WPClef - en to nl_NL translation catalogue (151 entries)

en: . Copy and paste the preview email to your users and they'll be walked through a tutorial to connect with Clef
nl_NL: . Kopieer en plak de voorbeeld email voor je gebruikers en ze kunnen een handleiding volgen om te verbinden met Clef

en: 3 tips for using Clef
nl_NL: 3 tips om Clef te gebruiken

en: <a href="http://getclef.com">Clef</a> lets you securely log in with your phone.
nl_NL: <a href="http://getclef.com">Clef</a> laat je veilig inloggen met je telefoon.

en: API Settings
nl_NL: API Instellingen

en: Add a custom logo and message to the Clef overlay to make your visitors feel at home.
nl_NL: Voeg een eigen logo en bericht to aan de Clef overlay om je bezoekers zich thuis te laten voelen.

en: Add protected by Clef badge
nl_NL: Voeg een beveiligd door Clef badge toe

en: Administrator
nl_NL: Beheerder

en: Allow XML
nl_NL: Sta XML Toe

en: Allow individual sites to manage settings
nl_NL: Sta toe dat individuele sites de instellingen beheren

en: Allow passwords for API (necessary for things like the WordPress mobile app)
nl_NL: Sta wachtwoorden toe voor API (noodzakelijk voor situaties zoals de WordPress mobile app)

en: Allow visitors to your site to register with Clef
nl_NL: Sta toe dat bezoekers van je site zich registreren met Clef

en: An error occurred when creating your new account:
nl_NL: Een fout is opgetreden bij het aanmaken van je nieuwe account:

en: Application ID
nl_NL: Applicatie ID

en: Application Secret
nl_NL: Applicatie Geheime Sleutel

en: Author
nl_NL: Auteur

en: Clef API Settings
nl_NL: Clef API Instellingen

en: Clef is being managed by multi-site.
nl_NL: Clef wordt beheerd door multie-site.

en: Clef is, and will always be, free for you and your users. We'd really appreciate it if you'd support us (and show visitors they are browsing a secure site) by adding a link to Clef in your site footer!
nl_NL: Clef is gratis, en zal dat altijd blijven, voor jou en je gebruikers. We zouden het echt op prijs stellen als je ons wilt ondersteunen (en je bezoekers tonen dat ze een veilige site bezoeken)  door een link naar Clef in je footer op te nemen!

en: Clef makes logging into your site safer and easier. <br> It's <b>free</b>, and getting set up takes <b>30 seconds</b>.
nl_NL: Clef maakt inloggen op je site veiliger en eenvoudiger. <br> Het is <b>gratis</b> en installeren duurt slechts <b>30 seconden</b>.

en: Clef override URL - keep safe
nl_NL: Clef veiligheids URL - bewaar goed

en: Click <a href="%s">here</a> and log in with your username and password (for the last time) to get started.
nl_NL: Klik <a href="%s">hier</a> en log (voor de laatste keer) in met je gebruikersnaam en wachtwoord om te beginnen.

en: Connect Clef account
nl_NL: Verbinden met Clef account

en: Connect your Clef account
nl_NL: Verbindt je Clef account

en: Continue and finish setup
nl_NL: Ga door en voltooi de installatie

en: Contributor
nl_NL: Bijdrager

en: Copy this HTML where you want to add the badge
nl_NL: Kopiëer deze HTML naar waar je de badge wilt toevoegen

en: Copy this HTML where you want to add the link
nl_NL: Kopiëer deze HTML naar waar je de link wilt toevoegen

en: Currently, you control Clef settings for all the sites in your network. If you disable network-wide settings, individual sites in the network will need to manage their own Clef settings.
nl_NL: Momenteel beheer je Clef instellingen voor alle sites in je netwerk. Als je netwerk-brede instellingen uitschakelt, moeten individuele site in het netwerk hun eigen Clef instellingen beheren.

en: Custom logo
nl_NL: Aangepast logo

en: Custom message
nl_NL: Aangepast bericht

en: Customization
nl_NL: Aanpassingen

en: Customize the Clef login screen
nl_NL: Pas het Clef login scherm aan

en: Disable all passwords
nl_NL: Schakel alle wachtwoorden uit

en: Disable certain passwords
nl_NL: Schakel bepaalde wachtwoorden uit

en: Disable network-wide settings
nl_NL: Schakel netwerk-brede instellingen uit

en: Disable passwords
nl_NL: Schakel wachtwoorden uit

en: Disable passwords for Clef users
nl_NL: Schakel wachtwoorden uit voor Clef gebruikers

en: Disable passwords for all users and hide the password login form.
nl_NL: Schakel wachtwoorden uit voor alle gebruikers en verberg het wachtwoord login formulier.

en: Disable passwords for all users with privileges greater than or equal to
nl_NL: Schakel wachtwoorden uit voor alle gebruikers met privileges groter dan of gelijk aan

en: Disable passwords for custom roles
nl_NL: Schakel wachtwoorden uit voor aangepaste rollen

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

en: Disconnect Clef account
nl_NL: Verbreek verbinding Clef account

en: Disconnect your Clef account
nl_NL: Verbreek de verbinding met je Clef account

en: Don't have the app? Let us text you the download link.
nl_NL: Heb je geen app? Laat ons je de download link sms-en.

en: Drag this your bookmarks bar
nl_NL: Sleep dit naar je bookmark bar

en: Email invitations have been sent to your users.
nl_NL: Email uitnodigingen zijn verstuurd naar je gebruikers.

en: Email preview
nl_NL: Voorbeeld email

en: Embed Clef wave in the login form
nl_NL: Integreer de Clef golf in het login formulier

en: Enable Clef across the whole network
nl_NL: Schakel Clef in over het gehele netwerk

en: Enter override key here
nl_NL: Voer de overrule sleutel hier in

en: Error retrieving Clef access token:
nl_NL: Fout ophalen Clef toegangs code:

en: Error retrieving Clef user data:
nl_NL: Fout ophalen Clef gebruikers data:

en: Everyone
nl_NL: Iedereen

en: Follow %s
nl_NL: Volg %s

en: Form settings
nl_NL: Formulier instellingen

en: Form style
nl_NL: Formulier stijl

en: Get Started
nl_NL: Beginnen

en: Got it!
nl_NL: Gesnapt!

en: Hi there,
nl_NL: Hallo,

en: I want to add the badge or link elsewhere
nl_NL: Ik wil de badge of link ergens anders toevoegen

en: If you lose your device, don't fret! Just visit <a href='https://getclef.com/lost'>getclef.com/lost</a>, deactivate with your PIN, and reactivate on a new device.
nl_NL: Geen paniek als je je toestel verliest! Ga naar <a href='https://getclef.com/lost'>getclef.com/lost</a>, deactiveer met je PIN code, en reactiveer een nieuw toestel.

en: If you would like to enable Clef across all sites on the network using the options you set here, click the button below.
nl_NL: Als je Clef met deze instellingen wilt inschakelen op alle sites in je netwerk, klik dan de knop hieronder.

en: Individual site network settings
nl_NL: Individuele site netwerk instellingen

en: Invite Users
nl_NL: Gebruikers Uitnodigen

en: Invite all users with roles <b>greater than or equal</b> to
nl_NL: Nodig alle gebruikers uit met rollen <b> groter dan of gelijk aan</b>

en: Invite your users
nl_NL: Nodig je gebruikers uit

en: Let your visitors know that you are protected with the Clef login by adding a Clef badge to the footer of your page. </br> This helps your visitors know they are browsing a secure site and helps us spread the word about Clef.
nl_NL: Laat je bezoekers weten dat je beveiligd bent met de Clef login door een Clef badge toe te voegen aan de footer van je pagina. <br> Dit helpt je bezoekers doordat ze weten dat ze een veilige site bezoeken en ons doordat Clef wijder verspreid wordt.

en: Log In
nl_NL: Login

en: Log out with your phone.
nl_NL: Loguit met je telefoon.

en: Logo for login page
nl_NL: Logo voor de login pagina

en: Lose your device?
nl_NL: Je toestel verloren?

en: Message for login page
nl_NL: Bericht voor de login pagina

en: No thanks!
nl_NL: Nee bedankt!

en: Note: if passwords are disabled for all users and you disconnect your Clef account, you won't be able to log in.
nl_NL: Opmerking: Als wachtwoorden zijn uitgeschakeld voor alle gebruikers en je verbreekt de verbinding met je Clef account, kun je niet meer inloggen.

en: Override Settings
nl_NL: Overrule Instellingen

en: Override URL
nl_NL: Overrule URL

en: Override key
nl_NL: Overrule Sleutel

en: Override network settings
nl_NL: Overrule netwerk instellingen

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: Password Settings
nl_NL: Wachtwoord Instellingen

en: Passwords have been disabled for this user.
nl_NL: Wachtwoorden zijn uitgeschakeld voor deze gebruiker.

en: Passwords have now been disabled on %s for all users who enable <a href='https://getclef.com'>Clef</a>. If you ever have an issue that causes you to be locked out of your site, we've created an override URL which will allow you to log in to your site without Clef. The link is:
nl_NL: Wachtwoorden zijn nu uitgeschakeld op %s voor alle gebruikers die <a href='https://getclef.com'>Clef</a> ingeschakeld hebben. Voor als je ooit een probleem zou hebben waardoor je niet meer kan inloggen op je site, hebben we een veiligheids url gemaakt zodat je toch kan inloggen zonder Clef. De link is:

en: Please link your Clef account before you fully disable passwords. You can do this <a href='%s'>here</a>
nl_NL: Koppel je Clef account voordat je alle wachtwoorden uitschakelt. Je kunt dat <a href='%s'>hier</a> doen

en: Preview of your customizations
nl_NL: Voorbeeld van je aanpassingen

en: Preview of your login form
nl_NL: Voorbeeld van je login formulier

en: Preview of your support
nl_NL: Voorbeeld van je ondersteuning

en: Register with Clef
nl_NL: Registreer met Clef

en: Remember Me
nl_NL: Onthoudt Me

en: Security check; nonce failed.
nl_NL: Veiligheidscheck; nonce niet succesvol.

en: Set up Clef for your account
nl_NL: Installeer Clef voor je account

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Settings are being saved. Are you sure you want to navigate away?
nl_NL: Instellingen zijn opgeslagen. Weet je zeker dat je hier weg wilt?

en: Settings could not be parsed — this may be caused by a plugin conflict.
nl_NL: Instellingen konden niet geparsed worden - dit kan worden veroorzaakt door een plug-in conflict.

en: Show Clef wave as primary login option
nl_NL: Toon de Clef golf als eerste login optie

en: Skip setup, I already have Clef API keys
nl_NL: Sla setup over, ik heb al Clef API sleutels

en: Something went wrong:
nl_NL: Er ging iets mis:

en: Something wrong, please refresh and try again.
nl_NL: Er is iets mis, ververs aub en probeer opnieuw.

en: Sorry, that isn't a valid invite code.
nl_NL: Sorry, dat is geen geldige uitnodigingscode.

en: Sorry, this invite link has expired. Please contact your administrator for a new one.
nl_NL: Sorry, deze uitnodiging is verlopen. Neem aub contact op met je beheerder voor een nieuwe.

en: Success. <b>Your Clef account has been connected!</b>
nl_NL: Geslaagd. <b> Je Clef account is verbonden!</b>

en: Successfully disconnected Clef account.
nl_NL: Succesvol verbinding met Clef account verbroken

en: Super Administrator
nl_NL: Super Beheerder

en: Support Clef
nl_NL: Ondersteun Clef

en: Support Clef by automatically adding a link!
nl_NL: Ondersteun Clef door automatisch een link toe te voegen!

en: Support Clef in your footer
nl_NL: Ondersteun Clef in je footer

en: Sync once, log in everywhere.
nl_NL: Synchroniseer eenmalig, log overal in.

en: Thanks!
nl_NL: Bedankt!

en: The Clef account you're trying to connect is already associated to a different WordPress account
nl_NL: Het Clef account wat je probeert te verbinden is al verbonden met een ander WordPress account

en: The administrator for %s just set up <a href="https://getclef.com">Clef</a>, which means you can now log in without passwords.
nl_NL: De beheerder voor %s heeft net <a href="https://getclef.com">Clef</a> geïnstalleerd, dit betekent dat je vanaf nu in kunt loggen zonder wachtwoorden.

en: There was a problem automatically connecting your Clef account: <%= error %>. Please refresh and try again.
nl_NL: Er was een probleem met het automatisch verbinden met je Clef account: <%= error %>. Ververs aub en probeer opnieuw.

en: There was a problem disconnecting your Clef account: <%= error %>.
nl_NL: Er was een probleem met het verbreken van de verbinding met je Clef account: <%= error %>.

en: There was a problem sending invites: <%= error %>.
nl_NL: Er was een probleem met het versturen van de uitnodigingen: <%= error %>.

en: There's <b>no WordPress user</b> connected to your Clef account. <br></br> Log in with your standard username and password to <b>automatically connect your Clef account</b> now.
nl_NL: Er is <b>geen WordPress gebruiker</b> verbonden met je Clef account. <br></br> Login met je gebruikersnaam en wachtwoord om nu <b>automatisch te verbinden met je Clef account</b>.

en: These keys connect your WordPress site to the Clef application you log in to. For more advanced settings, visit the <a href='http://getclef.com/developer'>Clef developer site</a>.
nl_NL: Deze sleutels verbinden je WordPress site met de Clef applicatie waar je bent ingelogd. Voor meer uitgebreidere instellingen, bezoek de <a href='http://getclef.com/developer'>Clef developer site</a>.

en: To change the way the login form displays with Clef, log in and go to the Clef settings page.
nl_NL: Om de manier waarop het login formulier met Clef getoond wordt te wijzigen, login en ga naar de Clef instellingen pagina.

en: To connect, click the button below and sync the Wave. Once you're connected, you'll be able to log in and out of your WordPress site with just your phone.
nl_NL: Om te verbinden, klik de knop hieronder en synchroniseer de Golf. Zodra je verbonden bent, hoef je alleen je telefoon te gebruiken om op je WordPress site in en uit te loggen.

en: Use network settings
nl_NL: Gebruik netwerk instellingen

en: Use network settings everywhere
nl_NL: Gebruik netwerk instellingen overal

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: Want a video walkthrough of setting up Clef? We've created one for you <a href='http://getclef.wistia.com/medias/8mnrh6og39'>here</a>.
nl_NL: Wil je een video om te tonen hoe je Clef installeert? We hebber er een <a href='http://getclef.wistia.com/medias/8mnrh6og39'>hier</a> voor je klaarstaan.

en: Want to invite your users to Clef?
nl_NL: Wil je je gebruikers uitnodigen voor Clef?

en: We've made it really easy to get all of your site's users up and running with Clef. Click the button below and we'll send an email inviting your users to set up their Clef account on your site. The invite email has <b>step-by-step instructions</b> and a video walkthrough.
nl_NL: We hebben het echt eenvoudig gemaakt al je site gebruikers Clef te laten gebruiken. Klik de knop hieronder en we sturen een email om je gebruikers uit te nodigen hun Clef account op je site in te stellen. De uitnodigingsemail heeft <b>stap-voor-stap instructies</b> en een video handleiding.

en: When you scan a Clef Wave, you'll be logged in to all of your sites on that computer. This means you don't have to keep scanning as you browse the web.
nl_NL: Als je een Clef Golf scant, ben je ingelogd bij al je site op die computer. Dit betekent dat je niet hoeft te blijven scannen als je over het web surft.

en: When you want to log out of your sites, click the logout button <b>on your phone</b>. This will log you out of all of your sites and can be done from anywhere (including after you walk away).
nl_NL: Als je bij je sites uit wilt loggen, klik op de loguit knop <b>op je telefoon</b>. Dit zorgt er voor dat je bij al je sites wordt uitgelogd en kan overal vandaan gebeuren (zelfs nog als je al weggelopen bent).

en: WordPress Login Protected by Clef
nl_NL: WordPress Login Beveiligd met Clef

en: You can learn more about this functionality <a href='http://support.getclef.com/article/11-creating-a-secret-url-where-you-can-log-into-your-wordpress-site-with-a-password'>here</a>. If you have any issues, please visit <a href='http://support.getclef.com'>support.getclef.com</a>.
nl_NL: <a href='http://support.getclef.com/article/11-creating-a-secret-url-where-you-can-log-into-your-wordpress-site-with-a-password'>Hier</a> vindt u meer informatie over deze functionaliteit. Als u problemen ondervindt, ga naar <a href='http://support.getclef.com'>support.getclef.com</a>.

en: You can let individual sites manage their own Clef configuration if you would like to customize how Clef works on each site.
nl_NL: Je kunt individuele sites hun eigen Clef instellingen laten beheren als je op iedere site wilt aanpassen hoe Clef daar werkt.

en: You currently have a Clef account connected to this WordPress user. To disconnect this Clef account, click the button below.
nl_NL: Je hebt momenteel een Clef account verbonden met deze WordPress gebruiker. Om de verbinding met dit Clef account te verbreken, klik de knop hieronder.

en: You have disabled passwords for some (or all) users. In case of emergency, you can create a special link where passwords can still be used. This is a good safety precaution.
nl_NL: Je hebt wachtwoorden uitgeschakeld voor bepaalde (of alle) gebruikers. In geval van nood, kun je een speciale link aanmaken waar je nog steeds met wachtwoorden in kunt loggen. Dit is een goede beveiligings voorzorg.

en: You just completed your first login with Clef!
nl_NL: Je hebt zojuist voor het eerst ingelogd met Clef!

en: You just logged in securely with Clef!
nl_NL: Je hebt zojuist veilig ingelogd met Clef!

en: You're all set up!
nl_NL: Je bent volledig ingesteld!

en: You're overriding multi-site settings.
nl_NL: Je hebt multi-site instellingen overruled.

en: You've decided to manage your own settings for Clef. To re-enabled the settings configured by your site's network administrator, please click the button below.
nl_NL: Je hebt besloten je instellingen voor Clef zelf te beheren. Om de instellingen van de site beheerder over te nemen, klik de knop hieronder.

en: You've successfully connected your account with Clef
nl_NL: Je hebt succesvol je account verbonden met Clef!

en: Your Clef installation is currently managed by your network administrator. To use your own Clef settings, you can override the network-wide settings below.
nl_NL: Je Clef installatie wordt momenteel beheerd door je netwerk beheerder. Om zelf je eigen Clef instellingen te beheren, kun je de netwerk-brede instellingen hieronver overrulen.

en: Your site is only as secure as its weakest password.
nl_NL: Je site is zo veilig als je zwakste wachtwoord.

en: add security
nl_NL: voeg veiligheid toe

en: generate a secure override url for me
nl_NL: genereer een veilige overrule url voor me

en: invalid Clef ID
nl_NL: ongeldig Clef ID

en: invalid nonce
nl_NL: ongeldige nonce

en: invalid role
nl_NL: ongeldige rol

en: log in with a password
nl_NL: login met een wachtwoord

en: needs setup
nl_NL: installatie nodig

en: or
nl_NL: of

en: show clef login
nl_NL: toon Clef login

en: there are no other users without Clef with this role or greater
nl_NL: er zijn geen andere gebruikers zonder Clef met deze rol of groter

en: there was an error sending the invite email to all users. Copy and paste the preview email to your users and they'll be walked through a tutorial to connect with Clef
nl_NL: er was een fout met het versturen van de uitnodigingsemail naar alle gebruikers. Kopiëer en plak de voorbeeld email naar je gebruikers en ze zullen geholpen worden met een handleiding hoe te verbinden met Clef

en: unable to send emails to the following users:
nl_NL: niet in staat email te versturen naar de volgende gebruikers:

en: user does not have correct capabilities
nl_NL: gebruiker heeft  niet de juiste verantwoordelijkheden

en: your passwords are currently disabled. <br/> If you disconnect your Clef account, you won't be able to log in. Please enable passwords for yourself before disconnecting your Clef account
nl_NL: je wachtwoorden zijn momenteel uitgeschakeld. <br/> Als je de verbinding met je Clef account verbreekt, kun je niet inloggen. Schakel wachtwoorden voor jezelf in voordat je de verbinding met je Clef account verbreekt.
