378;)

en: Type
tr_TR: Tür

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Update Category
tr_TR: Kategoriyi Güncelle

en: Update Tag
tr_TR: Etiketi Güncelle

en: Upload File
tr_TR: Dosya Yükle

en: Uploading the downloadable files is simple. Click <em>Upload File</em> in the Download Files section and choose your download file. To add more than one file, simply click the <em>Add New</em> button.
tr_TR: İndirilebilir dosyalar yüklemek basit. Dosya İndir kısmındaki <em>Dosya Yükle</em>'ye tıklayın ve indirme dosyanızı seçin. Birden fazla dosya eklemek için sadece <em>Yeni Ekle</em> butonuna tıklayın.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID'si

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username: %s
tr_TR: Kullanıcı adı: %s

en: Valid
tr_TR: Geçerli

en: View %s
tr_TR: %s

en: View API Log
tr_TR: API kaydı görüntüle.

en: View All
tr_TR: Tümünü göster

en: View Details and Downloads
tr_TR: İndirmeleri ve Ayrıntıları görüntüleyin

en: View the Full Changelog
tr_TR: Tam Değişiklik Kaydını Görüntüle

en: Visit the Extension Store
tr_TR: Eklenti Dükkanını Ziyaret Edin

en: What's New
tr_TR: Yeni Ne Var?

en: White
tr_TR: Beyaz

en: With easily accessible shortcodes to display purchase buttons, you can add a Buy Now or Add to Cart button for any product anywhere on your site in seconds.
tr_TR: Satınalma butonları görüntülemek için kolayca erişilebilir kısakodlar ile saniyeler içinde her ürün için sitenizdeki heryere "Şimdi Satınal" veya "Sepete Ekle" butonları ekleyebilirsiniz.

en: Yellow
tr_TR: Sarı

en: You can easily change the number of columns by adding the columns="x" parameter:
tr_TR: columns="x" parametresini ekleyerek sütun sayısını kolayca değiştirebilirsiniz:

en: You do not have permission to install plugin updates
tr_TR: Eklenti güncellemelerini yüklemek için izniniz yok

en: You have not made any purchases
tr_TR: Bir sipariş mevcut değil.

en: You have not purchased any downloads
tr_TR: Herhangi bir indirme işlemi için ödeme yapılmamış.

en: You need to login to edit your profile.
tr_TR: Profili düzenlemek için giriş yapın

en: Your cart is empty.
tr_TR: Sepetiniz boş.

en: Your password
tr_TR: Şifreniz

en: Your site name
tr_TR: Site ismi

en: Your username
tr_TR: Kullanıcı adınız

en: Zip / Postal Code
tr_TR: Posta Kodu:

[ctx: Zip / Postal code of address]
en: Zip / Postal Code:
tr_TR: Posta Kodu:

en: [%s] New User Registration
tr_TR: [%s] Yeni Kullanıcı Kaydı

en: [%s] Your username and password
tr_TR: [%s] Kullanıcı adı ve parolanız

[ctx: all dropdown items]
en: All
tr_TR: Tümü

[ctx: download post type name]
en: No %s found
tr_TR: Birşey %s bulunmadı

[ctx: no dropdown items]
en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: none
tr_TR: hiçbiri

[ctx: post type general name]
en: Payments
tr_TR: Ödemeler

[ctx: post type singular name]
en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: remove
tr_TR: kaldır

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
tr_TR: Kategori

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
tr_TR: Etiket

en: unlimited
tr_TR: Sınırsız
